Aktuálně: 4 626 inzerátů177 874 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2023, 20:51:01 xxx.xxx.190.199
Varaxi:

Rozklikni si to a pročti. 🙂
Když si klikneš na Přehled škod za (měsíc), tak tam jsou rozepsané jednotlivé události. Jak kdo svá stáda chtání, jak jsou vysoké ohrady a ohradníky, jestli je ochrana v souladu s normami. A naprostá většina těch ovcí chráněná nebyla, nebo byla, ale zoufale nedostatečně. Plot do výšky 120 cm není plot, který by měl chránit před šelmou. 
Takže se vracíme ke starému známému - pokud chovám zvíře, musím si je zabezpečit. Nešla jsem střílet dravce, když mi sebrali slepici, jediná, komu jsem vynadala, jsem byla já. Nešla bych střílet ani lišky (a že těch je podstatně víc než vlků), i kdyby mi nějaká vzala slepice, protože je mou povinností jako majitele se postarat, aby k tomu nedošlo. 
A ano, je tu ten argument, že v CHKO nelze mít tak či tak vysoké ploty, ale to je dáno tou legislativou, která by měla být změněna tak, aby bylo možné ty ovce a další chovat. Jedná se nejen o pastevecké psy, také majetkové poměry a další ohledy bude třeba předně právně vyřešit, aby bylo možné žít tu s ovcemi i vlky v souladu. 
Ale mně nešlo o to, jestli vlci páchají škody (páchají, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelné), jestli vlci jsou nebezpeční (jsou, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelně), jestli vlci to nebo ono, mně šlo o to říct, že to lze. Opravdu to lze. Bude pro to třeba ještě leccos udělat, aby to šlo poměrně pohodlně, ale už teď se stávajícími zákony to lze. 


Nad 120 cm to ale nepřeskočí jelen, takže fragmentace krajiny:/

Rezzzy
Rezzzy (394 příspěvků) 04.09.2023, 22:35:02 xxx.xxx.15.85

Je to prostě na prd, naše krajina už není na vlky stavěná, jsme celkem dost hustě zalidněná zemička. Ja jsem před mnoha mnoha lety psala seminárku o životě vlků, mám je ráda, fascinují mě, ale moc vlků na malém zalidněném placku není dobrý nápad, odstřel se mi taky nelíbí, dvoumetrové ohrady všude kde jsou ovce se mi taky nelíbí, všude asi taky nemůžou být pastevci. Já jsem daleko, ale při pomyšlení, že se psem a dětma  v lese potkám vlky,  kteří mají být plaší a nebudou, nebo jejich křížence s toulavým psem,brr

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2023, 23:07:52 xxx.xxx.95.227

Prostě střílet hned jak sem strčí čumák. 

Sem se dostanou jenom zatoulanci z Německa a když se střelí hned, tak neudělají smečku a hotovo.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 05.09.2023, 07:16:27 xxx.xxx.198.226
Neverend:

Jj, souhlasím.🙂 Já osobně bych nikdy na psa, vlka,kočku,ptáčka,koně,prase,kravičkudalší zvířátka nevystřelil.😀 Sám za sebe bych jim z vlků vyrobil “kuličky” vlivem nadměrného krmení.😀 Pak by byli líný něco lovit a akorát by se musela hlídat populace. Tím pádem by to určité lidi přestalo bavit čumět na věčně chrápající smečku vlků, kteří vstanou v šest na večeři a pak chrápou dál.😀


A co jejich uhlíková stopa?! Myslel někdo taky na děti? 😀

megi-the-pes
megi-the-pes (2298 příspěvků) 05.09.2023, 08:26:20 xxx.xxx.61.107

Ale to je zvláštní, že zrovna královna všech královen neměla stádo, v počtu jednoho poníka, řádně chráněné. Říká, že jo, ale to si fakt někdo myslí, že vlk neskočí přes dva metry, stejně jak pes?
"Vlkovi , který zabil poníka patřícího předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, se podařilo uniknout kulkám německých lovců a stále žije. Bylo však požádáno o nové povolení k usmrcení vlka.

1. září loňského roku použil vlčí samec známý jako GW950m příkrov tmy, aby se vplížil do dobře střeženého areálu v severozápadním Německu a zabil Dolly, 30letého poníka patřícího von der Leyenové.

Povolení, které lovcům výjimečně umožňovalo střílet GW950m, vydané v říjnu 2022 po zabití mnoha hospodářských zvířat, vypršelo o půlnoci. Mluvčí regionu Hannover ve středu pro POLITICO řekl, že vlk je, pokud je jim známo, stále naživu.

Příkaz k zabití byl pozastaven po stížnostech ochránců zvířat. V úterý ale  správní soud v Hannoveru své prozatímní rozhodnutí částečně zrušil. Takže GW950m bylo opět povoleno lovit – nebo zabíjet.

O několik hodin později však toto povolení vypršelo a GW950m, neboli Snowy, jak ho pojmenovali ochránci přírody, byl bez ohrožení.

K dalšímu dějovému zvratu by ale mohlo dojít již brzy, protože byla podána nová žádost o povolení ke střelbě. Mluvčí regionu Hannover potvrdil, že úřady žádost obdržely s tím, že ji nyní musí podrobně prověřit.

Úřady v Hannoveru uvedly, že nemohou poskytnout podrobnosti o tom, kdo požádal o nové povolení ke střelbě. Předchozí žádost obdržely úřady 31. srpna a schválily ji 6. října."

Tak to mě docela pobavilo, dík, assil. 😀

https://ursulavsthewolf.com/

assil
assil (1589 příspěvků) 05.09.2023, 08:42:42 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 05.09.2023, 08:26:20

No jo, ono je to docela k smíchu, ale dobře to ilustruje jaký budou časem problémy s vlkama v přeliděný Evropě, prostě ztratěj tu plachost a klidně vlezou mezi baráky a taky jak absolutně nikoho, i včetně těch ochranářů, nezajímá chudák starej mrtvej poník.

balu
balu (1652 příspěvků) 05.09.2023, 08:58:12 xxx.xxx.86.77

Vůbec nejsem odborník, ale myslím, že bychom neměli lítat ode zdi ke zdi, tedy od úplného vyhubení vlka, které zařídili v minulosti naši předci, k nesmyslné absolutní ochraně. Pokud se vlkům daří - a proč by nedařilo, zvěře je dost a ještě si nabídnou domácí zvířata a nikdo je neohrožuje - tak by se měla jejich populace regulovat odstřelem. Tak, aby jich bylo rozumné množství s ohledem na možnosti krajiny, která se mění a v níž je stále méně místa pro tak velké šelmy. A na druhou stranu chovatelé domácích zvířat by si je fakt měli lépe zabezpečit. Nebo změnit režim chovu. Nějak to museli v minulosti dělat, když ještě vlci vyhubeni nebyli. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (796 příspěvků) 05.09.2023, 09:12:50 xxx.xxx.27.179

Jenže jak už tu někdo napsal, oni ti chovatelé v nemalém procentě případů fakt na to zabezpečení nemají 🙂 postavit kvalitní plot něco stojí a v systému dotací nefunguje předfinancování, do toho třeba hypotéka, dluh na zemědělskou techniku...a berte si k tomu ještě dluh na plot, když v tomhle státě dělat zemědělství v malém je šul-nul. A můžeme být rádi, že to vůbec ještě někdo dělá. A tohle už málokdo zmiňuje a málo se to ví.

Ale tohle není ani tak problematika vlků, jako české povahy. Pořád chceme něco zavádět, ale řešení je jen povrchové a naprosto nekoncepční. Třeba jako cyklopruhy v Praze. Prostě od voleb k volbám.

balu
balu (1652 příspěvků) 05.09.2023, 09:16:49 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 05.09.2023, 09:12:50

Chápu. Ale jak to dělali v minulosti? Ovce se na našem území chovají od nepaměti, tak nějak je chránit museli. A tehdy žádné dotace nebyly.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (796 příspěvků) 05.09.2023, 09:35:43 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 05.09.2023, 09:31:23

Jo, jenže teď mají drobní zemědělci častokrát i civilní zaměstnání a nemají čas být pasáčky. A přes léto se ovce napasou především v zimě, kdy chodí vlci. Zahnat ovce do košárů znamená zvýšené náklady na seno, což těm zemědělcům nikdo neproplatí.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (796 příspěvků) 05.09.2023, 09:40:50 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 05.09.2023, 09:36:30

Nehledě na to, že i když kolem ovcí bylo lidí hodně, nebylo tolik lidí v krajině prostorově. Vlci prostě měli tisíce hektarů lesů pro sebe a do vesnic nelezli, jelikož věděli, že se tam střílí. Na dnešní přítomnost člověka v rámci české republiky VŠUDE otupí naprosto všechny druhy + ta zvířata vědí, že jim od lidí nic nehrozí, jelikož se prostě na 95 % nestřílí. To je celé.

assil
assil (1589 příspěvků) 05.09.2023, 09:43:50 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 05.09.2023, 09:40:50

Ano, když si člověk vezme, jak jsou zvyklé srnky, bažanti, lišky, s vlkem do dopadne stejně, ale začne se to řešit až nastane nějaký průser a vlk si podá nějakého člověka.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (796 příspěvků) 05.09.2023, 09:50:25 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 05.09.2023, 09:43:50

Ono bude úplně stačit, že někomu na procházce skočej po pejskovi, který se zaběhne do roští….a to mírumilovná veřejnost otočí.

Osobně jsem pro plnou ochranu vlka s případným odstřelem problematického jedince, jak je to teď a myslím, že by to bylo i možné, ale nesouhlasím s tím žalostným řešením podpory farmářů.
Podpora farmářů by měla být účinnější a konstruktivnější a následně náhrady vyplácet těm, kteří se podle toho zařídí.

balu
balu (1652 příspěvků) 05.09.2023, 09:58:55 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 05.09.2023, 09:50:25

Proč jste pro plnou ochranu vlka? Proč ne pro regulaci populace odstřelem? 

Na jednu stranu plná ochrana vlka, na druhou stranu další a další prachy pro chovatele ovcí. Není lepší zmenšit populaci vlka a tak zmenšit i ztráty chovatelů a tím i objem prachů vyplácených ze státního rozpočtu chovatelům? 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.