Holub Voorburský voláč

Původ: Holandsko
Plemenná skupina: Holubi voláči
Průměr kroužku: 8 mm
velikost písma:  A A A
16.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2509 zobrazení     0 komentářů

Voorburský voláč, též nazýván voorburský voláč štítník či voláč štítník, je okrasné plemeno holuba domácího. Je to středně velký, štíhlý holub se vzpřímeně drženou, elegantní postavou, velkým kulovitým voletem a dlouhýma, neopeřenýma nohama. Voorburský voláč je typický svým zbarvením: peří na většině těla je čistě bílé, jen štíty křídel jsou barevné. Plemeno je chováno především v Nizozemí a v Německu, v Česku je vzácné. V seznamu plemen EE je řazen do plemenné skupiny voláčů a je zapsán pod číslem 0327.

Voorburský voláč byl vyšlechtěn ve 30. letech 20. století ve městě Voorburg v Holandsku, holubářskou legendou van Ginkem. Ten zkřížil brněnského voláče s plemeny v kresbě štítníka, jako je francký štítník a možná i německého racka štítníka. Na vzniku plemene se dále možná podílel i francouzský voláč, lilský voláč, norvičský voláč a štajgr. Vznikl tak dlouhonohý ušlechtilý voláč v kresbě štítníka. Plemeno bylo uznáno v roce 1935 a tři roky nato byl v Holandsku založen klub chovatelů tohoto plemene.

Je to středně dlouhý voláč s ušlechtilými tvary těla a značně vzpřímeným držením trupu. Velikostí se nachází na rozhraní mezi malými a středními voláči. Poměr přední a zadní partie těla je zhruba 3:2. V rozrušení se pták staví na špičky prstů. Hlava je dobře zaoblená, protáhlá s výraznějším a vyšším čelem. Oči jsou vždy tmavé, obočnice jsou světlé a nevýrazné. Zobák je poměrně dlouhý a silný, masově zbarvený, s malým ozobím. Krk je velmi dlouhý, vole je velké, kulovité a klene se až na šíji ptáka. U hrudi je zřetelně podvázané. Základní barva voláče štítníka je bílá, zbarvené jsou jen štíty křídel. 7-10 krajních ručních letek je opět bílých. Chová se ve velkém množství barevných i kresebných rázů.

Voorburský voláč je temperamentní a dosti krotký holub, je velmi plodný, dobře odchovává holoubata i jiných plemen a je tak využíván jako chůvka. Na zařízení holubníku je velmi nenáročný a je vhodný i pro začínající chovatele holubů.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.