Aktuálně: 4 729 inzerátů176 726 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

Ztráta plachosti u vlků

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 06.09.2023, 19:39:33 xxx.xxx.221.216
mastnacekk:

Furt dokola, nepsala jste zo uz o x stranek dozadu? Zkuste tu vec na krku pouzit, jiste na to kapnete, jste blizounko.


Jo určitě už jsem to psala…a asi to bude tím, že vy to svoje taky jedete furt dokola a nejen x stránek dozadu, ale pořád…a vzhledem k tomu, že vy tu věc na krku určitě používáte, tak proč bych se nemohla opakovat já.🙂

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 06.09.2023, 19:56:55 xxx.xxx.221.216

Minule jsem koukala na nějaký dokument o tom, jak ve Švýcarsku v horách hlídají ovce dobrovolné hlídky. Prostě večer přijdou dva lidi, mají u ovcí takový přístřešek z celty a každých 15 minut koukají spešl kukátkem, jestli se někde tmou kolem ovcí nepohybují vlci a když ano, tak je hlukem, křikem zaženou. Dělají to nejen kvůli těm ovečkám, ale i proto, aby nebyly tlaky na to, ty vlky zastřelit. A to opravdu šlapou ty lidi každý večer pěšmo do výšky přes 2000 nadm. výšky.

Tak si tak říkám, že je možná škoda, že naši ochránci vlků něco podobného nezorganizují a že to třeba chovatelům v problémových oblastech nenabídnou. Třeba by na podobné hlídky ty dobrovolníky našli. Neříkám, že by to vyřešilo všechny problémy, ale zase je to nějaký způsob, jak ovce chránit.

Že potom v některých oblastech stojí proti sobě opravdu dva nesmiřitelné tábory…chovatelé ovcí, kteří chtějí odstřel a ochránci vlků a kdyby třeba spolupracovali, tak by to mohlo být k užitku na obou stranách.

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 06.09.2023, 20:07:09 xxx.xxx.221.216
mastnacekk:

🙂)) tak snad jste tady vsichni na vyssi urovni nez ja ne?


No já ne…já prostě jen nemám ráda, když se nediskutuje slušně a když místo nějakých smysluplných argumentů lítají urážky a není to teď osobně na vás, ale v diskuzích obecně. Jasně, tasky mě za ty léta pár lidí dožralo, že jsem byla ostřejší, ale to povětšinou bylo u lidí, kteří třeba psa trestali fyzicky…nedejbože štěndo. Ono je totiž jednodušší napsat v reakci na někoho, že je ducha mdlého a že ničemu nerozumí, než vysvětlit, proč ta či ona teorie je v praxi u konkrétní věci neproveditelná.

Jako fakty nečtu tuhle diskuzi dopodrobna, ale samotnou by mě teda zajímalo, koho z účastníků této diskuze považujete za fundovaného se k dané problematice vyjádřit a zda je zde někdo, jehož názor tedy respektujete….

Doron
Doron (1882 příspěvků) 06.09.2023, 20:08:37 xxx.xxx.15.241

Přemýšlím, jak je legislativně ošetřená možnost, že by pastevečtí psi zabili vlka. Protože za psa přece zodpovídá člověk a člověk vlka zabít nesmí..

neverend (neregistrovaný) 06.09.2023, 20:16:35 xxx.xxx.242.38

Tak ono Mastňáčka svým způsobem chápu.Pokud např. chová ovce a má hospodářství, tak jeho obavy z komplikací které nemusí být jsou pochopitelné. Je to takové i nespravedlivé vůči lidem co se snaží něco dělat a najednou bum vlci a ještě hůř pomatení jedinci co je chrání. Přitom opravdu v ČR na to nejsou podmínky. 

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 06.09.2023, 20:16:46 xxx.xxx.80.12
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 06.09.2023, 20:07:09

Ale kusujte. V dobrym jsem se davno vydal. Diky ifaune si to uz neprectete. Zastupy stale stejnych novacku, dojmacku, teoretiku s oslikama a lamama vas utahaj. 

Anonymní (neregistrovaný) 06.09.2023, 20:54:35 xxx.xxx.95.227
Neverend:

No, jako vždy budou muset někteří vzít rozum do hrsti a holt zákaz nezákaz konat v zájmu zdravého rozumu a okolností. Broky jsou anonymní..😐


karbofuran🤠

kometa
kometa (4349 příspěvků) 06.09.2023, 21:01:23 xxx.xxx.147.163
mastnacekk:

Ale kusujte. V dobrym jsem se davno vydal. Diky ifaune si to uz neprectete. Zastupy stale stejnych novacku, dojmacku, teoretiku s oslikama a lamama vas utahaj. 


Tak sem nechoďte, když už jste utahaný těmi nováčky, dojmáčky, teoretiky s oslíky a lamami.

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 06.09.2023, 21:17:43 xxx.xxx.80.12
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 06.09.2023, 21:01:23

Klidek kometo, dalsi nepochopeni. Ani kdyz si odfrknu tak nebudu na tyhle lidi jinej, nejaky edukovani a podobny ptakoviny. Chapete? Teoretici chteji zit ve svych snech o realite, jak by to mohlo bejt. Nikoho nakym edukovanim z toho nevytrhnete, protoze nechtej a je to nepali. Nezijou to. Naopak, rad takovy jelita pocastuju, terapie hulvatstvim. Me je fuk co si o me pak lidi mysli, ze  si ode me kvuli tomu nekoupi ovce, jehnata,driv nuzky nebo me nezavolaj at jim ostriham ovce. Fuck off takovym lidem, to neni moje cilovka. Lidi chtej mazat med kolem drzky viz posledni volby prezose nebo do snemovny. 

.

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 06.09.2023, 21:32:32 xxx.xxx.221.216
mastnacekk:

Ale kusujte. V dobrym jsem se davno vydal. Diky ifaune si to uz neprectete. Zastupy stale stejnych novacku, dojmacku, teoretiku s oslikama a lamama vas utahaj. 


 Chápu, že jste jako praktikující chovatel utahanej z nás teoretiků. Právě proto nechápu, proč se takovou diskuzí vůbec zabýváte. 

 Víte já jsem člověk, který když třeba vidí v telce, že někde vlci potrhali ovce, tak první, co ho napadne.."no kdyby tam měli pár Ginušek (pyrenejců), tak by to takhle asi nedopadlo". Stejně tak, když někde vyberou zloději barák, tak si taky řeknu …"Kdyby měli Ginušku, tak by jim tam zloději nevlezli." No ve své podstatě je mi líto, že některé ovečky nemají to štěstí být milované a ochraňované velkým a odhodlaným pasteveckým psem. Protože prostě jednu Ginušku doma mám a i když to není pes vychovaný k ochraně stáda, tak ty geny nezapře a přestože jí často označuju za bílou potvoru a kanimůru, tak ve své podstatě je prostě neuvěřitelná. Je tak neuvěřitelná, že kdybych měla ty možnosti, tak bych jí ty ovečky pořídila, aby mohla dělat to, k čemu je její plémě určené.. Opravdu mě mrzí, že tohle není řešení pro každého. Neříkám, že pak by bylo vše bez ztráty kytičky, ale už jen to, že tam ti psi jsou a že se soumrakem štěkotem hlásí, že tady ty ovce rozhodně nebudou zadarmo, tak preventivní účinek to určitě má.

Vlastně mi přijde, že největší problém nejsou vlci, ale peníze. Protože pokud budu chovat cokoliv, z čeho mám mít nějaký profit, tak veškerá opatření, která provedu v rámci toho, abych ochránila svojí investici, prostě něco stojí, ať už to je jednorázová záležitost jako postavit ohradu, pořízení pasteveckých psů a nebo pravidelné náklady třeba na udržování a opravy ohrad, krmení a veterinární péče o psy. Vylepšování ohrad, aby se zabránilo predátorům tam vniknout. Všechno potom snižuje můj zisk nebo pak už to ani žádný zisk po odečtení nákladů negeneruje a nebo v tom nejhorším případě to může být ztrátové. No a k tomu samozřejmě nějaké předpisy, třeba o tom, jak můžu pastvinu mechanicky zabezpečit. 

Samozřejmě nejlevnější záležitost je, když pastvinu obeženu tak, aby mi neutekly ovečky…když se nebudu muset snažit zabezpečit to proti predátorům. No a pokud nebude vlk, tak odpadají náklady na to, abych proti vlkům ochránila ovce. Takže nejlevnější řešení je prostě zlikvidovat vlky.

A to je asi to, co mě na tom mrzí nejvíc…protože prostě na jedné straně je zvýšení a nebo udržení zisku a na straně druhé živé zvíře, jehož provinění je prostě jen to, že jde zahrdlit snadnou kořist…

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 06.09.2023, 21:34:01 xxx.xxx.221.216
Doron:

Přemýšlím, jak je legislativně ošetřená možnost, že by pastevečtí psi zabili vlka. Protože za psa přece zodpovídá člověk a člověk vlka zabít nesmí..


No tedy já si myslím, že by to musela být kurňa náhoda, aby pastevecký pes zabil vlka. Obecně se traduje, že žádný pes nemá proti vlkovi šanci.

mastnacekk
mastnacekk (527 příspěvků) 06.09.2023, 21:39:31 xxx.xxx.80.12
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 06.09.2023, 21:34:01

Nevidite vsechny soivislosti a nasledky. Normalnim lidem nejde jen o zisk. A nejedna se jen o ovce. Neznalost a neinformovanost. Normalni clovek na vesnici chce taky trosku zit a nechat zit sousedy a kolemjdkuci. Ginusku si dal trapte nekde v byte bez toho aby se realizovala. Vase vec. Nez pastevce, tak chov zrusim. Tak to ma 90% malochovatelu, za kteryma stojim. Velkochovy to ustoji.

Sardullah
Sardullah (1014 příspěvků) 06.09.2023, 21:46:25 xxx.xxx.221.216
mastnacekk:

Nevidite vsechny soivislosti a nasledky. Normalnim lidem nejde jen o zisk. A nejedna se jen o ovce. Neznalost a neinformovanost. Normalni clovek na vesnici chce taky trosku zit a nechat zit sousedy a kolemjdkuci. Ginusku si dal trapte nekde v byte bez toho aby se realizovala. Vase vec. Nez pastevce, tak chov zrusim. Tak to ma 90% malochovatelu, za kteryma stojim. Velkochovy to ustoji.


Ano souvislosti opravdu nevidím. A o Ginušku se nebojte, je to plemeno, které bylo využíváno nejen u stáda, ale i k hlídání lidských sídel…do bytu bych si pastevce opravdu nepořídila, takže dělá to, co už někteří pyrenejci dělali za éry Ludvíka XIV, střeží můj klidný spánek.😉

balu
balu (1632 příspěvků) 06.09.2023, 22:07:59 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 06.09.2023, 21:29:52

Jenže tady se o ovcích píše okrajově a jen v souvislosti s vlky. A pochopení a podporu  pro jeho názory tu nějak nevidím. Tak zřejmě aby si  splnil svou denni dávku urážek…

Doron
Doron (1882 příspěvků) 06.09.2023, 22:48:28 xxx.xxx.162.126
Sardullah:

No tedy já si myslím, že by to musela být kurňa náhoda, aby pastevecký pes zabil vlka. Obecně se traduje, že žádný pes nemá proti vlkovi šanci.


To si tedy nemyslím.. Tedy vím, že to tak není. Zabije. Jsem si naprosto jistá, že můj kavkazák by vlka zabil. Vůbec o tom nepochybuju. 

Obrovská váhová převaha, srst  hustá a dlouhá, trochu zdredovatělá jako brnění, uši uřezaný u samý hlavy, vlk nemá za co chytit, na krku obojek s ostny otočenými ven plus neuvěřitelně razatní povaha a překvapivá hbitost. Jasně, že vlka zabije.

Navíc u těch stád třeba na Kavkaze, je třeba na dvě stě ovcí ( možná tři sta) smečka šesti až osmi pasteveckých psů, plus dva ovčácký malý ometáci,  plus jeden pastýř kompetentní a jeden blb typu Skočdopole 🙂.

No, a když náhodou dojde k nějaký mele, ti pastýři taky přispěchají se svými  holemi ( něco  jako valašky) , který jsou v tý chvíli praktičtější, než střelná zbraň.

Ubrání stádo i před medvědem.

A ta smečka pasteveckých psů přes den drží vlky a i medvědy dál. Aktivně vlky honí ( koukněte na videa).

Nojo, ale to u nás nejde. Ti razantní psi jsou moc nebezpeční ( já se nich třeba hodně bojím) a taky musí mít relativně volnou ruku, aby si to ošéfovali.

To se opravdu do naší krajiny nehodí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.