Cejnek malý

Blicca bjoerkna

Výskyt: Řeky, rybníky
Délka těla: 30 cm
Hmotnost: 1 kg
Počet jiker: 10 000-80 000 ks
Délka života: 17 let
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3341 zobrazení     0 komentářů

Cejnek malý je obyvatelem řek a rybníků. Je velmi hojný, a když se přemnoží, užírá potravu jiným, cennějším rybám, které pak nerostou. Dorůstá obvykle jen 30 centimetrů délky a hmotnosti 1 kilogram.

V České republice se vyskytuje v řekách parmového a cejnového pásma, údolních nádržích, říčních ramenech a větších stojatých vodách. Místy ho lze označit za jeden z dominantních druhů. V teplých rozlehlých vodách roste rychleji, proto pravděpodobně největší cejnky na našem území najdeme v úživných revírech jižní Moravy.

Cejnek pohlavně dospívá ve věku kolem 4 let. Tření probíhá v období od května do června. Samice klade jikry na zatopené pobřežní rostliny. Plodnost cejnka se pohybuje v rozmezí 10 000 - 80 000 jiker na samici. Často se kříží s ostatními druhy cejnů, ploticemi nebo s perlíny.

Cejnek se živí drobnými živočichy a částmi vodních rostlin. Má sice poměrně dobré maso, ale rybáři si ho nijak necení. Má příliš mnoho drobných volných kostiček ve svalovině. V rybnících patří mezi ryby plevelné.

Cejnek je vynikající sportovní rybou oblíbenou především plavačkáři a lovci na feeder. Je hojný, snadno se stahuje krmením, zabírá ze dna i ve sloupci, není náročný na prezentaci nástrahy, je při chuti po celý rok a zabírá zpravidla velmi poctivě.

Cejnek malýNázvy ve světě

Anglicky: Flat Bream, Německy: Güster, Chorvatsky: Krupatica, Slovensky: Piest zelenkavý

Foto: http://www.ribibg.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.