Aktuálně: 4 623 inzerátů177 820 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (796 příspěvků) 04.09.2023, 14:24:46 xxx.xxx.27.179

Když nebudou ovce v krajině, tak se ztratí to úplně úžasný a vzácný alplínský bezlesí, který chodíme obdivovat do Krkonoš a do Jeseníků, zmizí řada vzácných xerotermních trávníků, které jsou obdivujeme třeba v Českém krase, taky vymizí řada entomologicky významných ploch. Také pořád vykládáme, jak potřebujeme malé zemědělce a producenty lokálních potravin, jelikož ty bývají kvalitní 😀

Ne, tohle tak není. Krajina vypásat potřebuje, pokud ji chceme zachovat takovou, jak jsme na ni zvyklý. 

Ona totiž ochrana přírody je strašně komplexní obor a bohužel si dneska každý myslí, že si někde přečte jednu knihu a potká pár zelených mozků a už má jasno. Ne, není to tak. Aby člověk v tomto oboru byl opravdu dobrý a byl schopen vyvozovat kvalitní závěr musí to pár let studovat  a pak se hooodně učit. A být často venku. Anebo být neustále venku a studovat ještě víc. Jde to i bez VŠ, ale to člověk musí být opravdu zapálenej a s tou krajinou žít. A to paradoxně umí kdejakej sedlák líp než ochranář teoretik.

megi-the-pes
megi-the-pes (2295 příspěvků) 04.09.2023, 14:43:10 xxx.xxx.61.107

Teda. No. Pastevci jsou někde z obřích prázdných oblastí Francie, tamtoho poloostrova vedle, nekonečných plání Asie… a na náměstí v Soffi taky takové obludky nenajdeme.

Lidí tu bylo před sto lety o milion méně a v roce 1880 o dva a čtvrt milionu méně. Teď tu máme teda nějakých 10,5 milionu, ti lidé musí někde bydlet, Amazon musí mít někde sklady, takže kde mají být ti vlci a ovce zároveň. 

Ovce u nás byli dřív jak Kosmas a pastevci, tito, tu nebyli. Používali se ovčáci. Proč… protože pastevci nebyli potřeba. Leda čuvač, možná podhalaňský a kuvasz, tidleti medvídci, v Tatrách. 🙂 No prostě nebyli všude. 

Taky plemena nejsou vytvořena dlouho, 100 150 let, ale ovce tu jedou naplno min. od 15. století.
A jeden z těch, co tu možná byli, tak se tu chová od 1991, což jsem se dočetla tady
http://www.pyrklub.cz/pyrenejsky-horsky-pes.php?jazyk=cs&stranka=php-historie

Ovce tu byly možná kvůli vlně, byli jsme kdysi textilní velmoc… a to vypásání taky není k zahození. 
A teď ti vlci, kteří dřív byli odstraněni… třeba NP Šumava - 6 smeček, 5 z nich má děti, Vysočina - děti po 200 letech… aha, to je ten úsek. Teď tu není tolik místa ani na krásné pastevecké psy ani na víc vlků a ovce to bude chtít taky zredukovat, takhle to nepůjde, když mám na výběr, že je dám na beton, kde budou v bezpečí, nebo dál a tam zas tohle… A lidi, lidi by se měli uklid(n)it. Jeden jde vybít jestřáby, druhý vlky, třetí pro jistotu vše živé. A třeba kdybychom tolik nežrali a jinak nekonzumovali a nevyhazovali, nemusí tu být tolik fabrik na auta, žrádlo a sklady hrozně kvalitních a zbytečných výrobků. Např. je tu petice, co nikoho nezajímá - hnusná skládka a třídírna odpadů, všude to smrdí, v lese gumy od auta, postavili to uprostřed lesů a luk, co teď ta zvířata, boha, kde to žijem?

Fatia
Fatia (92 příspěvků) 04.09.2023, 14:46:28 xxx.xxx.205.210

Já se v problematice moc neorientuji, osciluji na křivce “vlk je zlo, červená karkulka to říkala” a vlk je divoká, krásná příroda, chci ji tady mít!". Na základě tohoto vlákna, pokud mě má jedna či druhá strana přesvědčit, tak jen na poslední straně vidím argumenty:
Anonymní: Co sem přijde by se mělo střelit.
mastnacekk: Mrtvej vlk, dobrej vlk. Tecka s vykricnikem.

mastnacekk: Blbci radi ploty a pastevecky cokly. Tskovym mamlasum preju, aby mely okolo kolem dokola sousedy takhle zabezpeceny. A sousedi sousedu taky. Si pak posahany pejskari nebudou mit kam jit vyprazdnit ty svoje milacgy.

A to nejsou argumenty, jen agresivní zvolání, které nevysvětlují, nevzdělávají, nicneříkají. Pouze urážejí

Pokud zastánci regulace/eliminace vlků budou mít mluvčí jako mastnacekk, nepřesvědčí nikoho. Mastnacku, že vy jste nakonec pro rozšíření vlků a svým projevem schválně nasíráte ty, kteří na vlky jasný názor nemají. Než souhlasit s vámi, radši budu souhlasit s kýmkoliv jiným, kdo v každém diskuzním příspěvku nestřílí kulkami a urážkami.
 

megi-the-pes
megi-the-pes (2295 příspěvků) 04.09.2023, 14:54:23 xxx.xxx.61.107

https://www.navratvlku.cz/skodni-udalost-prehled-skodnich-udalosti-2023/

https://www.navratvlku.cz/file/700

To je půl roku, ten první odkaz. Ke kravám dáme rotvíky… ne… leopardy. 🙂 Broumovské skály patří do Hradeckého kraje. Vyhrává, no, mastnacekk už o tom mluví edukativně roky, teď už jen nadává, že. 😀 No hrozné to je celé. My si to taky povídáme pořád dokola, jen tak, stejně to nikoho nahoře nezajímá.
Ale ten oslík je fakt dobrý, nic o nich nevím, ale tady bydlí jeden u poníka a mini prasátek a všici jsou v pohodě, další hlídá dva koně… oni jsou ti osli asi nějaký vostrý nebo co.

Varaxi
Varaxi (513 příspěvků) 04.09.2023, 15:28:44 xxx.xxx.191.80
megi-the-pes:

https://www.navratvlku.cz/skodni-udalost-prehled-skodnich-udalosti-2023/

https://www.navratvlku.cz/file/700

To je půl roku, ten první odkaz. Ke kravám dáme rotvíky… ne… leopardy. 🙂 Broumovské skály patří do Hradeckého kraje. Vyhrává, no, mastnacekk už o tom mluví edukativně roky, teď už jen nadává, že. 😀 No hrozné to je celé. My si to taky povídáme pořád dokola, jen tak, stejně to nikoho nahoře nezajímá.
Ale ten oslík je fakt dobrý, nic o nich nevím, ale tady bydlí jeden u poníka a mini prasátek a všici jsou v pohodě, další hlídá dva koně… oni jsou ti osli asi nějaký vostrý nebo co.


Rozklikni si to a pročti. 🙂
Když si klikneš na Přehled škod za (měsíc), tak tam jsou rozepsané jednotlivé události. Jak kdo svá stáda chtání, jak jsou vysoké ohrady a ohradníky, jestli je ochrana v souladu s normami. A naprostá většina těch ovcí chráněná nebyla, nebo byla, ale zoufale nedostatečně. Plot do výšky 120 cm není plot, který by měl chránit před šelmou. 
Takže se vracíme ke starému známému - pokud chovám zvíře, musím si je zabezpečit. Nešla jsem střílet dravce, když mi sebrali slepici, jediná, komu jsem vynadala, jsem byla já. Nešla bych střílet ani lišky (a že těch je podstatně víc než vlků), i kdyby mi nějaká vzala slepice, protože je mou povinností jako majitele se postarat, aby k tomu nedošlo. 
A ano, je tu ten argument, že v CHKO nelze mít tak či tak vysoké ploty, ale to je dáno tou legislativou, která by měla být změněna tak, aby bylo možné ty ovce a další chovat. Jedná se nejen o pastevecké psy, také majetkové poměry a další ohledy bude třeba předně právně vyřešit, aby bylo možné žít tu s ovcemi i vlky v souladu. 
Ale mně nešlo o to, jestli vlci páchají škody (páchají, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelné), jestli vlci jsou nebezpeční (jsou, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelně), jestli vlci to nebo ono, mně šlo o to říct, že to lze. Opravdu to lze. Bude pro to třeba ještě leccos udělat, aby to šlo poměrně pohodlně, ale už teď se stávajícími zákony to lze. 

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2023, 17:16:10 xxx.xxx.55.193
Odpověď na příspěvek uživatele Fatia z 04.09.2023, 14:46:28

Fatia: Pokud zastánci regulace/eliminace vlků budou mít mluvčí jako mastnacekk, nepřesvědčí nikoho.

Chce to prostě sofistikovaněji.

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 04.09.2023, 17:28:45 xxx.xxx.242.38

Ono vyjadřovat se k těm vlkům by se měli hlavně lidi co v oblasti žijí a ne měšťáci 150 mil daleko.😀 Těm asi ti vlci fakt vadit moc nebudou.

Fatia
Fatia (92 příspěvků) 04.09.2023, 17:45:37 xxx.xxx.205.210
Neverend:

Ono vyjadřovat se k těm vlkům by se měli hlavně lidi co v oblasti žijí a ne měšťáci 150 mil daleko.😀 Těm asi ti vlci fakt vadit moc nebudou.


To si nemyslím. Na vlky může (a má) názor kde kdo. Od lesníků, přes myslivce, chovatele, turisty, zákonodárce, akademiky, ochránce přřírody… Ochranu dravců smí komentovat pouze chovatelé holubů? Přemnoženou spárkatou pouze majitelé či nájemci lesů a polí? Pokutování černých pasažérů jen provozovatelé veřejné dopravy? DPH na pivo pouze pijáci piva?

Nebo to mám chápat ještě jinak? Vyjadřovat se k vlkům smí pouze ti, co jim vlci vadí?

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2023, 17:47:35 xxx.xxx.190.103

Našim známým nedávno vlci roztrhali několik ovcí za oplocenkou.😟 Chov budou rušit, protože na vyšší plot prostě nemají.

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2023, 17:48:21 xxx.xxx.190.103
Varaxi:

Rozklikni si to a pročti. 🙂
Když si klikneš na Přehled škod za (měsíc), tak tam jsou rozepsané jednotlivé události. Jak kdo svá stáda chtání, jak jsou vysoké ohrady a ohradníky, jestli je ochrana v souladu s normami. A naprostá většina těch ovcí chráněná nebyla, nebo byla, ale zoufale nedostatečně. Plot do výšky 120 cm není plot, který by měl chránit před šelmou. 
Takže se vracíme ke starému známému - pokud chovám zvíře, musím si je zabezpečit. Nešla jsem střílet dravce, když mi sebrali slepici, jediná, komu jsem vynadala, jsem byla já. Nešla bych střílet ani lišky (a že těch je podstatně víc než vlků), i kdyby mi nějaká vzala slepice, protože je mou povinností jako majitele se postarat, aby k tomu nedošlo. 
A ano, je tu ten argument, že v CHKO nelze mít tak či tak vysoké ploty, ale to je dáno tou legislativou, která by měla být změněna tak, aby bylo možné ty ovce a další chovat. Jedná se nejen o pastevecké psy, také majetkové poměry a další ohledy bude třeba předně právně vyřešit, aby bylo možné žít tu s ovcemi i vlky v souladu. 
Ale mně nešlo o to, jestli vlci páchají škody (páchají, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelné), jestli vlci jsou nebezpeční (jsou, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelně), jestli vlci to nebo ono, mně šlo o to říct, že to lze. Opravdu to lze. Bude pro to třeba ještě leccos udělat, aby to šlo poměrně pohodlně, ale už teď se stávajícími zákony to lze. 


Jenže ovce jde zabezpečit hůř. Mnohem hůř.

megi-the-pes
megi-the-pes (2295 příspěvků) 04.09.2023, 17:55:15 xxx.xxx.61.107
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 04.09.2023, 15:28:44

Tak já se nehádám. 🙂 Jen další věc do věci vlk a ovce, nebyla to anti/reakce na nikoho. Např. 8 lidí vodivá síť. To se snad ani nesmí kvůli průchodu divé zvěře, ne? Jsem se podívala na ty nesplněné standardy. Ty by ses v tom mohla vyznat, udělej výtah. 🙂

https://nature.cz/documents/20121/1200309/SPPK_E02-006_2023_standard_ochrana_hospodarskych_zvirat_2023.pdf/e32789e7-65ec-f18c-8cfa-ffd1f9cae4a8?t=1673942929499

Podle mě je to hodně škod, které jsou úplně zbytečné. Stát to stojí prachy, přitom by stačilo povolit pořádný plot. Už tu taky bylo, že chudáčci turisti nevidí krajinu, protože plot. Ježiši. Ale to nejsou jen chráněné oblasti, už jsem viděla aj zákaz postavit trochu vyšší přístavbu/garáž u domu, nalepenou, jen to chtěli zvednout maličko, aby to mělo pořádnou střechu, protože teklo… no, tak ne. 😀 By to hyzdilo krajinu. Jo, když dáš tuhle dvacku, támhle mega… Takhle je to prostě celé blbost, stát platí, nejlepší je, že ani neví za co, rozeznat psa od vlka, bohatej si postaví haciendu načerno, ale hloupý plot, co ani není betonové pole, hrozně vadí. Fakt bych nic takového nechtěla chovat.

megi-the-pes
megi-the-pes (2295 příspěvků) 04.09.2023, 18:02:54 xxx.xxx.61.107
Anonymní:

Našim známým nedávno vlci roztrhali několik ovcí za oplocenkou.😟 Chov budou rušit, protože na vyšší plot prostě nemají.


To si musí vzít půjčku, koupit plot, pak zkusit dotaci… a je to, ne, brnkačka. 

Strakos (neregistrovaný) 04.09.2023, 19:16:36 xxx.xxx.190.98
Anonymní:

Fatia: Pokud zastánci regulace/eliminace vlků budou mít mluvčí jako mastnacekk, nepřesvědčí nikoho.

Chce to prostě sofistikovaněji.


Nějakou osvětu, myslivci by se měli vzpružit spolu s chovateli ovcí.

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 04.09.2023, 19:31:25 xxx.xxx.242.38
Odpověď na příspěvek uživatele Fatia z 04.09.2023, 17:45:37

To jste fakt nepochopila.🙂 Vlk je také nebezpečné zvíře a ve spojitosti ztráty jejich plachosti jsou pro tamní obyvatele nebezpeční. Kolik jich nakonec s tou ochranou bude? Dva tři vlci by tolik nevadili, ale padesát? Budou se přibližovat i k lidským obydlím a jako já bych tedy například nebyl zrovna nadšený abych potkal vlka či smečku uprostřed vesnice s mým psem dvěstěletým na procházce. Chovatele ovcí a místní obyvatele tímto velmi chápu a nedivím se jejich odporu.

Nepřihlášená Varaxi (neregistrovaný) 04.09.2023, 19:35:45 xxx.xxx.137.233

Já ty chovatele taky chápu. A je tragédie, že to došlo tak daleko, že někdo kvůli vlkům opravdu ruší chovy. 
Ale vystřílet vlky není řešení. To je celé, co tu řeším. Lze najít kompromis. Ale jakékoli hromadné řešení bude vyžadovat spolupráci. 

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 04.09.2023, 19:49:35 xxx.xxx.242.38
Odpověď na příspěvek uživatele Nepřihlášená Varaxi z 04.09.2023, 19:35:45

Jj, souhlasím.🙂 Já osobně bych nikdy na psa, vlka,kočku,ptáčka,koně,prase,kravičkudalší zvířátka nevystřelil.😀 Sám za sebe bych jim z vlků vyrobil “kuličky” vlivem nadměrného krmení.😀 Pak by byli líný něco lovit a akorát by se musela hlídat populace. Tím pádem by to určité lidi přestalo bavit čumět na věčně chrápající smečku vlků, kteří vstanou v šest na večeři a pak chrápou dál.😀

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2023, 20:50:35 xxx.xxx.190.199
Varaxi:

Rozklikni si to a pročti. 🙂
Když si klikneš na Přehled škod za (měsíc), tak tam jsou rozepsané jednotlivé události. Jak kdo svá stáda chtání, jak jsou vysoké ohrady a ohradníky, jestli je ochrana v souladu s normami. A naprostá většina těch ovcí chráněná nebyla, nebo byla, ale zoufale nedostatečně. Plot do výšky 120 cm není plot, který by měl chránit před šelmou. 
Takže se vracíme ke starému známému - pokud chovám zvíře, musím si je zabezpečit. Nešla jsem střílet dravce, když mi sebrali slepici, jediná, komu jsem vynadala, jsem byla já. Nešla bych střílet ani lišky (a že těch je podstatně víc než vlků), i kdyby mi nějaká vzala slepice, protože je mou povinností jako majitele se postarat, aby k tomu nedošlo. 
A ano, je tu ten argument, že v CHKO nelze mít tak či tak vysoké ploty, ale to je dáno tou legislativou, která by měla být změněna tak, aby bylo možné ty ovce a další chovat. Jedná se nejen o pastevecké psy, také majetkové poměry a další ohledy bude třeba předně právně vyřešit, aby bylo možné žít tu s ovcemi i vlky v souladu. 
Ale mně nešlo o to, jestli vlci páchají škody (páchají, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelné), jestli vlci jsou nebezpeční (jsou, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelně), jestli vlci to nebo ono, mně šlo o to říct, že to lze. Opravdu to lze. Bude pro to třeba ještě leccos udělat, aby to šlo poměrně pohodlně, ale už teď se stávajícími zákony to lze. 


Nad 120 cm to ale nepřeskočí jelen, takže fragmentace krajiny:/


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.