Aktuálně: 4 985 inzerátů174 046 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Chov ovcí a koz bez registrace

Anonymní (neregistrovaný) 08.07.2023, 16:50:11 xxx.xxx.63.287

Dobrý den, hrozí mi nějaké riziko když budu chovat kozy a ovce (každý druh do 5 ks) bez registrace? K čemu to je vlastně dobré registrovat, když nechci obchodovat a budou jen pro moji potřebu. A druhá otázka, když koupím zvíře od chovatele, ten ji má registrovanou, on ji odhlásí a já ji nenahlásím nemůže se na to nějak přijít, že byla odhlášena ale už nebyla znovu přihlášena? Děkuji, raději Anonym

Obrázek
kometa
kometa (4181 příspěvků) 08.07.2023, 18:09:04 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, hrozí mi nějaké riziko když budu chovat kozy a ovce (každý druh do 5 ks) bez registrace? K čemu to je vlastně dobré registrovat, když nechci obchodovat a budou jen pro moji potřebu. A druhá otázka, když koupím zvíře od chovatele, ten ji má registrovanou, on ji odhlásí a já ji nenahlásím nemůže se na to nějak přijít, že byla odhlášena ale už nebyla znovu přihlášena? Děkuji, raději Anonym

Obrázek

Záleží na tom, jak moc aktivní máte sousedy. Že jsou zvířata jen pro vaší potřebu, je ouřadu jedno. A může vám dát pokutu.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 09.07.2023, 01:06:44 xxx.xxx.244.25

Každá ovce a koza starší než 6 měsíců a pokud opouští hospodářství kde se narodila tak v momentě transferu musí být registrovaná v centrální evidenci zvířat ale to platí již od roku 2005 ! takže pokud se dnes stále dá pořídit zvíře bez registrace názorně to demonstruje že je celá evidence kterou vedeme k ničemu protože pokud vznikne někde nějaká nákaza zpětně kvůli neregistrovaným zvířatům veterinární správa nedohledá (ohnisko) zhola nic, což byl přitom důvod zavedení registrace všech zvířat 🐁ML.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 09.07.2023, 08:37:03 xxx.xxx.133.102
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.07.2023, 16:50:11

Já si nemyslím, že je možné koupit registrované zvíře z registrovaného chovu pokud vy registrovaný nejste 🤔 Pravda, že my jsme kupovali krávu z Česka a registrovaní jsme na Slovensku, takže ty papíry byly jiné, ale myslím, že i v Česku se musí při odsunu zvířete hlásit číslo farmy, kam se přesouvá. Prostě registrovane zvíře nemůže jen tak zmizet. 

Ovšem výjimka je možná třeba kůzle. Pokud se v registrovaném chovu narodí a nenahlásí (třeba u nás v SR je na kůzlata půl roku zatímco na tele týden), tak myslím, že ho pořídit můžete, ale pokuty bych se určitě bála a navíc nevím, zda se to pak dá nějak doregistrovat zpětně. 

Tady na slovensku byla loni akce, kdy se snažili přesvědčit neregistrované chovatele ať přihlásí starší žijící zvířata (bez pokut), ale současně se říkalo (nevím zda to byla pravda), že za zvířata, která zůstanou neregistrovaná dostanou lidi pokuty a ještě vám je mohou vzít a utratit 😬😬😬 Tak bych to na vašem místě zbytečně neriskovala, ta registrace je pár papírů… 

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 10.07.2023, 23:53:57 xxx.xxx.244.25

No jenže u nás má být podle zákona od roku 2005 registrovaný každý chov a každé zvíře, zvířata můžete sice označit do 6 měsíců od narození ale to jen pokud neopustí hospodářství kde se narodila , hospodářství můžou opustit pouze označená registrovaná zvířata, takže pokud se zde i v roce 2023 stále vyskytují neoznačená zvířata v neregistrovaných hospodářstvích jasně to dokazuje že celá centrální evidence je na dvě věci. 🐁ML.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 11.07.2023, 00:20:20 xxx.xxx.0.1

Představujete si to špatně. Pokud prodejce prodává registrované zvíře, tak do Evidence uvádí, kam šlo - číslo vašeho registrovaného hospodářství. Bude po vás to číslo chtít, často se píše do smlouvy, pokud ta se při prodeji vystaví. Takže nemůže zvíře “odhlásit” a vy nepřihlásit. Samozřejmě, že se na to přijde - původního chovatele kontaktují a on bude volat vám, proč jste nepřihlásili.

Jediné, co může, pokud je s vámi domluven, uvést “Domácí porážka” a zvířeti známky sundá a prodá ho vám. Ze systému zvíře vypadne a je neregistrované u vás. Samozřejmě na to mnoho chovatelů nepřistoupí - proč taky. Registrace není žádná buzerace, aní šmírování, slídění. Naopak, v případech plošných nakažlivých onemocnění, je alespoň přehled, kde jsou jaká zvířata, kolik je v zemi kusů a kolik léčivé látky se např. má objednat a podobně. Registrovat chov zvládne každý.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 11.07.2023, 00:30:58 xxx.xxx.244.25
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 11.07.2023, 00:20:20

No jo jenže pokud tu stále jsou “mraky” neregistrovaných zvířat v neregistrovaných chovech je úplně iluzorní se domnívat že by se v tom snad dala nějaká nákaza zpětně dohledat a tím celá ta evidence postrádá smyslu.🐁ML.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 11.07.2023, 08:20:37 xxx.xxx.147.163
lesakm:

No jo jenže pokud tu stále jsou “mraky” neregistrovaných zvířat v neregistrovaných chovech je úplně iluzorní se domnívat že by se v tom snad dala nějaká nákaza zpětně dohledat a tím celá ta evidence postrádá smyslu.🐁ML.


Ale to je problém těch, kteří si zvířata pořídí a neregistrují. Přitom je to opravdu otázka pár minut. Pak by to smysl mělo.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 11.07.2023, 08:59:26 xxx.xxx.198.226

To je problém nevymahatelnosti. Faktem je a bude, že lidi jsou líní, a jak se můžou nějaké byrokracii vyhnout, tak to udělají (jako osobně se nedivím). Tohle je potřeba řešit shůry, stejně jako další oblasti lidského žití, ve kterých bychom nejraději od lidí očekávali slušnost a společenskou zodpovědnost ku prospěchu všech.

Ještě tak by to šlo popohnat motivací, tj. když se registruješ, okamžitě dostaneš bez dalšího takovou a takovou dotaci na ovečky. To by ten server ale zítra spadnul.

Anonymní (neregistrovaný) 12.07.2023, 06:27:06 xxx.xxx.63.287

Inu dobrá a jakou to teda vlastně skýtá pro mne výhodu zvířata registrovat? Nebo jde pouze o nástroj k šikanování chovatelů.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 12.07.2023, 08:32:26 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Inu dobrá a jakou to teda vlastně skýtá pro mne výhodu zvířata registrovat? Nebo jde pouze o nástroj k šikanování chovatelů.


Že nedostanete pokutu. V čem vidíte šikanu? Psi se přece taky přihlašují. I koně - jako já. A problém v tom nevidím.

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 12.07.2023, 08:50:29 xxx.xxx.225.131

Za 12 nebo kolik let chovu ovci nevidim v registraci pro me zadnou vyhodu nebo bonus. Pro malochov uplne zbytecna vec. Kdo pobira dotace byt jen na plochu, ten je buzerovanej kontrolama. Ale ono jiste prituhne, toho se nebojim ze ne.

Fatia
Fatia (90 příspěvků) 12.07.2023, 10:22:23 xxx.xxx.205.210

Proč se chovatelé koz a ovcí tak brání registraci? Psi se registrují, koně taky, auto též, telvize taky (poplatky)… Z registrace ničeho neplynou většinou žádné výhody, v některých případech z toho plynou naopak poplatky pro majitele. Přesto by nikdo nikomu neradil, ať psa na úřad nehlásí, televizní zatají, SPZ odmontuje… Prostě žijeme ve společnosti, právním státě, existují nějaká pravidla. Na podzim jsme měli ve vedlejší obci výskyt ptačí chřipky, naše obec spadala do pásma, kdy slepise nesměly být vypouštěny, v mém blízkém okolí vím minimálně o 3 zahradách, kde se slepice po celou dobu opatření volně procházely. Netuším, zda chovatelé slepice nahlásili na úřad, jak měli, ale kroutila jsem hlavou vždy, když jsem venčila okolo. Na té ptačí chřipce je dobře vidět, proč stát potřebuje vědět, kde se chovají a jaká zvířata. Může pak účinně reagovat, když je to potřeba. Čeho se bojíte? Že vám stát přikáže půl každé porážené ovce věnovat školní jídelně? Daně z kozy?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 12.07.2023, 10:36:02 xxx.xxx.198.226
Anonymní:

Inu dobrá a jakou to teda vlastně skýtá pro mne výhodu zvířata registrovat? Nebo jde pouze o nástroj k šikanování chovatelů.


Vám osobně asi konkrétně žádnou.

Pro společnost, potravinovou bezpečnost, statistiky, monitoring nákazové situace a tak dále, je to výhoda.

Přeneseně v případě nějakého ohrožení tedy výhoda i pro vás, když bude veterinární správa díky odpovídající registraci zvířat a jejich pohybů umět dohledat konkrétní ohniska nákazy a místo, aby nechala vymlátit všechny ovce v okruhu 100 km (i ty vaše teda), nařídí karanténu a vymlátí pouze konkrétní zdroje nákazy (teda třeba zrovna ne ty vaše).

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 12.07.2023, 10:36:04 xxx.xxx.225.131
Odpověď na příspěvek uživatele Fatia z 12.07.2023, 10:22:23

Dobrej priklad s tou ptaci skripkou .))) spousta chovu nejspis zanikla zbytecne. Vcetne holubu… Tyhle pravidla tady jsou v cele historii lidstva kratce. Neni to davno, co se zadni psi registrovat nemuseli nebo to nikdo na vsi neresil. Co bylo naopak super, tak  ockovani proti vztekline. Do vesnice prijel veterinar a opichal toho kdo prisel. Za par susnu. Nikdo se niceho neboji, kdyby se bali, tak priposrane budou registrovat. Rozdil mezi psem a hospodarskym zviretem je ten, ze hospodarsky zvire nevi dne ani hodiny kdy na nej chovatel vztahne kudlu. U jehnat na maso je to vubec ptakovina. 

Fatia
Fatia (90 příspěvků) 12.07.2023, 10:47:24 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 12.07.2023, 10:36:04

Není to tak dávno, co nebylo dokonce ani to očkování. Teď je povinnost očkovat. Časy se prostě mění, i pro chovatele ovcí a koz. 

bambule
bambule (415 příspěvků) 12.07.2023, 11:04:16 xxx.xxx.48.214

Mám teoreticky dotaz. Když budu mít doma ovce - kozy bez registrace hospodářství a něco se pokazí… přivolám veterináře a co teď? Jak on vykáže léčení. Nebo kafilérii. S tímto vůbec nemám praxi. Pracovala jsem ve velkém podniku kde vše bylo dle zákona. Vím, že veterinář vypisoval lejistra o podání léčiv v tom a tom hospodářství… když se prodávali jateční vepři byla prodejka jasné označena, že je zvíře určené pro jatka. Při prodeji selat se vypisovalo nové hospodářství…. 

mastnacekk
mastnacekk (523 příspěvků) 12.07.2023, 12:54:07 xxx.xxx.80.12
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 12.07.2023, 11:04:16

Tak to je uplne zbytecna otazka. Na ovce vam prijede tak 1 vet ze 100. Ovce se leci predevsim nozem. Kafilerka? Mate psa? A kdyz nemate psa, mate pozemek, nejlip pod svestku. Mankote, ze se lidstvo dostalo az do tohodle stavu, jsem z toho konsternovanej 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.