Aktuálně: 4 775 inzerátů176 295 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Chov ovcí a koz bez registrace

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 12.07.2023, 13:03:20 xxx.xxx.22.213
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 12.07.2023, 11:04:16

mě jako veterináře registrace ovcí vůbec nepálí, to je problém vás jako chovatele, ne můj.

bambule
bambule (420 příspěvků) 12.07.2023, 13:03:35 xxx.xxx.234.116
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 12.07.2023, 12:54:07

Mě je jedno jestli jste konsternovaný nebo modro-bilý s růžovými puntíky.  Takže když budu mít třeba průjem u malých jehňat tak je prostě zapichnu a hotovo? Asi mám štěstí, protože znám takové veterináře, kteří ještě v této době dělají hospodářská zvířata. Otázka byla teoretická, jen k ukojení mé zvědavosti. 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 12.07.2023, 13:11:48 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele mastnacekk z 12.07.2023, 12:54:07

S tímhle přístupem, proč vás trápí vlci? O jednu pečínku víc nebo míň, no bóže, však zbytky zakopete pod švestku. Znám několik chovatelů ovcí i koz a překvapivě, nemocná či zraněná zvlířata léčí. Jasně, každý vetrinář nedělá hospodářská zvířata, ale někteří ano a každý chovatel, co znám, má na takového kontakt. Po prohlídce veterinářem to někdy i tím nožem skončí, ne že ne, ale není to první a jediný léčebný nástroj.

mastnacekk
mastnacekk (526 příspěvků) 12.07.2023, 19:48:55 xxx.xxx.80.12
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 12.07.2023, 13:03:35

Prujem u mladych jehnat uz neznam. Jedna veterinrka me pred mnoooha lety jednu ovci naprala kde cim  ze par minut na to posla. Za par let jsem resil zlomeninu u jehnete, jina vetka ho tak obvazala, ze by jen lezelo. Sundal jsem to, dal ho s ovcej do malyho choulu a na konec narostla pekna pecinka. Nechapu paralelu s vlkama, trosku mimo. Starsi jehnata srackujou ze zacerveni. Problem u preslechtenych plemen. Kazdej chce hlavne masny plemena a pak to ladujou chemkama hlava nehlava. Veti profitujou,pastviny se zamorujou a paraziti ziskavaj rezistenci. Ja z tohodle zacarovanyho kruhu uspesne vystoupil. Letos opet bez odcerveni a beze ztrat. Masa bude dost. A ta vlnaaaaa, radost zaborit nuzky.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 13.07.2023, 23:16:31 xxx.xxx.244.25
Bodlinka:

mě jako veterináře registrace ovcí vůbec nepálí, to je problém vás jako chovatele, ne můj.


No jak se zdá neregistrovaná zvířata nepálí ani veterináře z SVS kterým měla především sloužit k lokalizaci nákaz, pokud ji tedy SVS nechce “jak se jeví” dle její dosavadní aktivity ohledně registrace k tomuto účelu využívat tak se znovu ptám proč ji jako chovatelé máme vůbec dělat ? Dokud nejsou registrována všechna zvířata postrádá to celé smysl, přecež  kdyby SVS chtěla aby všechna zvířata registrována byla mohla by dávno (od roku 2005) ze své funkce “delegovat” oznamovací povinnost kde jsou taková zvířata na všechny veterináře v republice a tím by se postupně registrovalo všechno, a potom by registrace začala mít z hlediska nákaz svůj smysl. 🙄ML.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 13.07.2023, 23:57:10 xxx.xxx.23.57
Odpověď na příspěvek uživatele lesakm z 13.07.2023, 23:16:31

pletou se vám kompetence. svs řeší jen veterinární zákon a zákon na ochranu zvířat proti týrání. registrace ovcí je věc zákonu o šlechtění a plemenitbě

svs nemůže v tomhle směru nic, stejně jako neřeší třeba nedaněný cigarety.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 14.07.2023, 00:09:10 xxx.xxx.244.25
Bodlinka:

pletou se vám kompetence. svs řeší jen veterinární zákon a zákon na ochranu zvířat proti týrání. registrace ovcí je věc zákonu o šlechtění a plemenitbě

svs nemůže v tomhle směru nic, stejně jako neřeší třeba nedaněný cigarety.


No dobře ale pokud chce SVS dohledávat nějaké nákazy  prostřednictvím evidence neměla by se náhodou taky snažit aby to celé bylo funkční ? Nebo pro nákazy taky nemá “kompetence” tenhle přístup “nehas co tě nepálí” a že různé úřady spolu nespolupracují (plemenářská inspekce + SVS) mi připadá tak “český” potom se tu jen každý diví že tady nic  nefunguje když si přitom každý “hrabe” na svým písečku, bohužel tahle “nespolupráce” začíná už ve škole.🐁ML.

Buggyra
Buggyra (3269 příspěvků) 14.07.2023, 07:27:04 xxx.xxx.198.226

Ony ty úřady díky neefektivitě byrokratického aparátu mají nejspíš dost co dělat samy se sebou a vlastní agendou a drží se striktně svého kopyta, protože prostě není kapacita. Aby se něco změnilo, musely by se změnit úřední postupy, cojávím, asi třeba služební zákon nebo zákon o státní správě, atd. a to už je zase na vůli shůry a politických rozhodnutích…

kometa
kometa (4319 příspěvků) 14.07.2023, 07:39:01 xxx.xxx.147.163
lesakm:

No dobře ale pokud chce SVS dohledávat nějaké nákazy  prostřednictvím evidence neměla by se náhodou taky snažit aby to celé bylo funkční ? Nebo pro nákazy taky nemá “kompetence” tenhle přístup “nehas co tě nepálí” a že různé úřady spolu nespolupracují (plemenářská inspekce + SVS) mi připadá tak “český” potom se tu jen každý diví že tady nic  nefunguje když si přitom každý “hrabe” na svým písečku, bohužel tahle “nespolupráce” začíná už ve škole.🐁ML.


Bodlinka má pravdu. Ne, že by SVS a jiné ouřady všude a vždy využívaly své kompetence, o tom si nedělám iluze, neb sama vím. 

Ale - k nám třeba přišla kontrola,  bývalý propuštěný zaměstnanec (kradl) poslal udání ohledně týrání zvířat. Samozřejmě se neprokázalo, byla to jenom pomsta. Kdyby napsal i na plemenáře, že nemáme evidenci, tak by přišli taky. A rovněž by nic nenašli. To jsme si hlídali a vedli stájový deník včetně průkazů koní.

Prostě, kdyby každá inspekce dělala to, co má… Jenže všechno je o lidech, že jo.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 14.07.2023, 07:58:41 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 13.07.2023, 23:57:10

Tak pokud jsou ty registrace pouze kvůli šlechtění a plemenitbe, pak mi nedává smysl všechno to s tím dohledáváním nakažených zvířat, ne? 

Popravdě já se přikláním k tomu nazoru, že registrace hospodářských zvířat v malochovech je pouze buzerace chovatelů a nástroj, který stát bude moci zneužít, až zavedou uhlikovou daň z každého kusu skotu. Pokud mám dvě kozy a jednu krávu, neberu žádné dotace, nevím, proč bych kvůli tomu měla být někde registrovaná a hlásit, jestli se narodilo jedno nebo dvě kůzlata, která na podzim půjdou do pekáče. Kvůli několika slepicim a husam nebo kralikum, se taky nikde registrovat nemusím, tak proč je to pro kozy jiné?

Je to pro mě stejný nesmysl jako platit poplatek za psa a za kočku ne. Nebo obecně poplatek za pracovního psa, který žije na venkově a třeba pase ovce. Poplatek za psa mi dává smysl možná někde ve městě, ale takhle? 

Buggyra
Buggyra (3269 příspěvků) 14.07.2023, 08:30:41 xxx.xxx.198.226

To, že se tím zabývá plemenářský zákon a kontroluje příslušný oddíl státní správy ale neznamená, že by tu evidenci pak nemohly využívat i další složky státní správy, takže ano, i pro monitoring nákazové situace, řešení dotací, a jistě nějaké další procesy je ta registrace využívaná.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 14.07.2023, 22:18:34 xxx.xxx.244.25
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 14.07.2023, 07:39:01

Všechno je o “spolupráci” a ta se v čechách už od základní školy prostě moc nenosí. ML.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 14.07.2023, 22:24:52 xxx.xxx.244.25
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.07.2023, 08:30:41

 Aby to pro nějaké nákazy mělo mít smysl musela by být ta evidence kompletní, pokud v ní je “polovina ” zvířat je to zbytečné mrhání naším časem a prostředky a bylo by lepší ji zrušit,  nakonec obecně zastávám názor že to co nefunguje je lepší zrušit  I TAK MÁME BYROKRACIE AŽ NAD HLAVU  ML.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 14.07.2023, 22:29:32 xxx.xxx.244.25
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 14.07.2023, 07:58:41

Do roku 2005 byla vyjímka z registrace do 3ks potom ji zrušili a mám takový dojem že se tenkrát právě že oháněli právě tím dohledáváním “nákaz” a dodnes se nikomu stejně nepovedlo vše doregistrovati. 🙄ML.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.