Aktuálně: 4 541 inzerátů178 635 diskuzních příspěvků17 811 uživatelů
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 18.11.2010, 22:09:50 xxx.xxx.3.141
4 Růža: No, samec se solidárně fláká - co by poletoval, když to může taky odťapat...! A s tou kondičkou, nevím nevím - u papušků mám radši vylítaná prsa než lýtka jako závodní slepice... ;-)) Ale jinak už si tam oba zvykli a vypadají spokojeně. A jak se mají moje (vlastně už tvoje) aymaří kuřátka?
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 17.11.2010, 22:09:23 xxx.xxx.5.16
4 Růža - přikládám fotku toho mého "nadchodu" pro senegalce - pro nezasvěcené: po přenesení do nového zimoviště si moje samice tak oškubala letky, že bude až do přepeření muset všude pěšky, což je zrovna tady problém (voliérka je z bývalého WC, takže pletivo je jen na přední straně...). Ale nová cesta pro pěší jí očividně vyhovuje, vesele trajdá sem a tam, tak doufám, že toho škubání už nechá. Hezký večer, Lucie D.
Obrázek
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 09.11.2010, 17:22:56 xxx.xxx.5.16
4Ruza: Ještě nevím, mám přes den pekelný frmol, tak se mrknu až večer. Ale proč by nedorazily... ;-) Hodilo by se Vám to tuhle neděli? Ve čtvrtek budeme u ptáků měnit okno a z pátku na sobotu budu na Moravě. Hezký den, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 08.11.2010, 22:34:34 xxx.xxx.5.16
4 Ruza5: Posílám Vám fotky Vašich budoucích aymarek, abych Vás pořádně namlsala - popožeňte servisáky a hurá do Ústí! Hezký večer, Lucie D.
Obrázek
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 03.11.2010, 22:27:17 xxx.xxx.5.16
4 Ruza5: Jsem moc spokojená s kvalitou té směsi, co se čistoty a velikosti zrn týče, ale vzhledem k chuťovým preferencím mých aymar jsem to začala ředit červeným a žlutým prosem. Hezký večer, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 03.11.2010, 07:38:00 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, já jim dávám Deli Natur 66, protože postupem času jsem zjistila, že lesknici nechtějí, oves nechtějí, kardi zbývá - prostě ty mlsné potvory žerou jen proso + sem tam něco jiného. Slunečnici mi bere 1 pták z 8, takže tu dávám jen do máčené a klíčené směsi s pšenicí, hlavně v době odchovu mladých. Hlavní složkou krmení je u mě ovoce a zelenina - stálice jsou jablko, mrkev a okurka, milují květák, brokolici a červenou kápii, celkem si dají víno, hrušku a broskev, ale banán, rajče a pomeranč odmítají vzít do zobáku. Z volně rostoucích jakž takž oždibují šípky a hlohinky, ale nejradši mají drobnolisté větvičky ovocných stromů nebo větve smrků a modřínů - ty vždycky úplně oholí, včetně kůry. Stále mají k dispozici grit, sépijku a do vody dávám Amivit, Acidomid a Optimin +/- v polovičním množství, než uvádí výrobce. Zatím jsem u nich (naštěstí) nepoznala zadržené vajíčko nebo slabou skořápku, tak jak to uvádí literatura. Jo, a cca 2x týdně dostávají piškoty, jen tak na chuť. Hezký den, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 31.10.2010, 09:42:18 xxx.xxx.5.16
Jestli si pojedete v neděli ke mně pro ty mláďátka, vemte sebou vzorky, já Vám z toho udělám DNA (děláme to s kamarádem - genetikem z nemocnice; on na tom staví jakýsi referát, takže je rád za vzorky a máte to zadarmo). Stačí mi 1-2 vytržená pírka nebo malá kapka krve na čistém papírovém kapesníku v označené obálce. Svým aymarkám odebírám krev mírným zastřižením drápku (pak to zastříknu Ajatinem, ono se to rychle zavře a je to vydesinfikované). Zdravím, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.10.2010, 17:30:15 xxx.xxx.5.16
Jsem z Ústí nad Labem, jestli to nemáte úplně z ruky, zvu Vás na exkurzi a na pokec. Nebo mi brnkněte kdykoli mimo času 18-20h, ráda Vám řeknu, co se osvědčilo mně. Hezký den, Lucie D.
Obrázek
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 11.10.2010, 21:00:28 xxx.xxx.5.16
Pro neregistrovaného: Moc Vám i Vašemu arátku gratuluji - je hezké, že se Vám oběma podařilo překonat počáteční nesnáze. Ať Vám prcek zdárně roste! A do diskuse: Mně se letos vydařil vlastně celý rok - na jaře jsem si dosyslila peníze na samečka k mé roční modrohlavé amazonce a z ostatních ptáků mi zahnízdilo všechno, co mělo prdku (a většina dvakrát). Takže suma sumárum - 4 mimina senegalců (s lehkou dopomocí - dokrmováním od 7. týdne) a 7 hnízd aymar od 4 párů. Nemusím Vám asi říkat, že chvíle strávené v "kurníku" jsou pro mě opravdu čistou radostí... Hezký večer, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.08.2010, 20:57:26 xxx.xxx.5.16
Já jsem sice ještě nikdy takového drobka nedokrmovala, ale dneska večer jsem to zkusila poprvé a po úvodním boji mládě ochutnalo kašičku, a pak už celkem bez problémů snědlo, co mělo. Teď už je zpátky v budce a já jen doufám, že rodiče s tím nebudou mít problém a nezačnou ho třeba napadat. Pak by ovšem bylo po váhání...
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.08.2010, 20:37:10 xxx.xxx.5.16
Zapomněla jsem napsat, že už třetí den má volátko naplněné sotva z půlky, na rozdíl od sourozenců. A sourozenci už lezou z budky a začínají sedat s rodiči na bidle před budkou, tak mám strach, aby rodiče nepřestali budku s tím záprtkem navštěvovat a starat se o něj úplně... Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.08.2010, 20:30:40 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jaké máte zkušenosti s doikrmováním mláďat bez jejich odebrání z budky. Mám 4-týdenní mládě aymary pruhovaného, které je nejmladší a zároveň výrazně menší než jeho sourozenci (přestože se líhli obden, jako normálně). Předpokládám, že jako nejmladší nejspíš nevybojovalo tolik potravy od rodičů, a proto méně rostlo, tím nemohlo soutěžit se svými většími sourozenci (ten první je opravdový otesánek) a tak pořád dokola... Teď jsou mu 4 týdny, vypadá tak o týden mladší, ale srdcem je to bojovník, kterému bych ráda pomohla ten handicap dohnat. Dokrmovala jsem už dvoje senegalce, takže pomůcky i nějaké zkušenosti mám, jen jsem se chtěla zeptat, jestli je nutné mládě vybrat z budky a dokrmit ho sólo, nebo jestli by bylo možné nechat ho se sourozenci a jen mu 3-4x denně přilepšit dokrmovací směsí. Rodiče jsou klidní a pohodoví ptáci, kteří spolehlivě odchovávají a kontroly budky snášejí stoicky. Děkuji za rady všem, kteří mají zkušenosti s podobnou situací, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 25.07.2010, 21:31:50 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, Peťule gratuluji k hezké samičce a přeji, ať se brzy sblíží se samečkem. K té karanténě bych ráda napsala, že já nechávám všechny nové ptáky v karanténě 6 týdnů - asi jsem přestrašená ze všech těch článků o PBFD... ;-) Lukášem zmiňovaná voliérka mi připadá pro jeden pár aymar luxusní, já mám chovné klece 85 x 40 x 40-50 cm, klec pro momentálně nechovající ptáky 110 x 75 x 65 cm a proletovačku 200 x 50 x 90 cm (d x š x v). Mám aymarky ve většině mutací a nejvíc se mi líbí právě lutina (i když od svého páru kobalt x kobalt pořád vyhlížím kuřátko barvy mauve a to si chci nechat na ochočení). Hezký večer, Lucie D.
Obrázek
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 14.07.2010, 23:26:41 xxx.xxx.5.16
Trus mají řidší a objemnější, než podobně velké druhy (třeba andulka). Zejména v období snášení vajíček samičky trus téměř odstřikují. Ale jek píše Peťula, není to tak strašné a ve srovnání s jejich celkovou líbezností je tento drobný detail nepodstatný. Každopádně ve všech klecích doporučuji rošt, aby v tom trusu aymarky neťapaly. Hezký večer, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 13.07.2010, 22:06:57 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, já chovám aymary pruhované a jsou to báječní ptáci. Jsou hezcí, milí a při běžné péči bezproblémoví. Mám řtyři páry a letos už od nich mám sedmá mláďata. To je vždycky v proletovačce veselo! Zpestřují mi čekání na hnízdění senegalců... ;-) Srdečně Vám je doporučuji. Hezký večer, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 16.06.2010, 18:12:54 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, mně se to stává pravidelně u chovných párů - během hnízdění mají velmi bohatou potravu a velmi málo pohybu (samice tráví většinu času v budce a samec se jen přesouvá od budky k miskám), takže v době vylézání mladých z budky už mají drápy jako šavle. Řeším to po odstavu mláďat ostříháním kleštičkami na psí drápky (jsou to takové ty jakoby nůžky), které jinak používám i na malé pejsky i na kočku. Princip je stejný jako u ostatních papoušků - když máte pocit, že se blížíte cévce, krájejte půlmilimetrové plátky, ať ptácíčka nestřihnete do krve. Podle toho, co píšete, máte zkušeností dost, tak s tím nebudete mít problém. Jo, mívám po ruce i Ajatin nebo Septonex - kdybych přece jenom drápek zastřihla,stříknu to a hotovo. Jinak mimo dobu odchovu moje aymary problém s drápky nemají, zvládnou si je obrousit při šplhání po větvích. Přeji Vám hodně radosti s těmito báječnými papoušky, Lucie D.
Obrázek