Aktuálně: 4 956 inzerátů174 101 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Jak vybavit kurník

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 07.09.2023, 14:29:25 xxx.xxx.61.17

Jsem rozsypala nechtěně oves a ječmen a roste, nevím proč to roste, když petržel nevyrostla vůbec. Pšenici jsem vysypala schválně a to jim moc chutná, něco sní, když to má klíček, něco až jako pastvu. 
Čtyři slépky Vám tankodrom ze zahrady neudělají, esi teda strach o úrodu, tak oddělit pletivem, to ony mohou podupat a sníst jahody, snědly mi jahody, rajčat si nevšimnou, rajčata nechcu. 🙂

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 07.09.2023, 14:38:22 xxx.xxx.198.226

Já jsem vysypala pšenici, do které mi zateklo, a pak jsem na to pustila holky když to už bylo osení, a to bylo radosti - to bylo spasený za dva dny (pšenice na deset kil).

Nepřihlášená Varaxi (neregistrovaný) 07.09.2023, 16:24:19 xxx.xxx.3.161
Tak ony ty slepice musejí vojtěšku zobat. :) Naše ji nechtěly, ač prý slepicím chutná. Zas - naše rozmazlené slepice zvyklé na salát nevezmou do zobáku všechno. Pokud budete mít slepice s omezeným přístupem k pastvě, zobat budou všechno. Já bych tam vysela fakt směs klidně včetně nějakých zbylých jedlých semínek typu ředkvička, salát, špenát, pokud pěstujete. Vůbec bych to nehrotila a ono se to samo vystříbří, čemu se daří a co slepicím chutná. Naše žerou třeba čili, které by jim prý moc jet nemělo. Prostě - každé hejno je jiné.
Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 08.09.2023, 06:41:27 xxx.xxx.198.226

Moje mají přes zimu vojtěšku coby odrolky ze sena pro koně 🙂 Takže vlastně plním tak nějak bokem, aniž by to byl záměr.

Moje slípky se můžou utlouct po paprikových semínkách 🙂 Když přinesu ten střed papriky od sváči, tak se na to slétají jak divé.

nepřihlášený list (neregistrovaný) 08.09.2023, 08:06:37 xxx.xxx.168.185
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.09.2023, 06:41:27

Někde jsem četl, že papriku slepice milují a je pravdou, že odkrojky papriky, semínka i semeníky mizí hned, jak to dostanou. A že ty naše nic jen tak nerozhodí a nezaujme🤭

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 02.02.2024, 12:07:48 xxx.xxx.226.6

Tak, já se zase slepičářsky rozhlížím, protožeee, protožeee, malinkatě pokročíme asi směrem k slepičím zítřkům. A tak se zamýšlím nad kurníkem. A! objevila jsem tohle video, 

https://www.youtube.com/watch?v=Vd_G8i1Cgxo

a přijde mi - jsem lajka, takže mi to klidně vymluvte - jako , že by to mohlo být dobrý? Celkem praktický? A to i tím materiálem - chybí mi tam ovšem třeba okénko, takže to by se dodělalo.

Můj kurník by měl být - asi bude? Zděný, bude mít základy, omítnu si ho coby protičmelíčí opatření. Tady na fotce níže je ten původní, kdy to budu kopírovat.

A přijde mi jako dobrý nápad,  jak ten kurník na tom videu má ty snáškový hnízda na dveřích. Myslíte že může být?  Protože se k tomu takhle snadno dostanu, kdežto kdyby to bylo někde bokem - jsme praváci, takže bych je dávala nalevo, bude se to hůř vybírat. Budu mít čtyři slípky, tak jsem si myslela, že by měly to  hnízdo jen jedno a vedle by měly malá dvířka . Když teda nepořídím tu kukaň, ale ta mi přijde zase trošku nepraktická - hlavně kvůli čmelíkům?

Okýnko větrací odšupovací do strany, by bylo nad těma dveřma.  Uvnitř dvě úrovně hřadů postavených v tom oleji.

Tak co myslíte? 

Obrázek
Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 12:27:45 xxx.xxx.198.226

Jop, jenže ty kukaně na snášení vajec by měly být v tom nejzašouplejším, nejklidnějším rohu kurníku 🙂 Takže na dveře jako dobrý, ale nesmějí to být vchodové dveře. Ve vašem videu ty dveře mají dobře - tedy v podstatě otvírací zadní stěnu kurníku.

Pro čtyři slepice aspoň dvě hnízda (se mi osvědčilo). Teď mám 4 slepice a 4 snášecí místa, ale využívají jen dvě.

Hřady se tu radilo všechny v jedné úrovni, aby se obyvatelky nehandrkovaly, dvě úrovně to myslíte, jako že by seděly v patrech nad sebou? Tak to bych nedoporučila, protože jednak na sebe budou trousit, za druhé všechny budou sedět na tom horním hřadu, protože to je to výhodnější místo na sezení. Pokud budete mít víc obyvatelek, než se vejde na jedno patro hřadů, tak to budete muset asi vyřešit jinak, třeba skloněnými hřady podél všech stěn, ale nějak, aby dámy neseděly přímo nad sebou, ale měly mezi bidýlky pořádně místa, aby se nehandrkovaly.

Domněnky laika.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 02.02.2024, 13:07:07 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.02.2024, 12:27:45

Hm to je pravda - to nejklidnější místo, tím to tedy u nás padá a budu se tam muset plížit jak Apač. Děkuju. Myšlenka hezká, leč blbá. 

Takže hnízda dvě, já si to trošku i říkala, ale co jsem tak studovala, tak říkali jedno hnízdo na čtyři slepice právě, ale přišlo mi, že tím pádem budou muset stát frontu. Takže dvě, jasný.

No já to někde s tím hřadem vyčetla, že kvůli právě nějaký hierarchii,  že by to tak mělo být - též se mi nelíbila právě možnost, že si budou trousit na ty pod sebe, ale ono to je odsazené, jak jsem viděla, že to bidlo, co je níž, je předsunuté vpřed. Ale jestli to být nemusí, budou mít jedno a nikdo se nebude povyšovat nad ostatní, to bych i byla ráda.

No takže dveře  se budou otvírat doleva a v lévý části budou dvě vejcobudky. Naproti podél stěny bude jedno bidlo - pro čtyři bude podle mě dostačující. Vprostřed bude "náměstí, dozadu proti dveřím přijde napáječka a zobání. stěny tedy omítnuté, podlaha betonová s penetrací, aby se to dobře uklízelo. No a teď - říkala jsem si, původně, že dvířka dřevěný, ale to je zase líheň těch šmejdů čmelíkovskejch, takže zevnitř plechový, zateplený a dřevo jen zvenku kvůli vzhledu. Ve velkých dveřích dvířka pro slípky.

Tím, že to bude mít základy, nebudou mít holky prostor pod kurníkem, což ale asi jsem radši, protože si říkám, že se tam pak můžou zdržovat hlodavci. Takže jim udělám “altán” aby si tam mohly zalézt. Pod tím bude i popeliště. Napáječka, krmítko, a ty rošty, kde budou mít zelený, po dobu, kdy nepůjdou ven, jak jsme probírali na první stránce. zbytek volnej- tedy v rámci výběhu.  

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 14:17:06 xxx.xxx.198.226

Já se pro vejce neplížím jak Apač (můj Apač teda mimochodem dělá slušnej kravál). Vybírám je večer - to zaručeně už žádná slepice v kukani nesedí, pokud se tam nerozhodla chrápat 🙂

Jestli ona ta bidla pod sebou s odsazením spíš neslouží jako žebřík někomu - když má někdo hřady v metrové výšce, tak k nim dá právě pár takhle stupňovitých bidel, aby si slepice mohly nahoru vylézt a nemusely vylétat nebo vysoko skákat. Já mám hřad ve výšce asi 50 cm nad zemí, takže si na něj pohodlně vyskočí, resp. z žebříčku, kterým chodí do kurníku, dokonce seskakují na hřad o chlup níž. No a páč jsem lenorus lenorum a ještě nemám vybudované vybírání vajec z boku domku, tak musím pro vejce chodit právě dovnitř kurníku, a ty hřady mám níže proto, abych je mohla dobře překračovat. Až budu mít vybudované vybírací okénko ke kukaním, dám hřady to toho třičtvrtěmetru jako je slepičí vchod do kurníku, a bude se mi pod hřady i dobře místovat…. Teď tam bohužel žádný nástroj nezašoupnu tak, aby mi zůstal rovnoběžně se zemí i u zadní zdi. Jak tu násadu musím pod hřadem snížit, tak hrana lopaty nebo vidlí se vždy vyklopí nahoru 😀

Dřevo samotné není líheň šmejdů. Šmejdi čmeldové se líhnou ve spárách - takže když uděláte dveře zevnitř plechové, se zateplením, zvenčí dřevěné, šup už máte minimálně dvě spáry (plech-zateplení, zateplení-dřevo), ve kterých čmelíci se zaradují 🙂 Dvířka z masivu mi přijdou úplně oukej, když je zalakujete tak, aby spáry nebyly, tak úplně na pohodu, a navíc když náhodou podlehnou zubu času nebo objevíte nějaké problémy, tak je prostě hodíte do kotle a dáte jiné. Na zateplení samotných dvířek bych se vykašlala.

Ty vejcobudky a umístění… zkuste si je nenaplánovat pevně. Zkuste jednu dát nalevo od dveří a druhou třeba do levého zadního rohu (ten mi přijde v téhle sestavě zrovna pro slepice nejklidnější). A krmení a pití bych dala klidně zrovna ke vchodu na tu levou stranu, zase co nejdál od hřadů, aby do toho neprášil trus a peří atd. Klidně může být podél levé stěny, když hřad bude napravo. Pořád názory laika (honzapm se na gaučíku obrací…).

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 02.02.2024, 14:27:29 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.02.2024, 14:17:06

Tím Apačem jsem myslela to, že to bude pro mě gymnastika si myslím, že to nebude tak při ruce, jak když otevřu dveře. Což byl stejně nesmysl, páč tam klidně zrovna mohla sedět nějaká chudera snášející, kdybych je otevřela, takže fakt nesmysl. Ale bylo by to při ruce, což tady nebude. Nemůžu to mít přístupný tak pěkně zboku, jako to některé kurníky mívají, že se odklopí dekl a vijolá! vejce na mě čumí. Budu se tam muset nasoukat. 

A jo, ano, dám to co nejvíc dozadu- do zadního levého rohu, to jo. A pokud zbude místo, tak bych právě, tak jak říkáte to žřádlo i dala tam, zatím to nevím, tak jsem si říkala, že nejlepší právě z důvodu hygieny, aby do toho netrousily, to bude vzadu u zdi, proti dveřím, ale možná zbude místečko vlevo, což by bylo fajn právě z logistickýho důvodu, že tam by to byl při ruce. Nu uvidíme, co mi prostor dovolí. 

Ad ty hřady - jsem právě fšade viděla - že jsou dvoje třeba, jedno níž a vpředu a druhý výš a posunutý dozadu, aby si nekadily za krk. chci to mít podle toho náčrtku, který tu kdysi někdo dával, že je to kovová konstrukce se dvěma latěma na 4 nožkách, ty jsouv  nádobkách s olejem a čmelíci maj smolikof, nevylezou hajzlové.

Dík za konzultačku s dveřma, bude to teda ulehčení a zjednodušení. Takže nezateplovat?

edit - vejcobudky - to by chtělo taky tak nějak, aby se tam čmelík nedostal, takže by byly dvě nezávislé konstrukce a zase nožičky v oleji.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 14:41:02 xxx.xxx.198.226

A nebo si zezadu kurníku vybouráte prostě okýnko na sbírání vajec, jako já mám v plánu vyhryznout motorovkou v boku svého dřevěného slepicodomu 🙂 A budete chodit pro vajca zadem 🙂

Já bych nezateplovala nic. Mám svoje nebožačky v tenkostěnném zahradním domku 2x2 m z palubek. To ty vaše budou mít proti tomu Hilton. Mně ještě profukuje pod střechou, takže jim to vyfoukává teplo… To musím do příští zimy pořešit, asi koupím montážní pěnu, nechce se mi tou střechou kdovíjak zabývat (montážní pěna je také radostná zpráva pro čmelíky 🙂 Ale že to bude na střeše ve dvou metrech výšky, tak doufám, že to slepice neohrozí. Mimochodem, střecha toho domku je z dřevotřísky, tak myslím, že můžu být naprosto v klidu, pokud by tam čmelíci bydlet chtěli, už by tam měli hlavní město). 

Níže vidno. Nad tím maltovníkem asi v metru výšce vytluču jednu tu palubku nebo dvě, abych tam mohla hrabat pro ta vejce 🙂 Tam mám kukaně. Slepice mají přístup k automatickým dvířkům po žebříčku, jehož nástup je vidět na obrázku se třemi slípkami v pozadí slepice, která něco lustruje uvnitř slepicodomu. To je jejich vchod. Tenhle vchod, co mají otevřený, se jim otvírá ráno, protože automat je ještě tak brzy ven nepustí. Odpoledne tato člověčí dvířka zavřu a slepice si domů pak v podvečer chodí samy, to už je automat zvládá zavřít, jak je potřeba. Takže chválabohu večer nemusím čekat, kdy děvčata zalezou.

Mno, uvidíte, jestli ještě k tomu zateplení někdo něco, ale já jsem zatím slyšela spíš názory nezateplovat. A tuplem když je nebudete mít nutně na vejce, tak bych na to víteco. To ještě já mám podezření, že v tom děravém chudém vejminku, který jsem jim nebožačkám připravila, jim byla zima, a taky proto že nesnášely. Na příští rok to trochu polepším - teda zadělám aspoň ty provozní díry pod tou střechou. Letos byl takový testovací rok…

Edit: vejcobudky můžete mít klidně na jedné nezávislé konstrukci obě dvě a nohy v oleji 🙂 Ty oddělené jsem myslela jen na to testování, kam se bude slepicím raději chodit snášet. Ale hádám levým zadním rohem chybu neuděláte 🙂

Obrázek Obrázek
Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 05.02.2024, 11:10:02 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.02.2024, 14:41:02

Okýnko zezadu, okýnko zezadu…….. bych musela chodit k sousedům 😀 zadní strana kurnika je zeď sousedů. takže tudyma to nepůjde. ALE!! Právě jsem vymyslela, že se zeptám stavitela nejvrchnějšího, že bychom kurnikm pootočili - ve směru hodinových ručiček musíme, protože na druhé straně, co je zeď musí být schody, abychom se dostali nahoru na půdičku. Takže by se to pootočilo a byl by ten kurnik třeba takovej podlouhlejší. Holkám asi geometrie nic řikat nebude, bude jim to fučik, takže! By pak byly ty dvířka s hnízdama, tam co stojí ten barel a ty hlavní prostě z čela kurníku. to by mohlo jít.

Ty kukaně na dvířkách - to by taky mohlo eliminovat čmelíky, dokážou ty svíně lézt po tý umělý hmotě? 

zateplovat se nebude, vymluvil mi to i stavitel, právě kůlivá čmelíkům, jak říkáte i vy, tak holky budou muset být otužilý. Je to celý v závětří.

Nemáte okénko na větrání? 

Jak fungujou ty dvířka? Ráno jasný, to se nastaví nějakej čas, to budu potřebovat, páč jezdíme do prasé velmi časně, ale co večer? nastavím čas podle vypozorovaného času návratu, že jo? A jak eliminujete opozdilkyně? Rezerva časová asi, že jo?

Svícení- kdo svítíte i ráno i večer?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.02.2024, 12:13:04 xxx.xxx.198.226

Čmelíci dokážou lézt po čemkoli. Jako pavouk nebo moucha. Čmelíky se netrapte, všechna místa, kde by se mohli zdržovat, budete preventivně zaprašovat křemelinou a nemusíte více řešit. To jen případnou izolaci takhle nevyřešíte úplně, protože se pod ni nedostanete…

Nemám okénko na větrání, bohužel vše větrá až přespříliš spárou pod střechou a kolem automatických dvířek a kolem jednoduchých dvířek pro obsluhu (nemají futra nebo jak to říct, prostě ten přesahující díl, jsou trochu jako ty dvířka do westernového saloonu, že se mohou protočit ven i dovnitř, není tam zarážka - takže ani překážka pro průchod vzduchu). Střechu před příští zimou plánuji utěsnit, možná i ta obslužná dvířka tedy opatřím nějakou laťkou, to bude zakrývat spáru mezi stěnou a hranou dveří, ale ta automatická utěsňovat nemám jak, takže větrání zajištěno až až.

Moje aušus levná automatická dvířka Brinsea Chicken Door nemají žádné nastavování, umějí se otvírat a zavírat pouze na stmívací senzor, tj. když je dost světla (podle senzoru, který potřebuje HOODNĚ světla, i si na to uživatelé stěžují), tak se otevřou, když je pak málo světla (dle senzoru), tak se zavřou. No a protože ráno by to slepicím otvíralo asi tak v devět, a to bych si zkrátila krmný den a vůbec, tak otvírají holky od koní ta lidská dvířka spodní půlku tak, jak vidíte na fotce, že spodek je otevřený. Slepice se vyhrnou a hned dostanou namočené granule, tj. tekutiny i výživu najednou, v zimě to bývá zalité ještě teplou vodou, takže snad i to pomůže. No a když jdu odpo ke koním já, tak vyberu vejce a zavřu obslužná dvířka komplet a to už si slepice včas naskáčou do kurníku automatickými dvířky, které pak zavírají v rozumný čas, kdy slunko fakt padá za obzor.

Vymakanější dvířka třeba od Kerblu umějí nastavení jak na světelný senzor, tak na hodiny, které si nastaví chovatel. O funkcích kterých dvířek se dočtete zpravidla v návodu k obsluze, často jsou u produktů ke stažení i na stránkách prodejců.

Opozdilkyně s automatickými dvířky většinou nemusím řešit. Když pořídím nové slepice, jsou v ohrádce u karanténního kurníku, oddělené, tam automat na zavírání není, tj. ráno holky otevřou i těmhle slípkám, odpoledne si holt musím počkat na stmívání (to jim ty dva týdny obětuji) a slepice nahážu do kurníku a zavřu za nimi (halové slepice neumějí chodit domů). Později stačí je tam nahnat a ještě později už si chodí zalézat samy. No a když pak spojuji hejna, vezmu usínající slepice z karanténního kurníku a posadím je na hřady v slepicodomě. Karanténní kurník zbavím ohrádky a nechám ho otevřený, aby mi slepice nikam nezabíhaly, zpravidla pár dní trvá, než pochopí, že nové bydliště mají ve velkém. A zase prvních pár dní přenáším, dalších pár dní přeháním, a dalších pár dní už tam najdu třeba jen jednu nechápavou, a té již stačí naznačit. Pak můžu karanténní kurník zatarasit a vím, že mi nikde nebudou slepice pospávat okolo po venku. Pokud náhodou nastane pospávání povenku, tak v první řadě zjišťuji, jestli nemám invazi čmelíků či jiných parazitů, kteří by slepice doma obtěžovali no a posléze holt opět pár dní chodím se setměním a naháním slepice domů, zatím nebyl problém.

Jestli vy budete mít před kurníkem zabezpečenou voliéru, potřebujete vůbec automatická dvířka? Třeba by mohly mít slepice otevřeno stále a chodit si ven dovnitř jak budou chtít…

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 05.02.2024, 13:03:03 xxx.xxx.226.6

Čmelíci dokážou lézt po čemkoli.

dík. tzn. vracím se zpátky ke svý lavici s nožičkama v oleji, jsem tím nápadem stejně uchvácená 😀 Nicméně můžu si hrát s tou polohou kurníku, podle toho jak to bude vycházet líp na umístění, plochu, praktičnost, tak jsem ráda, že mě to napadlo

A jo, okýnko nepotřebujete, větráte dostatečně 🙂, to mi nedošlo, to je fakt.  No já bych chtěla pro holky tak jako slepičí wellness 😀 😀  . kdyby nebylo čmelíkůch, měly by gaučíček 😀  /kecám, ale na druhou stranu, nebylo by to marný, třeba by tam i rády snášely, žejo 😀/. Ono i tím, že budou z těch klecí, tak na drsný podmínky venku nebudou zvyklý, tak jsem to chtěla usnadnit, ale čmelík je velkej argument

Musím mít karanténní kurník?  Chápu, že když bude člověk chtít doplnit počty. No  jo, ale se mi to nikam nevende. Takže budu muset jednou počkat, až odejde i ta poslední a pak pořídit nový kvarteto.

Zabezpečená voliéra bude, ale ………… liška je sviň a kuna taky, co když mi to dokážou obejít? Tak radši takhle si říkám. A nebo - že by měly takový ty nášlapný, co si sami otevřou, když chcou ven a večer je tam prostě člověk nažene , to by šlo, stejně je musí zkontrolovat. Mně stejně vlastně půjde jen o to ráno. 

No a žrádlo v zimě - nemůžu jim tam dát něco teplýho, stejně to vystydne/zmrzne, než půjdou ven. Vystačí tedy s nasypáním té své směsi v granulíéch, podáním třeba naklíčené pšenice a dolitím vody? Jak se to řeší sakra v zimě? ta voda? nechám v kurníku druhou napáječku. A ostatní to lepší si dají, až přijedu domů?  Doba, kdy odjíždím a kdy půjdou ven je v zimě asi dlouhá. když jim to půjdu dát, než pojedu do práce - to přilepšení - a půjdu jim to dávat do kurníku - vzbudím je a co ony pak?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.02.2024, 13:18:40 xxx.xxx.198.226

Nemusíte mít karanténní kurník. U mě je to spíš ochrana nově příchozích před těmi starými, které už můžou být odolnější a něco přenášet. Ty nové z haly naopak zažijí šok z přemístění. Karanténa je fajn, ale když nemáte nějakou cennou populaci, nemusíte se tím zabývat, ve vašem režimu prostě přeléčíte celé hejno, kdyby se něco vyvrbilo. A když to bude neléčitelné, tak je to jedno, v těch počtech. Já ho mám, protože mi zbyl ten starý, a ten teď tak používám, ale když jsem neměla, žádné karantény se nekonaly. Jsem to nemusela psát, zbytečně jsem vám pleskla brouka do hlavy 🙂

Já vodu v zimě řeším tak, že ráno se naleje teplá, mají ji tekutou, dokud nezmrzne. Večer se naleje teplá, tak se dopijí, než jdou domů. Zatím žádný problém. Kdyby měly mít žízeň, tak vám akorát druhý den nesnesou vejce, páč vejce sežere hodně vody. Pokud byste ráno přisvěcovala, jakože to nebudete potřebovat, když to nemáte na produkci vajec (taky nesvítím, ale tím, že slepice vstávají v sedm, ať je světlo od sedmi nebo od devíti…), tak byste jim klidně mohla dát něco teplého, hned jak rozsvítíte, tak si to půjdou sníst 🙂 Ale samozřejmě že slepice nic teplého nikdy nepotřebují, směs stačí. Já dávám teplé ty granule zalité, aby to déle vydrželo v mrazech. Když je nad nulou, tak jim ty granule zaleju večer a ráno je dostanou pod zobák studené. Jasně že vystačí klidně jen o nosnicové směsi a vodě. Vše ostatní je na přilepšení 🙂

Když je brzo ráno vzbudíte, dáte jim tam potmě jídlo, a zase zmizíte, zase usnou. Nebudou rády, ale zvyknou si. Když je brzo ráno vzbudíte, rozsvítíte jim světlo a dáte jim jídlo, tak seskáčou a půjdou se najíst a zabývat se svými slepičími věcmi. Jít tam brzo ráno, rozsvítit, dát jídlo, pak zhasnout a zmizet, to bych úplně jako laik nedoporučila. Leda tak s čelovkou, že se to světlo jen mihne, a nebudete svítit na slepice… Ale prostě zvyknou si na režim jaký nastavíte.

Tak jim v kurníku nechávejte jen tu KKS a přilepšení jim dávejte ven. Do kurníku ráno vůbec nemusíte. Když budete mít napáječku vyhřívanou, nemusíte vodu řešit, bude vám ji topný kabel temperovat třeba na pět stupňů, a dovnitř nemusíte. Až půjdou slépky ven, tak si vezmou, co jste jim připravila venku. V nejhorším to bude zmrzlé - to nevadí 🙂

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.02.2024, 13:24:40 xxx.xxx.198.226

Pokud chci po příchodu z práce dát slepicím něco na přilepšenou, aby to stihly sníst, než půjdou spát, tak se snažím být u nich co nejdřív a né těsně než jdou usnout.  Protože ty různé snadno se kazící přilepšení (říkal honzapm) jim v tom voleti přes noc můžou dělat neplechu (jakože maso, mléčné dobroty, apod.). Tak se snažím jim to dát opravdu třeba 4 hodiny před spaním, a pak teprve předložím pšenku či klíčenku vlastně až těsně před, třeba hodinu, a ony si nacpou volata, a s tím jdou spát, a nevím, jestli to znamená, že si to pak v noci průběžně posouvají do žaludku a tráví, asi jo, když jsou pak ráno tak hladové 🙂

No ale jinak když neklíčím a nedávám pšenku nějak dávkovaně (třeba kvůli myším), tak jim nechávám vždy rozhozeno adlibitně, a holky si samy vyberou, čím si chtějí těsně před spaním volata nacpat - jestli pšenicí nebo KKS. KKS mají nicméně k dispozici celodenně adlibitně bez omezení, tu nějak myši nejedí, chválabohu.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 05.02.2024, 13:35:56 xxx.xxx.226.6

Já vodu v zimě řeším tak, že ráno se naleje teplá, mají ji tekutou, dokud nezmrzne.

Ok, musím zjistit, jak dlouho to vydrží v běžných mrazech nezamrzlý. Uvnitř kurníku to ale  přes noc nezamrzne, ne? Takže vodu mít budou tam? S tím přisvěcováním, no zase pokud je to pro  ně komfortnější, tak klidně budu, počítám s tím.

Jasně že vystačí klidně jen o nosnicové směsi a vodě.

no to já nechci, nebudou to chudý slepice, budou rozežraný, ale paradoxně v zimě, jak tak koukám, podle toho dodatku, co jste psala a za který hodně moc díky, je důležitý!!  - budu mít malou možnost jim to dát zavčasu - protože tma je brzo. Leda jim zase v kurníčku svítit? ale to je takový nepřirozený. No takže to můžu udělat tak, že těsně před odjezdem tam dám do výběhu třeba mističku s masem zalitou horkou vodou, to by jim mohlo vydržet. a dovnitř jim s čelovkou šoupnu misku s tvarozem a třeba slupkama od zeleniny?

Ta klíčenka teda až večer, to si musím zapamatovat. 

Ale můžu jim tam dát klidně misku s troškou slunečnice, kukuřice- nebo kukuřici na provázku, aby si to ozobávaly. když toho nebude moc, tak nebudou klustý, co?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.02.2024, 13:53:59 xxx.xxx.198.226

Já vám nevím nevím, jestli 4 holky si ten kurník 2x2 m vytopí tak, aby tam nezamrzla voda. Musíte vzít v úvahu, že teplo stoupá, takže bude tepleji pod střechou, ale u země… hm, nesázela bych na to. Teda jestli ještě někdy bude mrznout, že.

Můžete pořídit zateplenou misku (strčit misku do větší misky, vyložit a podložit polystyrenem (ale pozor, slepice prý rády ozobávají polystyren, takže ten něčím obalit) a do toho pak dávat tu teplou vodu… Jestli máte elektriku, tak ta vyhřívaná napáječka je nej. Bude se to spínat samo termostatem a budete to mít absolutně bez starostí.

Když jim po výběhu rozhodíte drobné kousky masa, tak třeba zmrznou, ale to slepicím nebude vadit. Můžete jim klidně nadrtit sušené maso, aby v tom nebyla ta voda 🙂 Já bych se jim s masem ve vodě nepatlala (jak to promrzne, tak se k tomu stejně nedostanou). Nakonec těch pár dní, co bude extra mrznout a přes den nerozmrzat, jim to maso taky nemusíte dávat…

No a nakonec existují i vyhřívané misky na krmení, případně nějaké topné kameny a já nevím co ještě, čím se bude dát případně porce krmení udržet nad nulou. Ale že bych se na to…

Klíčenku můžou mít klidně celodenně, však ty moje přes den běhají po celé louce a hrabou se v seně a bobcích po koních a v kdejakém hnoji a bahně, zatímco ty vaše budou jen v tom krcálku. Tak jim to tam klidně všechno co píšete naservírujte jako švédský stůl, ať se předvedou 🙂 Jen teda hlídat to zatloustnutí, jak jednou zatuční, to se hrozně blbě odtučňuje.

Když mám toho přilepšení hodně a dny jsou hodně krátké, tak jim to dám ráno. Buď se s tím do večera poperou a nebo ne a zbude jim to na další den 🙂 Když to vypadá, že už to nebudou, tak to seberu a hodím za plot, to se postará bratr ježek nebo teta kuna.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 05.02.2024, 14:19:01 xxx.xxx.226.6

Já vám nevím nevím, jestli 4 holky si ten kurník 2x2 m vytopí

no! to se taky bojim, že jim tam bude zima? 😲 Ježiš to sou starostě a ešče nemám ani základovou desku! Natož slepici.

Sakra, jsem si říkala, že aby to neměly moc malé, aby si tam mohly bydlikovat, když nebudou moct ven třeba. A ono to bude kontraproduktivní.  .

Zateplená miska by se určitě nějak vymyslet dala. Maso teda lepší rozhodit, dobře, klíčenku celodenně.

psala jste, že holky chodí ven v sedm, ale to je ještě tma, ne?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.02.2024, 14:38:13 xxx.xxx.198.226

Těm slepicím ale ty teploty nevadí (tuplem když jsou v domku, závětří…). Jsou na to vybavené. Mi letos přepeřovaly a chodily tady v desetistupňových mrazech holé jak holiny a evidentně jim to na vitalitě neubralo. Ani ty hřebeny neomrzly.

Prosímvás, jen se nedržte těch mých myšlenek jako jediných! Trochu mě mrzí, že sem nepřispívají další, kteří by některé moje odpozorované nebo domnělé věci rozporovali. To může být na škodu ☹️ Já si tu napíšu, jak to dělám já, a co si myslím, že o tom jakože vím (ale taky třeba nevím, žejo), a vy to nesmíte brát jako Bibli, prosím konzultujte s lidmi jako je ančovička, bohemia.gall, třeba bude honzapm dostupný aspoň po zprávách…

Ano, moje chodí ven v sedm, to je ještě tma. Takhle chodí holky člověčí ke koním, tak pouštějí holky slepičí ven. Holky člověčí si na práci svítí, takže tu hodinu mají slepice dost světla (takové šero) na jídlo, tak se seběhnou kolem té misky s granulemi psími a nacpou se. A pak už se začíná pomalu šeřit i venku, i v zimě, a když lidi odcházejí, slepice už se procházejí po seně a lustrují, co odpadlo od huby koním…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.