Medvěd malajský

Medvěd malajský

Helarctos malayanus

Výskyt: Asie
Délka těla: 1-1,4 m
Hmotnost: 27-65 kg
Délka života: Až 28 let
velikost písma:  A A A
24.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8504 zobrazení     0 komentářů

Medvěd malajský je nejmenší druh medvěda (zavalité tělo není o mnoho větší než velký pes) je plachý a vede noční život. Žije hlavně na stromech, šplhá po kmenech, které objímá předníma nohama a přidržuje se i zuby nebo dlouhými drápy. Medvěd malajský si staví dokonce hrubé hnízdo z ohnutých větví, v němž spí přes den. Vybírá hmyz ze starých kmenů a plundruje včelí hnízda, z nichž drápy dobývá larvy a med. Svůj až 25 centimetrů dlouhý jazyk vsunuje do štěrbin, kde hledá podobnou potravu. Někdy drápy roztrhává hnízda termitů a slízává jejich obyvatele. Má hladkou, přiléhavou srst černé, šedé až rezavé barvy a na prsou velký krémový půlměsíc. Čenich je krátký a světle zbarvený.

Jestliže je medvěd malajský nepřítelem přepaden zezadu, volná kůže mu dovoluje se obrátit a zápasit.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 1-1,4 metru, délka ocasu 3-7 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 27-65 kilogramů.

Vyskytuje se v Indočíně, v Indonésii a Malajsii. I když je to plaché zvíře, k člověku se chová poměrně přátelsky. Domorodí obyvatelé ho dokonce chovají jako domácího mazlíčka, ale zároveň byl dříve také hojně loven. Nyní je na celém svém území chráněn. I přesto ale jeho početní stavy klesají, jelikož dochází k ničení deštných lesů. Medvěd malajský totiž těžce snáší změny životního prostředí.

Na území České republiky je chován v několika ZOO: ZOO Ústí nad Labem, ZOO Hodonín, ZOO Děčín, ZOO Jihlava.
 

Medvěd malajskýNázvy ve světě

Anglicky: Malayan Sun Bear, Francouzsky: Ours Des Cocotiers, Holandsky: Maleise beer, Chorvatsky: Malajski medvjed, Italsky: Orso dal collare, Německy: Malayenbär, Polsky: Niedźwiedź malajski, Rumunsky: Ursul malaez, Rusky: Малайский медведь, Slovensky: Medveď malajský, Španělsky: Oso De Sol

Foto: http://animalworld.com.ua

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.