Aktuálně: 4 113 inzerátů198 355 diskuzních příspěvků18 081 uživatelů

Králičí hop - sportovní disciplína

Králičí hop - sportovní disciplína
Petr Kovář 29.08.2024, 13:00
72 3 minuty čtení

Králičí hop je rozvíjející se volnočasová aktivita s environmentálním významem. Sport s králíky vznikl v 70. letech minulého století ve Švédsku. Pravidla soutěžení vycházela z koňského parkuru s tím, že se postupně profilovala s ohledem na králíky. V ČR byl oficiální Klub králičího hopu založen v roce 2011 díky iniciativě chovatelů okolo Ing. Lady Šípové. Klub působí pod Českým svazem chovatelů, z. s.

Závodní dvojici při soutěžích tvoří králík a jeho vodič. Vodič musí být starší sedmi let. Soutěžící dvojice má výkonnostní průkaz, kam se zapisují výsledky ze závodů. Pro králičí hop se využívají sportovní králíci. U nich se neklade důraz na barvu a jiné exteriérové znaky. Převážně se jedná o křížence vybraných menších plemen. Součástí jména sportovních králíků je i název chovatelské stanice, odkud pocházejí. Důležitá je vhodnost pro závodění daná optimální tělesnou stavbou a také psychická odolnost, aby králíci lépe zvládali náročnější situace. Pro účely soutěžení v králičím hopu se tito králíci záměrně šlechtí, neboť vlohy pro sportovní výkony jsou z velké části dědičné. Závodů se lze účastnit také s nesportovními králíky - bez průkazu původu.

Soutěžními disciplínami jsou rovinná dráha, parkur, skok vysoký a skok daleký. Na rovinné dráze a parkuru jsou různě vysoké překážky. Specialitou je pak možnost zařazení vodního příkopu. Rovinná dráha a parkur se dělí do výkonnostních tříd (lehká, střední, těžká a elitní), přičemž pro přestup do vyšších tříd je nutné splnit požadované podmínky. Králíci jsou na rovinné dráze a parkuru vedeni na postroji s vodítkem dlouhým alespoň dva metry, zatímco skok vysoký a skok daleký (pokud je v ohraničeném prostoru) může králík absolvovat jen v postroji. Králíci nesmějí být k výkonům nijak donucováni. Skákání je pro králíky i vodiče zábavou, kterou navzájem sdílejí. Velká část příznivců králičího hopu patří mezi děti a mládež. Chov a soutěže v rámci králičího hopu pomáhají přirozeně formovat vztah mladých lidí ke zvířatům. Vhodné je uvést, že čeští závodníci v králičím hopu pravidelně dosahují vynikajících výsledků v rámci mezinárodních soutěží.

Na závěr lze pro zajímavost uvést následující informace, které byly zjištěny v práci Davidové (2018):

  • sportovní králíci dosahovali lepších výkonů než nesportovní králíci,
  • průměrná rychlost králíků v lehké třídě rovinné dráhy byla 2,1 m/s,
  • králice dosahovaly lepších výsledků ve skoku dalekém oproti samcům,
  • rychlost na lehké třídě rovinné dráhy byla v kladné závislosti se skokem vysokým,
  • existuje velká variabilita v individuálních výkonech.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Petr Kovář

Autorem od: 18.11.2023

Podobné články

Může vás také zajímat