Krysa obecná

Rattus rattus

Výskyt: Evropa, Afrika, Austrálie, JV Asie
Velikost: 33-46 cm s ocasem
Hmotnost: 135-256 g
Březost: 21 dnů
Počet mláďat: 5-10 ks
Délka života: Kolem 1 roku
Potrava: Obilí a obilné produkty, zbytky jídla
velikost písma:  A A A
01.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9800 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Krysa obecná je větší zástupce z řádu hlodavců, dorůstají délky těla 158-235 milimetrů, ocas má tento druh v rozmezí 186-252 milimetrů, zadní tlapka krysy je dlouhá 29-40 milimetrů, ucho 22-26,5 milimetrů. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje v rozmezí 135-256 gramů. Zbarvení srsti je šedohnědé až hnědočerné. Krysa obecná má protáhlý, špičatý čenich, dlouhý boltec, který při ohrnutí dosahuje oka a ocas delší než tělo.

Rozšíření

Krysa obecná pochází původem z jihovýchodní Asie a v Evropě zdomácněla před 2000-3000 lety. V minulosti byla hojnější, dnes se vyskytuje jen v určitých oblastech střední Evropy. V České republice žije jen místně ve středních a severních Čechách, na Slovensku nebyla v posledních letech nalezena.

Způsob života

Krysa je stejně jako příbuzný potkan synantropní hlodavec – žije tedy v lidských obydlích nebo blízko nich. Původně jde však o stromový druh, který se soužití s člověkem přizpůsobil až později. Protože krysa obecná vede téměř výhradně noční život, je její společenské chování mnohem méně prokoumáno než u potkanů, kteří jsou chování v mnoha laboratořích jako pokusná zvířata. Krysa obecná je velmi plodný hlodavec a rozmnožuje se během celého roku, ovšem s jednoznačným maximem v letních měsících. Mírný průběh zimy její rozmnožovací schopnost ještě zvyšuje. Samice v jedné populaci bývají často gravidní ve stejnou dobu. Po třech týdnech samice vrhne až deset mláďat v prostorném hnízdě zbudovaném z hadrů, slámy nebo cárů papíru. Při narození jsou mláďata slepá, holá a neslyšící, v hnízdě se k sobě navzájem tisknou, aby si udržela tělesnou teplotu. Po dvou týdnech otevírají oči, začínají slyšet a na těle jim vyráží jemná srst.

Krysa obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Black Rat, Holandsky: Zwarte rat, Chorvatsky: Crni štakor, Maďarsky: Házi patkány, Německy: Hausratte, Rumunsky: şobolan negru, Rusky: Černaja krysa, Slovensky: Potkan tmavý

Foto: keys.lucidcentral.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.