Aktuálně: 4 864 inzerátů175 092 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Předadopční kontrola

Aneta (neregistrovaný) 31.08.2023, 10:34:19 xxx.xxx.68.226

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má někdo zkušenosti s předadopčními kontrolami z útulků, azylů. Jestli byste mi mohli popsat, jak to zhruba probíhá, na co se zaměřují…

Není mi to příjemné, obecně k sobě nerada zvu cizí lidi, ale asi se tomu nevyhnu… na jed u stranu to i chápu. Jen se trochu cítím jak před domovní prohlídkou…

Je to spíš tak, že prostě někdo přijde na kafe, povídáme si o psech a on tím vlastně samovolně zjistí, že to není nějaký vybydlený byt plný prázdných lahví od alkoholu? Nebo fakt jdou pokoj po pokoji a hodnotí…. 

Mám byt po babičce před rekonstrukcí, takže třeba je tam stará odřená kuchyňská linka, starší nábytek, v jedné místnosti odřená podlaha…bude tohle vadit nebo ne?

Děkuji za odpovědi.

efe
efe (1069 příspěvků) 31.08.2023, 10:37:30 xxx.xxx.199.5

Mám zkušenost pouze s jednou a bylo to v pohodě. Dali jsme kafe a pokecali o psech. Rozhodně mi nelezli po baráku, ukázala jsem jim, kde psi spí, kde mají pelechy a to bylo vše, pak jsme seděli na zahradě pod pergolou (bylo to v létě). 

Pokud by mi chtěli prolejzat celej barák, tak bych je slušně odmítla s tím, že pokud to je podmínkou k získání psa, tak ok, ať si ho nechají. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 10:42:00 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 31.08.2023, 10:37:30

Jo. Tak jako by mi nevadilo u chovatele, kdyby chtěl vidět podmínky, do jakých bude štěně dávat, tak by mi nevadilo ani stejný požadavek od útulku, či spolku. Ale všechno v určitých mezích. Pochopím i následnou kontrolu ve stylu, půjdeme se psem společně ven, možná klidně i  přepadovku v tom smyslu, jedu právě kolem, stavím se a podívám se na Azora -ať vidí, jak je pes v kondici, co už umí, neumí, jak fungujeme. A klidně i víckrát s odstupem. chápu to a je to pro psy lepší, ale všechno musí být v nějakých mezích.

balu
balu (1565 příspěvků) 31.08.2023, 10:53:48 xxx.xxx.86.77

Mě by nějaká předadopční kontrola a požadavek snést následnou/následné kontroly (dokonce přepadovku?) spolehlivě odradilo od úmyslu pořízení psa z takového spolku. Něco takového nepožadoval ani jeden z chovatelů našich psů, a to svěřují svá vymazlená štěňata. 

Na jednu stranu chápu, že nechtějí svěřit psa kdekomu, ale pro mě je to přílišné zasahování do mého soukromí.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 11:02:53 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 31.08.2023, 10:53:48

Tak zase na druhou stranu - Vy přece taky jdete k chovateli štěňat a je tam určitá kontrola prostředí, ne? Taky chcete vědět, z jakého prostředí štěně berete. Tady je to z opačné strany. Ale jak říkám, musí to mít meze. 

efe
efe (1069 příspěvků) 31.08.2023, 11:05:39 xxx.xxx.199.5

Ono to není ani tak o kontrole prostředí, jako spíš o hlubším poznání toho zájemce, kde prostě při osobní návštěvě toho člověka přeci jen odhadnete daleko víc, než po pár minutách na telefonu. Když poznáte, že ten člověk je normální, normálně o psech uvažuje, tak už ta prohlídka baráku není vůbec potřeba (a vyžadována). Tak na to koukám já. 

balu
balu (1565 příspěvků) 31.08.2023, 11:15:01 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 31.08.2023, 10:53:48

Tak třeba u poslední fenky jsme ani u chovatelky doma nebyli. Bylo léto, vše se odehrávalo na zahradě. Ale měli jsme od ní fotky, ty byly na fb dostupné, tak jsme věděli, v jakém prostředí štěňata odchovává. Já bych s fotkami taky neměla problém (a nemám, na fb i soukromě jsme chovatelku občas zásobovali, teď méně často, fotky by se opakovaly), ani se slušnou a předem ohlášenou návštěvou za štěnětem. Ale nedovedu si představit, že by mi někdo prolézal barák nebo vůbec lustroval před pořízením. To fakt ne.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 31.08.2023, 11:17:42 xxx:xxx.4a97:d121

“jedu právě kolem, stavím se a podívám se na Azora”

Tak zrovna tohle mi jakožto introvertovi s autistickými sklony zní dost jako noční můra. Trvalo roky než jsem přepadové návštěvy odnaučila dělat rodinu a kamarády. Kdyby mi to hrozilo od útulku nebo od chovatele, asi bych vybrala psíka jinde 🙄.

Jinak zběžná kontrola (ohlášená alespoň den předem 😉) s posezením u kafe a pokecem o psech by byla na pohodu. Nějaké extrémní lustrování mojí osoby a prolézání celého obydlí by mě už odradilo. Psů je všude jak psů a určitě se pro mě najde nějaký jehož současný majitel není psychopat.

Bodlinka
Bodlinka (983 příspěvků) 31.08.2023, 11:34:12 xxx.xxx.39.198

jj, nějaké přepadové kontroly a prolézání bytu, ani náhodou. vlastně nějaká předadopční kontrola mi přijde úplně mimo. jestli mě chce někdo poznat osobně, můžeme si dát kafe v útulku nebo prostě tam, kde teď pes je.

asi tak stejně jako když jsem prodávala jakýkoliv štěňata, kafe probíhalo na terase mezi štěňaty a opravdu jsem neobjížděla zájemce a nekontrolovala jsem, jestli mají nové kuchyně.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 31.08.2023, 11:39:58 xxx.xxx.119.6

Nemám teda zkušenost s kontrolou.

Nemyslím si, že by to bylo o nějakým prolejzání pokojů, skříní a hodnocení designu. 

 My máme psa ze spolku, zrovna bylo blbý období, kdy jsme se měli stěhovat z bytu do domečku, ještě se to posouvalo. Ve spolku nám vyšli vstříc, že si chlupáče nechali i dýl a nemuseli jsme se bát, že adopci zruší. Byli jsme tam tedy několikrát na návštěvě. 

 Myslím, že úplně nejlepší by bylo se narovinu zeptat jich, jak taková návštěva probíhá. Připravit si místa, kde co bude. ..

Já byla neskutečně nervózní, když jsme tam jeli, jestli se budeme líbit, až na potřetí jsem se hodila víc do klidu.  

Vím, že od tý doby spousta spolků přibyla, některý mají pro mě zvláštní styl nabídky.  Zas na druhou stranu mají zkušenosti s lidmi a myslím, že když se zeptáte a klidně řeknete i to, proč to řešíte z čeho máte obavy, tak Vás ujistí, že o nějakou oprýskanou skříň jim opravdu nejde.

 Mimochodem, my pak začali s rekonstrukcí a v čem jsme všichni tři bydleli…omlácenej nábytek by byl úplnej luxus. Nikdy se nestalo, že by k nám po poslání fotek psa v rozebraný místnosti přijeli a psa odebrali.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 12:19:05 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 31.08.2023, 11:15:01

No ne-e, to nemyslím ,prolézat barák, to taky ne, ale prostě chápu, že by psa chtěli vidět a přesně tak jako já si při pořizování štěněta dala to kafe a měla možnost vidět, jak štěnda žijou - ložnici chovatelů ani v jednom případku neznám 😀 - prostě jsem viděla, že jsou součástí rodiny, smečky, nejsou někde zalígrovaný v chlívě, hnusným kotci, mají socializaci a tak. 

Prostě v rámci normálního kontaktu. Nic zběsilýho.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 12:21:09 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 31.08.2023, 11:17:42

chápu. No já to prostě myslela tak, že by se třeba někdo ozval, a šli bychom na krátkou prochaju a případně i to kafe klidně terasa nebo prostě v jídelně. Nejsem úplně megaspolečenskej člověk, ale kdyby to bylo podáno normálně, tak já bych s tím problém sama za sebe neměla - ale jak říkám v míře rozumný. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 12:26:27 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 31.08.2023, 11:39:58

Jo , já jsem taky když jsme loni našli Bubrdli v útulku, jim říkala, že je to prostě u nás momentálně fakt příšerně našponovaný, žili jsme v tý době všichni v jedný pidimístnosti /už mi z toho samotný hrabalo/. Sami mi řekli, protože Bubi byla zoufalá, že pokud to ona zvládne, bude pro ni všechno lepší, než ten kotec, kde hrozilo, že jí flákne.

Já jsem kdysi byla hrozně moc ráda za vznikající spolky, které byly nastavené tak, že měly brát psy z útulků, dávat je dohromady, umožnit jim lepší žití a socializaci a tím pádem lepší start do nových domovů. Skvělá myšlenka. Enemže….vono se nám to šécko šecičko - tak jako všechno kolem psů - posunulo do jinejch dimenzí a spousta spolků to už dneska jede zcela jinak a psi útulkový tam stále zústávají, bez toho, že by se jim zvedly šance na lepší žití. kdyby každej spolek bral z útulku a ne bůhvíodkud, jsou útulky prázdný. Dospěla jsem do stádia, že už radši útulek než ten spolek. Bohužel. A to i proto, že leckde mají tak příšerný podmínky pro převzetí psa, že je to na Bohnice.

Sarah01
Sarah01 (1586 příspěvků) 31.08.2023, 12:40:48 xxx.xxx.11.197

Nevím o chovateli, který by návštěvou budoucích majitelů lustroval, jestli mají na to postarat se o štěně. Ono se to jaksi ani nedá stihnout, když máte doma cca 10 klubíček, pečujete o ně ve dne v noci a skoro se nevyspíte. Spolíháte na to, že je poznáte při osobní návštěvě, kdy se přijedou mrknout a složit zálohu. Ale i tak se klidně můžete splést, že jo. Já zájemce přijímala normálně v obýváku, kde jsem měla ohrádku se štěňaty, na začátku června ještě nebylo počasí nic moc, takže ještě nemohla být venku. Nějak jsem to moc neřešila. Předání už potom proběhlo na zahradě pod pergolou.

keriton
keriton (479 příspěvků) 31.08.2023, 12:44:09 xxx.xxx.80.152

U nás shánění psa začalo vytipováním útulků, které si nekladou tyto a jiné pro mě nepřijatelné podmínky. Naštěstí ještě existují. A ještě k tomu tam měli takovýho bombastickýho psa.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 31.08.2023, 12:59:54 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 31.08.2023, 12:26:27

Pro mě je u spolku stopka brzká kastrace ( nedávno jsem viděla), případně ještě to, kdyby vyžadovali jinej plot, je mi jasný, že ten náš by třeba pro maliňáka bylo jako přejít plivanec, ale tak pes by byl v naší nepřítomnosti doma, pokud by i přes to řekli, že pes by byl jen s jiným plotem, tak děkuju ale ne. 200 tisíc na jinej jen kvůli tomuhle nedám.

Jinak plot máme bytelnej, jen nemá 6 metrů🤣

S návštěvou bych asi problém taky neměla, i když jsem taky typ, co preferuje spíš mojí návštěvu tam.

No uvidím, jak to jednou bude, adopci pořád upřednostňuju, jen mě mrzí nedostatek zkušeností, že třeba na staršího útuláčka si netroufnu.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 31.08.2023, 13:07:01 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 31.08.2023, 12:59:54

Já nedám dopustit na svoje dvě  útulkový bábrdle.  Starej pejsek je moc prima. Když vidíte, že mu pak konečně došlo, že je doma, jak se celej rozsvítí, ožije. Já jsem musela zamáčknout slzu, když jsem viděla současnou bábrdli, jak začala ščastlivě hopsat při vítání. Vítala i před tím, to jo, ale pak, když dokapala ti informace, že jsme prostě její a ona naše…… to, co předvádí, když přijdeme domů, nebo jak se vítají, když je čas vzít někoho z nich samostatně. Moc hezky se na to dívá, jak je ščastlivá, že nás má.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 31.08.2023, 14:29:32 xxx.xxx.119.6

Zrzavci, vím…🌷

Když Vy máte krom zkušeností asi  ještě “malýho" psa v duši.

impact
impact (411 příspěvků) 01.09.2023, 08:33:55 xxx.xxx.44.16

No hele… Ne, že bych chtěla úplně shazovat práci ostatních kolegů. Ale…

Víte, jak se shánějí lidi na takovou předadopční kontrolu? Velice, velice málokdy přijede člověk, který má psa skutečně v péči a nebo člověk, se kterým o adopci komunikujete. Obzvláště když jste od sebe kus cesty.

Naopak často to probíhá tak, že se na stránky spolku napíše výzva, že v tom a tom městě potřebuju předadopční kontrolu a jede tam prostě ten, kdo se přihlásí. Často jsou to lidi, které neznají ani pracovníci spolku a lidi, kteří se náhodně vyskytují na jejích stránkách či skupinách.

Chtít tohle někdo po mě, tak mu udělám pápá a najdi si pejskovi někoho jiného. 🙈

impact
impact (411 příspěvků) 01.09.2023, 08:41:48 xxx.xxx.44.16
Zrzavci:

Jo , já jsem taky když jsme loni našli Bubrdli v útulku, jim říkala, že je to prostě u nás momentálně fakt příšerně našponovaný, žili jsme v tý době všichni v jedný pidimístnosti /už mi z toho samotný hrabalo/. Sami mi řekli, protože Bubi byla zoufalá, že pokud to ona zvládne, bude pro ni všechno lepší, než ten kotec, kde hrozilo, že jí flákne.

Já jsem kdysi byla hrozně moc ráda za vznikající spolky, které byly nastavené tak, že měly brát psy z útulků, dávat je dohromady, umožnit jim lepší žití a socializaci a tím pádem lepší start do nových domovů. Skvělá myšlenka. Enemže….vono se nám to šécko šecičko - tak jako všechno kolem psů - posunulo do jinejch dimenzí a spousta spolků to už dneska jede zcela jinak a psi útulkový tam stále zústávají, bez toho, že by se jim zvedly šance na lepší žití. kdyby každej spolek bral z útulku a ne bůhvíodkud, jsou útulky prázdný. Dospěla jsem do stádia, že už radši útulek než ten spolek. Bohužel. A to i proto, že leckde mají tak příšerný podmínky pro převzetí psa, že je to na Bohnice.


Myšlenka dobrá. Bohužel realita je ale taková, že drtivá většina útulků není ochotna předat psa do následné péče spolku. Děje se to spíš výjimečně a často jen  v případech, kdy je pes buď totální zdravotní troska a nebo agresivní blázen, takže jsou útulky rády, že se zbaví problému. Který by je stál o dost peněz navíc.

Takže házet tohle na spolky je naprosto mimo mísu. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.