Aktuálně: 4 505 inzerátů179 108 diskuzních příspěvků17 818 uživatelů

Papoušek nádherný

Mé zkušenosti s tímto druhem

Papoušek nádherný
Vojtěch Jelínek 07.09.2006, 21:53
53 972 3 minuty čtení

Tímto článkem bych chtěl návštěvníky tohoto webu seznámit s chovem papoušků nádherných. Papoušek nádherný pochází z Austrálie a velice dobře snáší naši zimu. Do klece se tito nádherně vybarvení papoušci vůbec nehodí, protože jsou příliš temperamentní. Nejlépe jim bude ve voliérách alespoň 3–4 metry dlouhých se záletem do krytého přístřešku. I v takovýchto voliérách se dá brzy ochočit a snadno se naučí brát si pamlsky z ruky.

Rozlišení pohlaví je jednoduché, protože samci se pyšní žlutě zbarveným peřím na čele a hrdle a pod krkem mají sytě červený pruh. Samice se snadno pozná podle méně zbarvené hlavy, je spíše zelená.

Ještě nevybarvený samec Ještě nevybarvený samec

Papoušky nádherné krmím směsí pro středně velké papoušky. Také podávám různé druhy ovoce (jablka, broskve, meruňky, švestky,…) a dále si velice rádi pochutnají na různých plevelech (pampeliška, žabinec ptačinec, kokoška pastuší tobolka,...). Výjimku netvoří ani obiloviny (kukuřice v mléčné zralosti, pšenice, oves, ječmen,…).

U samců se uvádí, že jsou schopni hnízdit až v polovině druhého roku svého života. U samic se za vhodný věk k prvnímu hnízdění považuje jeden rok. V tomto věku jim zavěste nejlépe kmenovou budku o rozměrech 30x60 cm (průměr dna, výška). Pro zvýšení pravděpodobnosti zahnízdění podávejte naklíčené zrní a hodně zeleně. Samice snáší 4-6 vajec a sedí na nich 19 dní. Jakmile se po uplynutí této doby začnou mláďata líhnout, začněte podávat vaječnou míchanici. Mláďata opouštějí hnízdo po 35-ti dnech. Rodiče mláďata krmí a vodí ještě asi měsíc. Poté jsou mláďata zcela samostatná. Papoušek nádherný je cca 40cm velký (včetně ocasu). Průměrná délka života tohoto papouška je 15 let.

Mladá samička Mladá samička

Sám tento druh chovám asi dva roky. Pár mám vypuštěn ve venkovní voliéře o rozměrech 3x1x2 m (d, š, v) s možností záletu do vnitřního nevytápěného prostoru o rozměrech 2x0,8x1,9 m (d, š, v). Odchov se mi ještě nepodařil, protože u mladého sestaveného páru mi hned z počátku uhynula samice. Musel jsem docela dlouho shánět nějakou novou samičku. Jednoho dne mi ale zazvonil telefon a druhý den už jsem si pro samičku jel. Když jsem vypustil samičku do voliéry, tak jí od sebe sameček spíše odháněl. Za necelý týden si na sebe ale zvykli. Sameček se již začíná vybarvovat, ale plného zbarvení dosáhne asi až na jaře roku 2007. Pak jim umístím do voliéry hnízdní budku a budu jen doufat, že se mi podaří jejich první odchov bez sebemenších problémů.

Již zcela vybarvený samec Již zcela vybarvený samec

Papoušek nádherný - Chovný pár Papoušek nádherný - Chovný pár

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat