Aktuálně: 4 985 inzerátů174 054 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 21.06.2023, 14:17:56 xxx.xxx.198.226

Jen aby nedošlo k omylu, já jsem pro střílení vlků, nedělá mi to osobně potíže. Maso jako maso. ;-)

Ale když to nejde, musím se zařídit jinak, no. Tedy jinak, ale společensky přijatelným způsobem. Takže jakože v mezích zákona, žeano.

No a jinak prodat ovce a pozemky, to je nakonec taky řešení. Já kdybych nezvládla mít svoje zvířata, tak je taky prodám nebo zabiju, a holt nemám. Blbý, já vím.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 21.06.2023, 14:30:51 xxx.xxx.244.25
Buggyra:

Jen aby nedošlo k omylu, já jsem pro střílení vlků, nedělá mi to osobně potíže. Maso jako maso. ;-)

Ale když to nejde, musím se zařídit jinak, no. Tedy jinak, ale společensky přijatelným způsobem. Takže jakože v mezích zákona, žeano.

No a jinak prodat ovce a pozemky, to je nakonec taky řešení. Já kdybych nezvládla mít svoje zvířata, tak je taky prodám nebo zabiju, a holt nemám. Blbý, já vím.


Blbý na tom je hlavně to že se s tím tu 25let člověk šlechtí vybírá a přebírá nejlepší zvířata do chovu a výsledek celé té práce mu nakonec sežere "škodná" to je tak depresivně demotivující až to hezký není. angry-devilML.

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 21.06.2023, 14:58:49 xxx.xxx.225.131
Odpověď na příspěvek uživatele lesakm z 21.06.2023, 13:41:58

30cm spodni drat? A to vam jehnata respektujou? Uz prvni ohrady jsem stavel s 15 max 20. Ted mam jehnata po ouvessantoj, beranci rohaty a jak ti umej proskocit mezi lankama ktery maj mezi sebou 20cm. Proti podhrabu by bylo 30cm jasna pozvanka do ohrady. mate stesti, ze asi nejste v oblasti s vyskytem. To by bylo vymalovano natotata.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 21.06.2023, 15:09:45 xxx.xxx.27.178
Buggyra:

Jen aby nedošlo k omylu, já jsem pro střílení vlků, nedělá mi to osobně potíže. Maso jako maso. ;-)

Ale když to nejde, musím se zařídit jinak, no. Tedy jinak, ale společensky přijatelným způsobem. Takže jakože v mezích zákona, žeano.

No a jinak prodat ovce a pozemky, to je nakonec taky řešení. Já kdybych nezvládla mít svoje zvířata, tak je taky prodám nebo zabiju, a holt nemám. Blbý, já vím.


Nene, tohle má právě tak trochu přesah. Není to jen že mám doma zvířata a budď na ně mám nebo ne. Ono totiž chov hospodářských zvířat a jejich pastva je hodně rozšířená právě v chráněných oblastech, kde rozhoduje mimo jiné i AOPK (která řeší management vlka), a dost často jsou tam díky ní právě plochy s chráněnými živočichy a rostlinami, jelikož vlivem pastvy nedochází k sukcesi - anebo velmi pomalu. A bylo to tak po staletí.

Čili v tomto směru se mimo jiné bijí dva důležité fokusy současné ochrany přírody.

Ten problém je prostě komplexní a jeho řešení se na internetové diskuzi nevyhádá. Problém je, že v reálu je diskuze téměř nulová, nikdo se nebaví s nikým a ochrana vlka je především politické téma.

Osobně jsem pro plnou ochranu za těchto podmínek:

1) vymyslet a zadotovat opravdu KVALITNÍ A FUNKČNÍ systém zabezpečení

2) zavést kvalitní monitoring - opravdu kvalitní, v lokalitě lze vypozorovat pohyb a chování konkrétní smečky

3) zjednodušit byrokratický proces pro odstřel nevůdčího jedince z problémové smečky (záměrně neuvádím problémového jedince, jelikož by mohlo dojít k rozpadu smečky a větším problémům)

 

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 21.06.2023, 15:12:05 xxx.xxx.225.131
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 21.06.2023, 15:09:45

ne, dlouhodobe reseni problemu s vlkem je opet ho strilet, jen tak ziska zpet respekt a plachost a zmizi z oblasti, kde nema co delat, rozumej, jen skodi a chodi si do  vesnic na svacinky.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 21.06.2023, 15:17:32 xxx.xxx.27.178
mastnacekk:

ne, dlouhodobe reseni problemu s vlkem je opet ho strilet, jen tak ziska zpet respekt a plachost a zmizi z oblasti, kde nema co delat, rozumej, jen skodi a chodi si do  vesnic na svacinky.


Mylsím, že kdyby se na tohle naskočilo hned nebo v minulosti, nějaké větší střílení není nutné. 

Oni vědí, kde mají klid a kde ne, když by se celá situace podchytila zvčasu, kdy opravdu ještě byli plachými, tak by tahle metoda fungovala.

Samozřejmě že když je necháme rozbujet bez rozmyslu (jako to v ČR bývá zvykem, začne se myslet teprve tehdy, až přijde první prů.....), tak samozřejmě bude muset dojít na kvóty něbo něco podobně "humánímu" (jo, západní společnost jsou fakt hodně velcí pokrytci).

Každopádně vím, že v ČR jsou už oblasti, kde to není o tom "hurá, máme tu vlkyů, ale že už to tam právě je velký problém a už je to tam vlatsně 5 minut po 12té. Ale říkám, kombinace politické lobby + nedostatek pragmatismu + liberální směřování české spoelčnosti + nedostatek vzdělanosti tam přineslo své plody a naprosto zbytečnou nevraživost všichni proti všem.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 21.06.2023, 22:25:51 xxx.xxx.244.25
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 21.06.2023, 14:58:49

Jó taky jsem začínal na 20ti ale to bych se z toho sekání asi zbláznil tak jsem postupně zvedal spodní drát a druhý zase dával dolů, nakonec jsem skončil na 30+55 elektrických od terénu a z druhé strany sloupků 45, 75,100, bez napětí  funguje to dobře, a od tý doby co mám solární napájení ohradníku mi nezdrhnul za plot ani kousek běží to jako víno a ohrada kupodivu nyní snese i dosti zarostlosti travou což jsem vůbec nečekal, ale je fakt že taky nemáme žádný "miniovce" jinak vlci nám podle myslivců zatím dávají pokoj protože mají muflony až je zlikvidujou takram začne peklo.ML.

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 22.06.2023, 07:28:06 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele lesakm z 21.06.2023, 22:25:51

Tak takovy miry ohrady jsou uplne proti proudu :) a proti standardum AOPKa. Jelikoz jsou vlci teritoria okolo cely republiky a zasahujou hluuuuuboko do vnitrozemi, tak by jste mel rychle uvazovat o tech 15cm dole a vyhnat to do 120cm minimalne.  Tohle by fakt vzalo rychlej spad. A cim zavalitejsi a vetsi ovce, tim snazsi korist. Ty moje potvory krom cistejch romney jsou pekne agilni a osvaleny, ne zatloustly. A maji tu spravnou miru plachosti. Jakmile se neco kolem ohrad sustne, cyklista, auto, cokl, tak uhanej k baraku. Tohle chovani maji az po utoku vlka, do ty doby je to nevzrusovalo. A predavaj si to. Ve stade jsou uz jen dve pametnice.

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 22.06.2023, 10:25:18 xxx.xxx.225.131

Tak se muzete podivat co stat stoji "jen" nahrady za zvysene naklady. Kam se pocita i to castejsi podsekavani ohradniku, kontroly coklu na pastvinach apod. Nic z toho jsem nezadal, protoze nebudu stavet "protivlci" ohrady, ktery vlka nezastavi. Vycislovat kolik casu a benzinu propalim pri podsekavani to by me musela hanba fackovat. Kosar me CHKO zamitlo, tak at si prachy strci do analu nebo je narvou tem, kteri se nestydi zadat. U podnikatelu to chapu, musi jim ekonomika vyjit jinak pujdou o zebracence.  AOPka je nestydatej aparat!

https://www.navratvlku.cz/aktuality/posuzovani-zadosti-o-nahradu-ujmy

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 22.06.2023, 17:05:33 xxx.xxx.244.25
mastnacekk:

Tak takovy miry ohrady jsou uplne proti proudu :) a proti standardum AOPKa. Jelikoz jsou vlci teritoria okolo cely republiky a zasahujou hluuuuuboko do vnitrozemi, tak by jste mel rychle uvazovat o tech 15cm dole a vyhnat to do 120cm minimalne.  Tohle by fakt vzalo rychlej spad. A cim zavalitejsi a vetsi ovce, tim snazsi korist. Ty moje potvory krom cistejch romney jsou pekne agilni a osvaleny, ne zatloustly. A maji tu spravnou miru plachosti. Jakmile se neco kolem ohrad sustne, cyklista, auto, cokl, tak uhanej k baraku. Tohle chovani maji az po utoku vlka, do ty doby je to nevzrusovalo. A predavaj si to. Ve stade jsou uz jen dve pametnice.


No ono dnes i chovat ty ovce je jaksi "proti proudu" , ale než bych dráty rval takhle k zemi s tím že budu muset potom každý víkend trávit s křoviňákem v ruce tak to raději zabalím oni nás ti vlci stejně k tomu časem doženou , když si to vezmete kolem a kolem ceny zvířat jsou tu stále stejné už těch 25let co to děláme a co se kolem přitom všechno zdražilo jednou jsem to schválně počítal a vyšlo mi že za to mám 20Kč/hodinu za to dnes nedělají snad už ani bezdomovci...🙄ML.

grc (neregistrovaný) 22.07.2023, 09:59:32 xxx.xxx.250.42
Odpověď na příspěvek uživatele orionka z 31.05.2023, 17:20:42

Pořád střílíte agresivní psi kapesním miniprakem? Není lepší pepřák?

orionka
orionka (531 příspěvků) 22.07.2023, 10:42:28 xxx.xxx.82.160
Odpověď na příspěvek uživatele grc z 22.07.2023, 09:59:32

To bude omyl, nikdy jsem prak nepoužívala. Aspoň kam má paměť sahá. Ani na psy, ani na jiné záškodníky.

Mi
Mi (171 příspěvků) 08.08.2023, 14:02:35 xxx.xxx.99.155

Používá se někde  taky kastrace? Vim,že i kastrát bude lovit,ale  aspon jako dočasné   omezení .Taky by mě zajímalo,jak by kastrace ovlivnila život a hierarchii ve smečce. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 08.08.2023, 14:07:26 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 08.08.2023, 14:02:35

Je to přísně chráněný živočich, tohle nikdo nepovolí, i odchyt musíte mít velmi dobře odůvodněný a je kolem toho strašný byro, než se to povolí.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 08.08.2023, 14:08:11 xxx.xxx.147.163
Mi:

Používá se někde  taky kastrace? Vim,že i kastrát bude lovit,ale  aspon jako dočasné   omezení .Taky by mě zajímalo,jak by kastrace ovlivnila život a hierarchii ve smečce. 


Ve vlčí smečce se rozmnožuje jenom alfa pár, ne? Leda, že by se vykastrovaly všechny samice. To si neumím úplně technicky představit. Postupně všechny pochytat? Jak?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.