Holub Frunzský rejdič

Plemenná skupina: Holubi rejdiči
velikost písma:  A A A
18.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1993 zobrazení     1 komentář

Frunzský rejdič je holub střední velikosti dlouhý 32 až 34 cm.

Již v minulosti byli v městech a vesnicích Kirgizie chováni holubi. Tak jako v ostatních republikách Střední Asie i v Kizgizii se většina chovatelů věnovala chovu uzbeckých tleskačů, které získali ze sousedních oblastí Uzbekistánu. V menší míře jsou však chována i jiná plemena jako například pávíci, voláči, mastná plemena a poštovní holubi.

Opětovně se holubáři hlavního města Kirgizie - Frunze (Biškek) vydali cestou křížení různých plemen s jediným cílem, získat plemeno holubů zcela nové. Existence chocholatého rejdiče je mimovolně přivedla na myšlenku vyšlechtit holuba dvojvrkočatého. Cílem bylo dosáhnout jednobarevného holuba, střední velikosti, výrazných oči jako mají racci, tvaru hlavy královeckého rejdiče ( Pobaltský barevnohlavek ), obočnice a zobáku orlovského bílého, s chocholkami a rousy uzbeckých tleskačů.

Velký milovník a znalec holubů I.TRIFONOV se v roce 1954 rozhodl tento úkol vyřešit. Společně s jiným frunzským chovatelem S. Stremouchovem se pustili do dlouholeté a náročné práce. Později se k nim přidali další významní chovatelé např. Pochalko, Gračev, Kiselev, Machmutchodžajev, Omarov, Topolov aj. V začátku použili plemena např. : orlovské bradaté, smolenské grače, moskevské, mičurinské, dominikánské, německé racky, moldavské dvouvrkočaté, Královecké rejdiče, uzbecké dvojvrkočaté tleskače. Následovalo neuvěřitelné množství křížení a kombinací, příbuzenská plemenitba různých typů v kombinaci s umělým odchovem, přísnou selekci a upevňováním vybraných plemenných znaků. To vše umožnilo představit na výstavě v Moskvě v lednu 1987 zcela nové plemeno a hned na něj získat zvláštní ocenění a uznání. A dostalo název frunzský dvojvrkočatý rejdič (tzv. kotrlák).

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.02.2015, 15:12
Na fotografii je Uzbecký tleskač krátkozový dvouvrkočatý. Je nádherný a zaujímá významné postavení ve skupině rejdičů - tleskačů. Je uctíván a vždy je o něm hovořeno jako o božském holubovi. Let je svérázný a krásný, proložený sloupovým letem, přemety a silným tleskáním. Spojením těchto letových dovedností s požadovaným exteriérem, jež odpovídá standardu a je zárukou pravosti plemene, vytvořilo z těchto jedinců poklady s neuvěřitelnou cenou, která se může pohybovat až kolem částky 10 000 dolarů.