Medvěd brýlatý

Tremarctos ornatus

Výskyt: Andy
Délka těla: 1,5-2 mm
Hmotnost: 60-175 kg
Březost: 250 dnů
Počet mláďat: 1-3 ks
velikost písma:  A A A
05.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6218 zobrazení     0 komentářů

Medvěd brýlatý je jediný medvěd žijící v Jižní Americe hraje důležitou roli v místním folklóru a bájesloví. Obývá rozmanité prostředí od trnitých lesů na pobřeží moře až po vysoké hory, výborně šplhá a potravu shání převážně rostlinnou na stromech. Mohutné čelisti mu dovolují rozžvýkat i nejtužší části. Jméno dostal medvěd brýlatý podle nápadné kresby kolem očí.

Délka těla se pohybuje kolem 1,5-2 metrů, ocasu 7 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 60-175 kilogram.

Ve volné přírodě obývá medvěd brýlatý Andy od Panamy až po severní Argentinu; obývá stepi i pralesy.

Tento medvěd přispívá k šíření rostlin roznášením semen a je ohrožen lovem pro kožešinu, maso i úbytkem lesů. V současnosti žije jen asi 10 000 jedinců.

Tito medvědi se páří ve velmi odlehlých končinách, které jsou velmi těžko dostupné, takže se toho neví mnoho, ale ví se, že samice přivádějí svá 1-3 mláďata na svět v červenci po asi 250denní březosti. Ta jsou při narození slepá a křehká, takže je samice při jakýchkoliv známkách nebezpečí zuřivě brání, podobně jako samice jiných druhů medvědů. Poté, co mláďata povyrostou, jsou velmi hravá a pořád vylézají na okolní stromy nebo skály. U matky se zdržují ještě asi tak rok, než vyrostou tak, že se postarají sama o sebe. Pohlavně dospějí ve 2 letech života.

Medvěd brýlatýNázvy ve světě

Anglicky: Spectacled Bear, Francouzsky: Ours à lunettes, Holandsky: Brilbeer, Chorvatsky: Medvjed naočar, Německy: Brillenbär, Polsky: Niedźwiedź andyjski, Rumunsky: Ursul cu ochelari, Rusky: Очковый медведь, Slovensky: Medveď okuliarnatý

Foto: http://www.allposters.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.