Papoušek zlatoperý

Leptosittaca branickii

Výskyt: Kolumbie, Ekvádor, Peru
Velikost: 35 cm
velikost písma:  A A A
04.01.2014     Autor: Petr Antl     7270 zobrazení     0 komentářů

Popis

Papoušek zlatoperý dorůstá v dospělosti velikosti těla (včetně ocasu) 35 centimetrů. Jedná se o monotypický rod, který se vyznačuje prodlouženým peřím na příuší. Je zbarvený dozelena. Některé části jeho těla jsou však zbarvené do žluta. To se týká především příuší, břicha a spodní strany letek – odsud druhový název zlatoperý. Ocasní péra tohoto papouška jsou zespodu červená, jinak mají zelenou barvu. Tento vzácný druh má oranžovou duhovku a tmavě šedé běháky. Mezi samcem a samici nejsou žádné okem spatřitelné rozdíly. Velmi podobně vypadají i mláďata tohoto  papouška.

Ve volné přírodě

Papoušek zlatoperý se vyskytuje  především v Kolumbii (konkrétně obývá centrální Andy), v jihozápadním Ekvádoru a ve středním Peru. V současné době se populace papoušků zlatoperých odhaduje zhruba na 1 000 kusů. Žije ve větších nadmořských výškách, zpravidla nad 2 500 metrů nad mořem. Potravu vyhledává ještě ve větších nadmořských výškách, ale na noc se stahuje do údolí, vyhovuje mu mírné klima. Papoušek zlatoperý se ve volné přírodě vyskytuje v párech či menších skupinkách. Hnízdí v období od měsíce února do července. Podrobnější informace o hnízdění v přírodě u tohoto vzácného druhu chybí.

Papoušek zlatoperýNázvy ve světě

Anglicky: Golden-plumed Parakeet, Německy: Pinselsittich, Španělsky: Aratinga de Pinceles, Finsky: Kirjuriaratti, Francouzsky: Conure à pinceaux d'or, Italsky: Conure dai ciuffetti dorati, Japonsky: Miyamainko, Norsky: Gulduskparakitt, Polsky: Konura zlotoucha, Portugalsky: Papagaio-de-bochechas-douradas, Rusky: Андский высокогорный попугай, Švédsky: Guldplymsparakit

Foto: Nick Athanas

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.