Aktuálně: 4 684 inzerátů176 733 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Doron
Doron (1883 příspěvků) 07.09.2023, 11:51:09 xxx.xxx.162.126
Anonymní:

Ti vlci taky nemají potřebu riskovat vlastní zranění.


Přesně tak. Ti vlci už pochopitelně nejdou tam, kde jim hrozí zranění nebo smrt.

A to bych řekla, že mají v těch horských oblastech těžší živobytí, než v našich lesích nabitých spárkatou.

U nás se prostě přestávají bát, protože se jim nemůže nic stát, takhle jednoduchý to je. Nejsou blbí přece..

A pastevečtí psi ( ti opravdoví), hlídají stádo na jiném principu, než si lidé myslí, oni neleží u stáda a nečekají, až přijdou vlci. Zaslechnou vytí, třeba hodně vzdálené a vyráží tím směrem, drží vlky prostě od stáda dál. A bývá jich hodně, ne jeden nebo dva .

Mívají rozdělené role, někteří blíž u stáda, někteří jako přesunuté hlídky.

Určitě se to někomu z vás v horách stalo, obklopí vás smečka štekajicích psů, zoufale se rozhlížíte po ovčákovi a ten někde daleko přes údolí.😅

Jo, ale v Rumunsku jsem teď viděla, jak pasou ovce společně s bůvoly, a to prý trochu pomáhá…

Takže oslíka, pár pasteveckých psů, lamu, vysoké ploty pod napětím, pár bůvolů…, a to bylo abysme ty ovce neochránili 🤣!

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 07.09.2023, 11:57:19 xxx.xxx.198.226

No zavřít psa. Bude zavřený jako na dvorku nebo na zahradě. O co jde? Bude chrápat. Nebo tam vůbec nemusí být. Košár lze zabezpečit tak, aby tam vlk prostě nemohl. Nebo může pastevec chodit s ovčákem, kde ho ovčák bude mít pod kontrolou.

Ovčák je přece majitel těch ovcí, jeho živí ty ovce nebo něco jiného, proč by to měl někdo sponzorovat. Dojde za nimi dvakrát denně, když je chce mít, musí se starat.

A ano, jde o malochovy. Přece M si stěžuje na situaci malochovatelů. To je do jánevím třeba třiceti ovec..? Padesáti? Tu mají padesát krav a na zimu to zavírají do kravínů, venku je to jen přes léto 24/7.

Velkochovatelé se stovkami to přeci mají zařízené, ti s tím problémy evidentně nemají.

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 12:05:50 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 07.09.2023, 10:53:02

Prosim vas pekne, me funguje 60cm plot, klidne to tak muzu rict, protoze na noc zaviram 🙂))

Soused nepotrebuje zadnej plot, protoze je o par m bliz k vesnici, takze jemu funguje 0cm vysokej plot. A hura, muzeme to hodit do statistiky, na vlky na Broumovsku staci 30cm. Good?

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 12:07:45 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 07.09.2023, 11:00:14

No tak to nejsem jako vas dedecek ve vsech smerech. Klidnej jsem, nez me nekdo nasere a jak vidite, nasere me lehko. Bohuzel.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 07.09.2023, 12:09:50 xxx.xxx.33.9

“Ale ovčácký pes nedělá pasteveckou práci, ani není pastevec.”

ze zákona 115/2000Sb. : “Pro účely tohoto zákona se rozumí ….. e) pasteveckým psem pes těžkého plemene používaného k hlídání vymezených domestikovaných zvířat před útoky šelem, včetně kříženců těchto plemen (např. slovenský čuvač, německý ovčák, kavkazský ovčák, kuvazs, pyrenejský pastevecký pes),”

(fujtajbl - pyrenejský pastevecký pes…… a je to v zákoně!)
 

Anonymní (neregistrovaný) 07.09.2023, 12:13:32 xxx.xxx.25.90
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 07.09.2023, 11:00:14

Dědeček byl taky takový hulvát jako mastňáček?

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 12:16:54 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele Quash z 07.09.2023, 11:30:09

Ke Gresloj jen takhle. Je to dotacni vypasac pro AOPK, neziskovka. Jede si svoje PR, nedela nic jinyho nebo o tom ja nevim. Muze chrapat s ovcema v ohrade a psat o tom slohovky. 

proc nema skody? Protoze migruje, je za to placenej. Vlk nema tolik casu najit slabiny v plotech nebo vymejslet zpusob jak prechytracit cokly. situace kdy mate pevne dany pozemky je jasne dana a vlk tam ma klid na praci. Jestli si myslite, ze utece hned jak za plotem neco zasteka, tak jste v hlubokym omylu. Vlk dobre vi, ze pes ve vetsine pripadu prez plot nepujde. Takze si to obhlidne a vycka. 

Gresl nema produkcni stado, neresi ekonomiku. Bohuzel si pizdy z AOPKa predstavujou, ze vsichni chovatele budou fungovat jako Gresl. Mam to cerny na bilym od Jelinkove, jejich predstava je do budoucna podporovat hlavne a nebo prevazne jen vypasani, nikoliv pevny ohrady. Coz svedci o naprosty absenci selskyho rozumu. NIKDO kdo ma par ovci u baraku nebude porad tocit ohrady. A i kdyby tocil, tak na tak malych plochach uplne mizi ten efekt, ze vlk nejdriv zkouma. Tady udela tri kroky, ma prozkoumano a je jedno kde zrovna ohrada stoji.

AOPka si z chovatelu dela akorat prdel, kdyz me vlk sundal ovci, bylo uplne dostacujici 90cm. Jasne ze nebylo, to prekrocim i ja aniz bych prisel o vercajk. Vlk vam to skoci s beranem v hube ( nadaszka ). Velkym chovatelum v CHKO nepovolili vyssi ohrady a ubehly dva tri roky a CHKO je tepe, ze jejich ohrady jsou nedostacujici… nekdo je v ohradach za statisice, spis miliony a zvedat se to neda do nekonecna, jen se podivejte na ceny akatovych kulu a ostatniho materialu! Argument dotacema je zase polovicata lez. Nehradi 100% nakladu ale 100% uznatelnych nakladu! Uz nevim kolik to presne vychazi korun na 1m. Kdyz jste v hornatym terenu nebo proste nerovnym, tak dvate kuly tak, aby jste kopirovali teren a to je ranec a prace. Jo, muzete vzit traktorbagr a srovnat to 🙂)) Ne, zijete v uplne jiny dimenzi co se tohodle tyka. Stejne tak gresl. Lidi jako on by meli radsi mlcet.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 07.09.2023, 12:26:25 xxx.xxx.33.9

“Tvrdí, že nízký plot plus pes stačí na ochranu, a já beru, že máte protiargument, že to není v souladu s legislativou, že za těchto podmínek by stát neuznal náhrady”

Zákon o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy říká toto:

“§ 6 (1) Náhradu škody na vymezených domestikovaných zvířatech lze poskytnout jen při splnění těchto dalších podmínek: a) skot, kůň, osel a jejich kříženec, ovce, koza nebo prase byli umístěni v době vzniku škody v uzavřeném objektu nebo elektrickém ohradníku anebo při jejich umístění v době vzniku škody mimo uzavřený objekt nebo elektrický ohradník byli pod přímým dohledem fyzické osoby nebo pasteveckého psa,”

jsou v nějaké další legislativě jiné požadavky?

Anonymní (neregistrovaný) 07.09.2023, 12:29:02 xxx.xxx.25.90
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 12:16:54

Díky za váš pohled z druhé strany. 

Jenže tady to nevyřešíme, ani vy, ani nikdo jiný, i kdybyste se uvztekal.

balu
balu (1632 příspěvků) 07.09.2023, 12:31:13 xxx.xxx.25.90
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.09.2023, 12:29:02

To jsem byla já, zase mě to odhlásilo. Děje se to teď mnohem častěji než dřív. Vám ostatním taky?

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 07.09.2023, 12:34:46 xxx.xxx.189.104
balu:

To jsem byla já, zase mě to odhlásilo. Děje se to teď mnohem častěji než dřív. Vám ostatním taky?


Mě to teda neodhlašuje. Ani na kompu ani v telefonu.

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 12:37:45 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.09.2023, 12:29:02

Vsak ja nic neresim, ja vam tady jen jednou za mesic vynadam a ulevi se me. Az zase nejaka ta zdechlina prileze a udela skodu, nebudu o tom nikde psat ze jo. Tak se to ma resit a ne dojit stad na dotacich na ohrady a zebrat o uhrazeni vicenakladu. Za dotace si v okoli postavili ohrady hlavne ty velky a pro dobytek takovy, jako by tam meli ovce, krasnej pohled. Nedavno jsem byl v Bozanove, nekdo tam ma velky stado highlandu. Ohrady z akatu a pevnostniho dratu… kopeckatej teren, mistama bych prolez po ctyrech pod ohradou 🙂) Ale proc ne kdyz se korunky sypou. nahnal bych tam Kutala a pizdy z AOPKa na kontrolu a penize jim sebral.

balu
balu (1632 příspěvků) 07.09.2023, 12:39:42 xxx.xxx.25.90
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 07.09.2023, 12:34:46

Na kompu ani ne, ale na mobilu čím dál častěji. A když si nevšimnu, jako před  chvílí, tak je ze  mě anonym…

Orionka (neregistrovaný) 07.09.2023, 12:43:13 xxx.xxx.45.255

Pamatuju si chov ovcí na Slovensku, v Nízkých a Západních Tatrách. S ovcemi šli krajem 2 chlapi - ovčáci, okolo běhali psíci - ovčáci. Večer se zahnaly ovce do ohrady u salaše. Musely na dojení. Večer vyvázli ke každému rohu ohrady jednoho čuvače, aby obsáhli dohromady celý obvod ohrady. Večer dělali sýr a pili borovičku a pivo. Chodili jsme tam na žinčicu a na tu borovičku. Ti ovčáci byli s ovcemi “nahoře”  celou sezónu, bylo to jejich zaměstnání. Nevím, proč už by takhle nikdo nechtěl žít a proč by farmář 2 ovčáky neuživil. 

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 12:47:22 xxx:xxx.b1e5:956d
Orionka:

Pamatuju si chov ovcí na Slovensku, v Nízkých a Západních Tatrách. S ovcemi šli krajem 2 chlapi - ovčáci, okolo běhali psíci - ovčáci. Večer se zahnaly ovce do ohrady u salaše. Musely na dojení. Večer vyvázli ke každému rohu ohrady jednoho čuvače, aby obsáhli dohromady celý obvod ohrady. Večer dělali sýr a pili borovičku a pivo. Chodili jsme tam na žinčicu a na tu borovičku. Ti ovčáci byli s ovcemi “nahoře”  celou sezónu, bylo to jejich zaměstnání. Nevím, proč už by takhle nikdo nechtěl žít a proč by farmář 2 ovčáky neuživil. 


No to je ono, nevite. Prestante s blbostma.

Espiro
Espiro (355 příspěvků) 07.09.2023, 12:50:40 xxx.xxx.207.140
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 07.09.2023, 12:43:13

Minulý týden jsem byla v Nízkých Tatrách. A na první louce jsem narazila na stádo ovcí (cca 100 ks?), s nimi ovčák a ovčák. Tedy pán a jeho starý pes neurčitého plemene. Moc hezky se na ně koukalo. 

Dala jsem se s ním do řeči a povídal, že o vlcích prakticky neví, o medvědech samozřejmě ano, ale ne ve smyslu problémů s napadáním ovcí. Prostě se tvářil, že těžká pohoda. 

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 07.09.2023, 12:52:40 xxx.xxx.191.80
Anonymní:

Dědeček byl taky takový hulvát jako mastňáček?


To ne. Byl to gentleman prvorepublikového typu. Ten si nechal do nejmenších podrobností vysvětlit od podomního prodejce, co že je to ten tarif od Pegasu (tenkrát T-mobile) a v čem jsou výhody, aby po hodinové diskuzi prodejce uzemnil otázkou: A k čemu mi ten tarif je, když nemám mobil?
Slyšela jsem ho za celý život říct tak tři sprostá slova. A nikdy se nevyjadřoval špatně o ženách. 

Orionka (neregistrovaný) 07.09.2023, 12:55:47 xxx.xxx.45.255
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 12:16:54

Nechci vás naštvat, ale všechno spěje k tomu, že dobytek skončí a budeme chroupat červíky. Ti, co na to budou mít, dají si steak dovezený z Brazílie - tam dobytek nese.. a nepr.. Chce to změnit chovatelské plány. Aspoň do té doby, než lidi dostanou rozum.

Orionka (neregistrovaný) 07.09.2023, 12:59:14 xxx.xxx.45.255
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 12:47:22

Jo bylo to v minulém století, lidi ještě byli rádi za práci…..ti staří umřeli a dnes chce každý jezdit a mačkat čudlíky. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.