Aktuálně: 4 886 inzerátů174 944 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 30.08.2023, 19:26:43 xxx.xxx.235.200
Mi:

Když vlk dokáže překonat ohradu až 170 cm,jak teď někde psali,tak vaše známá musí kozy chovat v místě bez vlků.Žádná běžná ohrada je nezastaví. 


ale žádné zvíře si nechce komplikovat život a plýtvat energií. Proč šplhat přes ne zcela schůdný plot a brát si i možnost snadného úniku, když se dá uživit na třeba přemnožených prasatech. Bude-li kořist snadno dostupná jak ve výkladní skříni… není důvod se namáhat s divokou zvěří. Bude-li špatně dostupná, je třeba vhodnější věnovat se lovu.

Pokud smečky umí lovit - umí se uživit i bez drancování ohrad. Bohužel, naučí-li se chodit “pytlačit” a vlčata vlastně nic jiného neznají… je to blbý.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 08:12:19 xxx.xxx.226.6

Takhle se někdy chová máma nebo víš hierarchicky postavený člen smečky k ostatním, hlavně odrostlým štěňatům, kterým nechce ublížit.

no to mi právě taky přijde, že je to spíš výchovný než zásah proti třídnímu nepříteli, byl by to zvláštní druh “boje” .  Proto jsem to tady vyhodila ten dotaz. Ani ta jeho - její, pokud je to fena - tlama není vyloženě natvrdo. Je tam komunikace, ne útok.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (774 příspěvků) 31.08.2023, 09:12:42 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 30.08.2023, 19:18:25

Ono se taky nesmí zapomínat, že vlk není hlupák  a když už jde pytlačit, tak nepůjde na zvíře, které se dokáže bránit. 

Což koza je spíš než ovce, už jen kvůli rohům.

Na Muráňské planině mají rezervaci se švištěma s totálně nízkou ohradou. Aby to tam nevysbírali lišky a vlci, tak tam mezi ně pustili stádo oslíků…a světe, div se, těm se nic neděje i přes nízký plot.

A proto tvrdím, že tahle problematika je tak komplexní, že nad ní nelze dělat rychlé závěry. A člověk opravdu musí chodit do terénu a mezi lidi a ne jen v jedné oblasti, aby pochopil.
Ono totiž třeba už chování vlků u nás a na Slovensku s evelice liší. Na Slovensku musíte vědět, kde jsou vlčí stezky, pokud je chcete stopovat. U nás vlci využívají běžné hospodářské lesní stezky a jejich bobky najdete například velmi často na křižovatkách těchto cest. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 31.08.2023, 10:06:09 xxx.xxx.171.78
Doron:

Mně přijde , že jsou možná mladí, vykazují takové znaky podřízeného chování, neútočí , ale prosí o jídlo  Takhle se někdy chová máma nebo víš hierarchicky postavený člen smečky k ostatním, hlavně odrostlým štěňatům, kterým nechce ublížit.

Nechrání stádo, ale ten kus masa ( řekla bych, že je to mršina) chce pro sebe.

Je strašně legrační, jak ten (možná spíš ta) ,co na nad ním řve, dál potajmu ujídá 🤣.


Taky mi přijde, že si jen chrání žrádlo a ti vlci, spíš vlčata se chovají podřízeně a škemrají. Nevím, jestli pes dokáže rozpoznat rozdíl mezi vlkem a cizím psem, ale takhle nějak by se chovali naši psi k cizím štěňatům. Nezabili by je, ale určitě by kolem toho byl podobný dramatický řev.

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 31.08.2023, 10:24:03 xxx.xxx.191.80

Dotyčná chovatelka chová kozy bez rohů. 
Pro zvíře, jako je vlk, může být rozdíl ve velikosti zvířete, přičemž mléčná koza je ve velikosti vcelku srovnatelná s masnou ovcí či kříženkou. 

A proto tvrdím, že tahle problematika je tak komplexní, že nad ní nelze dělat rychlé závěry. A člověk opravdu musí chodit do terénu a mezi lidi a ne jen v jedné oblasti, aby pochopil.
A přesně to jsem udělala. 
Metod je více, jak docílit toho, aby se dalo žít s přiměřeným počtem vlků v souladu. Neříkám, že jsem podala univerzální řešení pro každého. Jen říkám, že to jde. 
Problematice se věnuju roky. Není to rychlý závěr. 

mastnacekk
mastnacekk (525 příspěvků) 31.08.2023, 21:47:23 xxx.xxx.80.12

Mrtvej vlk, dobrej vlk. Varaxi, dobra naivka. Zadnej ohradnik, natoz pevna ohrada neni neprekonatelnej. Jak znamo zvire ve skoku pecku nedostane. Leda by vrchni rada byla ze specialni zimni pasky, ktera ma i zem. Strilet, jakmile vystrci cumak nekde u ohrad. 

Leithian
Leithian (545 příspěvků) 31.08.2023, 21:49:22 xxx.xxx.32.36
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 31.08.2023, 21:47:23

Anebo nebejt lemra lina a zvirata zavrit nebo si zabezpecit. Ony ovecky pres noc ve staji nezdechnou.

Mi
Mi (184 příspěvků) 01.09.2023, 12:23:58 xxx.xxx.99.99
Xerxova:

ale žádné zvíře si nechce komplikovat život a plýtvat energií. Proč šplhat přes ne zcela schůdný plot a brát si i možnost snadného úniku, když se dá uživit na třeba přemnožených prasatech. Bude-li kořist snadno dostupná jak ve výkladní skříni… není důvod se namáhat s divokou zvěří. Bude-li špatně dostupná, je třeba vhodnější věnovat se lovu.

Pokud smečky umí lovit - umí se uživit i bez drancování ohrad. Bohužel, naučí-li se chodit “pytlačit” a vlčata vlastně nic jiného neznají… je to blbý.


Plýtvání energií je uštvat srnu,jelena, nebo i pro vlka nebezpečné prase.Oproti tomu je  přeskočení plotu a vybrat si bezbrannou ovci,uplná brnkačka.Prostřený talíř. Jednou zkusí,povede se a bude to opakovat.

mastnacekk
mastnacekk (525 příspěvků) 01.09.2023, 16:02:30 xxx.xxx.80.12
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 01.09.2023, 12:23:58

Blbci radi ploty a pastevecky cokly. Tskovym mamlasum preju, aby mely okolo kolem dokola sousedy takhle zabezpeceny. A sousedi sousedu taky.  Si pak posahany pejskari nebudou mit kam jit vyprazdnit ty svoje milacgy.

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 01.09.2023, 16:27:05 xxx.xxx.191.80
mastnacekk:

Blbci radi ploty a pastevecky cokly. Tskovym mamlasum preju, aby mely okolo kolem dokola sousedy takhle zabezpeceny. A sousedi sousedu taky.  Si pak posahany pejskari nebudou mit kam jit vyprazdnit ty svoje milacgy.


Tak to je samozřejmě problém - pastevecký pes je řešení, které se přímo nabízí, ale musel by mu vyjít vstříc stát svými zákony. Pokud já jako majitel pastevce odpovídám za život a zdraví opilého blbečka, který přeleze přes plot a spadne mému psu rovnou do tlamy, logicky toho psa nebudu chtít mít někde v ohradě s ovcemi, kde ho nebudu mít pod kontrolou. 
Až bude stát chránit majitele a jejich majetek, až pokousaný opilý blbeček si půjde sednout do basy místo majitele psa, protože na vnitřní straně plotu neměl co dělat, tak padne jedna z největších překážek ve využití pasteveckých psů. 
Moc nevěřím, že se toho dožiju. 

Leithian
Leithian (545 příspěvků) 01.09.2023, 19:58:48 xxx.xxx.9.38
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 01.09.2023, 06:49:05

Tech zviratek mam kapku vic jak ty plus zamestnani decko a barak. Akorat to nejsou ofecky. Pak kdo je tu lemra. Jo a vsecky zvirata zabezpeceny. Prdel co

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 01.09.2023, 20:58:00 xxx.xxx.61.107

leithian, co z toho, co z takového příspěvku? mastnacek nemá problém s mrchožrouty, ale u vás se, jak to tak vypadá při pátečním večeru, mozkožrout zabydlel, že.
To nic. 🙂

mastnacekk
mastnacekk (525 příspěvků) 01.09.2023, 21:13:53 xxx.xxx.56.182

🙂leithan, ale ty tunto. Jdi si zamastit neco na ps at se nenudis a nevyjadruj se k chovu. 

Varaxi, jednoduse. Pastevec patri mimo civilizaci stejne jako vlci. Tecka. Takhle jednoduchy to je! Kdo chce vlky okolo baraku, ten je posahanej dement bez pudu sebezachovy. 

Anonymní (neregistrovaný) 01.09.2023, 21:43:53 xxx.xxx.21.181
megi-the-pes:

leithian, co z toho, co z takového příspěvku? mastnacek nemá problém s mrchožrouty, ale u vás se, jak to tak vypadá při pátečním večeru, mozkožrout zabydlel, že.
To nic. 🙂


jak jinak, než podkuřovat.

Leithian
Leithian (545 příspěvků) 02.09.2023, 01:52:37 xxx.xxx.0.46
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 01.09.2023, 21:13:53

A kdo chce chivat naky zvire musi si ho zabezpecit… az ti ovce vyvrazdi smecka toulavejch coklu nejakyho ochlasty nedostanes narozdil od utoku vlka ani hovno. A vysledek bude stejnej

Leithian
Leithian (545 příspěvků) 02.09.2023, 01:54:47 xxx.xxx.0.46

Nojo kdo nepritakava zdejsim svatym je dle nich buhvico. Mozkozrout neni novinka. Megina s mastnakem se na nic lepsiho nezmuzou von jede na vsechno ze nic nejde a von nechce a megi mluvi jak chovanec Jedlickova ustavu. Tak je to cely leta. Zmena nula. Urazet za jine nazory nez jejich umi oba dokonale. Argumenty nula

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 02.09.2023, 08:08:47 xxx.xxx.61.107
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 02.09.2023, 01:54:47

Netuším, proč si lidé myslí, že v diskuzi, v rozhovoru se musí uvádět argumenty. Mně to připomíná hádku a takové debaty mě nezajímají; je to hloupé, přetahovat se o nesmysly jak děti na pískovišti. 

“Tak zvedni konečně zadek ovce si zabezpeč a přestaň tu fňukat jak malej harant.”

To je argument? Asi ne. Je to návrh, co by šlo dělat. Je skvělý, chválím Vás. Jenom by to chtělo asi psát jiným, protože mastnackuv chov je známý, videa jsou online, ale to přece už roky všichni víme (i Vy, proto mi přišlo, že buď přišla skleróza, nebo podobný brouk, ale nakonec to vypadá, že to prostě máte jako sport, koníček), stejně jako to, že mu ovečky nic nežere; zastává se ostatních chovatelů. Nedávno jsme oblastí projížděli a neviděla jsem žádné ovce puštěné na velké ploše, což je hodně smutný obrázek, všude hnusné ploty, které svítí pár roků starou novotou. Je to na hlavu, všichni se opevněme hradbami, pusťme pastevce na pozemky, které jdou podél turistických cest, což je tady úplně všude, tohle jsou Krkonoše a Jizerky, tady nejsme na Náplavce.
Napište ten argument všem těm, co jim vlci napadli koně, telata, ten Váš perfektní argument sdělte chovatelům, kteří žijí v chráněných krajinných oblastech a na pořádné ploty nedostali povolení. Ne, ovce stěhovat na kraj Prahy nebudou, ony jsou důležité v horách a podhůří. 
Chcete argument… no, já to fakt nemám ráda, pro mě je diskuze to, že něco někdo nadhodí a další to rozvíjí, nebo třeba nesouhlasí, ale že je to přetahovaná, o tom mi nikdo neřekl, to já nehraju. 
Princezna z Diamantových skal.
Kdo rozmlátí tento argument, dostane ode mě granulku.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.