Aktuálně: 4 704 inzerátů176 890 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů
Mi
Mi (196 příspěvků) 09.04.2024, 06:50:47 xxx:xxx.33b7:b67f
Plaka:

Vy máte prostě názor a ten nikdy nikdo nezmění, ironie vám také moc nejde, ale což. Své pesany mám tuze ráda, proto jim dopřávám všech možných situačních nácviků. A se současným vořechoidním štěnětem bych se mohla při nácviku volna doma v době mé nepřítomnosti uchýlit leda do krytu, holé betonové zdi a i tak by něco vymyslel. Stejně jako vymyslel v autě coby prcek prťavej, nechtěla jsem broučka klecovat. Byl v psovozu “jen” za mříží - a vykutal tunel pod složenými sedačkami. Byla jsem ráda, že se neudusil, když se zašprcnul oboječkem za posunovač sedačky.


Je smůla mít psa magora,chápu to,že občas to jinak nejde.Ale pokud se tady bavíme o tom jak to bylo kdysi ,tak takový obtížný pes se utratil.  Ani neměl možnost předat své podivné geny. Kdysi byla tvrdá selekce.Psi se nechovali na kšeft.Bohužel pamatuju dobu,kdy se ve vrhu utrácely feny,protože je nikdo nechtěl. Pes s nějakou vadou charakteru neměl šanci. A hlavně psy nikdo nezachraňoval, lidi měli co dělat sami se sebou. Veterinární možnosti taky omezené,nějaké kastrace,utopie,řešení vad nějakou léčbou taky ne. Takže se do chovu dostali jen psi  zdraví,jak tělesně,tak duševně. Dnes je polovina národa na antidepresivech a spousta psů by je potřebovala taky. Čím to je netuším.Možná nadbytkem a následným strachem že o to přijdu,nebo množstvím  kolikrát zbytečných informací ? A to, že někteří doslova otročí psům, je taky pravda.Nekritizuju,jen konstatuju.

Mi
Mi (196 příspěvků) 09.04.2024, 06:25:47 xxx:xxx.33b7:b67f
Doron:

No to je pravda, že dřív nebývali psi tak labilní. Ale vořechů bylo hodně, hlavně na vesnicích, ale nejen.

Ale některá plemena tady skoro vůbec nebyla.., raslíci, různí ti bullové, borderky, maliňáci taky moc ne,pastevců málo, seveřany mívali lidí, kteří s nimi tahali, lovecký psy často myslivci.  Ovčáci, boxeři, briardi, rotvíci, dobrmani a knírači ?  byli řazený mezi služební plemena a museli mít k uchovnění zkoušku z výkonu, to taky prověřovalo jejich povahu, labil neuspěl.

No, a lidi se taky labilních a nevyrovnanejch a kousavejch a nemocnejch psů často zbavovali.

A nebylo moc  útulků a žádný ty záchranný spolky.

A taky tolik psů nežilo v domáctnostech, ale venku.


Ve všem s vámi souhlasím. Taky si  kdysi lidi do bytu nebrali velké psy. Ono shánět maso a vařit pro velkého psa v bytě ,byl dost problém.Granule vše změnily. V mém okolí, v dětství,měla jen jedna rodina v bytě,ve městě,ovčáka. Byli považováni za podivíny a špindíry. Největší co si pamatuju,že měli lidi v bytě, byl foxteriér,jezevčík ,pinč a pak jejich kříženci.  Ve vilkách v okolí pak na zahradě dobrman a erdel. Ti ale žili venku,dovnitř nesměli. Můj strýc,nimrod,měl něm.krátkosrstého ohaře. Ten žil  výhradně venku, nedělal s ním žádné procházky navíc ,jen ho bral do lesa a to ne každý den.Pes byl v  naprosté pohodě,klidný,vyrovnaný,spokojený,ovladatelný. Když dnes vidím jaké ciráty se dělají kolem psů,to polidšťování,někdy mi zůstává rozum stát.Stejně tak je to dnes i s výchovou dětí. Výsledky vidíme denně kolem sebe,jak u dětí,tak u psů.Nechci moralizovat,je jiná doba,jiné možnosti,ale,všeho s mírou by mělo být. S klecí na celodenní pobyt nesouhlasím.Když nemám podmínky na velkého,nebo akčního psa,tak si ho nepořizuju. Jak k tomu to zvíře přijde?

Mi
Mi (196 příspěvků) 06.04.2024, 17:31:24 xxx:xxx.15f3:6562
janaa:

Máme na zahradě dudka chocholatého. Tak jsem měla k blonckám proslov,ať ho neruší. On tady stejně asi jen prolítává při návratu na hnízdiště,ale stejně mě to moc potěšilo,dlouho jsem ho neviděla,a u nás nebývají. Předváděl se mi v celé nádheře😍 ale vyfotit se nenechal,pacholek


To máte štěstí, dudka jsem za  celý život neviděla. Taky kukačku jsem hodně dlouho neslyšela.Zato poštolek máme na  paneláku tolik,že tu vylovily všechny drobné ptáky za vydatné pomoci strak.

Mi
Mi (196 příspěvků) 04.04.2024, 11:15:01 xxx:xxx.d069:13a6
balu:

Je to každého věc, ale… moje mamka má 78 let a před necelými dvěma roky si po smrti druhé kavkazanky pořídila štěně - fenku chodského psa. Bydlí sama na zahradě na chatě a bez psa zůstat nechtěla. Zároveň nechtěla dospělého staršího, protože nechtěla brzy zažívat to odcházení jako s kavkazankou. A taky si chtěla štěně vychovat podle svého. Ano, mamka má svůj věk. Každý z nás, i mladý, tu dnes může být a zítra už ne. Důležité je mít někoho, kdo se o psa postará, když se něco stane a páník se už o psa starat nemůže, což platí obecně vždy. 


Ono je rozdíl jen otevřít dveře na zahradu,nebo  4x denně jít z paneláku venčit někam dál. .Člověk musí být soudný  a hlavně zdravý než k sobě na stará kolena připoutá psa.

Mi
Mi (196 příspěvků) 04.04.2024, 10:09:09 xxx:xxx.d069:13a6
Sardullah:

Jo taky to tak mám… ještě bych chtěla to a tamto. Ne… kecám už vím, co je pro mě to pravé ořechové, ale bohužel vím, že čas se naplnil a že už další pes nebude a taky bych chtěla ještě barzoje…. Zvláštní, jak je ten život krátkej, když ho člověk rozkouskuje  na psí životy a když ví, že už další pes nikdy nebude, protože by to ode mne bylo nezodpovědné…. ach jo…


Taky kvůli zdraví a věku další pes nebude. Je těžké se s tím smířit.Tolik ústupků je v životě třeba…Koně pryč,psi,sport. Aspoň je na co vzpomínat a  občasné hlídání stafbulice  u syna  to jistí.Barzoj,velká krása… vůbec chrti a jiná vyžlata.

Mi
Mi (196 příspěvků) 03.04.2024, 17:47:27 xxx:xxx.5c35:c3c0
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 13.07.2023, 11:22:37

Mám to taky tak,tolik plemen se mi líbí že by dva životy nestačily. Manžel mi vždy říkal - raději řekni který se ti nelíbí. A opravdu,není jediný pes který se mi nelíbí.Jsem ještě normální?🙂  

Mi
Mi (196 příspěvků) 03.04.2024, 17:39:55 xxx:xxx.5c35:c3c0
efe:

Och…. co na to říct…. děkuji…

Připomněla jste mi dobu před mnoha lety, kdy manžel poprvé připustil možnost, že si pořídíme malýho psa, ale jedině mopse a já ho straaaašně nechtěla - to hnusné tlusté prasátko… 😄 Mno a během těch osmnácti let nám životem těch prasátek prošlo už 6 a půl a já vím, že jiný pes s takovou povahou prostě neexistuje. A strašně mě štve, jak se na nich lidi podepsali a jsem všema deseti za ozdravení plemene. Něco jako když z AB vyšlechtili kontíka - zdravý, atletický pes, ale pořád buldok. Hlavně zachovat tu jedinečnou povahu 🙏


Jo mopsík,to je skoro člověk.Měla jsem kdysi ,ale když odešla už jsem právě pro to co píšete neměla odvahu. Bylo to zrovna období kdy vše kryl pes se srdeční vadou… Za to co lidi dělají v chovu,bych jim nakopala… Nejhorší je,že to jsou plemena která přežila staletí a pak se na tom pár blbců takto podepíše.

Mi
Mi (196 příspěvků) 03.04.2024, 17:27:59 xxx:xxx.5c35:c3c0

Snachy strejda má fenku,občas mu ji hlídají.Je temperamentní,ale tak nějak v normě. Lovecký pud samozřejmě mají.Měli  i sousedi naproti v domě a ta zakousla kočku, kterou paní vedla venku na kšírách. Bylo to drama…

Mi
Mi (196 příspěvků) 29.03.2024, 07:09:25 xxx:xxx.23b1:3f16

Kdysi synovi ukradli kolo,vypátrala jsem i kdo.Bylo to jasné jako facka.Policista potvrdil,že dotyčný je stará firma zásobující zastavárny..A jestli opravdu chci podat tr.oznámení,když to stejně bude k ničemu a dotyčnému to   nedokážou.No,trubka nepodala …. Úplně mě ten nezájem  odrovnal.

Mi
Mi (196 příspěvků) 24.03.2024, 17:21:33 xxx:xxx.23b1:3f16

Kdysi jsme měli fenku pinče,já zapomněla na zásmažku na plotně a šla jsem na balkon zalít květiny.Fenka mě přiběhla upozornit.Nezvykle dorážela a doslova posunkovala,než mi došlo že se něco pálí. Byla chytrá jako opice.Kastrol na odpis,smrad se vyvětral a záclony vypraly.

Mi
Mi (196 příspěvků) 24.03.2024, 06:28:19 xxx:xxx.7480:db70

Děvčata, nebo dámy,nevím jak vás titulovat,moc díky za dnešní ranní počtení.Moc jste mi poopravily ponuré ráno.Díky.😊

Mi
Mi (196 příspěvků) 11.03.2024, 13:18:17 xxx:xxx.984b:ba8d
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 11.03.2024, 11:47:08

To je možná o kondici,určité změně exteriéru ve prospěch "krásy),ale mě spíš zajímá vyhasnutí vloh vlivem nepožívání  psů k tomu, k čemu byli vyšlechtěni. 

Mi
Mi (196 příspěvků) 11.03.2024, 10:36:21 xxx:xxx.984b:ba8d
Doron:

Ale potřebovali původní  chovatelé, pastevci, znali jejich rodokmen do desátého kolena, byla to pečlivá chovatelská práce . Ovšem toho, čeho si nejvíc cenili, ostrost, razance, samostatnost, nedůvěřivost k cizím atd.., se teď často potlačuje.


V tom je právě ten problém,že si lidi pořizují psy podle vzhledu a myslí si,že je předělají .Pak jsou nešťastní všichni. Je to vrchol sobectví. 

Mi
Mi (196 příspěvků) 11.03.2024, 07:00:21 xxx:xxx.77ad:2b01
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 10.03.2024, 16:57:39

Když si představím kolik práce,úsilí,času,jistě i náhod, štěstí a   chovatelského umu muselo být vynaloženo aby vnikla plemena s vlastnostmi i vzhledem  která máme,připadá mi velká škoda tyto vlastnosti potlačovat a ničit. Jen tak mě napadá,za jak dlouho z plemene vymizí vlastnosti a stane se z něj jen tak pes pro okrasu? Vím že jsou linie vystaví a pracovní,ale jak moc se liší?

Mi
Mi (196 příspěvků) 10.03.2024, 16:40:48 xxx:xxx.5cc7:40e3
Rapotačka:

Uštěkanec je jen nevychovanec , na výchovu

majitelé kašlou nebo to neumějí.


Nemáte bohužel pravdu.Některá plemena k tomu byla v podstatě vyšlechtěna a tudíž vychovat je aby nehlásili  kde se co šustne,je dost obtížné až nemožné. Např.špic,pinč.Je to v podstatě potírání jejich přirozenosti,stejně tak jako “vymlátit” z loveckého plemene lovecký pud. 

Mi
Mi (196 příspěvků) 10.03.2024, 06:51:14 xxx:xxx.33ac:5a93

 Nejde mi  do hlavy, proč kupírování uší ne a kastrace jedou jak na běžícím páse. Přitom takový zásah do organismu.

Zajímalo by mě jak kupírovali např.ve středověku.Možná pár dnů po narození jako se dělaly ocásky? Nikde jsem se o tom nedočetla.A vůbec,tehdy veterina,kastrace hosp.zvířat,muselo to být drsné.

Mi
Mi (196 příspěvků) 09.03.2024, 07:27:05 xxx:xxx.33ac:5a93
Hanulka:

Osobně bych zašel do útulku a nechal si poradit. A pokud možno bral psa, který už je tam dlouho a bude rád za změnu a vřelou náruč. Určitě bych nebral mladého psa, který má naději na aktivnější život s nějakou rodinkou.


Nemám nic proti psům z útulku,naopak,ale zrovna moje kamarádka (důchodkyně)už má teď druhého psa z útulku a oba katastrofa. Nečistotní,nevydrží doma sami,problém při dopravě,ničení zařízení .V podstatě galeje a místo radosti ze psa jen stres a ještě cukrovka u prvního.Možnà jí jen špatně poradili a strčili ji psa kterého se chtěli zbavit.  Podotýkám,že nebyla nováček který by nedovedl psa vychovat. Někteří útulkáři,to asi  měli v životě tak těžké,že jim to zůstalo na celý život. I s tím je třeba počítat.