Sumec velký

Silurus glanis

Výskyt: Evropa
Délka těla: Až 300 cm
Hmotnost: Až 250 kg
Počet jiker: Až 200 000 ks
Délka života: 30 let
Potrava: Ryby, vodní ptáci, savci
velikost písma:  A A A
21.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7522 zobrazení     4 komentáře

Sumec velký je obyvatel hlubších, pomalu tekoucích řek, přehrad i jezer a tůní. Může dorůst až přes 3 metry délky a dosáhnout neuvěřitelné hmotnosti 250 kilogramů. V průměru jsou ovšem jedinci menší.

Sumec velký žije samotářsky, jen v době tření v párech. Tře se od května do června u břehů hodně zarostlých vegetací. Protože je sumec teplomilný, samice klade jikry, kterých bývá až 200 000, při teplotě vody od 18 °C do 20 °C.

V České republice se vyskytuje v nížinných řekách, velkých údolních nádržích a rozlehlých štěrkopískovnách, zejména v teplejších oblastech státu. Vyhlášenými lovišti jsou údolní nádrže Orlík, Vranov a řada dalších, z řek pak Morava, Dyje, Lužnice či dolní tok Berounky. V posledních letech dochází k nárůstu početnosti sumce i na Labi.

Přes den přebývá sumec u dna, teprve v noci vyplouvá k hladině. Živí se dravě. Sumec velký loví ryby, malé savce a velcí jedinci polapí a spolknou i vodní ptáky až do velikosti husy. Mladí sumečci se živí hmyzem, měkkýši apod.

Maso sumce je výborné a k pochoutkám patří zvláště maso uzené. Také kůže se zpracovává, a dříve se z ní vyráběly dokonce i boty. Před dvěma stoletími se napnuté sumčí kůže, které jsou průhledné, používaly místo skel v oknech.

Sumec velkýNázvy ve světě

Anglicky: Sheatfish, Chorvatsky: Som, Německy: Wels, Slovensky: Sumec obyčajný

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.02.2017, 23:57
200 tisíc jiker od jediného páru sumce velkého, který nemá nepřítele, to je velký problém......
05.02.2017, 23:50
Ochrana sumce velkého v minulých letech prostě přináší své ovoce, že. Nemůžeme si ale hrát na Boha.
05.02.2017, 23:46
Dokonce i klasický sumec velký je tam velký problém, jelikož i on se tam přemnožil, což ale místní rybáři neradi slyší, že. Jenomže už pár let tyto samozřejmě že krásné ryby likvidují přirozeně vytvořená hnízda přirozeného výtěru těch ryb, která by platící rybáři rádi viděli na svých udicích. Viděl jsem to na vlastní oči.
05.02.2017, 23:46
Sumeček americký a dokonce i náš sumec velký je v oblasti tůní starého Labe dnes velký problém. Už pár let tyto zajisté krásné ryby ale likvidují přirozená místa výtěru jiných ryb, které by taktéž rybáři rádi viděli na svých udicích, páč rok od roku je to stále dražší. Sumeček americký se přemnožil v oblasti středního toku Labe, především v oblasti Kolína a přilehlých starých ramenech Labe, kde užírá potravu vysazovaným druhům ryb.