Aktuálně: 4 424 inzerátů179 597 diskuzních příspěvků17 823 uživatelů

Amazoňan modročelý

Amazona aestiva

Amazoňan modročelý
Ing. Zbyněk Pokorný 04.11.2006, 10:04
22 654 4 minuty čtení

Jak již napovídá název, zaměřil jsem se v tomto článku na druh papouška, objevujícího se v chovech stále častěji: amazoňana modročelého, řazeného mezi tzv. velké papoušky. Použil jsem text od zkušeného angl. chovatele, a přeložil jej do češtiny, abych vám přiblížil jeho bohaté zkušenosti s tímto druhem.

Autor píše

Amazoňané modročelí jsou většinou ve zbarvení odlišní. Někteří ptáci v hejnu nejsou přiliž výrazní, zatímco jiní jsou pestře vybarveni. Tento druh je velice populární, zvláště ve Spojených státech. Dokáží mluvit ale né stejně dobře jako am. žlutolící nebo žlutohlaví. Jinak jsou to inteligentní, zvědaví ale někdy plašší ptáci. Modročelý amazoňan se může pravděpodobně dožít 50-60 let nebo více, ale o jejich délce života v zajetí není mnoho známo.

Popis

Jde o celkem velké ptáky, 35-40 cm dlouhé. Samci jsou výrazněji vybarveni a mohutnější než samice, mají větší hlavu a zobák. Všeobecně vzato jsou jasně zelení s modro- žluto-bílou hlavou. Forma A. xanthopteryx , původem z Paraguaye, Bolivíe, Argentiny má žluté tváře s rozsáhlým žlutým a červeným znaky na křídlech. Mláďata mají hnědé oči, zatímco dospělí ptáci oranžovo-žluté. Mladé kusy nejlépe rozeznáme podle méně výrazného zbarvení, ve srovnání s dospělými. Dospělý ptáci - zvláště samci- snadno přilnou k jedné osobě a mohou ji agresivně bránit před dalšími lidmi. Jsou to oblíbená rodinná domací zvířata ale oproti dalším amazoňanům náchylnější k nemocem.

Tito ptáci jsou od přírody aktivní a v omezeném prostoru snadno trpí obezitou. Měly by mu být poskytnuty hračky, dřevo nebo větve, které může okusovat. Pravidelné koupání nebo sprchování je nutné pro udržení dobrého stavu opeření a kůže. Ptáci by měli mít možnost mlžení i v suché místnosti, či na slunci.

Krmení

Amazoňan nesmí dostávat tučné krmivo, ale speciální krmivo, s každodenní dávkou ovoce a zeleniny, což přidá na pestrosti. Sledujte příjem krmiva, pokud si pták vybírá pouze jednu složku může toto počínání vést k obezitě, na což jsou amazoňané velice náchylní. Opravdu tučné krmivo, by mělo být zastoupeno velice malými dávkami slunečnice a světlice. Ptákům trpícím obezitou již nepomůže žádný vitamín nebo minerál jako prevence.

Umístění

Tito ptáci jsou velmi aktivní a měla by jim být poskytnuta, v rámci možností, co největší klec. Svědčí jim také letní pobyt na čerstvém vzduchu a slunečním svitu. Chov: pohlavní dospělost nastává ve 3-5 roce života, ale jsou v zajetí poměrně těžce odchovatelní.

Ideální klec pro tento druh by měla mít následující rozměry: 120 cm šířka, 120 cm výška a délka 240 cm. Nejvhodnější je umístění 120cm nad zemí.

Pro hnízdění můžeme použít umělé budky, s velikostí přibližně 30x30x60cm. Doba sezení na vejcích se pohybuje mezi 24-26 dny. Mláďata opouští budku asi v 10-12 týdnech. Modročelí amazoňané mohou být v době hnízdění hluční. Obecně, při chovu amazoňanů, je hluk vysoký, doporučuje se chov v dostatečné vzdálenosti od sousedů.

Běžné nemoci a poruchy

  • samoškubání
  • Chlamydiosa
  • Obezita
  • Přivyknutí na jeden druh krmiva
  • Bakteriální a plísňové infekce
  • Ochrnutí
  • Útoky na ostatní jedince svého druhu
  • Otrava z nevhodného krmiva

Amazoňan modročelý

Amazoňan modročelý

Amazoňan modročelý  

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Ing. Zbyněk Pokorný

Agronom a chovatel

Autorem od: 28.02.2013

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu a zároveň chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě.

Podobné články

Může vás také zajímat