Znaky
V okolí Středozemního moře žijí různé druhy orebic, jež jsou si navzájem blízce příbuzné. Je-jich areály se ale nepřekrývají, protože dvě rasy na téže lokalitě ihned splynou. Je pravděpodobné, že až jednou dojde k důkladnému výzkumu rodu Alectoris odborníci zjistí, že jde o rasy jednoho druhu. Nejjistější určení druhu v terénu je podle map rozšíření. Způsobem života se jednotlivé druhy neliší.
Prostředí
Kamenité výslunné a houštím zarostlé svahy, po nichž ptáci obdivuhodně rychle pobíhají po štěrku. V Alpách se orebice horská vyskytuje mezi horní hranicí lesa a hranicí sněhu. Její stav klesá.
Rozmnožování
V předjaří si kohoutci vymezují své revíry často při dramaticky vypadajícím boji. Pak se tvoří páry. O slepičku, která sedí na vejcích, se zpočátku často sameček pečlivě stará, často však snese slepička dvě snůšky, a pak na jedné z nich sedí kohoutek. Tím zmizí kontakt mezi partnery a každý z nich pak vodí svá kuřátka sám. Asi 24 hodiny po vyklubání opouštějí mláďata hnízdo. Zpočátku spí a ohřívají se často v peří starých ptáků, kteří však brzy nemohou stačit svým 8 až 13 potomkům. Mladé orebice se živí hlavně hmyzem.
Potrava
Pupeny, výhonky, semena a hmyz.
Všeobecně
Orebice horská hnízdí vzácně v Alpách, kde se zdržuje v neproniknutelných houštinách v nadmořské výšce 1800 až 2000 m, jen zřídka je ji možno zahlédnout.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel