Alexandr čínský

Psittacula derbiana

Výskyt: Indie, Čína
Velikost: 50 centimetrů (i s ocasem)
Hmotnost: 228 g
Kroužek: 9,5 mm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 21 - 24 dní, mláďata vylétají po 50 dnech
Potrava: Krmivo pro střední a velké papoušky + ovoce a zelenina
Cena: Kolem 3500 Kč za mládě
velikost písma:  A A A
04.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     169038 zobrazení     3 komentáře

Výskyt

V přírodě se alexandr čínský vyskytuje v severovýchodní Indii, jeho areál však zasahuje až na náhorní plošinu v Tibetu a do západní Číny. Žijí převážně ve vysokohorských borovicových a alpínských lesích. Jelikož se vyskytují v těžko přístupných oblastech, tak toho o jeho etologii ve volné přírodě zatím víme velice málo.

Popis

Alexandr čínský nepatří mezi zrovna nejmenší papoušky jeho rozměry jsou: délka těla 24,5-26 cm, délka ocasu 20,5-26,5 cm, délka křídla 21-23 cm, hmotnost 220 g. Opeření nabírá odstíny především zelené barvy. Čelo a líce má černé. Břicho na spodu modré přechází postupně do modro-růžové. Přední část hlavy a tváře jsou světle modré. Zobák má výrazně červený. Rýdovací pera jsou ze spodu skořicová, z vrchu zelená. Duhovka je žlutá. Samice se od samce neliší pouze černě zabarveným zobákem, ale také narůžovělým límcem, který u samiček chybí. Mladí ptáci mají obecně matnější odstíny, hlava je z větší části zelená. Jako u většiny ptáků jsou podobné spíše samici. Vybarvují se zhruba po dvou letech.

Péče

Alexandr čínský by měl mít ve své voliéře každý den čerstvé krmení a vodu na koupání, je to velice otužilý ptáky, který se koupe i přes zimu. Také má rád déšť. V přírodě se živí různými druhy ovoce, bobulemi, semeny a pupeny. My bychom mu měli nabídnout směs pro velké papoušky, ovoce, zelené krmení (např. smetánka lékařská). Do všeho můžeme přidávat různé druhy komplexních vitamínových přípravků (Vitamin, Roboran, atd.).

Chovatelské zařízení

Jak už jsem zmínil, tak alexandr čínský je velký, robustní papoušek, pro kterého nepřipadá chov v kleci v úvahu. Je to skvělý letec, takže bychom mu měli nabídnout voliéru o minimálních rozměrech 4 x 1 x 2m (dxšxv). Ovšem má rád také šplhání na větvích, které s oblibou okusuje.

Povaha

V přírodě žije tento papoušek v hejně okolo 50-ti kusů a vytváří zde monogamní svazky. Pokud mu nemůžeme obstarat ptačího společníka, tak mu ho musíme nahradit láskyplnou péčí. Pokud bude péče dostatečná, tak je schopen se naučit imitovat lidský hlas a opakovat pár slov. Pro ochočení je ideální si obstarat ručně dokrmené mládě.

Alexandr čínský je neuvěřitelně aktivní a čilý pták, kterého můžeme často spatřit na dně voliéry, jak hledá travní semena. Ovšem svojí aktivitu využívá k ničení voliér a proto dřevěná konstrukce nepřipadá v úvahu, ideální je celokovová voliéra. Je to velký řvoun.

Chov

Jak už jsem zmínil, alexandr čínský dospívá ve dvou letech života. Od této doby, můžeme u zaklimatizovaných ptáků na jaře zpozorovat tok samců. Pokud vše proběhne bez problému, tak celé námluvy následuje páření a samice zhruba po týdnu naklade do připravené budky okolo 4 vajec. Mláďata se začínají opeřovat okolo 23. dne a po 50-ti dnech vylétávají z hnízda. Rodiče je ještě asi 4 týdny přikrmují, po této době doporučuji mladé odstavit z důvodu agrese samce. Jinak bývají tito alexandři spolehlivými rodiči.

Alexandr čínský je velmi odolný a otužilý pták. Často se rád zdržuje na zemi. Hrozí tudíž napadení vnitřními parazity, hlavně červy. Proto musíme pravidelně odčervovat!!! (Levamizol, Panacur).

Dodatek

Mutace bývají vzácností. V přírodě se vyskytuje ve dvou poddruzích: Psittacula derbiana derbiana, Psittacula derbiana chinensis.

Alexandr čínskýNázvy ve světě

Latinsky: Psittacula derbiana, Anglicky: Lord Derby's Parakeet, Dánsky: Kinaparakit, Finsky: tiibetinkaija, Francouzsky: Perruche de Derby, Holandsky: Lord Derby's Parkiet, Italsky: Parrocchetto di Lord Derby, Japonsky: oodarumainko, Japonsky 2: オオダルマインコ, Norsky: Lavendelparakitt, Německy: Chinasittich, Polsky: aleksandretta chinska, Rusky: Китайский кольчатый попугай, Slovensky: alexander fúzatý, Čínsky: 大紫胸鹦鹉, Španělsky: Cotorra de Derby, Švédsky: Kinaparakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.08.2021, 20:15
tento,ptak,podobny,jest,andulce,vlnkovane
snadno,ochoči,se,a,da,se,naučit,mluvit
06.11.2017, 19:22
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA
16.12.2016, 09:10
Dobrý den chci se zeptat jestli Alexandru můžou ovesné vločky děkuji za info