Aktuálně: 4 956 inzerátů174 134 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 21.06.2023, 10:38:13 xxx.xxx.198.226

To není odpověď na mou otázku. Problém je v tom podsekávání? Podsekávat přeci musíte každou ovčí ohradu s proudem. Nejen tu, která má drát 20 cm nad zemí. Přemýšlím spíš nad tím, zda by šlo zařídit, aby tráva pod takovou ohradou prostě nerostla. Položit tam geotextilii? Posypat mulčem? Rozrušit drn? Něco takového by jistě pomohlo. Ale jinak údržba ohrad je snad standard... Máte kolik, 10 km ohrad? Kde je problém vzít čtyřkolku nebo auto a ty ohrady objet dokolečka s křoviňákem? Každý den posekat kousek. 

Jestli vás teda ty ovce živí.

Co v létě vlastně musí člověk s ovcemi dělat? Vypustí je na pastvu a dál si jich nevšímá? Někdo určitě nemá napajedlo, tak třeba vozí denně cisternu s vodou. A na začátku sezony opraví ohrady a podseká je. A dál? Něco jako údržba paznehtů během sezony? Krmí se to denně kromě pastvy? Přemýšlím, co brání člověku postarat se o hrazení.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 21.06.2023, 11:00:32 xxx.xxx.27.178
mastnacekk:

Cloveku bez praxe nic vysvetlovat nebudu, jste total mimo.


Možná že je to škoda, nikde jinde, než od člověka z praxe se tu informaci dozvědět nemůže.

Připomíná mi to nedávnou situaci s jednou slečnou, která řídila firemní elektromobil (dělala v v atomobilové značce, která tento vůz poskytla, my jsme byli spolujezdci). Kolegyně se z pouhé zvědavosti zeptala na parametry auta. No - ve výsledku se nic nedozvěděla a ještě jí bylo řečeno, že oni stejně s odpůrci elektromobility nediskutují, jelikož ta debata není produktivní a nikdy nikam nevede :d

Ale tak hlavně, že jim vadí, že lidi elektromobilitu odsuzují, když oni jsou ti, kteří do toho vidí a mohou dělat osvětu :D

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 21.06.2023, 11:35:31 xxx.xxx.5.139
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 21.06.2023, 11:00:32

Ne, lidem totalne bez praxe aspon s malochovem ovci, dobytka atd tohle voslit nema smysl. Toho jsem si uzil jinde az az. Na konec to skonci vetickou vlk tady byl driv nez lidi. Na to nejsem zvedavej. 

kometa
kometa (4191 příspěvků) 21.06.2023, 11:44:35 xxx.xxx.224.101
mastnacekk:

Ne, lidem totalne bez praxe aspon s malochovem ovci, dobytka atd tohle voslit nema smysl. Toho jsem si uzil jinde az az. Na konec to skonci vetickou vlk tady byl driv nez lidi. Na to nejsem zvedavej. 


Já mám praxi s malochovem koní. Ohradníky jsem podsekávala kosou (což stačilo) a ještě sbírala ve výběhu bobky.

Návrhy Buggyry jsou nepoužitelné? Ráda se poučím.

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 21.06.2023, 12:06:24 xxx.xxx.5.139
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 21.06.2023, 11:44:35

Kun ma spodni lanko ve vejsce, kde je u ovci posledni. Nadsazka. 

Jsou hodne naivni. Nekteri ekologove davaji pod ohrady pvc nebo jine folie. Tak rada praktiga buggyry, geosku, cim ty kylometry geosky upevnite? Jak dlouho potrva nez proroste? Cena poradny gramaze. Ale to uchyceni ze jo a pak zacnou uradovat krtci, sundat geosku, zabit krtka a uchytit geosku. 

A kdyz tohle vsechno vyresite, zafonancujete a najdete cas kdy to delat, tak zjistite, ze ta ohrada je nizka, vyssi vam nedovoli a ze vlk v zimni srtsti se nauci ohradnik proskocit. Jako nase bejvala bordera. A to ji nehnala potreba lovit, jen zvedavost. 

Proste a jednoduse, strilet, strilet, strilet. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 21.06.2023, 12:14:25 xxx.xxx.198.226

Jste si stěžoval na nemožnost udržet ohradu pod napětím, nikoli na její výšku, tož jsem se optala na to, kde je problém udržet ohradu pod napětím, hm.

Ale jasně, proč řešit nové gumy u auta, které nemá motor.

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 21.06.2023, 12:34:56 xxx.xxx.5.139
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2023, 12:14:25

Jezkovy voci, to jsou prirovnani jak u nosu. A hlavne to spodni lanko 20cm nad zemi. U ovci, proti vlkum. Fakt, nekomentujte tyhle veci. Drzte se koni, tam budete muset delat za chvili stejny ohrady jak pro ovce. A pak si treba vymenime zkusenosti s geoskou a mulcem.

eena
eena (176 příspěvků) 21.06.2023, 13:15:34 xxx.xxx.231.241

No možno trochu mimo tému o ohradníkoch. Čím som staršia tým viac zisťujem, že podľa dnešných chápaní eko - bio- enviro a neviem čo ešte, som úplne mimo. A moja láska k prírode bola od mala iba halucinácia. Vyrástla som na Štrbskom Plese - vlastne úplne mimo civilizácie - v lese. Vždy som behala po lese, chodila pozorovať srnky a jelene ku kŕmelcom, medveď občas chodil do konvy (raz dokonca vliezol do komory!), vtáčiky sme v zime kŕmili, veveričku (Zuzku) som mala naučenú pribehnúť na zavolanie. Žaby sme odnášali k jazeru, hadov sme iba obzreli a nechali tak .. Od mala sme nič neničili, nelámali, odpadky sme bežne zbierali po turistoch my (iba tak, aby bolo v lese čisto). Vlci vraj sem tam boli, ale aj horári najčastejšie videli iba stopy. Láska k lesu a prírode mi ostala, ale ... Do lesa sa už bojím ísť. A hlavne po poslednom "zážitku". Mám takú trasu - okolo plota diaľnice je chodník a potom lúky polia, kúsok lesa. Polovička ma zvykla vyviesť cca 10 km ďaleko aj so psom a pekne touto trasou som si chodievala späť. Občas som videla srnku, jeleňa. Minulý týždeň cestou domov (po tej diaľnici) som ale videla na chodníčku vĺčikov. V sobotu susedia prišli o kozy v oplôtku ... V neďalekej dedine sa potulovala svorka medzi domami. Ale vraj sa nemáme báť - tešme sa že sa vrátili vlci (a u nás aj medvede), oni nič neurobia. To ako naozaj - pri predstave, že si tadiaľ idem so psom, ktorý by logicky určite do nich  začal minimálne štekať a potom sa utekal schovať za mňa mi nie je všetko jedno. Aj preto sa len pýtam: fakt máme na to v našej prírode priestor? Alebo skončíme ako predikovala moja nebohá mama, že ľudia sa zavrú do klietok a zver nás bude chodiť okukovať. Prečo tá ovca, koza, krava nemá rovnaké práva ako medveď, či vlk? Ak ich predsa nechceme chovať len ako potravu divú zver, tak skončia zavreté v chlievoch, a to zas nebude eko-bio... Žiadne oplôtky to v konečnom dôsledku nevyriešia. A to sa radšej nevyjadrujem o tých predpisoch, ktoré zmenia každú chvíľu (raz výška xy potom zas xyz atď). Chovateľa to stojí peniaze, čas a aj tak mu ostanú len oči pre plač.  

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 21.06.2023, 13:18:24 xxx.xxx.244.25
Buggyra:

To není odpověď na mou otázku. Problém je v tom podsekávání? Podsekávat přeci musíte každou ovčí ohradu s proudem. Nejen tu, která má drát 20 cm nad zemí. Přemýšlím spíš nad tím, zda by šlo zařídit, aby tráva pod takovou ohradou prostě nerostla. Položit tam geotextilii? Posypat mulčem? Rozrušit drn? Něco takového by jistě pomohlo. Ale jinak údržba ohrad je snad standard... Máte kolik, 10 km ohrad? Kde je problém vzít čtyřkolku nebo auto a ty ohrady objet dokolečka s křoviňákem? Každý den posekat kousek. 

Jestli vás teda ty ovce živí.

Co v létě vlastně musí člověk s ovcemi dělat? Vypustí je na pastvu a dál si jich nevšímá? Někdo určitě nemá napajedlo, tak třeba vozí denně cisternu s vodou. A na začátku sezony opraví ohrady a podseká je. A dál? Něco jako údržba paznehtů během sezony? Krmí se to denně kromě pastvy? Přemýšlím, co brání člověku postarat se o hrazení.


O ohrady se každý stará dle svých možností ovšem musíte si uvědomit že malochov ovcí je dnes v podstatě taková "charita" a všichni malochovatelé přitom chodí taky do práce aby se uživili, a kdyby měli strávit zbytek svého života (mimo zaměstnání) s křoviňákem v ruce tak se na to každý raději vykašle pozemky prodá spekulantům a půjde dělat něco jiného, a tak to jak se zdá díky vlkům i nakonec dopadne.ramML.

kometa
kometa (4191 příspěvků) 21.06.2023, 13:31:10 xxx.xxx.224.101
mastnacekk:

Kun ma spodni lanko ve vejsce, kde je u ovci posledni. Nadsazka. 

Jsou hodne naivni. Nekteri ekologove davaji pod ohrady pvc nebo jine folie. Tak rada praktiga buggyry, geosku, cim ty kylometry geosky upevnite? Jak dlouho potrva nez proroste? Cena poradny gramaze. Ale to uchyceni ze jo a pak zacnou uradovat krtci, sundat geosku, zabit krtka a uchytit geosku. 

A kdyz tohle vsechno vyresite, zafonancujete a najdete cas kdy to delat, tak zjistite, ze ta ohrada je nizka, vyssi vam nedovoli a ze vlk v zimni srtsti se nauci ohradnik proskocit. Jako nase bejvala bordera. A to ji nehnala potreba lovit, jen zvedavost. 

Proste a jednoduse, strilet, strilet, strilet. 


My měli spodní lanko ve výšce 40, 50 cm. Proto jsem v sezóně kosila dost často.

Jinak ano, že vlk v srsti může proskočit, souhlasím. Nám takhle prchali poníci a haflošové s hustou hřívou. Případně dekovaní koně bez ohledu na plemeno.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 21.06.2023, 13:41:58 xxx.xxx.244.25
kometa:

My měli spodní lanko ve výšce 40, 50 cm. Proto jsem v sezóně kosila dost často.

Jinak ano, že vlk v srsti může proskočit, souhlasím. Nám takhle prchali poníci a haflošové s hustou hřívou. Případně dekovaní koně bez ohledu na plemeno.


U ovcí máme spodní drát 30 a podsekávám ohradu v průměru každý měsíc, jenže stačí aby v noci proskočilo skrz ohradu pár srnek nebo u lesa spadne nějaká větev na dráty a už je hnedle mimo provoz a než člověk přijde z práce a dojede tam je stádo bez ochrany, to by tam čkověk musel u toho sedět 24/365 a to si dnes nikdo nemůže dovolit protože by potom zřejmě umřel hlady něčím se holt musíme taky živit.🙄ML.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 21.06.2023, 13:44:11 xxx.xxx.198.226

Tak jasná, proto jsem se ptala, jestli pána ovce živí. Jestli neživí, má je jen pro radost, tak se o ně bude muset postarat dle svých možností. 200 ovcí je pořád malochov?  Ptala jsem se pouze na pár detailů, zamýšlela se nad možnostmi, no tady už se vše vymyslelo, takže tím je to uzavřené a vyřešené :-) Pro mě za mě :-)

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 21.06.2023, 13:49:37 xxx.xxx.198.226

No vida, milý ML, vy zvládáte evidentně ohradu podsekávat bez problémů. Ano, že na ohradu spadne strom nebo proběhnou pašíci, to je i u nás známá věc. To se holt stane, řekněme 4x do roka. Ale to by byla náhoda, kdyby si u jinak dobře zabezpečeného stáda vlci vybrali zrovna takovouhle chvilku, že.

kometa
kometa (4191 příspěvků) 21.06.2023, 13:57:11 xxx.xxx.224.101
lesakm:

U ovcí máme spodní drát 30 a podsekávám ohradu v průměru každý měsíc, jenže stačí aby v noci proskočilo skrz ohradu pár srnek nebo u lesa spadne nějaká větev na dráty a už je hnedle mimo provoz a než člověk přijde z práce a dojede tam je stádo bez ochrany, to by tam čkověk musel u toho sedět 24/365 a to si dnes nikdo nemůže dovolit protože by potom zřejmě umřel hlady něčím se holt musíme taky živit.\'rolling-eyes\'ML.


Jo, srnky taky. Případně uprchlá jalovice z vedlejšího družstva, kterou se jali "nteligentně" nahánět po výběhu traktorem.🙄 Ještě podotýkám, že bylo po dešti. Tehdy jsem velmi zvýšila hlas.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 21.06.2023, 14:09:51 xxx.xxx.244.25
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2023, 13:49:37

To uvidíme v budoucnu co se všechno stane, vlků každý rok 30% přibyde takže bych nechválil dne před večerem cowboy Jen se obávám že až se "to" stane bude už na všechna "peventivní řešení" pozdě a skončime.ML.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.