Sumec velký

Silurus glanis

Výskyt: Evropa
Délka těla: Až 300 cm
Hmotnost: Až 250 kg
Počet jiker: Až 200 000 ks
Délka života: 30 let
Potrava: Ryby, vodní ptáci, savci
velikost písma:  A A A
21.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3064 zobrazení     0 komentářů

Sumec velký je obyvatel hlubších, pomalu tekoucích řek, přehrad i jezer a tůní. Může dorůst až přes 3 metry délky a dosáhnout neuvěřitelné hmotnosti 250 kilogramů. V průměru jsou ovšem jedinci menší.

Sumec velký žije samotářsky, jen v době tření v párech. Tře se od května do června u břehů hodně zarostlých vegetací. Protože je sumec teplomilný, samice klade jikry, kterých bývá až 200 000, při teplotě vody od 18 °C do 20 °C.

V České republice se vyskytuje v nížinných řekách, velkých údolních nádržích a rozlehlých štěrkopískovnách, zejména v teplejších oblastech státu. Vyhlášenými lovišti jsou údolní nádrže Orlík, Vranov a řada dalších, z řek pak Morava, Dyje, Lužnice či dolní tok Berounky. V posledních letech dochází k nárůstu početnosti sumce i na Labi.

Přes den přebývá sumec u dna, teprve v noci vyplouvá k hladině. Živí se dravě. Sumec velký loví ryby, malé savce a velcí jedinci polapí a spolknou i vodní ptáky až do velikosti husy. Mladí sumečci se živí hmyzem, měkkýši apod.

Maso sumce je výborné a k pochoutkám patří zvláště maso uzené. Také kůže se zpracovává, a dříve se z ní vyráběly dokonce i boty. Před dvěma stoletími se napnuté sumčí kůže, které jsou průhledné, používaly místo skel v oknech.

Sumec velkýNázvy ve světě

Anglicky: Sheatfish, Chorvatsky: Som, Německy: Wels, Slovensky: Sumec obyčajný

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.