Aktuálně: 4 689 inzerátů176 784 diskuzních příspěvků17 784 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

megi-the-pes
megi-the-pes (2270 příspěvků) 07.09.2023, 06:49:29 xxx.xxx.61.17

Myslím, že pokud je pes psaný k hospodářství, slouží jako ochránce stáda, zranění/zabití vlka nebude trestáno. To by pak celý ten padesátistránkový manuál na ochranu stád byl jaksi zbytečný, by si to protiřečilo; nemohli bychom stádo chránit, tím nedostali náhradu…

Určitě bude platit, že pes má bránit, ne že mu řeknu - jdi do lesa, přines vlka…
Existoval zákon, těsně před revolucí, že strážný,… má právo použít k obraně své a majetku… i psa, ten pes je ale cvičený; bude to pes psaný v té fabrice…

Když pastevce, který umí ulovit cokoli (i lidi, kavkaz oblíbený ve věznicích), nařizují u stád, tak snad jim někdo řekl, když se na tom podílí sto tisíc odborných ochranářů, že ten vlk či dvacet vlků může zařvat.

Anonymní (neregistrovaný) 07.09.2023, 06:55:35 xxx.xxx.1.207
Doron:

To si tedy nemyslím.. Tedy vím, že to tak není. Zabije. Jsem si naprosto jistá, že můj kavkazák by vlka zabil. Vůbec o tom nepochybuju. 

Obrovská váhová převaha, srst  hustá a dlouhá, trochu zdredovatělá jako brnění, uši uřezaný u samý hlavy, vlk nemá za co chytit, na krku obojek s ostny otočenými ven plus neuvěřitelně razatní povaha a překvapivá hbitost. Jasně, že vlka zabije.

Navíc u těch stád třeba na Kavkaze, je třeba na dvě stě ovcí ( možná tři sta) smečka šesti až osmi pasteveckých psů, plus dva ovčácký malý ometáci,  plus jeden pastýř kompetentní a jeden blb typu Skočdopole 🙂.

No, a když náhodou dojde k nějaký mele, ti pastýři taky přispěchají se svými  holemi ( něco  jako valašky) , který jsou v tý chvíli praktičtější, než střelná zbraň.

Ubrání stádo i před medvědem.

A ta smečka pasteveckých psů přes den drží vlky a i medvědy dál. Aktivně vlky honí ( koukněte na videa).

Nojo, ale to u nás nejde. Ti razantní psi jsou moc nebezpeční ( já se nich třeba hodně bojím) a taky musí mít relativně volnou ruku, aby si to ošéfovali.

To se opravdu do naší krajiny nehodí.


Ti vlci taky nemají potřebu riskovat vlastní zranění.

Rezzzy
Rezzzy (394 příspěvků) 07.09.2023, 06:55:58 xxx.xxx.15.85
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 06.09.2023, 22:48:28

Ty uši, to mi připomíná, máme tady chovatele Kavkazáků, už jsem o nich tady myslim psala, teď shání štěně, psa, nepříbuzného, z Ruska nesmí, tak Ukrajina, ale mají problém, že tam řežou uši a tady by ho neuzbonitovali.

Ovce x vlci, je to tady asi neřešitelné, ohrady, pastevci, odstřel. Všude být x metrový ploty být nemůžou, každý nemá na to, vychovat pastevce a i kdyby, tak malé štěně tam nechat chlívek nemůže a musí čekat aspoň rok, asi spíš víc, než dospěje  Nejdřív sem vlky ano, očividně se jim tady daří a je jich moc, pak se řeší co s nima. Možná ten oslík, kdybych měla ovce tak bych to alespoň zkusila.

megi-the-pes
megi-the-pes (2270 příspěvků) 07.09.2023, 07:00:44 xxx.xxx.61.17

Doron, to je stejně zajímavá otázka. 🙂 Dostal pes u stáda výjimku, že se bere jako služební pes? Skládá majitel/psovod zkoušku cca jako pracovník ostrahy, kde dokazuje, že ví, jak se zachází se psem a co je nutná obrana a že nesmí psa poštvat…?

Anonymní (neregistrovaný) 07.09.2023, 07:10:22 xxx.xxx.1.207
Sardullah:

Ano souvislosti opravdu nevidím. A o Ginušku se nebojte, je to plemeno, které bylo využíváno nejen u stáda, ale i k hlídání lidských sídel…do bytu bych si pastevce opravdu nepořídila, takže dělá to, co už někteří pyrenejci dělali za éry Ludvíka XIV, střeží můj klidný spánek.😉


jedno z nákladných řešení

Buggyra
Buggyra (3286 příspěvků) 07.09.2023, 07:22:19 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.09.2023, 07:10:22

Vlastně ani ne. Když si vezmete, že by si paní pořizovala elektronické zabezpečení domu a pak ještě chtěla mít psa, proč to nespojit a vlastně v důsledku neušetřit, že.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 07.09.2023, 08:07:10 xxx.xxx.33.9

“každý nemá na to, vychovat pastevce a i kdyby, tak malé štěně tam nechat chlívek nemůže a musí čekat aspoň rok, asi spíš víc, než dospěje”

1. a kdyby o tom ten každý roky jenom nepindal, tak už mu stádo hlídá x-tá generace vlastních psů (krom toho, že lze pořídit i psy již velké)

2. roky jsem se musela učit, abych mohla vykonávat svou (bývalou) profesi. Zcela nesrovnatelné s nějakým poznáním o výchově pastevce (kteří stejně hlídají na základě instinktu a ne výchovy)

“Nojo, ale to u nás nejde. Ti razantní psi jsou moc nebezpeční ( já se nich třeba hodně bojím) a taky musí mít relativně volnou ruku, aby si to ošéfovali.”

však neexistují jen KAO, že….

co se týká legislativy…..
nebudu teď hledat kde co, ale minimálně zákon na ochranu zvířat říká :

“Každý je povinen zajistit, aby zvíře, které chová, nezranilo ani neusmrtilo zvíře jiného chovatele. To neplatí, pokud se zvíře jednoho chovatele brání útoku zvířete jiného chovatele nebo pokud zvíře chovatele brání prostor určený k jeho chovu a dále v případě pasteveckých psů při ochraně hospodářských zvířat.”

“Nez pastevce, tak chov zrusim. Tak to ma 90% malochovatelu”
tak tohle je silně silný vysvětlující argument a hned je jasno, proč to nejde….

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 08:26:06 xxx.xxx.4.71
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 07.09.2023, 08:07:10

To coklar nepochopi, coklar, kterej coklama zije a je vysinutej kdyz se mu o ne nekdo jen slovem otre. Coklari jsou z velky casti meshuge, nenormalni lidi, cokla stavi nade vsechno, casto i nad vlastni deti. A kdo to tak nema, je divnej, prece ty oci psiiii to je nej na svete. Omyl. 

balu
balu (1636 příspěvků) 07.09.2023, 08:28:14 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 07.09.2023, 08:26:06

Čoklař fakt nepochopí beránkáře, kteří hledají PROČ to nejde, místo toho, aby hledali, jak to jde. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2270 příspěvků) 07.09.2023, 08:30:47 xxx.xxx.61.17

Škoda, že ten zákon nezmínil aj lidi. Bych pořídila nějakého toho Bélu, dvě ovce, přijde zloděj - noaco, mám živnost na zvěř, hospodářství.
Ani bych to nemusela zakopávat pod dýně. 

hmn
hmn (1053 příspěvků) 07.09.2023, 08:32:52 xxx.xxx.33.9
megi-the-pes:

No tak to vidíte, pastevec  má výjimku, tak co řešit, akorát dobře vybrat.

A co když to bude ovčácký pes… 😀

Zvíře jiného chovatele ale není vlk.


- můžeme dumat, zda pasteveckým psem je myšleno plemeno nebo pes vykonávající danou práci

- ano, není vlk, ale i tom byla řeč. O vlku a legislativě bylo něco v tom manuálu, ne?

assil
assil (1541 příspěvků) 07.09.2023, 08:50:41 xxx.xxx.121.3

No u nás pár lidí ovce má a ti lidi obecně nejsou schopní zvládnout ani obyč psa, představa, že mají pastevce, je teda dost děsivá.

A teda nevím, ale viděl jsem pár videí o pastevcích u stád a všude říkali, že aby pes fakt ty ovce hlídal, musí s nima být od štěněte, takže asi představa, že ten pes bude doma s lidma rok a pak ho šoupnou mezi ovce, je mylná?

Jako mě teda tohleto všeobecné doporučování lidem s pár ovcema pořídit si pastevce přijde fakt nebezpečný, to už je pak fuk, jestli je někde vlk a nebo nezvládnutý pastevec.

acher
acher (673 příspěvků) 07.09.2023, 08:52:20 xxx.xxx.222.196
balu:

Mohlo by se někomu hodit - https://www.casopis.ochranaprirody.cz/pece-o-prirodu-a-krajinu/prakticka-zkusenost-s-pasteveckymi-psy/


Tento odkaz už jsem ,dávala,ale je tam i řečeno,že výchova pasteveckého psa není jednoduchá.Stačí si projít jejich fb.

Nejsem proti vlkům,ale zase by se na druhé straně měla brát v potaz velikost volného prostoru a počet vlků.Vždyť tady je minimum volné krajiny natož rozlehlých lesů.Všude jsou domy,silnice,lidi, turisti.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/15338469427-vlci-za-humny

balu
balu (1636 příspěvků) 07.09.2023, 08:57:25 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.09.2023, 08:50:41

V chovu ovcí se nevyznám, ale pár ovcí asi není problém večer nahnat do ovčína… 

Jinak dávala jsem sem už jednou tento odkaz, kde je popsáno, jak postupovali se štěňaty pastevců - https://www.casopis.ochranaprirody.cz/pece-o-prirodu-a-krajinu/prakticka-zkusenost-s-pasteveckymi-psy/ .

Neříkám, že je to univerzální návod, ani že je to pro každého, ale je to jedna z možností. 

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 07.09.2023, 09:01:36 xxx:xxx.b1e5:956d

Groessla si strcte slusne receno za klobouk. Diky nemu a jeho spolupraci s AOPKa mame pojebanej standard na ochranu, kterej ale stejne v CHKO nejde realizovat a hlavne. Vlci neskacou prece, vlci se podhrabou kdyz muzou. Ale na druhou stranu kdyz mate 90cm coz ten mamlas rika ze staci pokud mate cokla, tak vam to uz podle standardu neberou jako dostatecnou ochranu. Nastudujte si ty nesmysly, at neplacate nesmysly. 

Nahnat par ovci do ovcina neni problem, muzete to tak par let zkusit delat, pak si muzeme pohovorit ve vsi slusnosti, edukativne co vam ale hlavne co to prineslo ovcim.

balu
balu (1636 příspěvků) 07.09.2023, 09:01:53 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 07.09.2023, 08:52:20

Ano, už  jsem psala, jsem pro regulaci populace vlků. A taky se zamýšlím, jestli do naší dnešní krajiny vlk patří, když to tu šlo sto let bez něj. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.