Mravenec otrokářský

Polyergus rufescens

Výskyt: Evropa
Velikost: 7-9 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
20.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4066 zobrazení     0 komentářů

Mravenec otrokářský je jediný z našich parazitických mravenců, který je příbuzný mravence lesního, patří do čeledi Formicidae.

Mravenec otrokářský je velký, statný a nápadný druh. Červenohnědá dělnice měří 5-7 mm a na hlavě má dlouhá, srpovitá, jemně ozubená kusadla. Jsou to strašlivé zbraně, které upla­tňuje v boji s jinými mravenci. Celé tělo pokrývají vzty­čené, dosti dlouhé chlupy. Samička se podobá dělnici, pouze má mohutnější hruď a kupodivu řidší ochlupení. Měří 7-9 mm. Tyto samičky se někdy dokonce líhnou už bezkřídlé. Samečkové jsou černí, mají světlé oči, nohy i bičík tykadel a mnohem jemnější kusadla než samice a dělnice. I sameček má po celém těle dlouhé chlupy a měří 6-7 mm. Tento proslulý druh se nejčas­těji označuje jako amazonka a v horkých letních odpo­ledních podniká nájezdy na mraveniště v okolí. Po pře­padu hnízda dochází ke krutým bojům, při nichž amazonky vždy vítězí. Do hnízda si pak odnášejí ukořistě­né kukly dělnic, aby si z nich vychovaly pomocnice pro práce, které ony samy nemohou zastat, protože jejich bezzubá kusadla se k pracovní činnosti nehodí. Bez­křídlé samičky zakládají hnízdo blízko svého rodiště, kdežto okřídlené se rojí jako jiní mravenci a zakládají mraveniště často velmi daleko od původního.

V kolonii amazonek žije jen několik set domácích dělnic, kdežto počet „otroku“, patřících často k různým druhům, mú­ze činit i několik tisíc. Hnízda amazonek bývají na vý­slunných místech, nejčastěji pod plochými kameny.

Mravenec otrokářskýNázvy ve světě

Německy: Amazonenameise

Foto: www.formicarium.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.