Aktuálně: 4 884 inzerátů174 993 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Anonymní (neregistrovaný) 11.08.2023, 17:48:02 xxx.xxx.15.24

Jsou šakali taky nebezpeční domácím zvířatům? V posledních letech přicházejí zpávy o jejich šíření do střední Evropy a v jižní Evropě se dokonce kříží s místními ořechy. A kojoti jsou moc pěkní😀

Anonymní (neregistrovaný) 12.08.2023, 21:16:39 xxx.xxx.59.223

Šakali prý nejdou po ptácích, že je to u nich specifikum.

Anonymní (neregistrovaný) 12.08.2023, 21:27:09 xxx.xxx.59.223

Coydog je kříženec psovitých šelem , který je výsledkem páření mezi samcem kojota a fenkou. Kříženci obou pohlaví jsou plodní a lze je úspěšně rozmnožovat po generace. Podobně je dogota křížencem se psím otcem a kojotí matkou. 

K takovému páření docházelo dlouho před evropskou kolonizací Ameriky, protože se ukázalo, že melanističtí kojoti zdědili svou černou srst od psů, kteří byli pravděpodobně přivezeni do Severní Ameriky přes Beringův most před 12 000 až 14 000 lety předky původních obyvatel Ameriky.  

Coydogs byli záměrně chováni v předkolumbovském Mexiku, kde byli kojoti chováni ve vysoké úctě. Ve městě Teotihuacan bylo běžnou praxí křížit kojoty a mexické vlky se psy za účelem vyšlechtění odolných, loajálních, ale temperamentních, dobrých hlídačů. 

Severní domorodé národy v Kanadě pářily kojoty a vlky se svými saňovými psy , aby produkovaly odolnější zvířata až na počátku 20. století. Termín je někdy mylně používán pro coywolves , který být obyčejný v severovýchodní severní Americe , zatímco opravdoví coydogs je jen příležitostně nalezený v divočině. Tolik wiki,

https://en.wikipedia.org/wiki/Coydog

U šakala nevím.

Anonymní (neregistrovaný) 13.08.2023, 08:30:44 xxx:xxx.ed1a:9102

A hrozí i křížení psů z vlky, což způsobí ztrátu plachosti.

kometa
kometa (4226 příspěvků) 13.08.2023, 11:35:53 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

A hrozí i křížení psů z vlky, což způsobí ztrátu plachosti.


Nevím, jak teda u vlků, ale když to beru podle toulavých, téměř divokých koček - tam žádná ztráta plachosti není. Ani u jejich koťat. Hodně lidí řeší problém, jak takovou divokou kočku/kocoura odlovit, aby ji/ho dostali k veterináři - kvůli kastraci nebo ošetření.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 08:37:06 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.08.2023, 08:28:48

Když je hlad silnější než strach o zdraví

eh, to je hodně zvláštní teda - teď nemám na mysli to vlčí chování, ale toho tibeťana 🙄

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 30.08.2023, 12:00:46 xxx.xxx.191.80

Už jsem to psala stokrát na iFauně - jsem pro vlky, jediné, čeho se bojím, jsou právě ti kříženci. 
Teď je to pár týdnů, co jsem byla u chovatelky koz. Ztráty za posledních patnáct let žádné. Má ohradu, pevnou ohradu. Kolem menší pastviny s elektrickými ohradníky. Kozy má v pevné ohradě, která je tak velká, že ji lze předělit ohradníky taky. Tak přes porody dle potřeby kozy rotuje v té velké ohradě. A když kůzlata povyrostou a chodí na pastvu s matkami, zkontroluje ohradníky a kozy pase tam. Vždycky má v provozu jeden, dva ohradníky. Je to méně práce a údržby. Než to kozy vypasou, nachystá si jiný ohradník a pak má prostě kozy tam. 
Problém jí z větší části řeší přenosný přístřešek a traktůrek, kterým vozí vodu a někdy krmivo, když má kozy v ohradníku tak vzdáleném, že je na noc nezahání do pevné ohrady. 
Takto obstarává cca 130 kusů zvířat, z nichž některá jsou v sezóně dojená. Manžel chodí do práce, až na nějaké nečekané události je na ně sama. Jde to. 
Tak ať mi nikdo neříká, že nelze uchránit dvacet ovcí, u kterých odpadá dojení. Jasně, musí se stříhat, ale rozhodně ne každý den. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (774 příspěvků) 30.08.2023, 12:20:47 xxx.xxx.175.41
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 30.08.2023, 12:00:46

Zapomněla jste uvést oblast, kde tato chovatelka žije.
Jinak já veškerou problematiku střetů vlků a farmářů uváděla myslím ještě na ifauně těsně před jejím zrušením….nebo zde nějak po přestěhování na tento web. Na tuhle problematiku jsme dělala výzkum a bohužel jsem ho z mnoha důvodů nedokončila. Ta problematika je daleko složitější než abyste ji takhle šmahem vyřešila na základě návštěvy jednoho člověka.

Protože na Broumovsku je JIŽ situace fakt jiná než třeba v Kruškách, kde také mimo jiné není CHKO, což hraje také dost velkou roli.

A jinak jsem také pro vlky, ale tohle dokud si nezkusíte sama na vlastní kůži, tak prostě nevíte.

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 30.08.2023, 14:28:51 xxx.xxx.191.80

Oblast jsem neuvedla úmyslně, protože to bych mohla stejně tak uvést její jméno, příjmení a adresu. Kozy v takovém množství chová v širokém okolí opravdu jen ona jediná. Ale vlkuprostá ta oblast fakt není. 
A uveřejnit ji nechci, protože má problémy - ne s vlky, ale s lidmi. Částečně s krmiči a částečně se zloději. Bližší podrobnosti neznám, ale nemám důvod přilévat oleje do ohně.
Nicméně mým úmyslem nebylo vyřešit všechny problémy světa, spíš jen říct, že to jde. Řešení existuje, jen je třeba najít takové, které vyhovuje konkrétnímu člověku a konkrétní situaci. 
Lidi, kteří končí s chovem kvůli vlkům, většinou skončit stejně chtěli a byla jen otázka času, než tak učiní. Vlci pak mohli být poslední kapkou, která ale mohla spadnout kdykoli.
Co se týče vlků, jsem jak pro vlky, tak pro jejich kontrolovaný a řízený odstřel. 

Anonymní (neregistrovaný) 30.08.2023, 14:33:17 xxx.xxx.90.47

Odstřel psů tuláků v Rumunsku je taky dobrý na vlky to bude fungovat.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 14:39:42 xxx.xxx.226.6

Nenajde se tady někdo, kdo by mi osvětlil to chování tibeťáka? Nejde natvrdo po tom, kterýho má v šachu, ostatní vytlačuje…ale není tam až nějaký tvrdý útok - nebo mně to takhle přijde. Čekala bych, že to bude masit, že půjde natvrdo.  kdyby mi to někdo rozebral jak na hokeji 😀 (tužky netřeba 😀) budu ráda.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (774 příspěvků) 30.08.2023, 15:01:27 xxx.xxx.175.41
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 30.08.2023, 14:28:51

Jojo, řešení se najde pro každého, jen to má malinkatý zádrhel v tom, že to optimální řešení velmi často něco stojí, stát to nezaplatí, jelikož dotace podporují vzorec, který na řadě míst prostě není funkční (a dost často nemožný kvůli migračním bariérám - CHKO), tím pádem to zvýší náklady na chov již tak v Čechách podhodnocenému zemědělci.

Tím nekopu za samotné zemědělce, osobně jsem ideálně pro žádný odstřel nebo pro dobře zvážený u problematické smečky + nastavit optimální řešení pro zemědělce. Ale to je tak nějak ryze české nesnažit se alespoň trochu pochopit i tu opačnou stranu. Já Vám to samozřejmě nezazlívám, jen to prostě dělá minimálně větší polovina české populace.

Jinak přeji hezký den, vše v dobrém 🙂

hmn
hmn (1040 příspěvků) 30.08.2023, 15:35:06 xxx.xxx.49.50
Zrzavci:

Nenajde se tady někdo, kdo by mi osvětlil to chování tibeťáka? Nejde natvrdo po tom, kterýho má v šachu, ostatní vytlačuje…ale není tam až nějaký tvrdý útok - nebo mně to takhle přijde. Čekala bych, že to bude masit, že půjde natvrdo.  kdyby mi to někdo rozebral jak na hokeji 😀 (tužky netřeba 😀) budu ráda.


jako neosvětlím, jen napíši svůj náhled (bez znalosti kontextu)

pes se chová inteligentně - jde jen o mršinu, vlci mají velkou početní převahu, takže je jen udržuje v odstupu aniž by ohrozil sebe. 

Doron
Doron (1837 příspěvků) 30.08.2023, 15:48:54 xxx.xxx.162.126
Zrzavci:

Nenajde se tady někdo, kdo by mi osvětlil to chování tibeťáka? Nejde natvrdo po tom, kterýho má v šachu, ostatní vytlačuje…ale není tam až nějaký tvrdý útok - nebo mně to takhle přijde. Čekala bych, že to bude masit, že půjde natvrdo.  kdyby mi to někdo rozebral jak na hokeji 😀 (tužky netřeba 😀) budu ráda.


Mně přijde , že jsou možná mladí, vykazují takové znaky podřízeného chování, neútočí , ale prosí o jídlo  Takhle se někdy chová máma nebo víš hierarchicky postavený člen smečky k ostatním, hlavně odrostlým štěňatům, kterým nechce ublížit.

Nechrání stádo, ale ten kus masa ( řekla bych, že je to mršina) chce pro sebe.

Je strašně legrační, jak ten (možná spíš ta) ,co na nad ním řve, dál potajmu ujídá 🤣.

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 30.08.2023, 15:56:53 xxx.xxx.191.80
JanaJanaJanaJana:

Jojo, řešení se najde pro každého, jen to má malinkatý zádrhel v tom, že to optimální řešení velmi často něco stojí, stát to nezaplatí, jelikož dotace podporují vzorec, který na řadě míst prostě není funkční (a dost často nemožný kvůli migračním bariérám - CHKO), tím pádem to zvýší náklady na chov již tak v Čechách podhodnocenému zemědělci.

Tím nekopu za samotné zemědělce, osobně jsem ideálně pro žádný odstřel nebo pro dobře zvážený u problematické smečky + nastavit optimální řešení pro zemědělce. Ale to je tak nějak ryze české nesnažit se alespoň trochu pochopit i tu opačnou stranu. Já Vám to samozřejmě nezazlívám, jen to prostě dělá minimálně větší polovina české populace.

Jinak přeji hezký den, vše v dobrém 🙂


Já uznávám, že řešení něco stojí. Uznávám, že ne každému to vyhovuje. A uznávám, že ne každý na to má. 
Promlematice vlků v ČR se věnuji dlouhodobě, a ač to není můj největší zájem, přesto věřím, že se docela orientuji a zajímám. 
Stát to nezaplatí zcela logicky, protože zajistit zvíře je povinností majitele. Dotace jsou dle mého naprosto dostatečné co do množství financí, spíš si myslím, že by to chtělo změnit systém než přidat peníze. Opačnou stranu chápu docela dost. Jsem ze zemědělské rodiny, půlka z nás žije a pracuje v zemědělství v oblastech zasažených vlkem, i když, pravda, všichni v malém. Proto uvádím jako příklad funkčního zemědělství chovatelku 50 dojených koz s odchovy na pastvě a ne chovatele pěti ovcí a dvaceti prasat, které má na zahradě, v sadu a na dvorku. 
Nikdo z mého okolí nepřestal chovat kvůli vlkům. Přestali kvůli zdražení sena a dalšího krmiva, krmičům, zlodějům a lidem, co jim zvesela trajdali po pozemcích a nezavírali za sebou branky, kvůli zhoršení zdraví a nástupu stáří, nedosažitelného kvalitního chovného materiálu nebo veterináře, zhoršení genetického zdraví oblíbeného plemene, úmrtí milované ovečky, neschopnosti prodat produkt bez ztráty, zavlečení nakažlivé nemoci, která vyžaduje sanitaci pozemku… 
Mimochodem, mnoho chovatelů zmiňuje ztráty na vysazených stromech kvůli srnám a potrhané ohradníky kvůli divočákům. Ale vlka jako škůdce nezmínil nikdo. Ptala jsem se cca 50 chovatelů z opravdu širokého okruhu rodinných příslušníků a známých a jejich rodinných příslušníků a známých.  
Já chápu, že chovatel chce mít z chovu nejen radost, ale i užitek. Chápu, že zatímco do psa či koně chovatelé peníze zpravida vrážejí, u chovu užitkových zvířat by neměl být chovatel v červených číslech. Chápu, že ohrada je drahá věc, a bytelná vlkuvzdorná ohrada ještě víc. Ale vystřílet vlky není řešení. 

Mi
Mi (184 příspěvků) 30.08.2023, 19:18:25 xxx.xxx.99.99
Varaxi:

Už jsem to psala stokrát na iFauně - jsem pro vlky, jediné, čeho se bojím, jsou právě ti kříženci. 
Teď je to pár týdnů, co jsem byla u chovatelky koz. Ztráty za posledních patnáct let žádné. Má ohradu, pevnou ohradu. Kolem menší pastviny s elektrickými ohradníky. Kozy má v pevné ohradě, která je tak velká, že ji lze předělit ohradníky taky. Tak přes porody dle potřeby kozy rotuje v té velké ohradě. A když kůzlata povyrostou a chodí na pastvu s matkami, zkontroluje ohradníky a kozy pase tam. Vždycky má v provozu jeden, dva ohradníky. Je to méně práce a údržby. Než to kozy vypasou, nachystá si jiný ohradník a pak má prostě kozy tam. 
Problém jí z větší části řeší přenosný přístřešek a traktůrek, kterým vozí vodu a někdy krmivo, když má kozy v ohradníku tak vzdáleném, že je na noc nezahání do pevné ohrady. 
Takto obstarává cca 130 kusů zvířat, z nichž některá jsou v sezóně dojená. Manžel chodí do práce, až na nějaké nečekané události je na ně sama. Jde to. 
Tak ať mi nikdo neříká, že nelze uchránit dvacet ovcí, u kterých odpadá dojení. Jasně, musí se stříhat, ale rozhodně ne každý den. 


Když vlk dokáže překonat ohradu až 170 cm,jak teď někde psali,tak vaše známá musí kozy chovat v místě bez vlků.Žádná běžná ohrada je nezastaví. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.