Aktuálně: 4 864 inzerátů175 070 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů
Marty
Marty (521 příspěvků) 27.11.2008, 19:47:53 xxx.xxx.249.60
Základní podmímkou je harmonizující chovuschopný pár. Voliéru bych pro ně volil 3*1*2. Jednu třetinu až polovinu bych obložil palubkami se střechou. Tak, aby měli bezpečné místo pro spaní před větrem, deštěm a škodnou. Zde bych i umistil krmení a později budku. Jako krmení bych volil nějakou směs, která je pro ně k dostání na burzách. Ovoce a zelenina je také důležitá. Nesmí chybět sépiová kost a nějaký písek, vhodný pro trávení.
S výběrem rosel, ale i jiných papoušků, bych nespěchal a raději bych si pozval na pomoc zkušeného chovatele, který mi pomůže vybrat pěkného papouška. Koupil bych je mladé, aby si na sebe zvykli a i na mě, aby se neplašili. Rosely jsou vyspělé ve věku jednoho roku, ale bylo mi doporučeno, je dát až ve druhém a jeden mi říkal at jim dám budku až ve třetím, že pár po tuto dobu dospívá a sílí. Pak jsou odchovy pěknější. Při odchovu mláďat je dobré podávat vaječnou míchanici, klíčené a máčené zrní a všelijaké zelené krmení. Když samice sedí na vejcích dáváme jen suchou směs zrní. To proto, aby se samec pestrým krmením nedostal znovu do toku a nerušil zbytečně samičku na hníízdě.
Jako zpestření v průběhu celého roku podávám větve (čerstvé) různých stromů na okus.

Jen bych dodal na závěr, že není na prvním místě odchovat hned v prvním roce a co nejvíce početných snůšek. Marty
Marty
Marty (521 příspěvků) 13.11.2008, 17:14:44 xxx.xxx.249.60
Myslím, že založení tohoto témata nebyl špatný nápad. Sám jsem o tom uvažoval, když jsem truchlil nad pětiletým samcem penanta. Uhynul mi z neznámých důvodů. Nejspíš za to může jedna nečekaná letní bouřka /mimo to nám uhynuly i dvě slepice/. Ještě horší bylo, že se samička musela sama postarat o tři malinké penantíky, kteří zrovna byli v budce. Nakonec vyvedla dva starší, nejmladší kolem desátého dne umřel.

Z "nepapoušků" mi uhynulo pár křepelek, ale to pouze mou chybou. Dvě mi postupně padly hladem a po čase jedna, když jsem vyměňoval napaječku. Zapoměl jsem ji tam dát zpět. Ikdyž jsem si toho všiml hned druhý den, byly některé zesláble a jedna to nepřežila. /takový malý organizmus to asi zvládá obtížněji/ To ale patří k chovatelství a já jsem dostal za vyučenou.
Marty
Marty (521 příspěvků) 12.11.2008, 19:26:58 xxx.xxx.249.60
Je to normální. Zobák je jejih nástroj a dělají s ním všechno možné. Zobák se tak opotřebovává, ale pořád dorůstá. Za chvíli ani nepoznáte, že se mu kdy loupal.
Marty
Marty (521 příspěvků) 05.11.2008, 19:32:09 xxx.xxx.249.60
Vidim Honzo, že ses nějak rozjel. Nedávno ještě s andlukama, zpěvákama a roselama a ted už takový "ptačí svět". Přeji ti to a i tiše závidím. Neznám moc lidí v tvém věku, co se starají o tak velké množsví papoušků. Také máš výhodu, že je strejda chovatel, určitě ti předává hodně cenných rad. Spolupracujete spolu nějak?

A abych se i já s vámi podělil, tak mi by se líbily všechny druhy středních i větších papoušků. takový komplex voliér pro rosely, alexandry nebo aratingy, tak to by bylo něco. Z větších se mi hodně líbi oratrixové a kakaduové růžoví. ale to je opravdu jen takové mé zamyšlení, nevím co z toho se doopravdy splní. Martin
Marty
Marty (521 příspěvků) 02.11.2008, 18:57:32 xxx.xxx.249.60
Sice nechovám pávy, ale znám jednoho chovatele co je má. Pávy má normálně puštěné na volno. Páv se třeba proletí po dědině a navečer se k němu zase vrátí. Jeden mu hřaduje na střeše a druhý je naučený chodit do stodoly.
Marty
Marty (521 příspěvků) 29.10.2008, 20:57:20 xxx.xxx.249.60
Z běžnějších druhů mě nejvíce zaujal rod rosela-platycercus a alexandr-psittacula. U rosel to je pestrost zbarvení a u alexandrů jejich elegance a inteligence.
Marty
Marty (521 příspěvků) 26.10.2008, 19:34:41 xxx.xxx.249.60
Je to sice pořád dokola, ale musím se zeptat, jak byste to udělali s alexandry malými. K dispozici mají dřevěný zálet, který na noc zavírám. Vevnitř je teplota asi o 4°C vyšší než venku, problém je ale v tom, že mi spí na pletivu. Uvažoval jsem, že bych je dal do sklepa, až v záletu začne mrznout voda v miskách. Co myslíte vy?
Marty
Marty (521 příspěvků) 20.10.2008, 16:56:43 xxx.xxx.249.60
Po zkušenostech s bodovaným pletivem, bych asi volil pletené pletivo. Sice je o něco dražší, ale déle vydrží a taky lépe vypadá. S tím osazenstvem bych to také moc nepřeháněl.
Marty
Marty (521 příspěvků) 07.10.2008, 20:37:01 xxx.xxx.249.60
Pěkná výstva a nádherná Auastrálie. Takhle bych si někdy představoval můj chov. Měl jste tam nějaké své papoušky?

V popisu druhů jste ještě přehodil roselu žlutohlavou a slámožlutou.
Marty
Marty (521 příspěvků) 26.09.2008, 21:26:54 xxx.xxx.249.60
Nedávno mi uletěl barnard a také se sám po 24 hodinách vrátil k volierám. Nejspíš dostal hlad a na volání jiných papoušků se vrátil. Nakonec jsem ho odchytl. Podle mě by mohl být jeden papoušek z páru na volno. Tak jsem to i četl v knize pana Vašíčka. Nějaká chovatelka v Anglii nechala volně poletaovat samečky po parku. Ti se pokaždé ke svým samičkácm vraceli. Já bych se ale bál a nepokušel to.
Marty
Marty (521 příspěvků) 26.09.2008, 21:16:05 xxx.xxx.249.60
Můj názor je takový, že je kříženec dvou poddruhů barnarda límcového. Barnard límcový jížní x Barnard límcový větší.

A když je modrá mutace x přírodní, tak by z toho měl vyjít přírodní štěpitelný na modrou.

Chtělo by to ale lepší a detalnější fotku hlavy, ze strany a ze předu. Ale jak už jsem napsal, podle mého to je kříženec.
Marty
Marty (521 příspěvků) 14.09.2008, 20:52:42 xxx.xxx.249.60
Ano může. Spousta chovatelů je svým paouškům podává.

Jak jsem přečetl váš text o rosele pestré nádherné, tak mě až zamrazilo v zádech. Musí to být super mít ve voliéře nezkažený čistý poddruh. někdy bych taky chtěl chovat čisté přírodní papoušky, ale bude to jistě ještě dlouho trvat. Nemáte nějaké jejich fotky, abychom se na ně pdívali? mě by to zajímalo. Liší se nějak o dnes chovaných rosel. jsou větší nebo výraznější? A ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc, ikdyž to asi není k tématu. Čím je to, že některé dnešní rosely nemají pěkně krojené barvy na hrudí, ale červená a žlutá se jim vzájemně propíjí a zelená u noh se úplně stráci? To by mě také moc zajímalo. Děkuji. Martin Vašut
Marty
Marty (521 příspěvků) 14.09.2008, 20:37:32 xxx.xxx.249.60
Výletové okna mám asi 45x40cm. Jsou ve výšce asi 140 cm. Co jsem pozoroval, tak by jim stačily i menší okna. Pokud se jim chce nebo musí, tak proletí i menším. Když jsem stál ve výletovém okně, tak mi jeden proletěl tam a spátky kolem hlavy. Vůbec mu to nedělalo problém. To samé i barnard. Pokud není okno moc hluboké (jako tunel) udělal bych i menší, třeba 30x25. Nedávno jsem také četl, ale také se to zde probíralo, že je lepší okna umístit níž a přizpůsobit tomu bidla. Jelikož teplo stoupá nahoru unikne snáze vysoko umístěným oknem. Také je výhoda v tom, že ptáci sedí na výše položených bidlech a netáhne na ně z okna pod nima.
Marty
Marty (521 příspěvků) 14.09.2008, 20:12:17 xxx.xxx.249.60
Jak tak čtu Lubošovy přízpěvky, tak myslím, že radši zůstanu u pestrého krmení a nebudu experimentovat. Co jsem pro mé papoušky zatím udělal je, že jim občas posypu míchanici nebo zrní roboranem. Doufám, že jim nijak neubližuju.
Pro odčervení používám panakur z burzy. To ale asi taky není nejšťastnější řešení. Papouška to asi hodně zatěžuje a někdy ještě zbytečně. Uvažoval jsem o koupi mikroskopu. Četl jsem, že si chovatelé dělají vlastní rozbor trusu a až po zjištění červů dají ptákům přípravek na odčervení. Co myslíte, je to dobrý nápad?
/Přemýšleli jste někdo o miskách, na které jsem se před tím ptal?/
Marty
Marty (521 příspěvků) 08.09.2008, 19:22:26 xxx.xxx.249.60
Jsou to všechno pěkné andulky, ale proč se nesnažíte třeba oživit chov přírodních zelených andulek. Všude na burzách vidím samé barevné andulky a po málu čisté zelené. Jako příznivce přírodních papoušků bych si vybral určitě přírodní zelenou andulku. Pomalu už o ně ani není zájem a je to škoda. Toť můj názor.
Marty
Marty (521 příspěvků) 04.09.2008, 15:51:11 xxx.xxx.249.60
O víkendu jsem navštívil nějaké chovatele a pán tam měl i mutace, všechno penanti.
Na fotce by měl být lutino penant, nikoli rubino rosela pestrá, jak si někdo myslí. A kdyby to byla opravdu pestrá, tak proč je v páru penant?? To samé v tom článku.
Obrázek
Marty
Marty (521 příspěvků) 04.09.2008, 15:17:25 xxx.xxx.249.60
Myslím, že tam není ani jedna fotka pestrých. Podle mě vše penanti. Ikdyž tám není fotka na srovnání, tak si všimněte té robustnosti. Tohle rosely pestré nejsou. A tak kvalitní časopis určitě nebude uvádět chybné údaje.
Marty
Marty (521 příspěvků) 02.09.2008, 18:29:05 xxx.xxx.249.60
Asi se jsem to přehlédl. Slunečnice byly na povrchu a tak mi připadalo, že je směs příliš tušná. Není to takové hrozné. Budu tedy věřit zkušenostem belgičanů. : )