Aktuálně: 4 528 inzerátů178 524 diskuzních příspěvků17 809 uživatelů
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 13.09.2009, 21:57:00 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, před časem jsem tu řešila ohrožení mláděte senegalce jeho roztokaným otcem, a dnes bych se s Vámi ráda podělila o to, jak to dopadlo. Po pár dnech šla do toku i samice, oba rodiče přestali mladé krmit (nakonec jsem zjistila, že tam jsou dvě - to druhé bylo o hodně mladší, možná jsou z prvního a čtvrtého vejce), tak nezbylo, než je vybrat a dokrmit. Přikládám fotky, jak vypadají teď - holčičce je 10 týdnů, jejímu bráškovi asi devět (mají určené pohlaví DNA). Něco už jedí sami, ale úplně dosyta se nenažerou, tak jim ještě 3x denně dávám Kaytee. Oba už pěkně lítají, jen to přistávání jim ještě moc nejde - obvykle zahučí někam, kam určitě původně nechtěli. ;-) Tímto bych moc ráda veřejně poděkovala panu Šiškovi (Cone), který mi ochotně poradil vždy, když mi vyčtené informace nestačily. Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 10.08.2009, 21:54:35 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, zajímalo by mě, jak řešíte (pokud máte) problém s muškami octomilkami (to je to malé nic, co se objeví v hejnu, kdekoli pohodíte slupku od banánu). Samy o sobě sice nejspíš neškodí, ale je nemilé, mít jich doma mraky. Chovám aymary, které dostávají fůru ovoce, a i když mají čerstvé každý den, stejně je okolo klecí octomilek "jako much"! Zatím to řeším rozstříkáním Biokillu po stěnách a podlahách ptačí místnosti (je netoxický pro teplokrevné živočichy s výjimkou koček a používá se i v nemocnicích a potravinářských provozech), ale to pomáhá jen krátkodobě. Nejhorší je, že máme mušek plno i doma (mám ptáky ve stejném domě, tak to nemají daleko) a manžel začíná remcat... Za rady děkuji, Lucie D.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.07.2009, 16:54:40 xxx.xxx.5.16
Děkuji za radu, budu to s tím krmením dělat taky tak, snad ten prevít zklidní hormon... ;-)) Jak ale poznám, kdyby byla přesto situace kritická a bylo třeba mládě odebrat? Zatím samice vždycky "zazdí" otvor vlastním tělem a samce tam nechá strčit maximálně hlavu - otázka je, jestli zvládne mládě uhájit po celou dobu.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.07.2009, 15:43:23 xxx.xxx.5.16
Ad Orina: Kaši mám doma od chvíle, kdy začali rodiče lézt do budky (Nutribird i Kaytee), inkubátor si můžu půjčit od kamarádky ze ZOO. Bohužel chodím do práce, ale nebyl by problém domluvit si delší polední pauzu a jezdit krmit místo oběda (doma jsem za 10 minut, pak bych to holt napracovala), takže by mládě jedlo přes den po 4,5 hodinách, odpoledne a v noci už klidně po 3. Stačilo by to?

Ad Cone: Když omezím míchanici (střídám kupovanou a domácí) a máčené a klíčené zrní, čím pak budou toho prcka krmit, natráví mu suché zrní? Zatím mají stále plné 4 misky, a to suché zrní občas s oříšky, občas s piškotem, máčené nebo klíčené zrní, míchanici a směs ovoce a zeleniny. Obsah kontroluji a měním nebo doplňuji 2x denně. Občas jim dávám z louky a zahrádky zelené, ale ani jeden to nežere, leda jemně nasekané do míchanice. Větve mají třešňové, docela rádi na nich pracují. ;-) Jak byste mi doporučil to krmení upravit?

Oběma Vám velice děkuji za rady, Lucie
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 14.07.2009, 23:08:16 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, prosím o radu - mám pár senegalců, na jaře jsem vyměnila samce, teď mají první mládě (ze 4 vajíček - jedno zmizelo, dvě asi neoplozená pak odstraním), je mu asi 10-14 dnů (nekontroluji každý den, protože je chci rušit co nejméně, tak nevím přesné stáří - ale má čerstvě otevřené oči). Samice sedí jako přibitá a tváří se velmi odhodlaně, najíst se chodí snad jen jednou denně, samec hlídá budku a nejspíš samici dobře krmí, protože mládě vypadá dobře.

Problém je poslední 3-4 dny, kdy se mi zdá, že samec jde znovu do toku - lítá po větvích jako splašený, píská, tančí se svěšenými křídly a otravuje samici, když je tato venku. Taky mám pocit, jako by se snažil samici vyhánět z budky, čemuž se ale ona dost brání (mám před voliérkou kameru a občas je šmíruju ze zahrady oknem). Ráda bych se zeptala, jestli je to tak normální a jestli nemůže ohrozit mládě. Přecejen jsou senegalci pověstní častou agresivitou vůči mladým, a to z tolika různých důvodů, že se divím, že se vůbec něco odchová...

Na základě informací z internetu jsem je chtěla kontrolovat co nejméně (zatím kontroluji budku jednou za tři dny stylem "jukni a zmiz") a první odchov nechat neokroužkovaný, ale teď se bojím, že i tak bych mohla o kuřátko přijít, a to by mi bylo moc líto. Myslíte, že to mám risknout, nechat to na nich a doufat, že prcka zdárně vyvedou až na bidlo, nebo ho mám radši sebrat a dokrmit? Děkuji za Vaše názory, Lucie
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 26.06.2009, 20:04:57 xxx.xxx.5.16
Můj reálný sen je voliéra s hejnem zelených a lutino aymar pruhovaných, dlouhodobější jsou amazonci modrohlaví a bronzovokřídlí a zatím nedohledný je chov araraun a ar zelenokřídlých. Na všechno z toho se moc těším! :-)) Lucie D
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 24.06.2009, 17:21:54 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, prosím o radu, jak dlouho mám ještě držet v karanténě (spíš v izolaci - jiná místnost v domě a zostřený hygienický režim) nově zakoupeného ptáka, pokud mu vyjde negativní test na PBFD? (vzorek odebrán a odesílán hned druhý den po zakoupení) Rozbor trusu je v pořádku. Bude 6 týdnů stačit? Děkuji za Vaše názory, LD
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 08.05.2009, 20:57:13 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, tak po téměř dvou měsících ignorování (kdy on se TAK snažil!) vzala samice samce na milost. Už třetí týden spolu lezou do budky (když jsem prvně viděla na kameře prázdnou voliéru, málem se mi zastavilo srdce - myslela jsem, že jsou fuč, dokud se samice nevyštrachala z budky a za ní nevykoukl i samec), krmí se a vyhazují z budky kůru a piliny. Samec je děsně agresivní, bez klacku v ruce nemůžu ani otevřít dvířka, abych jim vyměnila koupací vodu, hned nalétává směrem na obličej, pak se do toho klacku zakousne a zuřivě s ním bojuje, dokud neudělám to nejnutnější a nezmizím - je to kabrňák! Kromě každodenního obstarání jim k voliérce moc nelezu, aby měli klid, a jen moc doufám, že z toho něco bude. Koncem května jsem je chtěla přendat do venmkovní voliéry (4x2x2), ale nerada bych jim něco přetrhla - poradíte mi, prosím, dokdy mám počkat, případně za jak dlouho mám přestat doufat a přemístit je ven? Děkuji a zdravím, LD
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 26.01.2009, 14:50:26 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, sice mi to trvalo, ale tady je pár pokusů zachytit mého nového samce (doufám) senegalce. Moc nespolupracoval, tak nevím, jestli to bude k něčemu... Mně tedy jako samec připadá a nejen barvou. Co myslíte Vy?
Obrázek
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 23.01.2009, 14:35:12 xxx.xxx.5.16
Děkuji za radu, udělám to tak, jak píšete. Jen mám trochu nejasno s izolací nového ptáka (karanténa asi není to pravé slovo) - na chovatelských fórech jsem našla dost protichůdných názorů, tak nevím. Budou stačit 3 týdny odděleného držení (v úplně jiné části domu) + úzkostlivá hygiena, nebo ho čeká 3 měsíční samotka? (čímž by byl zbytek sezóny definitivně v čudu, ale radši to, než si něco zavléct do chovu) Test na PBFD nechám udělat určitě, protože chci stejně dělat DNA kvůli pohlaví, tak to už je při jednom. Děkuji, LD
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 23.01.2009, 10:47:06 xxx.xxx.5.16
Dobrý den, prosím o radu, jak mám provést výměnu samců v páru papoušků senegalských. Předpokládám, že tak 3 týdny podržím nového samce někde mimo, ale co pak? Mám dát původního samce pryč hned, nebo ho mám nechat se samicí až do dne výměny? (neškodí si, jen se ignorují) A toho nového mám rovnou pustit k samici, nebo ho mám nechat v kleci vedle voliérky, aby se seznámili, nebo ho mám i s klecí šoupnout dovnitř? Voliérka má rozměry 180x120, výška 180. Děkuji, LD
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 19.12.2008, 10:09:45 xxx.xxx.5.16
A jakou jste použila značku toho spreje? Já jsem takhle renovovala starší klec a po dvou měsících na ní zbyla té nové černé barvy půlka - je to celé oškrábané a nerada bych, aby si toho papoušci i zobli, tak to budu předělávat. Použila jsem barvu ve spreji na kov, koupenou v OBI, ale asi výrobce nepočítal s tím, že po tom kovu polezou ptáci... ;-) (S Balakrylem jsem neuspěla vůbec - stéká a hned se odírá.)