Benešovský holub

Původ: Benešov
Plemenná skupina: Holubi užitkoví
Průměr kroužku: 8 mm
velikost písma:  A A A
09.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4356 zobrazení     0 komentářů

Benešovský holub je zařazen do plemenné skupiny holubi užitkoví, podskupiny holubi tvaru. V této skupině je zapsán pod číslem 54. Původem pochází toto plemeno ze Středních Čech, konkrétně z Benešova a jeho okolí.

Plemenné znaky – holub polního typu, silné tělesné stavby. Tělo je nesené v mírném sklonu nazad. Vyniká užitkovostí, dobrými letovými schopnostmi, včetně polaření. Původně se vyskytoval jen v rázu modrém bezpruhém, cílem je rozšíření počtu barevných a kresebných rázů při zachování původního typu a užitkových vlastností.

Posuzované znaky – celkový dojem, tvar těla, hlava, zobák, oči a obočnice, struktura a barva opeření.

Benešovský holub má širokou, kulatou hlavu, dobře klenutou. Čelo je široké, spíše vyšší. Oči jsou zbarveny oranžové až červeně, u bílých plemen jsou tmavé. Obočnice u černých a modrých rázů jsou úzké černošedé, u bílých, červených a žlutých vyvinutější, červené. U stříbřitých a stříbrně plavých šedočervené.

Postavu má benešovský holub statnou, hruď širokou, hlubší a dopředu klenutou, dobře osvalenou. Záda jsou poměrně široká, nazad skloněná. Hmotnost dospělého ptáka se pohybuje od 550 do 650 gramů.  

Pro označení tohoto plemene použijeme kroužek o průměru 10 milimetrů.

Foto: www.holubnik.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.