Amazónek zlatolící

Pionopsitta barrabandi

Výskyt: Peru, Brazílie, Kolumbie, Venezuela, Bolívie
Velikost: 25 cm
Hmotnost: 165-190 g
Kroužek: 9 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 20 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
11.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14259 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Amazónek zlatolící je tichý, pestře zbarvený pták. V dospělosti dosahuje délky až 25 cm a hmotnosti v rozmezí 165 - 190 g. Hlavu má tmavě hnědou až černou, u zobáku je nepřehlédnutelná výrazná žlutá skvrna. Oči jsou černé a kolem nich je bílá lysina, zobák je šedý. Prsa má amazónek zlatolící zbarvena světle zeleně. Břicho, křídla a ocas mají zbarvení zelené. Ramena křídel jsou žlutá až červená. Končetiny světle šedé.

Život v přírodě

V přírodě bychom tento druh nalezli v Peru, Brazílii, Kolumbii, Venezuele, Ekvádoru, Bolívii. Žije převážně v párech nebo malých skupinkách kolem 10 jedinců. Živí se semeny, ovocem i hmyzem.

Poddruhy

1. Pionopsitta b. barrabandi
2. Pionopsitta b. aurantiigena

Chov

Samice jsou pohlavně dospělé již po dosažení jednoho roku života, samci dokáží oplodnit vejce většinou až ve dvou letech. V přírodě probíhá hnízdění od září do prosince. V zajetí začínají jít do toku březnu. Voliéra by měla být dostatečně prostorná, doporučovaná délka je kolem 3 metrů. V opravdu prostorných zařízeních mohou být chováni tito amazónci dokonce v malých skupinkách, protože jsou to společenští ptáci. Pro hnízdění se doporučují budky s rozměry 25 x 25 x 61 cm. Snůška obsahuje 4 - 6 vajec, na kterých poté sedí 20 dnů. Mladí opustí budku kolem 40. dne života. Chov by měl být provozován při teplotách kolem 20 °C.

Amazónek zlatolícíNázvy ve světě

Latinsky: Pionopsitta barrabandi, Anglicky: Orange-cheeked Parrot, Německy: Goldwangenpapagei, Dánsky: Orangekindet Pragtpapegøje, Španělsky: Lorito Carinaranja, Finsky: Kultaposkiaratti, Francouzsky: Caïque de Barraband, Italsky: Pappagallo di Barraband, Japonsky: Kinhooinko, Holandsky: Barrabands Papegaai, Norsky: Oransjekinnpapegøye, Polsky: Barwinka zlotolica, Portugalsky: Curica-de-bochecha-laranja, Rusky: Златощёкий украшенный попугай, Slovensky: Amazoňan zlatolíci, Švédsky: Barrabands papegoja, Čínsky: 橙颊鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.