Aktuálně: 4 958 inzerátů174 155 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 07.09.2023, 19:09:20 xxx.xxx.189.104
mastnacekk:

Pro nezasvedcene nebo pro min vnimave ci pomalejsi. Na faune bylo v sekci ovci a koz nekolik temat i mnou zalozenych. Zacali tam lozit posuci jako lupus4 a dalsi tlapicky…. Ifauna skoncila. Mam pokracovat? Ja znovu ty vlakna vytvaret nebudu. 


Jo tak to radši vlezete sem na diskuzi, která se vůbec netýkala problematiky chovu ovcí a všechny tady dokola budete urážet. 👍

Dovolím si vás ocitovat:

Coklari jsou z velky casti meshuge, nenormalni lidi, cokla stavi nade vsechno, casto i nad vlastni deti. A kdo to tak nema, je divnej, prece ty oci psiiii to je nej na svete. Omyl.

No tak jsem tak nějak ráda, že mám toho čokla, protože ten pes je normální, na rozdíl od některých lidí.  

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 07.09.2023, 22:05:07 xxx.xxx.242.38

Ježiš ještě že už není T. Rex.😀 By sežral půl obyvatelstva než by někomu došlo, že to není zrovna mazlíček vhodný na chov. Ovšem bezesporu to byl původní druh a tak by jistě nějaké pomatené profesory napadlo ho hájit.😀😀

Anonymní (neregistrovaný) 07.09.2023, 22:13:30 xxx.xxx.190.103
Quash:

Kdo mluví o zavření psa? Mluvím o práci člověka se psem na pastvině. A jak to třeba dopadá, pokud nečtěte signály včas. Líbí se mi Švýcarsko. To je u nás utopie.
..Pouze kvalifikovaní trenéři a zkušení majitelé pasteveckých psů mohou vychovávat pastevecké psy od štěněte, ostatní zemědělci si mohou pořídit pouze psy po 1,5 roku věku, kteří prošli zkouškou způsobilosti. Stát financuje chov těchto psů, jejich výchovu a práci s tím spojenou. Nákup psů je dotován, vychovaný pes po zkoušce stojí 1140 €. Poté dostává zemědělec 95 € na měsíc na provoz psa (jedná se zejména o příspěvek na krmení a základní veterinární výdaje). Pokud by pes měl nějaký výraznější zdravotní problém, hradí se majiteli náklady ve výši 80 %. Aby mohl majitel stáda psa dostat, resp. pořídit si ho, musí také absolvovat jednodenní kurz teorie zacházení s pasteveckými psy. Později (po pořízení psa) ho čeká jednodenní praktický kurz, který musí absolvovat do jednoho roku od obdržení psa, a to s každým psem zvlášť. Za práci navíc spojenou s přítomností psa na alpské pastvině dostává majitel stáda také zaplaceno, a to 475 € za letní sezónu, když není navíc přítomen pastevec.


Když se na to přispěje, nová pracovní místa…

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 22.09.2023, 00:44:08 xxx:xxx.39e7:e83d
Neverend:

Ježiš ještě že už není T. Rex.😀 By sežral půl obyvatelstva než by někomu došlo, že to není zrovna mazlíček vhodný na chov. Ovšem bezesporu to byl původní druh a tak by jistě nějaké pomatené profesory napadlo ho hájit.😀😀


Kapánek prostoduchá demagogie, či pokus bejt vtipnej ? mno nevyšlo 👎

Anonymní (neregistrovaný) 22.09.2023, 08:02:18 xxx.xxx.88.151

Si vemte kolik lidí ročně zabije divočák. Vyhubíme ho a ustřelíme čumák každému který sem jenom nakoukne? Ne protože má chutné tělo.

Vlk ale nemá chutné tělo tak proč ho nechat žít?

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 22.09.2023, 10:28:49 xxx:xxx.7d9d:9962
Anonymní:

Si vemte kolik lidí ročně zabije divočák. Vyhubíme ho a ustřelíme čumák každému který sem jenom nakoukne? Ne protože má chutné tělo.

Vlk ale nemá chutné tělo tak proč ho nechat žít?


Rozdíl je, že vlci v některých oblastech pravidelně chodí chovatelům vraždit domácí zvířata, zejména ovce. Divočák chodí pravidelně vraždit maximálně zeleninu na zahradě a zastaví ho bytelný plot s podezdívkou. Co udrží vlky vně pastviny se zvířaty (a chovatele za to nezavřou) je otázka, která zatím nebyla spolehlivě zodpovězena.

Mimochodem - kdyby se vystřílela půlka divočáků (nebo klidně i všichni), vůbec by mi to nevadilo. Přírodě by to nijak neublížilo, stejně je to u nás nepůvodní druh.

balu
balu (1534 příspěvků) 22.09.2023, 10:38:04 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 22.09.2023, 10:28:49

Prase divoké je u nás nepůvodní druh? To přece není pravda. 

Nemyslím si, že by jeho vyhubení nevadilo. V naší přírodě má své místo. Mohly by se jeho stavy redukovat, ale vyhubit? Proč? 

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 22.09.2023, 10:53:29 xxx:xxx.7d9d:9962
balu:

Prase divoké je u nás nepůvodní druh? To přece není pravda. 

Nemyslím si, že by jeho vyhubení nevadilo. V naší přírodě má své místo. Mohly by se jeho stavy redukovat, ale vyhubit? Proč? 


Pokud si to dobře pamatuji, tak původní populaci prasat jsme si tu vyhubili někdy v 18. století a dnešní prasata jsou potomci toho, co poutíkalo po druhé světové válce z obor. To je nějakých 200? let bez prasat a příroda to přečkala.

Vyhubit netřeba, ale pro výraznou redukci počtu bych určitě hlasovala. Teď je jich tolik, že přírodu víc ničí než aby prospívala, škodí masově na polích a z lesů se stahují do měst, kde jsou z toho zbytečné konflikty.

J5
J5 (261 příspěvků) 22.09.2023, 11:40:24 xxx:xxx.1193:463
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 22.09.2023, 10:28:49

Bože můj KatyQ, vy máte v příspěvku přijatelnou jedinou větu.

Co udrží vlky vně pastviny se zvířaty (a chovatele za to nezavřou) je otázka, která zatím nebyla spolehlivě zodpovězena.” 

To ostatní jsou pouze vystříklé emoce.

1/ vražda 🙂. Pojem který nemá v souvislosti se vzájemným zabíjením zvířat pro obživu vůbec nic společného.

2/ původní druhy 🙂. Divoké prase je na rozdíl od jakéhokoliv druhu Ovis u nás nesrovnatelně původnější než nepůvodní příslušníci tohoto druhu, ať už jde o domestikované či volně žijící křížence.

Naštěstí je celkem jedno co konkrétně vám vadí či nevadí jinak by v tom byl mimořádný guláš.

Vlků se nezastávám, protože nevím který názor z dvou možných je lepší, jen mě vadí ta nesmyslná argumentace. 

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 22.09.2023, 13:30:10 xxx:xxx.7d9d:9962
J5:

Bože můj KatyQ, vy máte v příspěvku přijatelnou jedinou větu.

Co udrží vlky vně pastviny se zvířaty (a chovatele za to nezavřou) je otázka, která zatím nebyla spolehlivě zodpovězena.” 

To ostatní jsou pouze vystříklé emoce.

1/ vražda 🙂. Pojem který nemá v souvislosti se vzájemným zabíjením zvířat pro obživu vůbec nic společného.

2/ původní druhy 🙂. Divoké prase je na rozdíl od jakéhokoliv druhu Ovis u nás nesrovnatelně původnější než nepůvodní příslušníci tohoto druhu, ať už jde o domestikované či volně žijící křížence.

Naštěstí je celkem jedno co konkrétně vám vadí či nevadí jinak by v tom byl mimořádný guláš.

Vlků se nezastávám, protože nevím který názor z dvou možných je lepší, jen mě vadí ta nesmyslná argumentace. 


Odpovídám na příspěvek, kde se pisatel rozčiluje proč by vlky někteří zdejší pisatelé chtěli střílet a prase, které napadne často člověka ne a tvrdí, že je to tím, že prase je jedlé a vlk nejedlý 🙄.

Připadá Vám slovo “vraždit” jako příliš expresivní výraz k situaci, kdy po noční návštěvě vlka zůstane chovateli na pastvině několik mrtvých (a nesežraných) ovcí a třeba ještě nějaké fatálně zraněné, které musí utratit? Ten chovatel to v tu chvíli asi těžko vidí jako, že vlk u něj doma pouze naplňoval svou přirozenou potřebu učit vlčata lovit a nelze mu to mít za zlé. Řekne si “vlk mi povraždil ovce” a v tu chvíli by na něj nejraději šel s puškou. Což je ta situace, kterou vysvětluji. Od prasete sežraná řepa a brambory naštvou taky, ale je to něco jiného než zabitá zvířata.

Prase divoké jako druh tady žilo i dříve, ale ta původní jsme si vybily a ta co tu žijí teď nejsou “naše původní česká”. Nepovažuji je za geneticky cenná tak, aby bylo jejich vystřílení nějaká ztráta, ona by se sem stejně nastěhovala jiná z okolních zemí, prasat je v Evropě dost.  Na to, jak moc by příroda trpěla bez prasat, nemám konkrétní data, ale domnívám se, že nijak zvlášť. Stojím si za tím, že je jich tu moc, včetně přímo u měst a ve městech a tím se zvyšuje šance, že nic netušící člověk vyruší bachyni se selaty a ta pak zaútočí. Počet by se měl citelně zredukovat.

Jinak mě se vlci líbí - jsou to krásná inteligentní zvířata. Ale to se mi líbí i např. tygři a kdybych žila v Indii, kde by mohl tygr číhat hned na poli za vesnicí, asi by mi ta láska k tygrům dlouho nevydržela. Stejně tak se nemůžu divit, že chovatel, kterému hned za salaší obchází vlci k nim taky žádnou velkou láskou oplývat nebude. A určitě to není proto, že vlk je nejedlý.

balu
balu (1534 příspěvků) 22.09.2023, 15:03:51 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 22.09.2023, 13:30:10

Prase divoké je původní evropský druh. Nevím, kde čerpáte informaci o tom, že původní divoká prasata byla u nás vybita. Pochybuji o pravdivosti. To, že byly jejich stavy velmi zredukovány díky válce, to je samozřejmé. Ale zase se po válce jejich stavy zvedly, ať už tím, že je nikdo nelovil nebo z jiných  lokalit.

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 22.09.2023, 15:10:10 xxx.xxx.41.110
megi-the-pes:

čsop libosváry je neziskovka toulající se po západních čechách, kočovná stáda, ťap sem ťap tam, neziskovka placená za obrázky, neziskovka, haló


A především ťapou po málo obydlených sudetech, tam v těch místech je opravdu velmi malý pohyb lidí. Ve více zalidněné oblasti by to už tak idylický nebylo. A to jen tak neplácám, mám je vzdušnou čarou cca 20km, taky jsem je dost zpovídala a mimo jiné mám taky šarplanince, tak mám představu. Ne, tohle NENÍ univerzální řešení.

Doron
Doron (1783 příspěvků) 22.09.2023, 15:50:18 xxx.xxx.162.126
balu:

Prase divoké je původní evropský druh. Nevím, kde čerpáte informaci o tom, že původní divoká prasata byla u nás vybita. Pochybuji o pravdivosti. To, že byly jejich stavy velmi zredukovány díky válce, to je samozřejmé. Ale zase se po válce jejich stavy zvedly, ať už tím, že je nikdo nelovil nebo z jiných  lokalit.


Nene, divoká prasata byla vybita  v osmnáctém století, protože byla považována za škodnou, a pak byla chovaná je v oborách ( pár set kusů).

Po válce nějaká utekla a nějaká k nám přešla a začala se množit.

V roce 1990 jich už bylo třicet tisíc, teď je jich třista tisíc.

Řekla bych, že regulace už snad ani není možná, prasata jsou chytrá , myslivci na to pečou ( u nás dokonce přikrmujou), v příměstských oblastech se ani střílet nesmí . A vlci to tedy rozhodně nezastanou.

U nás už je hodně míst, kam se lidi bojí chodit. Chráněný území celý rozrytý, zahrady taky.

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 22.09.2023, 17:15:13 xxx.xxx.62.63
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 22.09.2023, 13:30:10

Já zrovna nedávno viděla zajímavý dokument o tygrech v Indii a tam docela často pasáci spí v ohradě s dobytkem. Zajímavé bylo i to, že žádný ten pasák koz, ovcí a podobně neříkal, že nejlepší by bylo, kdyby se tygři pozabíjeli. Tak nějak to brali, že tam patří a oni se musí starat, aby o svá zvířata nepřišli.

Anonymní (neregistrovaný) 22.09.2023, 17:32:37 xxx.xxx.88.151
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 22.09.2023, 10:53:29

Zdroj prosím? Tipuji krapet nezdařilou lobotomii. 👍


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.