Buvolec modrý

Damaliscus lunatus

Výskyt: Západní Afrika na jih od Sahary
Délka těla: 1,2-2,3 m
Hmotnost: 68-170 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2886 zobrazení     0 komentářů

Tento velký buvolec žije ve dvou oddělených oblastech. Jižní poddruh se jmenuje buvolec česebe (Damaliscus lunatus lunalatus) a má rohy půlměsíčitého tvaru, na severu žijící buvolci korigum (Damaliscus lunatus korrigum) a topi (Damaliscus lunatus topi) mají rohy lyrovité.

Rohy nesou výrazné vruby a špičkami se stáčejí dovnitř. Všichni mají přiléhavou červenohnědou srst a na horních částech nohou, na plecích a na stehnech tmavohnědé až černé skvrny. Mají také dlouhou hlavu, hrb n kohoutku a spáditou záď. Samice bývají světlejší a mají menší rohy. Žijí ve smíšených stádech se zebrami, pakoni a pštrosy a vyhledávají i dočasně zaplavené pastviny, kde jim dlouhý čenich a pohyblivé pysky usnadňují pastvu. V období říje se samci chovají podle podmínek, buď vytvářejí velká teritoria s harémem samic, které jsou tam víceméně usedlé, nebo obsazují menší teritoria zvaná leky. Hlídka často stává na termitištích nebo pahorcích a sleduje okolí, aby varovala ostatní před hrozícím nebezpečím.

Délky těla dorůstá buvolec modrý 1,2-2,3 metru, ocasu 35-45 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 68-170 kilogramů.

Poddruh Korigum se ve volné přírodě vyskytuje v západní Africe na jih od Sahary, poddruh topi pak na pobřeží východní Afriky, česebe se vyskytuje v jižní Africe; všechny tyto poddruhy obývají ve své domovině otevřené krajiny a řídké lesy.
 

Buvolec modrýNázvy ve světě

Anglicky: Topi, Německy: Leierantilope, Rumunsky: Antilopa semilună, Slovensky: Byvolec lýrorohý

Foto: http://www.livingworldphotography.net/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.