Holub Hanácký voláč

Původ: Česká republika
Plemenná skupina: Voláči
Průměr kroužku: 11 mm
velikost písma:  A A A
09.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2482 zobrazení     0 komentářů

Hanácký voláč je zařazen do plemenné skupiny voláči, ve které je zapsán pod číslem 314. Původ tohoto plemene sahá na Moravu do oblasti Hané.

Plemenné znaky – statný, dobře volatý, vysokonohý a rousný voláč s pštrosí kresbou. Požadavky na dokonalost tělesných tvarů jsou vysoké, barva, lesk a svit nejsou podstatné.

Posuzované znaky – celkový dojem, velikost, tělesné tvary, volatost, držení těla a postoj, výška a opeření nohou, kresba, barva opeření a barva oka.

Hanácký voláč má hlavu velikostně přiměřenou k tělu, dobře klenutou s vyšším čelem, záhlaví má zakulacené. Oči jsou zbarveny žlutě až oranžově. Černí a modří ptáci mají obočnice úzké a šedé. Červená, žlutá a plavá mutace má oči světlé až narůžovělé.

Zobák je středně dlouhý a spíše silnější. Ozobí bývá znatelné, oblé a světle ojíněné. Silnější křídla bývají přitažená k tělu. Končetiny má hanácký voláč extrémně vysoké, 17-18 cm, a platí, čím vyšší, tím lepší. Postoj má toto plemeno holuba vzpřímený, elegantní, rovnoběžný a přiměřeně široký. Postavou se jedná o velké ptáky se širší hrudí, Délka těla se pohybuje v rozmezí 42-47 centimetrů. Čím delší je přední část (od hlavy k nohám) tím lépe.

Tyto holuby označujeme kroužkem o průměru 11 milimetrů.

Holub Hanácký voláčNázvy ve světě

Anglicky: Hana Pouter, Německy: Hana Kropfer, Francouzsky: Boulant de Hana

Foto: www.gentsekropper.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.