Aktuálně: 4 731 inzerátů176 712 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

balu
balu (1632 příspěvků) 07.09.2023, 09:07:14 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 09:01:36

 Proč my tady bychom si měli něco nastudovat? Pokud bych chovala ovce, tak ano. Ale jen proto, že tu nějaký mastňáček na diskuzi o psech pořád prudí s problematikou, která se mě vůbec netýká? 

Mastňáčku, proč nediskutujete s lidmi, kteří mají stejný zájem jako vy, proč tu ztrácíte čas s námi čoklaři, když námi tak očividně pohrdáte a s radostí nás urážíte? 

megi-the-pes
megi-the-pes (2269 příspěvků) 07.09.2023, 09:14:25 xxx.xxx.61.17
hmn:

- můžeme dumat, zda pasteveckým psem je myšleno plemeno nebo pes vykonávající danou práci

- ano, není vlk, ale i tom byla řeč. O vlku a legislativě bylo něco v tom manuálu, ne?


Jsem ten manuál nečetla, je moc dlouhý.
Ale ovčácký pes nedělá pasteveckou práci, ani není pastevec.
No, nevím nevím, jestli se do toho nezapletlo moc odborníků a ochranářů a vznikl z toho slušnej bordel.

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 09:15:27 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 07.09.2023, 09:07:14

Ctete kus dozadu, zase bych se opakoval. Coklari jsou jedna z nejpocetnejsich skupin, ktera si uchvava z vlku do textilu a kritizuje chovatele dobytka.  Proptoze prece pejsci vsechno zlo sveta spolu s vlky vyresi.

megi-the-pes
megi-the-pes (2269 příspěvků) 07.09.2023, 09:18:22 xxx.xxx.61.17

Je ten problém - CHKO, NP,… to je tady skoro komplet ČR dokola, pohraničí, to jsou hory, to jsou turistická centra a tam jsou ovce nejvíce užitečné a také se tam stovky let chovají. 
1) nemůžete si tam postavit plot/cokoli, co vás napadne
2) nesmíte porušit volný průchod krajinou pro lidi a zvěř
3) turistická stezka má přednost
4) nesmíte ohrozit lidský život

Nějaké návrhy řešení?

I kdyby mě legislativa chránila v tom, že můj pes bránil stádo a někomu ublížil, tak ok, ale mně se s tím pocitem nebude dobře žít; půjdu do blázince.

balu
balu (1632 příspěvků) 07.09.2023, 09:23:32 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 09:15:27

Pořád nerozumím důvodu proč diskutujete s lidmi, kterými pohrdáte. Myslíte, že je svým přístupem a projevem přesvědčíte o  opaku toho, co si o vlcích myslí? 

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 09:25:14 xxx:xxx.b1e5:956d
megi-the-pes:

Je ten problém - CHKO, NP,… to je tady skoro komplet ČR dokola, pohraničí, to jsou hory, to jsou turistická centra a tam jsou ovce nejvíce užitečné a také se tam stovky let chovají. 
1) nemůžete si tam postavit plot/cokoli, co vás napadne
2) nesmíte porušit volný průchod krajinou pro lidi a zvěř
3) turistická stezka má přednost
4) nesmíte ohrozit lidský život

Nějaké návrhy řešení?

I kdyby mě legislativa chránila v tom, že můj pes bránil stádo a někomu ublížil, tak ok, ale mně se s tím pocitem nebude dobře žít; půjdu do blázince.


Ano presne tak, ta posledni veta je jako bych ji napsal ja. Ale priznivci vlku a pejsku se nemusi bat, jsou takovi magori, ze si pastevce porizujou presto, ze neumi ani poradne postavait plot kterej by udrzel ovce ( nekdy je to nadlidskej ukol kdyz se najdou svine co podlezou drat 10cm nad zemi a 10cm nad zemi = otrocina s krovinakem, kdo nezna, nemuze pochopit ).   

Pro edukace chtivy coklare, psal jsem spoustu prispevku na FB, na ifaune, zalozil jsem skupinu https://www.facebook.com/groups/2613706812085816  kde se muze kdo chce podivat na muj vyvoj ve veci vlk v podstate od chvile, kdy i me sthnul ovci tejden pred porodama. Doporucuju pro pochopeni, proc pro vas magory nemam jiny nez vulgarni vyjadrovani.  Sorry jako. Jak cloveka zmeni valka z normalniho na vrazdici bestii, tak podobne vas zmeni zivot s vlem za prdelej. 

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 09:28:00 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 07.09.2023, 09:26:56

NIC paneboze, ulevim si kdyz vas tady pozurazim, psal jsem to uz asi milionkrat. namte toho nemce nahdou za krkem?

balu
balu (1632 příspěvků) 07.09.2023, 09:47:48 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 09:28:00

Jsem ráda, že se potkáváme jen virtuálně, když už jsme se museli potkat. Vás bych nechtěla znát osobně. 

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 07.09.2023, 09:54:09 xxx.xxx.191.80
mastnacekk:

Jen ne Groessla!


Vám je těžké se zavděčit. 
Někdo tu uvede odborný článek - a Vy se vyhraňujete k autorovi. Pokaždé. Kdyby jednou, dvakrát, ale pokaždé. 
Člověk opravdu získá dojem, že každý, kdo má jiný názor, poznatek, zkušenost, než máte a zastáváte Vy, je pro Vás podřadný a nestojí za pozornost. 

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 10:02:01 xxx:xxx.b1e5:956d
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 07.09.2023, 09:54:09

Odborny clanek? .) Se nedivte. Groessl je provarena firma a pekne pruser, kdyby drzel zobak a jel si ty svoje prihody pro panicky 50+, ale on se angazuje a prisira. Co bych asi tak na to mel rict, podekovat mu?  Jestli to ono neni spis tim, ze ty odborne clanky jsou na strane vlka, ochranaru a nebo podobnych pijavic jako je Greossl a ostatni vypasaci co sajou z AOPKa ze ano.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 07.09.2023, 10:04:15 xxx.xxx.33.9

nesmíte porušit volný průchod krajinou pro lidi a zvěř 

ale on ten volný průchod má nějaká pravidla, že? nějaké pozemky jsou třeba vyloučeny…….megí 
tento argument bych asi zrušila, ne?

turistická stezka má přednost 

to nevím
nicméně pohybuji se po Beskydech, a  nemohu si vzpomenout, kde turistická stezka, ba i neturistická pěšina, křižovala nějakou pastvinu
jo, mám to, příchod k hospodě z jedné strany, majitel tam udělal vrátka (dítě chodící ve španělích mi líčilo žebříky pro turisty přes ohrady)

 nesmíte ohrozit lidský život

tak to by bylo o výběru plemene

Sardullah
Sardullah (1013 příspěvků) 07.09.2023, 10:51:13 xxx.xxx.189.104
Doron:

To si tedy nemyslím.. Tedy vím, že to tak není. Zabije. Jsem si naprosto jistá, že můj kavkazák by vlka zabil. Vůbec o tom nepochybuju. 

Obrovská váhová převaha, srst  hustá a dlouhá, trochu zdredovatělá jako brnění, uši uřezaný u samý hlavy, vlk nemá za co chytit, na krku obojek s ostny otočenými ven plus neuvěřitelně razatní povaha a překvapivá hbitost. Jasně, že vlka zabije.

Navíc u těch stád třeba na Kavkaze, je třeba na dvě stě ovcí ( možná tři sta) smečka šesti až osmi pasteveckých psů, plus dva ovčácký malý ometáci,  plus jeden pastýř kompetentní a jeden blb typu Skočdopole 🙂.

No, a když náhodou dojde k nějaký mele, ti pastýři taky přispěchají se svými  holemi ( něco  jako valašky) , který jsou v tý chvíli praktičtější, než střelná zbraň.

Ubrání stádo i před medvědem.

A ta smečka pasteveckých psů přes den drží vlky a i medvědy dál. Aktivně vlky honí ( koukněte na videa).

Nojo, ale to u nás nejde. Ti razantní psi jsou moc nebezpeční ( já se nich třeba hodně bojím) a taky musí mít relativně volnou ruku, aby si to ošéfovali.

To se opravdu do naší krajiny nehodí.


No asi je to taky o těch počtech. Kolik psů, kolik vlků, jak kdo je odhodlaný…

Jako kavkazáci jsou dle mého top…co se radikálnosti týče, ale na druhou stranu tady máme i podstatně “měkčí” pastevce. Nejměkčí je dle mého to, co mám doma…pyrenejci…to jsou psi z mého pohledu vyrovnaní, nebojácní a neagresivní. Pokud dojde k narušení střeženého teritoria, tak udělají vše pro to, aby potenciání nebezpečí odehnali a do nějaké fyzické konfrontace by se pustili až kdyby nebylo zbytí. Nevím, někdy si myslím, že by Gina zaútočila až ve chvíli, kdy by vyčerpala všechny ostatní možnosti a masový vrah už by mě držel pod krkem. Pak by se z ní stal anděl pomsty a šla by razantně do toho, ale ani v tom případě si nejsem jistá, jak hodně kousací razance by to byla…jakože si nemyslím, že by došlo na nějaké zahrdlení útočníka.

Jako na mě je Gina málo radikál, vyhovovalo by mi něco víc radikálního, ne že bych chtěla někoho ohrožovat nebo machrovat s psí odjištěnou zbraní, ale je to spíš o tom světanázoru, který má pes …na druhou stranu je pravda, že přeci jen žiju v civilizaci a mít takového psa je méně “o hubu”, je to  jednodušší.

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 07.09.2023, 10:53:02 xxx.xxx.191.80
mastnacekk:

Odborny clanek? .) Se nedivte. Groessl je provarena firma a pekne pruser, kdyby drzel zobak a jel si ty svoje prihody pro panicky 50+, ale on se angazuje a prisira. Co bych asi tak na to mel rict, podekovat mu?  Jestli to ono neni spis tim, ze ty odborne clanky jsou na strane vlka, ochranaru a nebo podobnych pijavic jako je Greossl a ostatni vypasaci co sajou z AOPKa ze ano.


Děkovat mu nemusíte, ale poukazuje věcně na problém. Tvrdí, že nízký plot plus pes stačí na ochranu, a já beru, že máte protiargument, že to není v souladu s legislativou, že za těchto podmínek by stát neuznal náhrady. To je také věcný argument - a bylo by možné se nad tím zamyslet, jestli by v některých případech neměl stát začít uznávat i jiná ochranná opatření, než jen ta, která jsou uznaná dnes. 
Upřímně neznám nikoho, kdo by jako ochranu před vlkem užíval metrový plot v kombinaci se psem, tak nemám podklady pro hodnocení, jestli zrovna to je kravina, nebo není. Doznávám, že úplně bezpečné mi to nepřipadá. 
Ale jinak se z té situace nedostaneme, než věcnou diskuzí, návrhy řešení, jejich posouzením a případně realizací. To vyžaduje spolupráci a argumentaci. Vyvracení předpokladů, omylů a neodborných názorů lze jen uvedením na pravou míru, nikoli odmítnutím, že autor je šupák. 
A ještě jednu věc je třeba zohlednit; každý má ty podmínky jiné. Co Vám připadá jako hloupost, někomu skutečně může fungovat. A naopak, co funguje Vám, nemusí fungovat někomu jinému. Nemusí mít pro to potřebné podmínky, schopnosti, možnosti, příležitosti. A to je realita, kterou opět nelze nijak obejít. 
Připouštím, že můžou být místa, kde bude třeba výskyt vlka minimalizovat. Nejsem fanatik, abych tvrdila, že vlk má přednost před ovcí. Ale jinde to třeba nebude a budou fungovat standardní řešení. Protože ono to platí i naopak, ovce nemá přednost před vlkem. 

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 07.09.2023, 11:00:14 xxx.xxx.191.80
mastnacekk:

To me zrovna dvakrat netrapi. 


Já bych Vás potkala moc ráda. Připomínáte mi mého dědečka, budiž mu země lehká. 
Byl podobně nekompromisní, když šlo o něco, na čem mu záleželo. Někdo by řekl, že byl paličatý, zpátečnický a zabejčený, ale… Bylo za tím tolik lásky k té němé tváři, která na něj byla odkázaná. 
Doteď mi v uších zní - to se dělá, takhle to zvíře týrat! Ve vzteku jsem jako čtyřletá holka hodila po slepici kamenem. Ten világoš nezapomenu do smrti. 
Byl to výjimečně klidný muž. Nikdy neuhodil dítě nebo ženu a nikdy chlapa neuhodil ani v hospodě vícekrát než jednou. 🙂 
Byla jiná doba. 

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 07.09.2023, 11:18:21 xxx.xxx.198.226

1) nemůžete si tam postavit plot/cokoli, co vás napadne
2) nesmíte porušit volný průchod krajinou pro lidi a zvěř 
3) turistická stezka má přednost 
4) nesmíte ohrozit lidský život

Ovce se budou pást přes den v ohradě, přes noc budou v mobilním košáru s pasteveckým psem, aby měly pastvu i přes noc. Jen teda ten košár musí maník každý den posunout. Pes bude jinak celou dobu zavřený v košáru nebo pod přímým dohledem ovčáka, takže nikoho neohrozí. Mám za to, že když zjistí, že má práci v noci, bude přes den beztak chrápat. Nebo bude košár stacionární, jako bývalo, pastevci budou v něm, ovce se budou dokrmovat přes noc senem nebo posekanou trávou.

Quash
Quash (273 příspěvků) 07.09.2023, 11:30:09 xxx.xxx.32.234
mastnacekk:

Odborny clanek? .) Se nedivte. Groessl je provarena firma a pekne pruser, kdyby drzel zobak a jel si ty svoje prihody pro panicky 50+, ale on se angazuje a prisira. Co bych asi tak na to mel rict, podekovat mu?  Jestli to ono neni spis tim, ze ty odborne clanky jsou na strane vlka, ochranaru a nebo podobnych pijavic jako je Greossl a ostatni vypasaci co sajou z AOPKa ze ano.


 Groessl, zajímaly by mě konkrétní připomínky, mimo toho, že respektuje vlky. Jde cestou mobilního hlídacího stanoviště na pastvině s nočním hlídačem, kvalitních pasteveckých psů. Pase v CHKO, v oblasti vlků, v mobilních  ohradách, vypadá to zvenčí, že to funguje. Je tedy problém v tom, že on pobírá dotace na spásání, které pokryjí vyšší náklady a jiní nikoli? V čem má lepší podmínky pro chov než ostatní? 

A pastevec .. jak psala Acher. Není to jen o tom strčit štěně do ohrady a o zbytek se postarají vlohy, za vším je kus práce. https://fb.watch/mVcq-0jBEd/

megi-the-pes
megi-the-pes (2269 příspěvků) 07.09.2023, 11:40:00 xxx.xxx.61.17

To jsou neplatné argumenty. 🙂

Legrace.

Ale vážně… zavřít psa? Tak to je k ničemu pes. Tohle celé můžete provozovat s pěti deseti ovečkami/kozami/kravičkami/… a dozor pasáčka? No tak to nevím, kdo bude sponzorovat.
A ano, turista má přednost. Před Vysočinou. Vysočina byla vždy mastnější, mám pocit. Ale zkrátka turista se chce dívat do krajiny, ne do plotu, takže nemáte plot, ale “plot” a bacha na ručičky.

megi-the-pes
megi-the-pes (2269 příspěvků) 07.09.2023, 11:44:51 xxx.xxx.61.17

Ten pán z Libosvár nechová 20 ovcí, ale několik stád a několik druhů zvířat, i třeba yaky. Dotace nemá určitě jen na nějaké spásání, to vůbec, tohle je mega projekt, který je ve skutečnosti neziskovka!
A ten příspěvek má moc pěkné komentáře.
Podívejte se na výskyt vlků tady na severu (Broumovsko, Kronoše, Jizerky) a porovnejte s Domažlickem, Plzeňskem. Úplně jinak…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.