Moskevský mnich je holub střední velikosti, délka těla se pohybuje v rozmezí 34 až 36 cm, je to pták harmonických tělesných tvarů, pevné stavby těla, trup je delší a mírně šikmý, postoj středně vysoký, opeření uhlazené a husté s charakteristickou kresbou, nohy neopeřené.
Moskevský mnich je velmi populární moskevské plemeno holubů s průměrnými letovými vlastnostmi, vyšlechtěné ve dvacátých létech 20.století v Moskvě. Tito holubi vznikli křížením německého kalota s varšavským dlouhozobým chocholatým rejdičem.
Jedná se o plemeno poměrně rozšířené a oblíbené mezi chovateli především v Moskvě a blízkém okolí. Ve třicátých létech velice přispěl svou šlechtitelskou činností na zlepšení exteriéru i letu známy chovatel a odborník V.I.Surovežin.
Let moskevských mnichů je kruhový, v hejnu, v nevelké výšce nad holubníkem. Létají rychle a jednoduše. Nejsou nároční na podmínky chovu. Jsou odolní a přizpůsobiví, velmi plodní, dobře sedí na snůšce a spolehlivě vychovávají mláďata. Často jsou pro tuto svou vlastnost používání jako chůvy pro jiná, především krátkozobá plemena rejdičů. Jsou běžně dostupní širokému okruhu zájemců.
Staří holubáři v Rusku velice rádi vzpomínají na jednu zajímavou vlastnost těchto holubů. Když spatřili moskevští mniši na obloze cizí letící holuby, začali vylétat ze střechy jen několik metrů a vracet se zpět, usedali a s roztaženými křídly se pohybovali sem a tam. Někteří jedinci jen krátce "povyskočili" nad hřeben střechy,znova usedli,točili se s roztaženými křídly a snažili se přilákat cizí holuby na svou střechu.
Komentáře ke zvířeti