Aktuálně: 4 542 inzerátů178 641 diskuzních příspěvků17 811 uživatelů
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 17.05.2010, 16:01:14 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, nemám zkušenost s mníšky, ale dokrmovala jsem od 3 týdnů senegalce a přes den dostávali po 3-4 hodinách, večer naposledy kolem 23. hodiny, ráno kolem páté. Záleží na tom, jak rychle bude mládě trávit - je třeba krmit do prázdného volátka. Pro "nastartování" mi byla doporučena směs NutriBird (je sice matlavější, ale ptáče se rychle chytne a pěkně přibývá), pak přejít na Kaytee. Někdo ale krmí celou dobu Kaytee, určitě ani tím nic nezkazíte. Hodně štěstí, ať Vám ptáče prospívá, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 29.04.2010, 20:09:35 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, zajímalo by mě, proč jste nakonec zvolil toto plemeno. Podle Vašich předchozích příspěvků vím, že jste dlouhá léta choval molossy, jmenovitě brazilské fily - napsal byste, prosím, jaké výhody má proti nim Vámi zvolený kavkazák? Taky se (raději s předstihemn) rozhlížím po opravdu hlídacím psovi, tak mě toto téma zajímá. Děkuji a zdravím, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 24.04.2010, 22:31:13 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, aymary chovám, tak se Vám pokusím odpovědět. V přítulnosti a ochočitelnosti rozdíly mezi pohlavími nevidím, snad jen samičky mi připadají trochu energičtější a zvídavější. Ochočí se i dvě aymary najednou, zejména když si je pořídíte jako mláďata; pokud si je ale koupíte s jedno- až dvouměsíčním odstupem, ochočí se ta první velmi rychle a ta druhá to brzy okouká, takže to bude rychlejší. Kontakt bych navazovala hned od druhého dne, jen co se trochu zabydlí v kleci. Sedněte si k nim a povídejte a povídejte a povídejte... Protože jsou to papoušci neobyčejně nestresující a jsou zvědaví jako opičky, brzy si Vás přijdou prohlédnout zblízka a můžete jim začít nabízet ňamky z ruky. Mně se osvědčily piškoty, senegalské klásky nebo zrnka máčené pšenice. Není výjimkou, když už za týden mi sedí mládě na prstě. Přeji Vám šťastnou ruku při výběru a hodně radosti s Vašimi aymarami. Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 07.01.2010, 13:31:39 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, gratuluji k radosti p. Šiškovi i pí. Svobodové, a dovolím si taky přispět svou troškou do mlýna - na Štědrý den mi senegalci i jeden pár aymar snesli po vajíčku, umíte si představit, že jsem zářila víc než večer stromeček...! Dneska mají oba páry po čtyřech vajíčkách a samičky pevně sedí, tak se těším a doufám... Hezký a úspěšný začátek tohoto roku Vám všem přeje Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 04.12.2009, 16:59:10 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, připojuji se k obdivování mláďátek - to je krásná skupinka!
Jinak moje aymary berou míchanici domácí i kupovanou, v době hnízdění ji sotva stačím doplňovat. Dávám ji občas jen tak na chuť i nehnízdícím ptákům a vždycky ji dostávají ti, kteří přepeřují.
Od chvíle, kdy se vylíhne první mimi, dávám zrní jen máčené a klíčené, od věku 4-5 týdnů mláďat přidávám i misku se suchým.
Z ovoce a zeleniny mi berou jablka, okurku, hroznové víno a někdy mrkev a hrušku. Nad kiwi, banánem a pomerančem ohrnují zobáky, větvičky ovocných stromů co jim nosím na okus neokusují, zelí a salát ignorují. Sezónně jim zkouším přilepšit lesními plody, ale kromě jednoho páru se na to tváří dost podezřívavě. Hezký den, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 30.11.2009, 23:22:58 xxx.xxx.5.16
Já si dovolím zareagovat - aymary by mi hnízdily nejspíš v jednom kuse (díky krmení, přesně jak píšete), ale já jim po druhém odchovu beru budku a jdou do voliérky "do lázní". Ale totéž co pan Smrček radí i pan Žák - tedy budku neodebírat a nechat je hnízdit; prý kdyby se měli vyčerpat, tak přestanou. Jenže mně dva odchovy od páru za rok stačí, a taky je nechci nechat celoročně jen v chovné kleci (85 x 40 x 50 cm) - jen ať si taky zalétají...
Co se počtu mláďat týče, sami mi odchovávají nejvýš čtyři, víc jen s dopomocí (a ne vždy se podaří).
Přeji hezký večer, Lucie D.
Obrázek
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 28.11.2009, 12:27:52 xxx.xxx.5.16
Pro Janu: Z vlastní zkušenosti Vám doporučuji i jako mazlíky pořídit dva - přecejen asi nebudete mít čas sedět u klece v jednom kuse, a i když aymara je poklidný a trpělivý ptáček, který chvíle samoty snese bez viditelných problémů, po přidání partnera obvykle nesmírně ožije.Nehledě na to, že pozorovat jejich dovádění v kleci je báječná zábava. A ztráty krotkosti bych se nebála, kamarádka má dva aymary pořizované s odstupem jednoho měsíce, má je v docela slušně velké kleci (100 x 50 x 70 cm) a každý den je pouští po pokoji a ochočili se oba. Berou si z ruky, létají na ruku a nechají se drbat - a to je má 3 měsíce. Tak hodně štěstí při výběru i při vlastním držení aymar - jsou to opravdu kouzelní papoušci! Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 21.09.2009, 16:31:40 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, já osobně jsem takhle přišla k perfektnímu chovnému samci, který musel opustit původní rodinu kvůli kousání. A je ho opravdu dost - kdybych mu při krmení a úklidu nedala "k boji" klacek, odrbal by mě, kam až by dosáhl. Takže sice měním misky a zametám jednou rukou (v druhé mávám klackem se zakouslým senegalským pitbulem), zato mám ptáka, který se nekácí, když potřebuji projít kolem voliéry nebo zkontrolovat budku, a navíc mluví, píská a mlaská, což je docela legrační. A díky své dominantní povaze zvládli moji starší, trochu nabručenou samici a výsledkem jsou dvě krásná mláďátka. Takže pokud najdete chovatele, který pro něj bude mít samici a pořádnou voliéru, jsem si jistá, že budou spokojené všechny strany. Hodně štěstí, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 16.09.2009, 20:08:38 xxx.xxx.5.16
Děkuji za pochvalu - mně se pochopitelně taky líbí, ale u mně se to tak nějak předpokládá. Holčička je něžná a sladce přítulná (pořád bádám, jak to zařídit, abych si ji mohla nechat, ale nejde to nejde to nejde to), sameček má zobák jako lžíci bagru, velkou hranatou hlavu a neurvalé způsoby - to bude jednou chlap! ;-) Hezký večer, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 13.09.2009, 22:28:55 xxx.xxx.5.16
Jsem ráda, pane Šiško, že si Vás moje poděkování našlo - Vaše rady a podpora mi opravdu přišly vhod. A po zkušenostech s tímhle dokrmováním pevně doufám, že to bylo naposled, kdy jsem něco takového musela dělat, a že teď už se ty moje potvory umoudří a začnou odchovávat samy... Hezký večer!
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 13.09.2009, 22:25:20 xxx.xxx.5.16
No řeknu Vám, že pro tu holčičku mi bude srdce krvácet - je velká, statná a na to, že je dokrmovaná až od pozdějšího věku, je neobyčejně kontaktní. Mám takové pokušení si ji nechat, jejího bratra vyměnit za nějakého šikovného samečka odchovaného pod rodiči (pokud takoví vůbec existují) a nechat je spolu vyrůst - jsem si jista, že bych za 3 roky měla báječný chovný pár. Jenže mě tísní prostory i finance, tak budou muset jít do světa oba. Ale máte pravdu, bude to těžké...
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 13.09.2009, 22:01:23 xxx.xxx.5.16
Druhý error - to si moje dcera vytáhla ze šuplíku stříkačku, z bedny plyšového papouška a s odhodlaným "Budu kumit papouka..." mu cpala virtuální kaši do zobáku aa dělala "Mňam mňam mňam!". Asi je to v rodině... ;-))