Aktuálně: 4 665 inzerátů177 745 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

Lovecké plemeno

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 30.08.2023, 08:34:55 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 30.08.2023, 08:30:09

Mým snem byl od dětství Irčák. Irčák Finn, jmenoval by se stejně jako ten knižní vlkodav a ten sen jsem si sice splnit mohla, ale……..žijí tak krátce, že na to nemám odvahu. 

Sarah01
Sarah01 (1677 příspěvků) 30.08.2023, 08:34:59 xxx.xxx.11.197
Zrzavci:

Pes už je dneska často bohužel doplněk, … rozmar, ….výsledek reklam, kde je taťka, mamka, dvě děti a pes, případně kočka, ….důsledek toho, že ho maj přece všichni, tak já taky…… Není to vždy o tom niterným pocitu s kterým se člověk narodí, že prostě má psy vrostlý do osrdí.


Bohužel. V poslední době se i dost odrostlejších štěňat vrací zpátky do rodných CHS, kamarádce, která chová 14 let, se vrátila 10 měsíční fenka poprvé za celou tu dobu, co chová.

Sarah01
Sarah01 (1677 příspěvků) 30.08.2023, 08:43:05 xxx.xxx.11.197
Zrzavci:

a to je ještě ta dobrá varianta, že toho psa vrátí domů.


To určitě, akorát to vždycky přijde v tu nejnevhodnější dobu, kamarádka si před nedávnem na barvě zlomila nohu. ☹️

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 30.08.2023, 08:45:07 xxx.xxx.226.6
Sarah01:

To určitě, akorát to vždycky přijde v tu nejnevhodnější dobu, kamarádka si před nedávnem na barvě zlomila nohu. ☹️


No tak to je teda echgold blbý. navíc předpokládám, že fenka v příjemném věku nastávající  puberty, není výchovou dotčena.

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 31.08.2023, 14:24:11 xxx.xxx.130.20

To jsme si zas pocetla a delat jsem to nemela. Vlastne mela, jsme rada ze je vic podobne posahanych lidi, kteri ale maji rozum - tedy touzi po nejakem plemeni, ale vedi ze na nej nemaji cas/vek/prostor/naturu/… Diky za to.

Jinak ano, stejne jako Eduza je mym snem fena CF. Stejne jako Mi jsem unesena ladnosti a pohybem Pointru. A Ircak Finn byl vedle kolie Lassie a Bileho Tesaka mym vernym pruvodcem skrz cele me deststvi a dospivani … 

Jenze - byt moji psy lovecinu delaji (ja nejsem myslivec, jen delam loveckou kynologii) a maji vyziti na honech na drobnou (jupi, od patku nam zacina sezona) a pres rok mimo sezonu chodime po zkouskach aby nevysli ze cviku a nevypadli z kondice, tak preci jen, na to abych mela POI nebo CF to porad jeste neni. S praci na bazantnici nebo kacarne se vlohy tehle plemen neprojevi, spis se kazi, protoze proste vystavovat pevne v bazantnici uplne neni mozne. Ale jednou treba, az bude v duchodu vic casu … 

 

billy (neregistrovaný) 01.09.2023, 09:17:11 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Dublinbarzoj z 30.08.2023, 00:49:00

Jako mladá jsem si za peníze z brigád pořídila štěně dalmatina. Před školou vyvenčit a po škole hned domů venčit, cvičit, na kole, do přírody.  Chodil na volno, přivolání měl slušný, ale párkrát taky došlo k excesu a pustil se za zajícem. Když mu bylo sedm let, šel se mnou bydlet do bytu, do tý doby bydlel v kotci + doma v domku. V sedmi letech ale už spolehlivě poslouchal, nicméně jsem měla malé dítě a k tomu bytového dalmatina. Takže ráno před školkou a prací ven, po návratu okamžitě se psem, na kole, do přírody. Nějak jsem to musela skloubit, ale moje povinnost je dát psovi dobrý život. 

Ve dvanácti umřel a já si pořídila pointera. Do bytu. Takže opět ráno se psem, po práci okamžitě domů, uklidit co tam napáchal a šup do přírody. Přivolání opět solidní, chodil na volno. Párkrát taky vyrazil za zvěří, ale hned se vrátil, pokud jsem ho nezvládla odvolat. Lovecky používán nebyl, zkoušky neměl. Lovecké vlohy jo, vystavoval krásně.  Byl strašně temperamentní, jak jinak, ale hodný a poslušný, trošku tvrdohlavý. Když byl mladý a sám doma, hledal si zábavu, naučila jsem se hodně dobře předvídat a odstraňovat věci z dosahu. Ale nic nedemoloval, jen si hledal zábavu a činnost.

Ve dvanácti umřel a já si pořídila borderteriéra. Chtěli jsme už menší plemeno,  ne gaučáka, ale psa do přírody. Bordík je povahově strašně fajn, milý, chce se zavděčit. Ale je to lovecký teriér, takže chce lovit a vraždit. I tak chodí od mala na volno, přivolání opět slušný. Jednou se zaběhl za zvěří a nechal se dovést z vedlejší vsi autem - má známku se jménem, telefonem a adresou. Jednou nám vypálil na Šumavě za zajícem, ale vrátil se hned, i v neznámém prostředí. Dnes je mu třináct let.

S loveckým psem se dá žít. Ale člověk mu musí obětovat strašně moc času, přizpůsobit svůj životní styl. Chodit denně do přírody, vyčlenit si pro psa několik hodin denně.  A to po dobu min.dvanácti let, bez ohledu na životní změny, které za dvanáct let jistě nastanou.

Ohaři a setři se mi líbí moc, ale už bych si nikdy nepořídila psa jen proto, že se mi líbí. Dvanáct let s pointrem bylo hodně náročných, protože ohaři jsou nároční psi. Jak už bylo řečeno, potřebují zaměstnat, pokud lovecky nepracují, potřebují náhradní činnosti, přírodu. Den co den. Člověka to může unavovat, je to náročné.

Takže pokud chce zakladatel obětovat svých budoucích nejméně dvanáct let psovi, ať si pořídí lovecké plemeno.

anonymní (neregistrovaný) 01.09.2023, 14:20:28 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 01.09.2023, 14:05:30

A taky z toho, že mnoho majitelů psů má nižší IQ než  jejich pes. (Což vyvažují o to vyšším sebevědomím.)

Sardullah
Sardullah (1027 příspěvků) 05.09.2023, 12:08:33 xxx.xxx.189.104

Obecně myslím, že jde především o to, aby si pes s rodinou sednul, aby vyhovovala povaha, temperament, aby zapadl do aktivit rodiny. Pokud k tomu pes na 100% splňuje představy, co se vzhledu týče, tak juchůů. Prostě pokud pes sedne do rodiny jak poklice na hrnec, tak je to ráj na zemi…pro všechny zůčastněné. Bohužel mi přijde, že lidi jako hlavní a nejdůležitější kritérium řeší vzhled…tak zase chápu, každej člověk si chce pořídit psa vzhledově dle svých preferencí, ale bohužel často se z toho tak nějak vytrácí to, co plemeno skutečně potřebuje…jaké aktivity. A často jsou i tyto potřeby plemen přehlíženy. Prostě tenhle pejsek se nám líbí nejvíc ze všeho a je přátelský k lidem…super…berem…ale že je s ním potřeba pracovat xy hodin denně, aby byl spokojený….tak to i před pořízením vědí, ale třeba to nebude tak horký…

Já neustále nevycházím z úžasu, co mi lidi často vykládají o svých psech…doma se to počůrává, je to hloupej pes, vůbec neumí poslouchat, na vodítku táhne jak lokomotiva, doma furt něco ničí, skáče nám po hlavě atd atd…a vždycky je jako viník označován pes…je to prostě debul a magor…ze strany páníčka absence jakékoliv sebereflexe, že by chyba nemusela být na straně psa.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (796 příspěvků) 05.09.2023, 12:14:00 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.09.2023, 12:08:33

To máte stejný i u koní. Málokdo pochopí, že kůň (potažmo zvíře obecně) je zrcadlem toho, kdo s ním pracuje. 

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 05.09.2023, 12:16:56 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.09.2023, 12:08:33

Sardullah - vy nevíte, že sebereflexe je dnes sprosté slovo? Stejně jako zodpovědnost. NIKDO chyby nedělá, to ostatní. Budete jako firma řešit špatné provedení práce na budově a řemeslník je schopen se s Vámi prostě hádat a hádat a hádat, neuzná to, že jsou tam praskliny vedoucí k porušení voděodolnosti. Nejprve vám bude tvrdit, že tam nic takového není a posléze, že dokud tam neprší, tak……. 😀 

Lily
Lily (163 příspěvků) 05.09.2023, 12:34:56 xxx:xxx.2cab:fd3
Sardullah:

Obecně myslím, že jde především o to, aby si pes s rodinou sednul, aby vyhovovala povaha, temperament, aby zapadl do aktivit rodiny. Pokud k tomu pes na 100% splňuje představy, co se vzhledu týče, tak juchůů. Prostě pokud pes sedne do rodiny jak poklice na hrnec, tak je to ráj na zemi…pro všechny zůčastněné. Bohužel mi přijde, že lidi jako hlavní a nejdůležitější kritérium řeší vzhled…tak zase chápu, každej člověk si chce pořídit psa vzhledově dle svých preferencí, ale bohužel často se z toho tak nějak vytrácí to, co plemeno skutečně potřebuje…jaké aktivity. A často jsou i tyto potřeby plemen přehlíženy. Prostě tenhle pejsek se nám líbí nejvíc ze všeho a je přátelský k lidem…super…berem…ale že je s ním potřeba pracovat xy hodin denně, aby byl spokojený….tak to i před pořízením vědí, ale třeba to nebude tak horký…

Já neustále nevycházím z úžasu, co mi lidi často vykládají o svých psech…doma se to počůrává, je to hloupej pes, vůbec neumí poslouchat, na vodítku táhne jak lokomotiva, doma furt něco ničí, skáče nám po hlavě atd atd…a vždycky je jako viník označován pes…je to prostě debul a magor…ze strany páníčka absence jakékoliv sebereflexe, že by chyba nemusela být na straně psa.


Bohužel taky vidím dnes problém většinou hlavně ve výběru plemene. Paní chtěla šestikilometrové procházky a aby ji trošku pes povzbudil k větší aktivitě, tak si pořídila borderku z pracovní linie a borderce doma začalo hrabat. 

Nebo lidi si pořídili JRT a pes jim soustavně demoluje byt, protože procházka kolem paneláku je pro něj málo. Taky je to prý debil pes, protože měli už jednoho a tomu ty procházky stačily (toho jim ale přejelo auto). 

Pravidelně inzeráty na darování bulla, že si pořídili děti a pes je moc hrr a oni mají strach, že co by kdyby. Protože každý chce bulla. 

Další s pastevcem, že se nekamarádí s cizími psy a majitelka by hrozně ráda, aby si mohl pohrát na psím hřišti… 

Co jsem už zmiňovala lovečák s elektrikou nucený jít u nohy a když udělal krok bokem, dostal ránu.

Mohla bych takhle pokračovat do nekonečna. Však se stačí podívat na skupinu Daruji psa. To je přehlídka všemožně špatně vybraných plemen a hurá akcí. 

Sardullah
Sardullah (1027 příspěvků) 05.09.2023, 16:58:13 xxx.xxx.189.104
Lily:

Bohužel taky vidím dnes problém většinou hlavně ve výběru plemene. Paní chtěla šestikilometrové procházky a aby ji trošku pes povzbudil k větší aktivitě, tak si pořídila borderku z pracovní linie a borderce doma začalo hrabat. 

Nebo lidi si pořídili JRT a pes jim soustavně demoluje byt, protože procházka kolem paneláku je pro něj málo. Taky je to prý debil pes, protože měli už jednoho a tomu ty procházky stačily (toho jim ale přejelo auto). 

Pravidelně inzeráty na darování bulla, že si pořídili děti a pes je moc hrr a oni mají strach, že co by kdyby. Protože každý chce bulla. 

Další s pastevcem, že se nekamarádí s cizími psy a majitelka by hrozně ráda, aby si mohl pohrát na psím hřišti… 

Co jsem už zmiňovala lovečák s elektrikou nucený jít u nohy a když udělal krok bokem, dostal ránu.

Mohla bych takhle pokračovat do nekonečna. Však se stačí podívat na skupinu Daruji psa. To je přehlídka všemožně špatně vybraných plemen a hurá akcí. 


Kamarádka se mi nedávno zmínila, že po odchodu jejího dědouška rotvíka, že uvažují o pořízení dalšího pejska. Psa, co by spolehlivě pohlídal, miloval děti,  .…neboť mají malou vnučku, toleroval časté návštěvy příbuzenstva i kamarádů, byl by to venkovní pes, ale nechtějí dlouhosrsťáka.  No a co jim z toho vyšlo?? Že ideální kandidát je argentinská doga.  No tý brďo, já mám argentínu zafixovanou jako “jinou” ligu a osobně bych si na takového psa vůbec netroufla. Když jsem se o tom zmínila, tak mi bylo řečeno, že si o tom plemeni dost načetli a že jim přišlo ideální a kamarádka byla dost překvapená mojí reakcí. No já si pak schválně zadala do vyhledávače toto plemeno. Zjistila jsem, že je argentína označována za přátelského a veselého psa. Kamarád pro vás a pro vaše ratolesti a spolehlivý ochránce.  Tak si tak říkám, že jsem možná zaujatá, kvůli špatné pověsti argentínských dog a třeba je to opravdu fajn pes. Ale tak nějak mi v hlavě bliká výstražná kontrolka, že takovej pesan může být nakonec třeba i velkej průšvih. Navíc mi ten pes nepřijde úplně vhodnej na celoroční bydlení venku. A že si fakty myslím, že to není pes pro každého.

Tak říkám…hele a co takhle pořídit leonbergera nebo (přihřála jsem si polívčičku, ne že ne) pyrenejku…miluje děti, pohlídá, venku mu zima nebude, není to žádnej echt temperamentní magor, co nepotřebuje někde trdlovat na cvičáku, stačí domácí výchova a to, že má kolem sebe svojí rodinu a nějaká ta prochajda, nějaký to pomazleníčko, nějaká ta hra. No tak to prej ne, opravdu nechtějí nic dlouhosrstýho.

No tak jsem sama zvědavá, co si nakonec poříděj.

Lily
Lily (163 příspěvků) 05.09.2023, 19:55:51 xxx:xxx.cc62:480c
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.09.2023, 16:58:13

Klasická doga ano, ale už jsem měla čest narazit na nezvládnutou argentinu, takže za mě do rodiny s dětmi jako úplně ideální bezproblémový pes mi jako nepřijde. 

Klasická německá doga mi přijde naopak vhodnější, ale ani jeden z těch psů mi nezní jako pes do kotce. To asi spíše toho labradora. 

Úžasnej pes k dětem je dlouhosrstá kolie. Sestra má teď kombinaci miminko a dlouhosrstka a naprosto úúžasná. Taková chůvička jemná. Je to ještě puberťák, takže se musí hlídat, ale není to stejná úroveň hlídání, jaké mám já s minibulíkem. Někteří lidé je mají i venku. Můžete doporučit tu. Ségra má takovou, která by byla venku pořád. Miluje to tam. 🙂 Já vím, že chtějí krátkosrsté, ale za mě i na ten úklid je to jednodušší. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 06.09.2023, 08:45:39 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Lily z 05.09.2023, 19:55:51

Labradora do kotce prosim ne. Zadneho retrievera. Oni si sice zvyknou, ale to co dela retrivra retrivrem se tim proste zabije. Fakt potrebujou byt s rodinou, fakt potrebujou lezet u nohou pri sledovani televize, motat se v kuchyni a hlidat dvere od hajzliku …  
Vzdycky, kdyz mi nekdo rika ze si retrivr v kotci a na zahrade sam zvykne, tak je poslu projit se do satelitu u vetsich mest. Na pulce zahrad sedi labik nebo goldik. Sam, ceka az s enekdo vrati a pri pruchodu vratka/barak ho aspon dvakrat pohladi, nez se za panickem zas zavrou dvere a pes zas bude cekat na cestu zpatky … temhle psum se kouknete do oci, pak prijedte ke mne a kouknete do oci mejm psum … ten rozdil vidi i laik.
Cest vyjimkam. 

Jinak co se tyce vyberu plemene … iluze o lidech a jejich inteligenci jsem ztratila uz davno. 
Rok 2005, fenu mi na ulici sestrelila prave Argentina. Pani z dalky volala “Ona je hodna, ona dela canisterapii…” No, skoncilo to malem vykouslym okem. Pani nechapala, ja po pul roce ano - jela jsme se svymi psy na prezkouseni CT a rozhodci mi vypravel jak rok pred tim vyrazil pani s fenou argentiny, ze fena na to nemela. Nechtela kontakt s cizima lidma, nechtela kontakt se psy, vadil ji hluk … rozhodci ji rekl, at si vybere bud jine plemeno (vhodnejsi), nebo aspon jineho jedince, protoze ne kazdy na to proste je. Pani zasek, ze ona bude mit prvni CT Argentinu v CR … no, udelala zkousky jinde, kde to netocej pres povahu psa, ale pres cvicakovskou poslusnost. No a fena se z toho v podstate zcvokla, ze ji tlacej nekam dke je ji nekomfortne. Pak pokousala i panicku a snad pry i nejake klienty … Jo, ambice …

A druhy, pro me nezapomenutelny priklad. 
Jdu se svoji puvodni 4 jeste v Praglu, tusim rok 2008. Psi nauceny ze u silnice se ceka. Mirny kopecek dolu, cca 400 metru, vzdy dvacet metru trava a pak silnicka a zas trava … pokazde kdyz dosli cokolni na travu cuchali si, jak se doslo k silnici, hezky k noze a prejit v klidu. A porad dokola. 
Dole pod kopeckem na to s hubou dokoran koukala mada, na jojosnure vzpinajici se hladkosrstej foxl. Pani v uzasu, prej jak jsme je to naucila … ze ten jejich deb..il jen zdrha, doma nici, steka, z voditka to pustit nejde, … 
Na muj dotaz z ni vypadlo ze pes jde na spagate rano ven na 10 minut, odpoledne na celych 20 a vecer na 10. Pes z pracovni linie, od myslivce … Jo, chovatel by tez zaslouzil pres usta ze jim to prodal. Ale madam nestatsna, pry co s tim. Ze se jim pes libil, ze je hezky barevnej, hladkosrtej a akorat velikost, proste ideal do panelaku. Nejak se ji nelibila ani rada na vyrazne navyseni pohybu a treninku psa, ani moznost dat psa radeji pryc a poridit mopsla na baterky. Tak nevim jak to s nim nakonec dopadlo.

Lidi si porizuji psa jako doplnek - aby jim ladil s fasadou, s kabatem (oboji mi rekli zajemci o stene od nas), ze se jim lidi na fotce, ze takoveho nikdo nema, ze … a ze pes ma nejaka plemenna specifika a neni to vec kterou v pondeli pouziju a v utery dam do skrine protoze ted se mi nehodi, to jim nejak nedocvakava ☹️

megi-the-pes
megi-the-pes (2294 příspěvků) 06.09.2023, 09:31:34 xxx.xxx.61.107

Argentýna… to je ztraceno v překladu, totiž to není doga jako německá doga. Ve zkratce - umí být hodně, hodně nebezpečný lidem i zvířatům. Většinou to nikdo nechce pochopit, přijmout, tak říkám, že pitbullek se před argentýnou může jít zakopat třicet metrů pod zem. Ještě že jsou tak velcí, že to málokdo chce živit, takže jich tu nepotkáváme hejna. A většina si dost brzy podá páníčka nebo dítě, takže se dospělosti nedožije.
Aby člověk zjistil, co to je za psa, musí se podívat, z čeho je složený. A kolik toho napáchal za posledních pět let jen, kouknout do novin, ono to vypadá, že straším a přeháním…
 

billy (neregistrovaný) 06.09.2023, 11:17:42 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.09.2023, 12:08:33

Já se ještě setkávám s tím, že lidi nezvládnou jedno plemeno a klidně si pořídí ještě náročnější plemeno (např. po labradorovi následuje dobrman, po angl.buldokovi americký staford atd.). Ten pes je nešťastnej a k tomu je nešťastný i okolí takových namistrovaných bezmozků. Nevyžitý, nevychovaný a frustrovaný psi celý dny bezprizorně řvou, utíkaji, napadaji psy i lidi…. a zkuste si jim něco říct. Těm “páníčkům” myslim.

Nebo střídaji psy jak ponožky s nadějí, že najdou nějakého “bezproblémového”, lepšího, hezčího…. Však ho prodaji do “dobrých rukou” nebo vrátí chovatelce.

A v případě loveckých psů ani páníček - myslivec není mnohdy kdovíjaké terno. Psi zavření v kotci, puštění na pět minut vyčůrat a jednou za měsíc do lesa. 

Pak ještě lidi, kteří si zvednou sebevědomí pořízením pohledného psa. První rok s ním lítaji všudemožně, aby všichni viděli a oni sklízeli obdiv. I na cvičák či do psí školky zajedou, odborníka navštívěji. Jenže ty jejich hlavy to tak nějak nepoberou, takže po roce předvádění se je nezvládnutej pes omrzí a ten dožije svůj mizernej život zastrčenej někde v kotci na zahradě.

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 06.09.2023, 11:53:39 xxx.xxx.11.85

Kamarádka má již několikátou Argentýnu a pro mě je to pes pro zkušené. Předposlední pes se k nim dostal jako poslední štace. Měl to být pes kolem paneláku a ňuňánek. Pokousal celou rodinu, zdemoloval byt, všude jen s košíkem a nesnášel jiné psy + pes obrovský jako hövedo. Oni si to 2 týdny vysvětlovali a pak to byl perfektní parťák. ALE jen pro ni. I jejího partnera moc nemusel, ale byl ve smečce takže šmytec a žádný drážkování. Ale cizí lidi atd? Kotec po celou návštěvu. 

assil
assil (1578 příspěvků) 06.09.2023, 12:23:08 xxx.xxx.206.172

Tak předpokládat, že pes používaný na lov kanců a pum bude ňuňu domácí mazlíček, může snad jen člověk mdlého rozumu. Ale jak se zdá, je takových dost.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.