Netopýr večerní

Eptesicus serotinus

Výskyt: Část Evropy, Asie a Afriky
Velikost: 10-13 cm
Hmotnost: 13-33,5 g
Délka života: Až 20 let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
05.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3729 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr večerní je velký netopýr, předloktí má dlouhé 48-57 milimetrů, délka těla je 63-82 milimetrů, ocas tohoto druhu je dlouhý 46-54 milimetrů, ucho 14-22 milimetrů, rozpětí křídel tohoto druhu je 315-381 milimetrů, hmotnost dospělého jedince netopýra nočního je 13-33,5 gramů. Má černohnědé boltce, oblý, krátký tragus. Špička ocasu je volná. Barva srsti bývá zpravidla šedohnědá, spodina světlejší.

Rozšíření

Netopýr večerní obývá s různou mírou výskytu celé území Evropy. V České republice a na Slovensku běžný druh i ve městech.

Způsob života

Letní kolonie tohoto druhu (čítající od 10 do 50 samic) můžeme nalézt na půdách ve štěrbinách u komínů, v hřebenech střech, v trámech a podobně. Často jej nalezneme i za obložením domů, za okenicemi, v nepoužívaných žaluziích a v obdobných úkrytech. Jednotlivé kusy a občas i letní kolonie osídlují skalní a stromové štěrbiny. Letní kolonie v průběhu sezóny používají více ukrytu, které střídají v závislosti na vývoji roční doby i počasí. Zimují jen zřídka ve sklepích a štolách kde zalézají do různých hlubokých štěrbin, jen velmi výjimečně visí volně. Pravděpodobně zimují ve skalních štěrbinách a hlubokých stromových dutinách. V poslední době bylo zjištěno zimování tohoto druhu ve spárách panelových domu, a to nejen jednotlivých kusů, ale i několik stovek čítajících zimních kolonií.

Netopýr večerníNázvy ve světě

Anglicky: Serotine Bat, Francouzsky: Sérotine commune, Holandsky: Laatvlieger, Chorvatsky: Kasni noćnjak, Maďarsky: Közönséges késeidenevér, Německy: Breitflügelfledermaus, Polsky: Mroczek późny, Rusky: Pozdnyj kožan, Slovensky: Netopier pozdný

Foto: http://it.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.