Aktuálně: 4 563 inzerátů178 382 diskuzních příspěvků17 809 uživatelů

Lovecké plemeno

balu
balu (1656 příspěvků) 06.09.2023, 12:28:43 xxx.xxx.86.77

Krom na výstavách jsem se setkala jen s jednou fenou argentýny. Zrovna měla první štěňata, ale protože je nechtěla kojit a měla tendenci je sežrat, byla štěňata u kojné feny. 

Tohle se stát může, nevím, jak často a jak napříč plemeny. Pro mě by tato situace byla jasná, už bych na této feně nechovala. Ne tak pro majitelku argentýny, která plánovala další vrh. Nevím, jak to dopadlo, už jsem ji pak nepotkala.  

Lily
Lily (163 příspěvků) 06.09.2023, 13:04:04 xxx:xxx.71d9:a8fa
Arosek:

Labradora do kotce prosim ne. Zadneho retrievera. Oni si sice zvyknou, ale to co dela retrivra retrivrem se tim proste zabije. Fakt potrebujou byt s rodinou, fakt potrebujou lezet u nohou pri sledovani televize, motat se v kuchyni a hlidat dvere od hajzliku …  
Vzdycky, kdyz mi nekdo rika ze si retrivr v kotci a na zahrade sam zvykne, tak je poslu projit se do satelitu u vetsich mest. Na pulce zahrad sedi labik nebo goldik. Sam, ceka az s enekdo vrati a pri pruchodu vratka/barak ho aspon dvakrat pohladi, nez se za panickem zas zavrou dvere a pes zas bude cekat na cestu zpatky … temhle psum se kouknete do oci, pak prijedte ke mne a kouknete do oci mejm psum … ten rozdil vidi i laik.
Cest vyjimkam. 

Jinak co se tyce vyberu plemene … iluze o lidech a jejich inteligenci jsem ztratila uz davno. 
Rok 2005, fenu mi na ulici sestrelila prave Argentina. Pani z dalky volala “Ona je hodna, ona dela canisterapii…” No, skoncilo to malem vykouslym okem. Pani nechapala, ja po pul roce ano - jela jsme se svymi psy na prezkouseni CT a rozhodci mi vypravel jak rok pred tim vyrazil pani s fenou argentiny, ze fena na to nemela. Nechtela kontakt s cizima lidma, nechtela kontakt se psy, vadil ji hluk … rozhodci ji rekl, at si vybere bud jine plemeno (vhodnejsi), nebo aspon jineho jedince, protoze ne kazdy na to proste je. Pani zasek, ze ona bude mit prvni CT Argentinu v CR … no, udelala zkousky jinde, kde to netocej pres povahu psa, ale pres cvicakovskou poslusnost. No a fena se z toho v podstate zcvokla, ze ji tlacej nekam dke je ji nekomfortne. Pak pokousala i panicku a snad pry i nejake klienty … Jo, ambice …

A druhy, pro me nezapomenutelny priklad. 
Jdu se svoji puvodni 4 jeste v Praglu, tusim rok 2008. Psi nauceny ze u silnice se ceka. Mirny kopecek dolu, cca 400 metru, vzdy dvacet metru trava a pak silnicka a zas trava … pokazde kdyz dosli cokolni na travu cuchali si, jak se doslo k silnici, hezky k noze a prejit v klidu. A porad dokola. 
Dole pod kopeckem na to s hubou dokoran koukala mada, na jojosnure vzpinajici se hladkosrstej foxl. Pani v uzasu, prej jak jsme je to naucila … ze ten jejich deb..il jen zdrha, doma nici, steka, z voditka to pustit nejde, … 
Na muj dotaz z ni vypadlo ze pes jde na spagate rano ven na 10 minut, odpoledne na celych 20 a vecer na 10. Pes z pracovni linie, od myslivce … Jo, chovatel by tez zaslouzil pres usta ze jim to prodal. Ale madam nestatsna, pry co s tim. Ze se jim pes libil, ze je hezky barevnej, hladkosrtej a akorat velikost, proste ideal do panelaku. Nejak se ji nelibila ani rada na vyrazne navyseni pohybu a treninku psa, ani moznost dat psa radeji pryc a poridit mopsla na baterky. Tak nevim jak to s nim nakonec dopadlo.

Lidi si porizuji psa jako doplnek - aby jim ladil s fasadou, s kabatem (oboji mi rekli zajemci o stene od nas), ze se jim lidi na fotce, ze takoveho nikdo nema, ze … a ze pes ma nejaka plemenna specifika a neni to vec kterou v pondeli pouziju a v utery dam do skrine protoze ted se mi nehodi, to jim nejak nedocvakava ☹️


Oni i ty kolie se nedoporučují do kotce, ale znám případy, kdy to fakt skvěle funguje a pes je spokojený. Ale nefunguje to tak, že je pes celé dny na zahradě sám. Naopak jsou s nim pořád ti lidi venku a pouští ho i domů, jen na noc je venku v kotci. Alespoň má labrador na to uzpůsobenou srst. 

Ono jen málo psů dá přednost venku před domem. Přijde mi, že pastevcům třeba vyhovuje být fakt venku i bez majitele. Ale to rozhodně není pes pro běžné lidi, co chtějí pejska, co si bude hrát s každým a bude milovat všechny cizí lidi. 

Pak znám borderku, která je pořád volně na zahradě a nikdy jsem tam s ní neviděla lidi a ze psa je magor no. ☹️ 

Lily
Lily (163 příspěvků) 06.09.2023, 13:05:37 xxx:xxx.71d9:a8fa
balu:

Krom na výstavách jsem se setkala jen s jednou fenou argentýny. Zrovna měla první štěňata, ale protože je nechtěla kojit a měla tendenci je sežrat, byla štěňata u kojné feny. 

Tohle se stát může, nevím, jak často a jak napříč plemeny. Pro mě by tato situace byla jasná, už bych na této feně nechovala. Ne tak pro majitelku argentýny, která plánovala další vrh. Nevím, jak to dopadlo, už jsem ji pak nepotkala.  


Vykládala mi paní majitelka, jaký měla problém se svým psem, že chtěl sežrat všechny a všechno, ale že  teda pod povelem už to nějak zvládne. Pes větší než standard a paní se bavila s rozhodčím, že na něm chce chovat (fenu už měla). Nemohli jsme kolem nich se psem ani projít, protože si chránil ultra fenu. Minibulík ve velikosti standarda. No já bych na takovém psovi nechovala… 

Anonymní (neregistrovaný) 06.09.2023, 14:15:22 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Lily z 06.09.2023, 13:04:04

Tak jasne - pokud je labuna venku pres den, kdy je majitel v praci, ma tam nejaky to zazemicko kam se muze schovat a po navratu majitele se masti ven, makat, behat, cvicit, mazlit, hrat si, plavat  avubec se tak tomu psovi venovat, pak vecer vecere a hura k televizi, panicek cucet na hovadiny a psisko spokojene spi v jeho nohou, … tak to jo, to funguje skvele. 
Jenze ono to tak v praxi velmi casto neni. Troufam si tvrdit tak na 85+%. Bohuzel .

Sardullah
Sardullah (1042 příspěvků) 07.09.2023, 11:39:58 xxx.xxx.189.104

Tak ono to není tak, že by byl pes zavřený v kotci…prostě má kotec otevřený se zateplenou boudou a zavírají tam psa pouze v případech, kdy je opravdu nějaká oslava, motá se tam hodně lidí, dětí, pes ne všechny dobře zná, není možné pořád dohlížet na děti a tak. Nebo pokud třeba mají řemeslníky a mohla by nastat situace, kdy je s nimi pes na dvoře sám, bez páníčků…tak to taky jistota je jistota. Ale prostě je to venkovní pes, domů berou psi vyjímečně, třeba na Silvestra, její rotvička se bála dělobuchů a nebo když je potřeba…pes je nemocný a podobně. Ale jinak prostě bydlí venku. Ráno většinou byli psi u babičky…bydlí s nimi, má v domě svůj byt…jak říká kamarádka…ráno je odvedu “do školky” oni se s babičkou nasnídají. Psi mají přístup i do chodby domu. Prostě venkovní, ale ne celej den sám.

Neznala jsem kamarádky ovčandu, znala jsem jen její fenku rotvičku a jejího syna, toho znám od štěněte a jako musím říct, že psy vychovaný měla. Ale prostě si o argentíně někde načetli, že super rodinnej pes a nikdo si tak nějak neumí představit, co je to za plemeno.

ad. dlouhosrstá kolie…to by bylo určo fajn, ale prostě to česání nee. Jim nejde o bordel, doma psa nemají, ale aby prostě nemuseli vyčesávat, česat.

No jejich RTW dědoušek je stále naživu, tak nový pes není na pořadu dne.  Jako kamarádka je spí a i kočičí člověk, svoje zvířata miluje nadevše, ale tak nějak nemá úplně nějakej trošičku širší přehled o plemenech, tak jen doufám, že neudělají nějakou blbost. Já prostě v zadání, aby pes hlídal a to tak, že pokud tam někdo vleze, tak klidně i fyzicky zakročil, byl to zároveň rodinný pes a plémě, které má blízko k dětem vidím toho leonka, pyrenejku. Dlouhosrstou kolii si nějak neumím představit jako venkovního psa, nevím proč. Nicméně kvůli typu srsti je to pasé.

Lily
Lily (163 příspěvků) 07.09.2023, 11:51:29 xxx.xxx.133.234
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 07.09.2023, 11:39:58

To česání zase není každý den. Cca jednou týdně za ušima, když se vyčeše jednou za měsíc pořádně, tak se to taky dá. 🙂 Ale chápu, že někdo nechce dělat ani to. 


Ono jde taky o to, jak moc jsou venkovní lidé. Většina lidí co znám, tak je venku v průměru tak hodinku max dvě a pes je celé dny na zahradě sám. To je pro většinu psů hrozně málo. Možná nějaký berňáček, který je venku rád, protože doma mu je teplo? Ale taky to má chlupy no. 

Ale pokud tráví fakt celé dny hned od příchodu domů z práce až poto, co jdou spát a mají čas psa brát na procházky, výcvik, dělat s ním kraviny… 

Ale je prostě pravda, že většinu lidí, co znám, tak s těmi psy nemají tak pevný vztah, protože spolu moc nejsou. ☹️ 

Sardullah
Sardullah (1042 příspěvků) 07.09.2023, 12:27:01 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Lily z 07.09.2023, 11:51:29

Jinak se chci dodatečně omluvit za zaplevelení tohoto vlákna neloveckými psy…

No o pobytu lidiček venku, pokud je hezké počasí, to se asi bavit nebudeme, to venku jsou. V zimě to tedy není určitě zas až tak, ale i tak to není o tom, že rodina je celej den zalezlá. Navíc návštěva psa doma není zakázanou věcí. I proto by mi do takového režimu seděl ten pastevec, tedy s ohledem na režim rodiny “hodnej” pastevec jako mám já. Ale holt občas se musí ten kartáč vzít a vyčesat. V době línání i víc než občas.

Upřímně to celé neumím posoudit, neumím si představit, že bych měla psy ve venkovním režimu. Možná je to celé jen o tom, jak je pes “naučený”. Já mám dva psy a nebudu tvrdit, že beze mně nevytáhnou sami paty na zahradu, ale jinak defakto je mám furt za zadelí …nebo ne za zadelí, ale prostě hodně času tráví tam, kde jsme my. Když budu celej den na zahradě, tak tam budou se mnou…když se budu celej den válet na gauči u televize, tak se tam budou válet se mnou. Je fakt, že když jsem měla holky…Ginušku a Jessinku, tak ty teda trávily hodně času venku, když jsem byla v práci, aby se chlapům doma nepopraly a šlo to, syn je bral dom akorát na “polední klid” a za 2-3 hoďky, když se holky vyhajaly, tak šly zase ven. Ale jak jsem přišla dom, tak už byly jak přílepky.

A berňuchu si vůbec neumím představit, i když vím, že spousta berňáků jsou venkovní psi. Ale když vidím u našeho Matýska, jak je hodně kontaktní…no nevím. 

Jako mě napadlo ještě cane corzo, ale jak se o tyhle plemena vůbec nezajímám, tak si ani netroufnu takového psa někomu poradit. Znám jenom dva majitele a oba mají úžasné psí holky, ale jinak fakty nevím a to venkovní bydlení…?….😴

Sardullah
Sardullah (1042 příspěvků) 07.09.2023, 12:27:49 xxx.xxx.189.104
assil:

Takový rodinný hlídač bez chlupů je třeba beauceron.


No tý brďo…bosík mě vůbec nenapadl a to je mám v rodině, takže o tomhle plemeni mám pojem a dojem.

Lily
Lily (163 příspěvků) 07.09.2023, 16:02:14 xxx.xxx.133.234

Mně přijde, že každý člověk, co má nějaké plemeno doma, tak má pocit, že je mu nejlépe s páníčkem hezky po ruce. 

Jinak asi jo. Ti pastevci, ale ty podle mě do rukou běžným lidem nepatří… Plus většina rodin chce, aby tam mohli chodit cizí děti a lidi bez ohlášení a na to pastavec stvořený není a na zahradu dvakrát dva metry taky úplně ne. 

Sardullah
Sardullah (1042 příspěvků) 07.09.2023, 17:09:15 xxx.xxx.189.104
Lily:

Mně přijde, že každý člověk, co má nějaké plemeno doma, tak má pocit, že je mu nejlépe s páníčkem hezky po ruce. 

Jinak asi jo. Ti pastevci, ale ty podle mě do rukou běžným lidem nepatří… Plus většina rodin chce, aby tam mohli chodit cizí děti a lidi bez ohlášení a na to pastavec stvořený není a na zahradu dvakrát dva metry taky úplně ne. 


No já si snad doufám tvrdit, že budu částečně objektivní. Teď mám na mysli ten první odstavec. 

Psi mám v režimu bydlení doma s volným přístupem na zahradu. Akorát teda na noc jsou psi zavření v domě, aby v noci nerušili sousedy a vlastně i nás štěkotem. Od jara do podzimu, jak to počasí dovolí, tak máme dveře do baráku od rána do večera dokořán. V zimě děláme dveřníky. Psa nikdo nenutí, aby trávil čas v naší společnosti, může si dělat co chce a být kde chce. A přesto psi vyhledávají naší společnost. Výjimkou jsou dny, kdy je opravdu horko, to jsou potom přes den většinou zalezlí ve sklepě v prádelně, tam je příjemně i při tom největším hicu. Takže si tak říkám, že asi je jim v naší společnosti příjemně. Je pravda, že u některých mých psů…možná shodou okolností oba kluci, to jsou/byli takoví  mamánci. A u nich si teda neumím představit venkovní režim…jasně pes si zvykne na všechno, ale pokud je pes už od mala přílepka, tak mu asi nejvíc vyhovuje mít páníčka furt za zadelí.

No a u těch pastevců…nedávná zkušenost, kdy jsem hledala nový domov pro mojí kavkazandu mě utvrdila v tom, že spousta lidí si myslí, že to je prostě méďa, co miluje rodinu a spolehlivě hlídá a nemusí se cvičit. Naopak další skupina lidí má dojem, že strčí jednoho pastevce někam hlídat a on tam bude šťastně a spokojeně kralovat a stačí tam jednou za den zajet a dát mu žrádlo. Ale myslím, že mylné představy nejsou jen o plemenech pasteveckých. Možná bych řekla, že o všech nějak specifických plemenech, ale ve své podstatě zjišťuju, že lidi mají mylné představy i o tom, čemu budeme říkat “normální pes”. Jen holt u některých plemen to může být větší průšvih. 

Lily
Lily (163 příspěvků) 07.09.2023, 17:19:03 xxx.xxx.133.234
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 07.09.2023, 17:09:15

Neee, já to tak nemyslím. Ale většina psů, když má volný přístup k páníčkovi a ven, tak si vybere být s páníčkem. Co tak sleduju, tak to tak je. Málokterý pes si vybere být radši sám někde od páníčka pryč. 


To si o pastevcích nemyslím, ale myslím si, že potřebují i nějaký prostor, který můžou střežit a zároveň být i se svou rodinou. ALE normální rodinný režim hodně lidí je, že chodí neplánované návštěvy cizích dětí a lidí. Že lidi si chtějí na procházku psa vzít na volno a nic neřešit, ani když k nim přiběhne ten přátelský pejsek od vedle. Aby prostě se všemi a vším vyšel a byl kamarádský. Aby nelovil, aby nepotřeboval moc výcviku. Což pastevec asi tolik výcviku nepotřebuje, ale za to potřebuje nějakou výchovu a režim že jo (což je pro spoustu lidí něco tak imaginárního, že je to pro ně srovnatelné s výskytem jednorožce u nich na zahradě). 

Některým lidem ten pastevec sedne jak prdel na hrnec. Stejně jako třeba i pitbull, nebo další pes se specifickými požadavkami. 

ALE ano souhlasím, pastevce si pořizují často rodiny s dětmi, jako medvídka. NEBO na ostrahu objektů, kde neuvidí ani svého majitele, takže pastevec usoudí, že majitele nemá a pozemek je jeho (tudíž na něj nepustí ani majitele, nebo pustí, ale postará se, aby neodešel). 

Sardullah
Sardullah (1042 příspěvků) 07.09.2023, 18:30:49 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Lily z 07.09.2023, 17:19:03

 Mě teda nejvíc děsí, když mi občas zaslechnu, jak nějaký novopečený majitel pastevce…co pastevce kavkazana..líčí, jak je jejich pes trdlo makový, že pustí kohokoliv, že se s každým přátelsky vítá, že kdyby přišel zloděj, tak mu snad bude i asistovat, že si teda u takovýho psa tohle nepředstavovali a řeč je samo domo o mladým psu a já si tak říkám “bože až se mladý pán jednoho dne probudí a v kebulce se mu rozsvítí, že je teda kavkazan, tak aby nebyl prů.ser” až si zase Franta přijde na kafčo a sám si otevře branku a vstoupí, až si bude hrát kavkazákova Anička se sousedovic Maruškou na písku a Maruška praští kavkazákovu chráněnku lopatičkou do hlavy a Anička spustí řev, až zase přijde na návštěvu Růžena a pověsí se kavkazákovi na krk, aby se pořádně pomuchlali, až Pepa od vedle dá páníčkovi ze srandy herdu do zad, až přijde na návštěvu Jarda a ze srandy se bude plížit za paní domu, aby na ní zezadu bafnul….jestli bude jejich kavkazák stejnej jako moje Jessinka, jestli taky bude absolutně postrádat smysl pro humor a začne vidět černobíle, tak potom teda potěš koště.

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 07.09.2023, 23:08:11 xxx.xxx.38.51

Jojo, pastevci jsou kapitola zajímavá. Máme 15měsíční šarpláně, kluka. Už minimálně půl roku velmi pečlivě zamykáme a během návštěv využíváme kotec. On je Dráček totiž úžasný medvídek, 95% času ťuťánek k pomilování a pomuchlání…ale těch 5% stojí za to. Bydlíme v lesích, chodí často na volno (poslouchá parádně), ale je to o tom být neustále ve střehu a pořád se rozhlížet široko daleko. A nikdo mi nevěří, jak rychlý a umí být, a to jak v pohybu, tak v rozhodování.

assil
assil (1595 příspěvků) 08.09.2023, 09:04:07 xxx.xxx.121.3

Nejen pastevci, si pamatuju jak si kdysi soused pořídil filu a když byl psovi rok, s gustem a náležitým komentářem jakej je pes skvělej hlídač předváděl všem scénku jak ho pes svalí na zem a stoupne si na něj. Pak se odstěhovali, ale co jsem slyšela, skončil ten pes někde v autobazaru v kotci.

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 08.09.2023, 09:16:26 xxx.xxx.38.51

Fily! Před cca 25lety ohromný boom u nás na západě, pořizovali si je podnikatelé. Pak přibylo vážně zraněných děti a fily zase zmizely. Dnes je potkám jen na výstavě.

assil
assil (1595 příspěvků) 08.09.2023, 09:23:46 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Lenocka z 08.09.2023, 09:16:26

Jj, tak někdy to bylo. Ale vidím to jak dneska jak si pes stoupnul na zadní, ranou nohama do hrudníku srazil chlapa na zem a stoupnul mu předníma na hruď. A to byl fakt roční pes, jestli ho to schválně učil nebo jak se to stalo nevím. Myslím, že jsem mu tenkrát řekla něco jako, že až ten pes dospěje, tak je sežere a on se jen smál, že ne ne ne, bude dobře hlídat.

Anonymní (neregistrovaný) 08.09.2023, 11:23:27 xxx.xxx.189.104
Lenocka:

Jojo, pastevci jsou kapitola zajímavá. Máme 15měsíční šarpláně, kluka. Už minimálně půl roku velmi pečlivě zamykáme a během návštěv využíváme kotec. On je Dráček totiž úžasný medvídek, 95% času ťuťánek k pomilování a pomuchlání…ale těch 5% stojí za to. Bydlíme v lesích, chodí často na volno (poslouchá parádně), ale je to o tom být neustále ve střehu a pořád se rozhlížet široko daleko. A nikdo mi nevěří, jak rychlý a umí být, a to jak v pohybu, tak v rozhodování.


A nikdo mi nevěří, jak rychlý a umí být, a to jak v pohybu, tak v rozhodování.

Jo tak u tohodle nevycházím stále z údivu a to jsem člověk, co s tímhle počítal, že to je o pastevcích profláklý, to jsem člověk, který to u svých pasteveckých holek viděl nesčetněkrát. Ale když vidím, jak třeba Gina přejde z mého pohledu hlubokého spánku do stavu bojové pohotovosti teď hned. Nebo jak se lusknutím prstu změní ze psa, co si v klidu očuchává travičku a zdánlivě si hledí pouze svého, v anděla pomsty…prostě neskutečné. O to víc, že normálně působí spíš dojmem líného médi, který už z meritu věci nedělá prudké pohyby…energie se prostě šetří pořád, aby jí bylo dost až přijde vlk. 

A úplně nejhorší je, když třeba sedím na dvorku…kafíčko, cigárko…pohodička, Gina leží pár metrů ode mě na boku a nahlas chrápe a v dalším okamžiku je na nohou s příslušným hlasovým projevem, se kolikrát leknu tak, že málem spadnu ze židle.

Jako o mojí Sáře jsem říkala, že je to převlečenej kavkazan…a i ten základ povahy by tomu odpovídal, i ty její reakce byly rychlé, ale teď teprve, když žiju se skutečným pastevcem, tak vidím, že to co jsem si u Sáry myslela, že je rychlá reakce, tak mi Gina a Jessinka předvedly, jak taková rychlá reakce vypadá v podání pastevce.

Je to něco podobného jako u chrta. Naprosto neuvěřitelné, jak se prostě ten pes odpíchne třista z místa a dvěstě v městě a běží….


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.