Luskoun stepní
Manis temminckii
Luskoun stepní
Manis temminckii
Protáhle tělo pokrývají hnědě nebo hnědožlutě překrývající se šupiny, podobně jako u luskouna krátkoocasého, ačkoli ten je menší. Luskoun stepní používá své dlouhé drápy k rozhrabávání mravenišť a termitišť jak na stromech, tak na zemi, a tak získává potravu. Často přitom stojí na zadních.
Luskoun stepní dosahuje délky těla 50-60 centimetrů, délka ocasu je 40-50 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 15-18 kilogramy.
Ve volné přírodě obývá luskoun stepní východní a jižní Afriku; kde navštěvuje savany, tropické a mírné pralesy. Luskouni jsou samotářští noční tvorové, kteří přes den odpočívají ve stinném úkrytu. Kromě lidí se luskouni, díky svému fyzickému vybavení, dokáží ubránit i větším šelmám. Při ohrožení se pevně stáhnou do klubka. Síla stahu a pohyb šupin mohou útočníkovi rozdrtit končetiny. Na svou obranu také dokáží vystřikovat páchnoucí sekret.
Po spáření a pěti měsících březosti rodí samice živé mládě, které váží od 100 do 500 g. U asijských druhů byly pozorovány dvě či tři mláďata v jednom vrhu. U druhů žijících na stromech se mládě po narození přichytí matce na ocas a je nošeno až tři měsíce. Luskouni dospívají ve věku 1 až 2 let a jejich délka života je přibližně 13 let.
Názvy ve světě
Luskoun stepní
Anglicky: Ground Pangolin, Francouzsky: Pangolin De Temminck, Holandsky: Temmincks schubdier, Německy: Steppenschuppentier, Polsky: łuskowiec stepowy, Rusky: Степной ящер, Slovensky: Šupinavec stepný, Swahilsky: Kakakuona, Španělsky: Pangolín de Temminck
Mohlo by vás také zajímat
Varan stepní, Osenice stepní, Stepnice dlouhorohá, Stepník rudý, Orel stepní, Moták stepní, Ouhorlík stepní, Buvolec stepní, Zebra stepní, Mara stepní
Foto: http://www.johnston.k12.ia.us/