Aktuálně: 4 817 inzerátů175 584 diskuzních příspěvků17 767 uživatelů
jbb
jbb (39 příspěvků) 25.03.2024, 18:15:40 xxx.xxx.254.146

Máme tuhle, asi čtyři roky. 
https://cz.hecht.cz/akumulatorova-ctyrkolka-hecht-56155-army

Uveze sklápěcí přívěs s vakem na vodu, tedy řádově 100kg utáhne. Ovšem dobíjíme každou chvilku, v reálu je dojezd v jednotkách kilometrů po nějaké době (ale už jsme ujeli asi 1200km, holt by to chělo nové baterky). A bacha, přívěs homologovaný není.

Fajn je, že je to opravdu tiché, takže dá se dojet i v pět ráno. Kolik to žere nevíme, ale dobíjíme opravdu často.

Největší problém není, že to má hnanou jenom zadní nápravu, ale to, že je neuzavíratelný diferenciál. Takže když je mokro, jedno kolo se protáčí a nejede to. Ale jak je to lehké, většinou to vytlačíme. Když je pak fakt hnusně, tak vytáhneme velkou 4x4 motorovou čtyřkolku.

jbb
jbb (39 příspěvků) 22.03.2024, 09:51:36 xxx.xxx.70.105

No a tak je to se vším. Vždycky “identifikují problém”, “navrhnou řešení” a pak se tak jako ukáže, že jen udělali problém “obyčejnému občanovi”.

U nás na vsi se taky všichni divili, že mají platit odvody z vynětí ze zemědělského fondu z nově zasíťovaných pozemků od obce. Holt oběti boje proti skladových halám, no. A s těmi legalizacemi to bude stejné, nakonec se budou bourat třicet let staré chlívky, ale o vilu v CHKO opravdu obavu nemám…

Řečeno slovy R. Regana: “Nejhorší větu, kterou můžete slyšet, je ”Dobrý den, jsem z vlády a přišel jsem Vám pomoci"

jbb
jbb (39 příspěvků) 20.03.2024, 23:39:18 xxx.xxx.70.103
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 18.03.2024, 14:14:33

Ale vždyť víte jaké to bude v praxi… Vám zbourají kozí chlívek, ale soused si tu vilu na černo v CHKO zlegalizuje. 

To je jako “zabráníme zastavování zemědělské půdy” - Vás těžce zkasírují, že si na své zahradě postavíte přístavbu k domu, ale sklady rostou na černozemi v nezměněné míře. 

Já už dávno zjistil, že jakýkoliv nový zákon a nová regulace způsobí vždy jen zhoršení stavu.

jbb
jbb (39 příspěvků) 17.03.2024, 12:44:48 xxx.xxx.107.140

Tak jsem si ten nový stavební zákon přečetl… (283/2021 Sb.)

Upřímně, vycházel jsem z dikce teď už “starého zákona” a tady je fakt všechno úplně jinak. A je to teda peklo - docela lituju paní na stavebním úřadu. Né, že bych těch změn ve stavebních předpisech už pár nezažil. Vždycky to bylo peklo. Ještě že se toho aktuálně doma zase tolik stavět nechystáme.

Takže doporučuju postupovat podle § 174 (předběžná informace), odst. 1

Stavební úřad poskytne tomu, kdo požádá, v rámci své působnosti do 30 dnů od požádání předběžnou informaci 
a) o podmínkách využívání území a změn jeho využití, zejména na základě územně plánovacích podkladů a územně plánovací dokumentace, 
b) o nezbytnosti povolení záměru a jeho kolaudace, 
c) o tom, podle jakých hledisek bude posuzovat žádost o vydání rozhodnutí o povolení záměru a za jakých předpokladů lze žádosti vyhovět, 
d) o dotčených orgánech ve vztahu k záměru.

Čímž jsme zase u toho, že je fakt nejlepší začít na stavebním úřadě - napiště mail a popište, co chcete, včetně náčrtku. Ovšem vzhledem k poměrně recentní účinnosti tohodle předpisu počítejte s tím, že taky nebudou si třeba jisti!

A pozor na jednu věc (neověřoval jsem ji) - ve veřejném prostoru už dlouho koluje informace, že je snahou výrazně zesložitit dodatečné povolení stavby a ty neschválené by se měly mnohem více bourat…

jbb
jbb (39 příspěvků) 14.03.2024, 23:08:28 xxx.xxx.107.140

Saga - bohužel pravdu nemáte. Jsou dva stupně v řízení - nejprve územní a následně ohlášení/stavební povolení. To že nepotřebujete druhý stupeň neznamená, že nepotřebujete územko. 

To že vás nikdo neudal neznamená, že to máte legálně. Nemáte. Budiž Vám přáno, ale nešiřte prosím bludy. Kamarádi si mysleli to co Vy (=není třeba ohláška, tak to postavíme), postavili přístřešek a pak to chudáci několik let řešili. Jiný známý skoro platil pokutu za maringotku ( že prý stavba, řekl úřad). On na ni ale uzavřel povinné ručení, čímž doložil že se o stavbu nejedná. A tak. Mám i další historky.

Tazatelce nelze než doporučit obrátit se se záměrem na stavební úřad, oni řeknou co budou chtít…

jbb
jbb (39 příspěvků) 27.02.2024, 10:42:53 xxx:xxx.67e4:ed51

Např 20km krok-klus-cval, řádově za 2:10. Jezdíme za den  15-30km, max 40km, podle času, nálady a terénu. Loni za rok  2292km, předloni jen 1970km, rok před tím 2427km. Záleží jestli jsou provozní obě sady koní, jaké je v průběhu roku počasí a jak se nám to tluče s jinými sporty… Nejezdíme kolem domu, ale většinou se posuneme konibusem do příznivějších terénů - vybíráme i podle počasí, například.

jbb
jbb (39 příspěvků) 24.02.2024, 21:41:47 xxx.xxx.107.140

Aliexpress… Sada 1 kamera a jeden monitor, cca 80 USD. Stejnou sadu nabídne každý český prodejce hengrů, ale chce za to od 5000 Kč výše.

jbb
jbb (39 příspěvků) 16.02.2024, 12:12:17 xxx:xxx.7875:79a6

No jo… Co EU činí, to dobře činí… A teď už bez sarkasmu - než investovat peníze do školení přepravce, to je snad lepší na Aliexpressu koupit bezdrátovou kameru do hengru. 

jbb
jbb (39 příspěvků) 26.01.2024, 00:10:23 xxx.xxx.107.140

Bože co už spammeři neudělají, aby někam procpali odkaz na kdo ví co…

jbb
jbb (39 příspěvků) 13.10.2023, 23:41:06 xxx.xxx.107.140

No, ale kolik zdejších plánuje jet s koňmi do zahraničí… Ať si to každý vyhodnotí, jestli mu to stojí za ztrátu peněz i času. Já myslím, že takové školení by mělo smysl, pokud by třeba učili jak dobře nakládat (jak by se nám takové školení hodilo před patnácti lety!), ale tady jde opravdu jen o to, jak nakrmit úředního šimla a jak na tom pro organizátora něco trhnout (když jsem tam byl já - 30 x 2500Kč příjem, náklady jeden lektor a jedna místnost, trocha kafe a chvilkové angažmá dvou prasat a jednoho koně…)

jbb
jbb (39 příspěvků) 08.10.2023, 23:27:30 xxx.xxx.107.140

Proberte to se stavebním úřadem. Bude tam nutnost minimálně územního souhlasu. 

Co se týče ceny - to je hodně proměnná položka, zda a jak budete řešit podlahu a základy, atd. Ovšem Pur panely se mi zdají dosti nevhodné - neznám je detailně, ale není to náchylné třeba k prokopnuti? Ze stejného důvodu bych koňské boxy nikdy nezdil třeba z Ytongu…

jbb
jbb (39 příspěvků) 07.10.2023, 22:04:12 xxx.xxx.70.105

Použijte google, případně i zdejší diskusi. 

Pokud vozíte pouze svá zvířata a pouze svými prostředky, tak opravdu kurs nepotřebujete. Pokud naopak chcete provozovat komerční přepravu (byť rybiček), kurs byste mít měla.

V praxi neznám případ, kdy by KVS+PČR (museli by jít takhle ve dvojici, neb prvý nemůže vozidla stavět a druhý zase kontrolovat tyto náležitosti) udělali třeba šťáru na konibusy a kontrolovali přepravní doklady. Naopak šťáru třeba na převoz dobytka očekávat lze, ostatně proto také naše milá a potřebná EU tyto směrnice přijala.

Jinak ten kurs je opravdu na prd, již jsem to kdysi psal, takže ve zkratce:

Nejdříve nám ukázali, jak se nakládají prasata. Potom nám ukázali krávy (ne jak se nakládají, ale že je tam mají). A pak před námi jednou naložili koně. Bylo nás tam cca 30 lidí, 28 z nás chtělo vozit koně. Ti dva tam byli kvůli rybičkám. Pak se šlo na učebnu a probírala se ona směrnice bod po bodu. Nic praktického, třeba tipy jak nakládat, kdepak. Na konec byl test, který jsem měl za pět minut, což examinátora trochu šokovalo a přemlouval mne, ať si ho ještě zkontroluju.

Takže, byl to ztracený čas i prachy. Zvažte, zda to potřebujete.

jbb
jbb (39 příspěvků) 11.09.2023, 10:17:36 xxx:xxx.70fe:8b8

Chemické vložky do bot. Na jedno použití, ale za pár Ká, většinou kupujeme v Dekáči. Prevlečné zateplovací kalhoty přes rajtky. Jinak obecně teplé věci (bunda či kukla) se asi nevyplatí kupovat koňské, ale prostě nějaké kvalitní.

jbb
jbb (39 příspěvků) 28.08.2023, 22:18:05 xxx.xxx.107.140

Tak, vzdor názvu je to polské. Už poměrně dlouho, kdysi to fakt vyráběli Francouzi (což teda není strojírenská velmoc, ale proti Polákům…)

Má to nezávislý podvozek a hliníkové bočnice, takže uživatelsky to bude fajn, ale bál bych se výdrže, co jsem tak slyšel zkušenosti. 

Kamarádka si nemůže vynachválit Boeckmana, hlavně kvůli drobným vychytávkám. Jiná kamarádka si koupila nový Humbaur a reklamovali třikrát (teklo do něj, blbě přilepená podlaha), teď už je OK. Já vždycky chtěl Ifora, asi bych si ho i koupil, než jsem přišel na to, že existuje lepší způsob převozu koní než jakýkoliv přívěs :⁠-⁠) Takže mi doma zůstává laminátový Blomert a využijeme ho občas a stačí.

Na Vašem místě zvážím, zda pro domácí použití potřebujete vlek nový. Zachovalý starý bude do 100 tisíc . Pro komerci bych pak bral nového Boeckmana nebo Ifora.

jbb
jbb (39 příspěvků) 03.08.2023, 01:18:11 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Dobrý den, mám dotaz jak dlouho mi bude trvat naučit se jezdit na koni tak abych s ním mohla sama do terénu. Předpokládám že koník bude hodný a dobrý učitel. Budu trénovat každý den pod dohledem dobré jezdknině s licencí. Kůň bude vlastní tudíž s ním budu každý den a předpokládám že sním budu mít dobrý a přátelský vztah. V této době jsem skoro úplný začátečník. To znamená, že jsem na koni párkrát jela i sama, ale to je vše.Prosím nepište ti co si myslí, že si začátečníci nemají kupovat koně. Starat se o něho mi pomůže jak kamarádka tak táta který měl svého koně. Takže jen rozumní koňáci.


Začátečníci si opravdu nemají kupovat koně. Leda dřevěného, houpacího.

Pokud je vaše kamarádka i váš otec skutečně rozumný koňák, tak už vám sami výše uvedené řekli. Pokud vám toto neřekli, bohužel se nejedná o rozumné koňáky.

Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

A na Vaši otázku… Na základ bezpecneho ježdění možná stačí 100 hodin, ale na vlastnictví koně je i 1000 málo. Prvního koně jsme koupili po šesti letech ježdění a bylo to dost náročné pro nás i pro něj. 

jbb
jbb (39 příspěvků) 03.08.2023, 01:08:30 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Ano bude zatím sám dva roky a pak chceme dalšího koně teď si to zatím dovolit nemůžeme. 


Jezdectví je drahý sport, skoro tak drahý jako sportovní létání. Pokud se chudý letec snaží ušetřit třeba tím, že vynechá servis motoru, většinou se o něm dočteme v černé kronice. Vy se chystáte k něčemu podobnému, ublížíte však živému zvířeti a ne neživé věci (byť letadla jsou krásná a dle Angličanů vždy “She”).

Bohužel, neexistuje žádné právo mít vlastní letadlo ani vlastního koně… nehledě k faktu, že vlastní kůň vychází rozhodně dráže než někde pravidelně jezdit. Naprostá většina lidí co o tom ví kulové myslí, že doma ušetří - a stejnou motivaci cítím i u Vás. Naučte se jezdit a pak si prvního koně někde ustajte v komerci. Tak po pěti letech zvažte domácí ustájení, jednak budete vědět do čeho jdete a jednak si to třeba i rozmyslíte. Ale nikdy jednoho koně samotného (jasně, existují vzácné situace, ale to není o penězích, ale o jiných skutečnostech)

jbb
jbb (39 příspěvků) 03.08.2023, 00:52:38 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

To už je mnohem lepší hospodářský dvůr Bohuslavice kousek od Telče, ubytování, koně, další hospodářská zvířata a krásná příroda

https://hospodarskydvur.cz/


Dají se tam v okolí poskládat 2 či 3 20-30 kilometrové vyjížďky? Nějaké zajímavé cíle v okolí? A jak vypadají cesty v lesích, měkké či štěrk? 

Nikdy jsme v tomhle okolí nebyli, ale možná by to za krátkou návštěvu stálo. 

jbb
jbb (39 příspěvků) 29.07.2023, 21:03:40 xxx.xxx.70.105
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 29.07.2023, 14:14:23

Abych si přečetl příspěvek na fb, to bych se na té skupině musel registrovat. Což asi nebudu… Ale co se týče kilometrů za poslední týden, tak my teda:

Pátek (team B): 28 km 
Sobota (team B): 25 km 
Neděle (team A): 25 km
Pondělí (team A): 32 km
Čtvrtek - tréning s trenérem (team A a jeden z koňů týmu B)
Pátek (team B): 22km.

Asymetrie minulého weekendu byla daná tím, že jsme team B vyvezli a z pátku na sobotu spali v penzionu/stáji v Podještědí. No a kvůli jedné noci (dvěma dním) jsme nechtěli vézt všechny čtyři koně, tedy vyrazili jsme “na lehko” se dvěma. Být to kolem domova, tak střídáme A/B pravidelně. 

Když se to dělá pravidelně a koně se střídají, tak to jde skvěle. My teda měli fyzické aktivity ještě o trochu více (wakeboard neděle+čtvrtek) no a taky jsme dělali něco kolem baráku. Ještě že musíme občas do práce. Když bysme nešli, tak by koně v úterý a středu určitě taky nestáli jen tak ;-)

jbb
jbb (39 příspěvků) 10.07.2023, 21:14:50 xxx.xxx.107.140

Nejsem žádný horseman a zkušenosti mám jenom z vlastních koní. Ale zdůraznil bych jedno - bavíme se tu o počtu “nácviků”. Ne jeden, ne deset. Na to je třeba se zaměřit - ne “hurá, je tam, jedem!”, ale naopak “nalezl, tak ven a zítra znova". Plus počítat s tím, že to co doma už vypadá že je OK může být v terénu, po únavě či ve stresu mnohem méně zažité.

Naši koně nastupují v 99% do 15 sekund - tedy tak, že stačí když jeden zavádí, vypouští jednoho koně vpřed, pak druhého, zavírá štrajcy, rampu (ev. i plachtu), přechází dopředu, přichytne vazáky a nabídne kyblíčky (ano, vždycky tam trošku máme, stačí sousto či dvě). Tedy druhý člověk v těch 99% vůbec potřeba není. Ale taky - každý z našich koní nastoupí ročně cca 100x.