Aktuálně: 4 956 inzerátů174 139 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Kuřecí kosti

chvd
chvd (389 příspěvků) 25.06.2023, 13:27:54 xxx.xxx.0.1
kometa:

A ta nejrůznější strava konkrétně?


To je jako vazne mysleny dotaz?

Mam jako na to tema udelat studii? Nebo nakopirovat tabulku? Bych predpokladal, ze 10+ clovek v nasi panevropske civilizaci je standardne schopen takoveto zakladni informace dohledat na netu, kdyz uz se tedy na nem pohybuje. A ze bude i vedet, ze neni dobry drzet se jen jednoho zdroje. Takze bych predpokladal, ze si to automaticky bud vygoogli  nebo treba da dotaz nejake genericke AI.

chvd
chvd (389 příspěvků) 25.06.2023, 13:30:04 xxx.xxx.0.1
Kilian:

....no nejprve jsem se nad všemi těmi názory pozastavila, ale pak jsem seznala,  že buď tomu opravdu nerozumí nebo má zvláštní způsob humoru anebo jde o provokaci, asi kombinace všeho a tak je nejlepší nereagovat....


A tady jste se pozastavila konkretne nad kterym nazorem, ktery svedci o tom, ze tomu nerozumim nebo si delam legraci?

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 25.06.2023, 13:47:26 xxx.xxx.20.198
sutrik:

Nejde jen o absolutní množství vápníku. Ale hlavně o poměr vápníku a fosforu. Např. v masu, vnitřnostech, tvarohu je více fosforu než vápníku. A to je špatně, více fosforu než vápníku zhoršuje vstřebávání (nejen) vápníku. A tělo si vápník doplňuje z kostí a zubů, tj dochází k úbytku vápníku z míst, kde je třeba.


Souhlasím, ten poměr P:Ca je velmi důležitý...

A třeba u koček krmení jen masem zadělává na pozdější ledvinné selhání... ☹️

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 25.06.2023, 14:29:17 xxx.xxx.189.104
Doron:

Moc vám, holky,  děkuju za cenné rady a uklidnění :)red-flower

Nebyla jsem dřív tak nervózní okolo krmení, ale různé diskuze, ještě na ifauně mě nalomily.

Asi je to dobře, protože jsem mazánkům dávala moc čisté svaloviny, což u dospěláků asi tak nevadí, ale malýmu by mohl vápník chybět, i když neroste tak rychle jako dogátka paní Xerxové.

A je fakt, že Framovi úplně nejoblíbenější žrádlo jsou právě ty skelety nebo kosti na okusování, tak možná sám dává najevo, co potřebuje.

Jste moc hodné, ono je to někdy tak, že čím víc toho člověk ví, tím je úzkostnější , děkuju za podporu, selský rozum zapojím :)).


Já jsem u Giny (pyrenejka) byla taky nervózní, abych neudělala nějakou výživovou chybu a abych nenepáchala nějaké škody v období růstu. Ale asi dobrý...berňucha Mates je už třetí štěndo medvědoidního typu nyní je mu rok a půl, které jsem během krátkého období měla.

No a tak nějak používám osvědčené...u štěněte, které přivezu, obzvlášť pokud u chovatele bylo na granulích dávám ze začátku třeba mleté krky a nebo křídla pomlácená paličkou, pak rychle nastává u těhle psů období takového překotného růstu a to teda dávám kuřecí kostry. A samozřejmě maso a nějaký podíl vnitřností. Nějaké přílohy a zeleninu a mléčné výrobky si prý můžu strčit za klobouk.

Myslím, že je to hodně o té praxi...u Giny jsem dokonce i vážila, připravovala jsem synátorovi krabičky se snídaněmi, obědy, večeře + pokyny, co dávat ke svačinám a samozřejmě krabičky popsané "Gina-snídaně, Jack-snídaně, Gina-oběd, Jack-oběd...."..v té době jsme měli ještě psího důchodce, tak dle toho vypadal i počet krabiček, obzvlášť pokud jsem připravila jídlo na dva dny...byly jsme jak přípravna krabičkové diety pro celou ulici...

Moje chovatelka je "granulářka" a hodně mě zrazovala od krmení masem a obzvlášť v období růstu. Když jsem jí podávala raporty o tom jak Ginuša roste, tak jsem dokonce Gině "přidávala" kila. Ona byla jediné štěně z vrhu a třeba oproti svým sestrám měla o 3 kila méně...tak aby to nevypadalo, že jí málo krmíme chudinku. Až následně jsem si někde přečetla, že štěňata krmená masem můžou růst pomaleji než jejich vrstevníci krmení granulemi. Což mi teda rozhodně nevadilo, protože nejdůležitější pro mě bylo, aby štěně nerostlo moc rychle...jako jasně štěně velkého plemene roste rychle, ale rozumíte mi, aby nerosto příliš rychle a aby ten růst byl pěkně rovnoměrný a v klidu.

 

Kilian
Kilian (954 příspěvků) 25.06.2023, 16:12:51 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele chvd z 25.06.2023, 13:30:04

....myslím, že nemá cenu vést s Vámi  jakoukoli diskuzi, takže Vám nebudu odpovídat....

 

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 25.06.2023, 16:33:22 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 25.06.2023, 14:29:17

Ona byla jediné štěně z vrhu a třeba oproti svým sestrám měla o 3 kila méně...tak aby to nevypadalo, že jí málo krmíme chudinku.

oprava-doplnění:

mělo být samozřejmě uvedeno, že byla jediné štěně z vrhu krmené masem, ostatní sourozenci byli na granclích.

chvd
chvd (389 příspěvků) 25.06.2023, 17:43:21 xxx.xxx.0.1
Kilian:

....myslím, že nemá cenu vést s Vámi  jakoukoli diskuzi, takže Vám nebudu odpovídat....

 


Tak jiste, jak neni co rict k tematu, co taky zbyva.

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 26.06.2023, 07:47:59 xxx.xxx.210.23

Když jsme v té diskuzi, zkuste, milý chvd, neodkazovat na search gůgl, to pak tu diskuzi, žádnou nemusí nikdo zakládat, ale dát něco víc než "to bych nedělal".  

Kde máme vápník, který se dá opravdu využít... mák... pro psa nic moc, petržel, špenát = antinutrienty; obsažený vápník je nevyužitelný a proteiny a tuky skoro taky, dtto luštěniny

čaj a čokoláda - psovi rozhodně ne, ořechy tak jeden za den ( :-) ) jogurt, tvaroh, ... - pouze polotučné a už téměř vynechat maso, neb to je hromada fosforu

sýry - kolik sodíku takhle psovi dám, už jste na to někdo myslel, kdo odměňuje krmným sýrem? Nenapadlo by mě to koupit ani ve snu, ale prý se to fakt dělá

kvasnice - zase polovina proteinu, takže z toho množství, co do misky můžu dát, nedostane Ca skoro nic

Co dodá dost vápníku, jsou skořápky a mořské řasy. A to je asi tak vše. Roboran snad už nikdo nekupuje, je tam K3. A ten sodík v řasách nikomu neva? Co hromada áčka? Když dám nějaký balancer komerční, ne že by se jich dost nestahovalo z oběhu pro přepísknutí déčka, což se dost psům stalo osudným, bude tam obsažený Ca stačit pro štěkanátko obříka, které potřebuje živit kostru, zuby, uši, když přibírá 2 kg týdně? No, ne.  

Pes je stavěný na trávení kostí. Pokud se někdo bojí, ty dlouhé stehenní kosti z kuřete vyhoďte a celý zbytek kořisti dejte psovi. Když hltá, druhý konec kořisti držím. Není to žádná věda. Pokud dám kořist celou v průběhu několika dní, pes dostane přesně tolik živin, kolik potřebuje. Včera slepice ulovila něco jako hada. Jak rychle utíkala před ostatními slépkami, neuvěřitelné. Nevypadá, že by jí uvnitř něco chybělo. Proč tím nekrmit psa?  

chvd
chvd (389 příspěvků) 26.06.2023, 09:10:17 xxx.xxx.0.1

megi the pes

Když jsme v té diskuzi, zkuste, milý chvd, neodkazovat na search gůgl, to pak tu diskuzi, žádnou nemusí nikdo zakládat, ale dát něco víc než "to bych nedělal".  

Milá Megi-the-pes, to neodkazovani na verejne pristupne zdroje je Vas pohled na vec, ja to v tomto konkretnim pripade vidim prave naopak. Presto Vam nenapisi, jako Vy mi, ze mate zkusit to nedelat. Ja bych tu odvahu moc nemel, napsat nekomu, co je fajn pro vyzivu jeho psa. Proc?

1.Kazdy by mel byt za sebe a sve zvire zodpovedny sam, tudiz mi prijde fair tazatele pouze nasmerovat a informovat ho o moznych chybach.

2.Psat konkretni potraviny, taky neni reseni, protoze  problematika stravovani, vhodnych a nevhodnych potravin je velmi siroka.

2a.Jednak tedy lehce dochazi k tomu, ze tazatel vezme nejakou jednu konkretni radu za svou a drzi se ji krecovite bez ohledu na cely zbytek problematiky. A muze nadelat vice skody nez uzitku.

2b.Druhak nazory na vhodnost te ci one potraviny se meni velmi casto (obdobne jako v lidske vyzive), mnohdy s kazdou novou studii. takze treba jestli jist ci nejist vejce, to se nazor a doporuceni odborniku zmenilo nejmene 10x za muj zivot od jednoznacneho ano po rezolutni ne. 

3.Pokud clovek neni vylozene biochemik a odbornik na psi metabolismus, ma IMO nejlepsi dohledat si co mozna nejrelevantnejsi informace * prave na tom googlu ci pomoci te AI. Na diskuznich forech pak samozrejme muze ziskat info o par osobnich zkusenostech par chovatelu, nicmene to info muze byt taky zcela zcestne.

4.Zastavam nazor, ze rozumna cesta byva v duchu "vseho s mirou". Pes neni auto, abych do nej musel lit bud naftu nebo benzin.

5. Pokud nekdo vychazi z nazoru, ze on se te vyzive musi venovat vice, protoze ma psa velkeho plemene, ktery ma zvlastni pozadavky na vyzivu a on je zodpovedny chovatel, tak se o to zajima, tak me napada otazka, jestli teda kdyz je tak zodpovedny a vedel o zvlastnich pozadavcich dopredu, tak proc zodpovedne neodmitnul podporit chov plemen, ktere uz z podstaty nejsou zdravotne OK. Ono pak muzete mnohdy krmit cimkoliv a pes sejne do 7 let zemre nebot proste az tak moc jsme my lide to plemeno uz doj**ali a presto mu klidne vystavujeme "PP", ktery je tak protezovany moudrymi chovateli, jak psa bez PP neporizovat...ale to uz jsem hodne odbocil.

Ty duvody by se daly psat dalsi a dalsi, ale nebudu, proste mam nazor, ze je to slkozite tema a kdyz ho nekdo resi, tak at mam ciste svedomi, radeji ho pouze nasmeruji, kde hledat relevantni info  a upozornim na chyby, kterych se nedopoustet.

Vy, milá Megi-the-pes pisete konkretnosti odpovidajici informacim, ktere jste dohledala a vyhodnotila Vy, coz muze snadno zpusobit skody.

Kdyz treba napisete

téměř vynechat maso, neb to je hromada fosforu

vyzniva to, jako by "maso" bylo apriori spatne, neb je v nem ten hrozny fosfor.A pokud zadavatel vezme tohle jako premisu pro vyber krmeni, bude to dost mozna se zviretem horsi, nez kdyby se o vyzivu proste nezajimal.

Je to proste prislis komplikovane tema, abych udilel nejake tipy na konkretni pozivatiny v ramci postu na netu. Neni to totiz jen o tech pozivatinach, ale take o konkretnim psojedinci.

*tema vyzivy je pomerne apoliticke + neideologicke, takze prave jeho analyza pomoci te mnou navrhovane genericke AI, z vysledku trochu "ubrat" v duchu zohledneni toho, ze informace na internetu, z kterych genericke AI cerpaji budou min. trochu prosakle vysledky marketingu prodejcu krmeni a doplnku pro zvirata a pomerne slusna "reserse" problematiky muze byt hotova.

chvd
chvd (389 příspěvků) 26.06.2023, 09:16:03 xxx.xxx.0.1

megi-the-pes:

Pes je stavěný na trávení kostí.


1-To plati obecne, nikoliv vsak pro kazdeho jednoho jedince, obzvlaste v pripade lidmi "zdokonalenych" psich plemen.

2-To, ze je na to pes staveny jeste neznamena, ze je nutne potrebuje.

3-Stejne jako u vsemoznych jinych pozivatin, kost a kost muze byt pomerne hodne neco jineho. (mysleno z hlediska toho, co muze a nemusi a v jake mire "kost obsahovat")

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 26.06.2023, 10:06:59 xxx.xxx.210.23

Ale my víme, co která kost obsahuje. Na to je hmotnostní spektometr + testy na psech. Není potřeba zkoumat mikrogramy, pes potřebuje to a to, jaké mám možnosti, jak mu to dodat... to je celé... radši psa jako psa než chudáčka pomalu v muzeu.

Totiž to, že ne/jíst vejce, se opravdu každou chvíli mění, je pravda, jenže pro lidi.

Protože na lidech se netestuje; ne tak, abych ty závěry brala alespoň trochu vážně. Ale testuje se na psech. A to velmi důkladně. Psi jsou v hlídaném prostředí, cesta a využitelnost potravy se neustále monitoruje. Odtud víme, kolik vápníku potřebuje štěně, štěně obra a starý pes třeba. A odtud pochází ta ne/doporučení pro lidi. Pro lidi nebudeme mít nikdy spolehlivá data, neb je prý špatné zavřít je do klece. Tak proto se to mění, protože studie probíhají formou dotazníků např. = na houby.

To není o, jak se s oblibou říká, zdegenerovaném plemeni. Co se výživy týká, tak tam se chovem udržují např. alergie, ale jinak nic.   

Štěně obra nemá žádnou nemoc, není rozbité chovem, šlechtěním. Má pouze jiné nároky na kalorie a např. ten Ca. Ty studie na živých psech, které zavřeli do laborky, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu, ukázaly, že štěně velkého psa má obzvlášť velký problém s regulací vstřebávání Ca.

Takže ano, všeho s mírou. A to je podle mě celá slepice, aj s tím vajcem.

Kost má takový docela ideální poměr Ca a P. Jenže to pro štěně nestačí. Protože roste, staví kostru, zuby... když kouknu na kuře ze supermarketu, je to tlusté... moc všeho ostatního, málo kostiček. Proto ty skelety, hřbety. Můžeme udělat pokus, pokud nebudeme teda litovat ty psy... jednomu dát celé kuře a jednomu převážně kosti; chrupavky, postupně od měkkých dál. Ten první poroste jak z vody; tuku... tam prošlap, tam tohle... už je to vyzkoušené, no.

Nejsem jaderný fyzik, takže si přečtu pár studií, které nejsou sponzorovány výrobcem granulí (nekoukám na miligramy atp., ale hrubý přehled) + vůbec mě zajímá, kdo co vlastní a proč co říká + diskuze + vet stránky z moderního západu a opačného konce, pořídím pár psů a sleduji.

Pes je stavěný na trávení kostí, pořád ještě ano. Když si ho koupím. Ale když jej odmala budu krmit pouze jedním druhem např. granulí (nejsu odpůrce, jen se to snažím vysvětlit, naopak jsem testovač granul a všeho možného), z čehokoli jiného mu nebude dobře, viděla jsem to. 

Tak jako se psí trávení uzpůsobilo na cukry, když se pes připojil k člověku, tak se v moderní době uzpůsobilo na hromadu masa, a je možné, že za pár /stovek, tisíc/ let už nebude pes, který by byl schopný trávit kost, a to jakoukoli. Zatím ale je a ten Ca mohu nahradit jen málo doplňky. Skořápky, řasy, toť z přírody... a ty řasy se mi nelíbí, instinkt mi říká, ať se na to vykašlu, ale to je jen můj názor proto, že vidím (zas ta laborka, ale jak jinak to zjistit, když pes žije třeba jen 10 let a kromě štítné žlázy nemám šanci zjistit, že je něco špatně, pokud nezemře skrz ledviny např.), kolik je tam "soli" atp., a cukrování z lahviček není můj koníček, odmítám.

Neřekla jsem vynechat maso, řekla jsem, že pokud dávám něco, kde je hromada fosforu, tak ten den (v závislosti na množství toho tvarohu atp.) už maso (to je svalovina, nebo vnitřnosti) nedám. 

Krmení psů není zas tak složité, jak se na netu říká. Smrtí psů vykoupená fakta jsou prostě fakta, jakože nedávejte 3kg psékovi půl kila kakaa a mrkev nastrouhejte, jinak ji krmíte zbytečně. Je jen malinko věcí, na které je dobré dávat pozor.

Krmení štěňat, starých psů, sportovců... a vynechat jedovaté.

Jako nějak tuším, kam se míří, ale přijde mi, že je to hodně v hlavě toho majitele psa. Tak jako jsem matce sebrala kocoura na víkend a co... jedl maso, granule, přežil abstinenční záchvat z nedostatku kapsiček, dokonce začal poslouchat. Začal se chovat jako normální kočka.

A pak ty alergie a bezobilné granule a bla bla... kvůli každé krávovině má pes alergii, šup granule na předpis, přemýšlení nula, pes má určitě alergii. "Zkoušeli jsme různé granule a játra." No, tak všecky, co jste zkoušeli, jsou z jedné továrny, a krvavými vnitřnostmi jste tomu fakt pomohli... Takhle nějak na tom dnes psi jsou. :-)

Kdybychom se ke psům chovali jako ke psům, bude lépe pro všechny.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 26.06.2023, 10:12:13 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 26.06.2023, 10:06:59

Megi, jsřte mi připomněla nedávný rozhovor s doktorkou Cajthamlovou, kde se ona dostává právě k tomu, že o výživě zvířat víme daleko víc než o výživě lidí :D a že k tomu dospěla právě díky jednomu zootechnikovi, který jí kdysi řekl něco v tom smyslu: "co vy víte o výživě na rozdíl od nás", což ji tenkrát jako doktorku děsně popudilo, jenže on argumentoval něčím podobným, co Vy a ona pak musela uznat, že je to pravda :) 

chvd
chvd (389 příspěvků) 26.06.2023, 11:50:07 xxx.xxx.0.1

Megi-the-pes

 

Ale my víme, co která kost obsahuje. Na to je hmotnostní spektometr + testy na psech. Není potřeba zkoumat mikrogramy, pes potřebuje to a to, jaké mám možnosti, jak mu to dodat... to je celé... radši psa jako psa než chudáčka pomalu v muzeu.

Ale nevime. Leda bychom delali rozbory a testy u kazde odlisne/nove varky kosti. A prubezne neustale testy i psovi. 

Totiž to, že ne/jíst vejce, se opravdu každou chvíli mění, je pravda, jenže pro lidi.

Pockejte, jakoze pro lidi se to "meni" a pro psy ne? To by preci znamenalo, ze vzdy, kdyz se to doporuceni zmeni pro lidi, se automaticky zmeni psi, aby jim to vyhovovalo. Mozna jste myslela, ze se meni jen to DOPORUCENI jist/nejist?

Protože na lidech se netestuje; ne tak, abych ty závěry brala alespoň trochu vážně. Ale testuje se na psech. A to velmi důkladně. Psi jsou v hlídaném prostředí, cesta a využitelnost potravy se neustále monitoruje. Odtud víme, kolik vápníku potřebuje štěně, štěně obra a starý pes třeba. A odtud pochází ta ne/doporučení pro lidi. Pro lidi nebudeme mít nikdy spolehlivá data, neb je prý špatné zavřít je do klece. Tak proto se to mění, protože studie probíhají formou dotazníků např. = na houby.

Takze testuje se na psech a vyuziva se to pro lidi? OK souhlasim, jak se pak ale mohou menit ta doporuceni pro lidi a pro ty psy ne? To nedava smysl preci.

Vyzkoumat, kolik tohodle sutriku a tyhle vodicky potrebuje tady "Pepa" lze, pokud Pepa je auto, ten organismus je vzdy jedinecny, ale hlavne ma mechanismy, ktere reguluji prijem, zpracovani, vydej.

Kost má takový docela ideální poměr Ca a P. Jenže to pro štěně nestačí. Protože roste, staví kostru, zuby... když kouknu na kuře ze supermarketu, je to tlusté... moc všeho ostatního, málo kostiček. Proto ty skelety, hřbety. Můžeme udělat pokus, pokud nebudeme teda litovat ty psy... jednomu dát celé kuře a jednomu převážně kosti; chrupavky, postupně od měkkých dál. Ten první poroste jak z vody; tuku... tam prošlap, tam tohle... už je to vyzkoušené, no.

Jenze vy nevite kolik v ktere kosti ceho je. Nikdo to nevi...snad pokud mate sve slepky tak budiz, tam by zadne velke odchylky byt nemely. No nebo taky muzeme vzit jeste tretiho psa a davat mu vseho treba mene. Neprijde Vam zajimave, ze cim vice toho o vyzive psu vime, tim vetsi "vytvory" produkujeme? Netvrdim, ze je to jen stravou.

Nejsem jaderný fyzik, takže si přečtu pár studií, které nejsou sponzorovány výrobcem granulí (nekoukám na miligramy atp., ale hrubý přehled) + vůbec mě zajímá, kdo co vlastní a proč co říká + diskuze + vet stránky z moderního západu a opačného konce, pořídím pár psů a sleduji.

To mi prijde zcela. rozumne. Ale docela odlisne od toho, co jste psala doted. Tim nenarazim na "rozumnost".

Pes je stavěný na trávení kostí, pořád ještě ano. Když si ho koupím. Ale když jej odmala budu krmit pouze jedním druhem např. granulí (nejsu odpůrce, jen se to snažím vysvětlit, naopak jsem testovač granul a všeho možného), z čehokoli jiného mu nebude dobře, viděla jsem to. 

Ja souhlasim, ze pes je staveny na kosti, ja jen psal, ze IMO nejsou pro nej nutnost. Psi dostavali kosti jakoze zbytky, z cehoz podle mne mame zafixovano, ze pes zere kosti. Jasne, zere, ale ne proto, ze je nejde nicim nahradit. Granule jsou skoro zasadne svinstvo.

Jiste, psi traveni se uzpusobuje, lidske taky....jenomze posledni dobou se hodne meni kvalita/slozeni zdroju nasi i psi potravy. Takze podle mne je mnohem lepsi premyslet nad kvalitou toho zradla/jidla nez nad tim, jestli kosti nebo maso, samozrEjmE opet plati "vseho s mirou."

Neřekla jsem vynechat maso, řekla jsem, že pokud dávám něco, kde je hromada fosforu, tak ten den (v závislosti na množství toho tvarohu atp.) už maso (to je svalovina, nebo vnitřnosti) nedám. 

Mi to tak vyznelo, tak jsem se zminil, nebot jsem predpokladal, ze to tak uplne asi nemyslite.

Krmení psů není zas tak složité, jak se na netu říká. Smrtí psů vykoupená fakta jsou prostě fakta, jakože nedávejte 3kg psékovi půl kila kakaa a mrkev nastrouhejte, jinak ji krmíte zbytečně. Je jen malinko věcí, na které je dobré dávat pozor.

Tak s timhle prave zase taky naprosto souhlasim, obzvlaste s tou posledni vetou/souvetim.

Jako nějak tuším, kam se míří, ale přijde mi, že je to hodně v hlavě toho majitele psa. Tak jako jsem matce sebrala kocoura na víkend a co... jedl maso, granule, přežil abstinenční záchvat z nedostatku kapsiček, dokonce začal poslouchat. Začal se chovat jako normální kočka.

Docela i verim, ty kapsicky musi byt neco sileneho. neco jako MCDonald pro nas :D

A pak ty alergie a bezobilné granule a bla bla... kvůli každé krávovině má pes alergii, šup granule na předpis, přemýšlení nula, pes má určitě alergii. "Zkoušeli jsme různé granule a játra." No, tak všecky, co jste zkoušeli, jsou z jedné továrny, a krvavými vnitřnostmi jste tomu fakt pomohli... Takhle nějak na tom dnes psi jsou. :-)

Kdybychom se ke psům chovali jako ke psům, bude lépe pro všechny.

Tak rozhodne. Opet zcela souhlas.

 

 

 

 

 

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 26.06.2023, 12:59:40 xxx.xxx.210.23

Ani u mých slépek nevím, kolik PŘESNĚ je v jejich kostech čeho. Pohledem vidím, že jedna je vypasená jak prasík, jedna je hrozně tenká, zdá se mi starší než ostatní. A tam budou kosti tvrdé, už bych je psovi nedávala, budou se štípat jak sviňa, leda do mixéru, jenže se mi včera rozbil...  A to se také ví, že starší kost je taková.   

Kdybychom brali vše takto, přesně na mikrogramy, tak se nikam nedostaneme, leda do Kromclu, a to nejde, neb tam nedávno chtěla odejít polovina lékařů, kdo ví, co bude dál, to bych si pomohla.

Bere se, že obecně kupujeme pro psy jídlo v tesku, barfshopu a tak. Kuřata nežijí ani měsíc a průměrně - a s tím počítáme - je v jejich kostech tolik Ca a tolik P.

Jasně, nepotřebuje kosti. Já operuji s tím, že jako zdroj vápníku, zábavy a možná čištění zubů je lepší kost než cokoli z lahvičky. Být v té lahvičce drcená kost a znát zdroj, tak pro psy staré nebo nemocné to řešení je. Ale čím jiným ten Ca získat? Chci se vyhnout zbytečné chemii.  

Jistě že se snažím hledat zdroje dobré, u mě neprojde ani prací prášek typu ariel colgate převlečená vyrážka.

Nemyslím si, že pes žere kosti. Psi jedli vždy zbytky. Až na psy šlechty atp. Ale hlavně to byly kaše, obilí, luštěninové placky, mléčné věci.  Dnes mají hromadu masa... říkám krmím masem = svalovina, vnitřnosti, chrupavky, kůže, chlupy, tuk, kosti... ale dnes je to fakt nemocné celé, psovi se dá od každého druhu masa, ovoce, oleje, semínka, ... vyfotit na insta... Raději ať si lid z diskuze odnese to, že ty kosti potřeba jsou. :-)

Pro psy se doporučení také mění. V poslední době právě hodně. Konečně. Strašné bludy se šířily. Už ale i veterináři uznali, že granule senior nic dobrého senior psům nepřinášejí, taky že z kupy proteinu nezemře pes na ledviny a tak. A pár let už taky víme, proč nám psi hynuli na srdce. 

Jo, je to takové vtipné, jak říkají - nejezte to a to, cholesterol, jezte ryby. Pak nejezte ryby, jsou tam těžké kovy. Ale omega 3. A zabijte se mezitím vysokým obsahem vit. A. Že lid nezná míru, neumí třídit informace, se ví. Na to jsou dobré i ty diskuze, mně to hodně dalo, protože jak vidím, že hromada lidí něco opakuje, ale vlastně neví proč, kde je toho zdroj, tak hned vím, že je to blbost. :D A jdu pátrat. Ale to je na dlouho, někoho to nebaví... 

Mě zajímá ta historie psů, jejich využití, jídlo pro ně... A tam je jeden takový obrovský rozdíl... Psi dnes jsou (někteří) namáháni o dost víc. Jsou nízcí, takže dýchají ten hnus z aut, máchají se v kdejaké kaluži, chceme po nich špičkové sportovní výkony, ...a to prostě znamená jiné nároky na výživu než u psa, který bydlel v hraběcí stáji a jednou za týden/měsíc vyběhl na lov divočáků nebo dělal doprovod kočáru.

Jo, víme toho hodně a čím víc, tím víc blbostí vymýšlíme. :-) Můj obranný/kompenzační mechanismus dělá to, že až zjistím hodně moc, zjednoduší mi to a řekne - hele, berem průměr, nazdar.

Tak si tady píšeme romány a já bych ale pořád chtěla vědět, čím ty kosti nahradit. :-)

 

chvd
chvd (389 příspěvků) 26.06.2023, 14:22:44 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 26.06.2023, 12:59:40

Dobra, tak nebudu psat dalsi roman.

Tak si tady píšeme romány a já bych ale pořád chtěla vědět, čím ty kosti nahradit. :-)

---

Jasně, nepotřebuje kosti. Já operuji s tím, že jako zdroj vápníku, zábavy a možná čištění zubů je lepší kost než cokoli z lahvičky. Být v té lahvičce drcená kost a znát zdroj, tak pro psy staré nebo nemocné to řešení je. Ale čím jiným ten Ca získat? Chci se vyhnout zbytečné chemii.  

Nemyslim si, ze je kosti nutne nahrazovat. 

-----

Tak Ca - vyuzitelny - je preci i v jine strave. Ano, je ho tam treba mene, nicmene spousta psu ty kosti nedostane za cely zivot a jsou v pohode. Tedy nejspise jim Ca nechybi. Nektera "chemie" nemusi byt spatna, obzvlaste, kdyz ten konkretni jedinec trpi nedostatkem Ca.

Zdravy prumerny organismus by si mel ten Ca preci umet vzit z bezne stravy bez kosti. A jsem presvedcen, ze to tak funguje.

S tema kostma mi ta situace dnes prijde tak trochu tendencni neco jako byvalo napr.:"v mlece syru, najdes silu"

Jinak mi ale prijde, ze se pomerne dost shodujeme.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 26.06.2023, 14:28:59 xxx.xxx.189.104

Téma této diskuze jsou kuřecí kosti a já bych k tomuto napsala, že je fajn, když pes ty kuřecí (syrové) kosti jí. Nevím kolik vápníku je v té či oné konkrétní kuřecí kosti. Ale z vlastní praxe můžu říct, že pokud jsem štěněti medvědoidního plemene dávala jako součást krmné dávky kuřecí kostru, tak to z mého pohledu pokrylo nároky na vápník, jak pro růst kostry, tak jsme zvládli i období přezubování.  

Měla jsem psa, co prostě odmítal jíst syrové maso, tím tedy padala možnost mu vápník podávat v podobě syrových kostí. Tam jsem tedy pak sušila a mlela vaječné skořápky a následně je zakápnuté citrónem přidávala do krmné dávky. 

Jako naprostý laik, který přečetl kde co o krmení psů BARFEM (jak se dnes moderně říká) musím říct, že čím odbornější studie, článek, tím má člověk blíže ke zhroucení a tím víc je z toho jelen a tím víc má pocit, že tohle nemůže dát v životě dohromady (alespoň mě šla z těch prvků,. poměrů, mikroprvků, vitamínů, bílkovin, proteinů, aminokyselin a nevím čeho ještě hlava kolem). Ale pak jsou tady právě ti lidi z praxe, ti majitelé a chovatelé, kteří již vychovali několikátého obříka a vyrostl jim na pohodu, kde se můžu inspirovat, kde se přestanu hroutit z toho, že nejsem schopná mít vyváženou každou jednotlivou krmnou dávku, že opravdu nevím naprosto přesně, kolik čeho v té konkrétní krmné dávce mám např. prostě rostoucímu štěněti jako součást krmné dávky šoupnu jednu kuřecí kostru, k snídani přitom mělo krupicovou kašičku s trochou másla a medíkem, k jedné svačině dostalo banán s jogurtíkem, no a ostatní jídla jsou masíčko (svalovina + nějaká ta vnitřnost) třeba s nastrouhanou mrkvičkou a červenou řepou a trochou ledového salátu a trochu rýže...pokud to pes vůbec jí, třeba moje pyrenejka mi do toho hodila vidle a tak měla jen maso a aby toho masa nebylo příliš, tak ke svačině dostala suchej rohlík..třeba...

Během tří let jsem měla 3 štěňata a všechna tři vyrostla v poho.

Prostě můj názor je, že u krmení psů nebo obecně zvířat, je třeba přemýšlet, je třeba si nastudovat, je třeba dát zvířeti to, co potřebuje, ale netřeba se z toho hroutit a dělat z toho raketovou vědu. 

Třeba náš berňucha Mates včera objevil, že mu moc chutná kompotovaný ananas se šlehačkou...no tak spapal v součinnosti se mnou misku ananasu se šlehajdou...že to není správné?? Že by tohle pes jíst neměl?? Jo tak v žádným článku nebo studii o krmení a výživě psů jsem se to nedočetla, ale nemyslím si, že bych tohle zrovna nemohla pejsovi dopřát...zase není toho kýbl a máme to párkrát do roka...Pyrenejka zase klidně spucne k večeři svíčkovou s pěti knedlíky a ještě pokukuje, jestli se ještě nepodělím o ty dva, které jsem nandala sobě. Že je to špatně?? Že by pes neměl jíst knedle s omajdou?? No asi neměl. Ale když máte psa totál nežravku, tak máte radost, když jí něco chutná a zase není to denně, je to třeba 2x do měsíce...

Opravdu si myslím, že pro "normálního" majitele psa..štěněte..který řeší jak a čím krmit je přínosnější, když si přečte, jak krmí v praxi lidi s podobně velkým plemenem, obzvlášť pokud tito lidé mají už několikátého psa, než když by si přečetl nějakou odbornou studii, protože na to mu asi jedna studie, odborný článek nebude stačit, protože vše souvicí se vším a i v tom krmení to není jen o tom vápníku, fosforu.....


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.