Aktuálně: 4 571 inzerátů178 104 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů
jbb
jbb (39 příspěvků) 09.07.2023, 23:23:59 xxx.xxx.107.140

Tak u Grand Cherokee (s koňovlekem) se už bez BE řidičáku neobejdete stoprocentně. Tím tedy musíte začít, pokud papíry doposud nemáte. A hlavně bych se na Vašem místě trošku naučil s vlekem jezdit, má to svoje specifika (nadcházení v zatáčkách, couvání…) - asi není dobrý nápad si to zkoušet v prvé řadě při přepravě koní.

Co se týče toho průkazu přepravce, to je opravdu pakárna a zbytečnost. Né že bych ho neměl - a né, že by ho kdykoliv po mě kdo chtěl a né že by ten jednodenní kurz přepravce byl k něčemu - byla to naprostá ztráta času a peněz (kdysi jsem na ifauně popisoval zevrubně, ale asi takové zkušenosti má každý kdo ho kdy absolovaval). Výjimky (tedy kdy není průkaz potřeba) zákon říká dvě a) přeprava do 50 km a b) přeprava na sezónní pastvu (bez omezení km). Ale na Vašem místě bych se na průkaz fakt vyto. Samozřemě pokud byste se chtěli přepravou živit, už by to bylo něco jiného.

No a v neposlední řadě věnujte čas a energii, abyste koně naučili nastupovat. Obzvláště pokud chcete na ty vyjížďky a počítáte s tím, že kůň musí nastoupit v terénu - v takovém případě zapoměňte na nakládání lonží či dokonce parelliho lopatou - musíte být schopni naložit jen ve dvou či ideálně jen v jedné osobě.

jbb
jbb (39 příspěvků) 09.07.2023, 15:59:31 xxx.xxx.107.140

Takto jednoduše to nelze říci. Velmi bude záležet co vezete, kam to vezete a čím to vezete. 

U vlastních zvířat školení nepotřebujete za splnění dalších podmínek. Navíc to nikdo nekontroluje… Daleko důležitější je správný ŘP, ale to také záleží jak vypadá vozidlo a vlek…

Zkuste položit cílený dotaz, co a jak máte v úmyslu.

jbb
jbb (39 příspěvků) 06.07.2023, 19:22:00 xxx.xxx.108.206

No, já si myslím, že tazatelka už neodpoví… Člověk by neměl předjímat názor, ale asi jsem se zase trefil. 

Jsem opravdu rád, že v naší vsi Šmouladorf nemáme a fakt doufám, že tomu tak i zůstane. Kdepak, nová zástavba k té staré nepatří.

jbb
jbb (39 příspěvků) 06.07.2023, 08:51:52 xxx.xxx.108.206
kometa:

Jenže ten kůň není (zatím) trénovaný. Je zvyklý na 10 km. A je mu 19.

My jsme, s trénovanějšími a mnohem mladšími koni, ušli neplánovaně 36 km. A další den museli mít oraz. A k jednomu jsme volali veterináře.

Toť zase moje zkušenost.


No však taky Lenacia nechce rovnou vyrazit, naopak řeší co a jak. 

Naše koně jsou schopni jít do 40 km, dva dny za sebou. Pak je lepší dát jim pauzu. Nad 50 za den už to není radost ani pro jezdce  Ale zase, když jsme za den dali 36km na týmu A a dalších 18km na jiných koních, tak jsme byli další den jak rybičky. 

jbb
jbb (39 příspěvků) 06.07.2023, 08:26:43 xxx.xxx.108.206
Anonymní:

Asi budu hnusná, ale Lenacio, vy by jste to ušla?  


Asi budu hnusný, ale co je to za pitomou otázku? Vy odskáčete sama bez koně L parkur, například? Takovéhle holšišky jsme měli kdysi ve stáji… když mučily koně na prašné jízdárně, tak to bylo cajk, ale když já vyrazil na 15-20 km po okolních lesích a polích, to jsem byl super tyran. 

35km na trénovaném koni je zcela OK. Na nějakou lékárničku a powerbanky bych se fakt vykašlal, vždyť je to půldenní výlet…

jbb
jbb (39 příspěvků) 05.07.2023, 23:45:56 xxx.xxx.108.206
Lenacia:

já to myslela tak, že když jen kličkuju okolo stáje tak jednak to tady už znám a druhak prostě vím, že to mám hned kousek zpátky 


No jo, ale na naježděnou vzdálenost to vliv nemá (na chování koně může, ten je kolem své stáje daleko jistější než když se musí spolehnout na Vás). 

A 17 km “daleko” pak vůbec není daleko, obzvláště když budete mít “zálohy na telefonu” - tedy někoho kdo doveze autem ev. potřebné (jak se nám hodila sousedka, když partnerka se vykoupala s koněm ve strouze…). No a pokud budete mít dokonce na telefonu přepravák (heslo “mission abort”), tak to už se vůbec nemusíte bát ničeho.

Odkud jste, že bychom přijeli a udělali s výlet s Vámi? ;-)

P.S. Snad admin promine odkaz na starší článek z našeho pera - ono se zase tolik nezměnilo od té doby, pouze přibyly zkušenosti a zvětšil se nájezd (poslední roky cca >2000 km/ročně). A možná jste ho už stejně všichni četli.

jbb
jbb (39 příspěvků) 05.07.2023, 23:01:02 xxx.xxx.108.206
Lenacia:

Děkuji. Rozhodně chci začít nejdřív prodlužovat cesty. Ale je trochu jiný tu kličkovat okolo v kopcích než vyloženě jet někam daleko. 

Daná trasa na hrad je sjízdná a běžně ji zdejší jezdci občas jedou, takže že je to sjízdné to vím. 


Ale proč ne, klidně se ten Váš okruh projeďte dvakrát, případně mezi tím odstavte koně na chvíli do boxu a znova. Je jedno zda to najezdíte najednou či kolem komína… 

jbb
jbb (39 příspěvků) 05.07.2023, 07:57:22 xxx.xxx.108.206

Být Vámi, zkusím si pár 20km vyjížděk a pak už 35 dáte také - obzvláště když si na hradě uděláte pauzu, odsedláte a nebudete nikam spěchat. Ovšem říkám to z pozice člověka, co těch 30-35km jezdí velmi pravidelně (občas si po takovéhle vyjížďce jdeme třeba ještě večer zasportovat nějak jinak…).

Samozřejmě, alternativně můžete zvážit že Vás tam někdo posune přívěsem, případně Vás někde doprava vyzvedne - kobyla ale musí být zvyklá nastupovat, protože nakládat v terénu může být složitější než doma (a nebo opačně, naše koně vědí že nástupem to končí a sami se do konibusu cpou).

Na baťoh se vykašlete, to je nepohodlné. Fajn jsou brašny na dečce, vždyť sebou potřebujete maximálně lehkou bundu pro sebe (když teda pojedete za hezkého počasí). A budete-li mít někoho na telefonu, kdo ty věci doveze, tak v reálu můžete takovou vyjížďku absolvovat jenom se stovkou v kapse na zmrzlinu na hradě a jinak nepotřebujete sebou vůbec nic.

P.S. Pokud chcete být opravdu odpovědná, projeďte si základ trasy třeba na kole. Ale zase upřímně, to jsme nikdy nedělali, vždy se vezme mapa a jede se…

jbb
jbb (39 příspěvků) 04.07.2023, 13:55:20 xxx.xxx.108.206

Zklamu Vás (a jsem tomu rád). Žádné takové podmínky (naštěstí) neexistují. Rozhodující může být třeba to, co je v územním plánu. Pokud je tam pole(nezastavěné území obce), či dokonce pokud to je zeleň byť v intravilánu, pak máte peška. Jasně, pokud nějaká místní vyhláška v intravilánu zakazuje chovat hospodářská zvířata, dá se na tom stavět - nicméně hobby kůň není hospodářské zvíře, například.

Neznám pozadí dotazu, ale z toho “obtěžování neuvěřitelnými mouchami” a “koňského trusu že není vidět zeleň" si názor udělám. Realita asi bude mnohem snesitelnější, ale holt chcete žít na vsi tak jako ve městě. Takové cirkulárky zakázat, že? Kohouty taky zakázat, že? Jsem alergická na řepku, tak ať ji nepěstují na poli za vesnicí. Koně taky zakázat. Atd. Naštěstí tahle móda “žijeme ve městě” se na vesnicích tolik nerealizuje.

Jediné co Vám lze doporučit je zkusit se s majitelem koní/pozemku dohodnout. Možná byste se mohli složit na neprůhledný plot, například. Pokud má majitel dost pozemků, třeba by mohl vytyčit ohradníkem nějaký koridor od toho Vašeho plotu, když Vás to tak obtěžuje. Nicméně - zdůrazňuji - budete se muset dohodnout, na nic z toho nemáte (z mého pohledu opakuji že naštěstí) žádný zákonný nárok. 

jbb
jbb (39 příspěvků) 02.07.2023, 17:52:08 xxx.xxx.108.206

Fascinuje mne ta naprostá absence náhledu u Šárky, když mi v odpovědi na recenze píše "Takže když se ptáte, cítím se docela dobře, protože za zrušení řady kategorií a diskuse nemohu, klíčová rozhodnutí se dělala a dělají jinde. Za to se mně a dalším lidem z našeho malého týmu povedlo "zachránit" jednu inzertní kategorii a kompletní archiv článků."

Tedy, účástní se toho všeho a asi bychom ji měli poslat pugét, neboť zachránila jednu inzertní kategorii. Ach jo. Buď se tomu říká racionalizace (takového toho typu na mém místě by to všichni ostatní dělali ještě hůř!) no a nebo hraje hloupou (neboť hypotéka se sama nezaplatí). Ale já se už snad domnívám, že to opravdu nemyslí zle - protože ona asi vůbec nemyslí…

jbb
jbb (39 příspěvků) 29.06.2023, 00:48:17 xxx.xxx.0.1

Pokud chce začátečník vlastního koně, lze s klidným svědomím doporučit pouze koně dřevěného. Ne nadarmo se říká, že prvního vlastního koně si každý zkazí - tedy z definice i ti kteří už zkušenosti mají, natožpak začátečník.

Pokud chcete přestat být začátečník, najděte si stáj s kvalitními koňmi a ještě kvalitnějším trenérem. Na získání řidičského průkazu B Vám stačí 28 hodin jízd. Obdobná časová dotace stačila japonským pilotům kamikaze (byť ta úspěšnost u nich nebyla valná). Leč upřímně, potřebujete několik stovek hodin na koni, abyste přestal být úplný začátečník. A během této doby přijdete i na to, proč si nepořizovat hříbě. My jezdíme 25 let (z toho posledních 10 let 300-400 hodin v sedle ročně) a stále preferujeme koupi již hotového koně a ne hříběte.

 

jbb
jbb (39 příspěvků) 28.06.2023, 07:38:52 xxx.xxx.0.1
Lenacia:

ohoho, tak oni mě úmyslně zablokovali na jejich FB abych nemohla komentovat ze strachu z mých komentářů :D ok... Hele nedělám to ráda a pokud nechcete nemusíte, ale... pokud můžete dejte jim recenzi https://www.firmy.cz/detail/13171340-ifauna-praha-vinohrady.html  

 


Přidal jsem jim recenzi, vždyť přeci poskytování zpětné vazby je dnes tak moderní... Udělejte to také, zakliknout jednu hvězdičku nedá moc práce 😉

jbb
jbb (39 příspěvků) 27.06.2023, 14:13:47 xxx.xxx.48.9

Jesie, pronajaté statky jsem viděl minimálně tři. A vždy to blbě dopadlo - na začátku to je skvělé, bydlete to div-ne-zdarma a dávejte si to dohromady. Ale nikdy nebudete ve svém, co zainvestujete je někoho jiného, atd. U samotných pozemků tuhle zkušenost nemám ani pozitivní, ani negativní, ale co není Vaše prostě nebude Vaše. 

Už když jsme skoro před dvaceti lety pořizovali nemovitost, bylo to drahé a výběr nebyl valný (respektive ne za ceny, které bychom si mohli dovolit dát). Dnešním pohledem je to ale ještě mnohem horší a fakt jsem rád, že jsme nečekali "až bude lépe". Protože by nebylo.

Když bych měl dnes začínat, asi bych se orientoval na nějaký bývalý kravín, zkusit k tomu kus pozemku a budovat a budovat - s tím, že bych neřešil stav nemovitosti a už vůbec ne "jak budou bydlet lidé", ale šlo by mi hlavně o zvířata. Protože barák dříve či později zrekonstruujete, ale když nemáte pozemek či jste uprostřed "Šmouladorfu", tak s tím už nic neuděláte.

jbb
jbb (39 příspěvků) 26.06.2023, 11:12:22 xxx.xxx.70.105

S osmi kočkami nemáme úplně malou spotřebu zverlitu. Nevíte o způsobu, jak někde objednat rovnou paletu Zverlitu (ideálně ten 10kg zelený, obyčejný). Mám to doma kam strčit a fakt není čas ani síla to tahat domů po balíčcích...

Kdysi jsem si dopisoval přímo s výrobcem a ti nabízeli odběr až od kamiónu, což teda je zase až trošku moc ;-)

jbb
jbb (39 příspěvků) 26.06.2023, 11:10:00 xxx.xxx.70.105

"Koně doma" rozhodně není (minimálně na začátek) nejlevnější varianta. Respektive pár levných variant jsem viděl, ale podle toho to také vypadalo. 

Každá investovaná koruna se vrátí v úspoře času, komfortu a vůbec chuti ještě na ty hajtry vlézt (místo nekonečného starání se). Sekáte nedopasky křoviňákem (den práce, 10.000 za křovinořez) nebo traktorem (hodina práce, 100-500.000 za traktor). Taháte v zimě dvakrát denně vodu (0 Kč plus voda) nebo máte nezámrzné napáječky (10.000 za vyhřívanou napáječku plus elektřina plus voda). Máte koňské prostory osvětlené (jednotky až desítky tisíc) nebo si svítíte čelovkou? Hnijí vám balíky ve stodole na mlatu odspodu, nebo máte suchou nesprašnou betonovou podlahu (150.000) Atd... Prošli jsme si bědnými začátky a fakt jsem rád, že už v téhle fázi nejsme. Ale když to člověk po letech sečte, dostane se na neuvěřitelné částky.

A to vůbec nemluvím o tom, že sehnat dneska pozemky už není otázka ceny, ale toho že nikdo neprodá. A většina tazatelů má pocit, že kůň u domu = máme veeelký pozemek (tedy 2000 m2). To není velký pozemek. Vynásobte to deseti, pak to bude dobré. Ano, dva hektary - pak můžeme mluvit o welfare. Mohli bychom pokračovat tím, že ideálem je stodola na celoroční zásobu sena, nikoliv stoh s pár proch*** balíky, atd.

jbb
jbb (39 příspěvků) 25.06.2023, 22:00:01 xxx.xxx.107.140

Já vždy říkám, že jezdění na koni je lacinější sport než sportovní létání... A dodávám - o trošku. Naopak cyklistika či golf budou rozhodně lacinější, o běhu ani nemluvě.

Mít koně je prostě životní styl, obzvláště když ho máte doma - měsíční náklady pak nejsou velké, ale člověk musí trošku zapomenout, že třeba kdysi kupoval pozemky, stavěl boxy, pořizoval traktor s mulčovačem na nedopasky, stavěl ohrady, atd... Když tohle všechno máte, tak už je to laciné ;-)

Pokud já bych mohl něco doporučit - ideální když je to společný zájem obou. Protože pokud ne, tak to bude vždy drhnout (ledaže by ten druhý měl to letadlo, to si pak asi nemůžou nic vyčítat).

jbb
jbb (39 příspěvků) 13.06.2023, 23:21:35 xxx.xxx.107.140

Bohužel je zvíře bráno skoro jako věc veřejná. Pro část populace existuje zřejmě nějaké zvykové právo si zvířátko pohladit a nafutrovat zcela čímkoliv. Odstrašujících příkladů jsme na spoustě diskusí už zažili neuvěřitelné množství.

Věty typu " ty koblihy mu neublíží, vždyť jsou přeci čerstvé" (ano bavíme se o koních) nebo dokonce "mně nezajímá že mu bude blbě já chci udělat svému dítěti radost", ničení cedulí zakazujících krmení nebo třeba házení kamenů po dominantním ve stádě, atd. A mnoho dalších.

Tedy je otázka, proč vůči krmičům být vůbec slušný. Pokud se nejedná o retardované žáky prvního stupně, musí vědět že na cizí majetek se nesahá, natožpak ho krmit. Já také druhým lidem nekrmím děti, psy, nedofukuji jim kola na autě, atd. Krmič musí při styku s vámi zažít takovou situaci, aby jí už nikdy nechtěl opakovat. A pokud jí zažije před vlastním dítětem, určitě ho příště vezme raději do lunaparku.

Sorry, fakt nemám slitování. Každý může přijít hlavní bránou do statku a po domluvě si koně třeba pohladit. A nebo může vlézt do ohrad zadem a odnese to lustrací od policie, popřípadě odvedením za ucho až k vlastním rodičům (výše uvedené dvě varianty podle věku přestupce). Soused to kdysi ve vesnici zavedl tak, že řval jenom když někdo se dotkl drátěného plotu za kterým byli jeho koně. A světe div se, všichni věděli, že na plot se nesahá. A to tam ani neměl cedule.

jbb
jbb (39 příspěvků) 13.06.2023, 23:04:38 xxx.xxx.107.140

Tak jsem se taky přihlásil. Myslím že pár měsíců a na ifaunu si nikdo z nás ani nevzpomene... Holt dobře jim tak a ať si milí noví majitelé svůj záměr užijí 😋