Aktuálně: 4 714 inzerátů176 672 diskuzních příspěvků17 782 uživatelů

Jak vybavit kurník

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 12:49:49 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 06.02.2024, 12:36:28

Skladování krmiva a podestýlky budete řešit jak?

Já jsem si kurník nechala postavit - viz výše a do elka k němu mám přistavený skládek na slámu a barely se zrním (+ seno pro králíky). Slepicím na zimu suším trávu ze sekačky pro případ sněhu a jinak jsem znalcem nalezišť žabince ptačince v širokém okolí.

Skladovací prostory jsou důležité. Případně pořád shánět a doplňovat.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 13:03:31 xxx.xxx.226.6

Díky Varaxi za další podnětné info.

 ten trusník pod hřadem, dává to smysl - protože to nelítá z takový výšky, na druhou stranu, dole to holky taky zabordelej a bylo by fajn to moc jen tak vytáhnout a očistit. Případně můžu mít obojí, ale ono bude záležet, zda ty plechy na zemi právě půjdou snadno vyndat-bude záležet kam nakonec umístíme dveře. promyslíme, produmáme, můžu si to naorganizovat, jak bude vhodný.

Info o ječmenu v granulích- supr to vysvětletní s enzymy, asi bych pak nevěděla, pokud bych to ve složení našla, zda dávat, nedávat, kupovat, nekupovat, ale i tak, pokud se tomu dá vyhnout úplně najdu takové krmení.

Krmení- bude uskladněný v dílně, tam mám vyzkoušeno, že je sucho - měla jsem tam zapomenutý balík se sušenou zeleninou pro čokle - jako že hodně dlouho a je v cajku. 

Podestýlku musím vykoumat, předpokládám, že tu můžu mít v přístěnku kam neprší? Jak moc toho budu potřebovat na rok- resp. jak je to u vás, když máte deset slípek? Že abych si udělala obrázek.

mi přijde obtížný na manipulaci

no asi možná jo, protože když by byl stojan vysoký, jak je tu navrhováno, že je lepší, tak to člověk musí nadzvednout a to se v malým prostoru bude blbě dělat, zvednout a vyndat plechovku,když bude zapotřebí. hmmmmmm. hm.

My máme 10 slepic, nezavíráme okénko nikdy

jako že ani když mrzne? hodně?

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 13:06:30 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 06.02.2024, 12:49:49

Slepicím na zimu suším trávu ze sekačky pro případ sněh

ahá. Sušíte jen tak, nebo máte nějaký udělátko na který to rozhodíte? Páč jako zapaření, plíseň…

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 13:17:18 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 06.02.2024, 13:06:30

No teda - poseču normálně trávu bez koše, shrábnu, párkrát ji otočím, nechám na slunci uschnout a uklidím do pytle na zimu. Dávám to třeba i králíkovi, když je v zimě tráva a ptačinec pro slípky.

Já osobně v létě už vůbec v kurníku nepodestýlám, slepice tam stejně jen spí a snášejí. Nastelu jim jen na zimu, kdyby musely být v mrazivých dnech zavřené. Slámu už ani nepoužívám, stačí suché listí z pod stromů a při jarním úklidu kurníku hodím krásnou hrabanku se slepičáky na kompost.

Kurník uklízím dvakrát ročně, vše vytáhnu ven, umeju, vydesinfikuju savem a vrátím. Vápnem nenatírám, jen ometu pavučiny, zametu, příp. vyluxuju. Slepičáky jsou hlavně na trusné desce - ty uklízím denně.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 13:25:37 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 06.02.2024, 13:17:18

Děkuji, děkuji, děkuji. a připomínáte mi dotaz, který jsem chtěla vznésti před časem. Budu majitelkou hromady ořešákovýho listí, které by mělo chránit proti sajrajtům. Logika věci mi říká, že bych mohla použít to. Je to tak, nebo ne? 

Jo a…….když jsme u toho, pokoušela jsem se vyrobit dle jakéhosi návodu hrabanku z ořešákovýho listí, kdy ho po průchodu listí vysavačem narvete do pytle, do  kterýho uděláte díry, zalejete vodou a druhý rok - prej hrabanka. Jako jo, něco se tam vytvořilo, ale hlavně se mi v tom ubytovali mravenci, nechtěla jsem jim ničit jejich panelák. A můj dotaz asi úsměvný -zní   - nenastěhujou se mi brablenci ke slípkám?

edit - na to listí se ptám proto, jestli ten ořešák pak ve velkém množství by nedělal rotyku, což si myslím že ne, když se dával i psům do boudy, ale co já vím, co všechno se dřív nevědělo a dneska ví, ten ořešák má to listí silný.

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 06.02.2024, 13:36:13 xxx.xxx.191.80

My skladujeme pár pytlů slámy a stačí nám to - jenže my sušíme každoročně ještě pár pytlů trávy (seno bych tomu neříkala, to má výživovou hodnotu, toto je fakt vhodné spíš na podestýlku) a taky sušíme listí ze stromů, které pak nahrneme na hromadu pod stříšku. Těžko se určuje množství toho listí. 
No a v nouzi jsme jednou použili noviny. Taky to šlo. 
Kydáme jednou týdně, do kurníku se vleze tak půl pytle (jedno, či slámy nebo trávy nebo listí). Plus sláma do hnízd, tu měníme dle potřeby, obvykle však častěji než jednou týdně, možná cca jednou za pět dní? Zas je to hrstička. 
No, rok má 52 týdnů, tj. minimálně 26 pytlů podestýlky plus sláma do hnízd. Sláma je z jmenovaných variant nejlepší, ale je jediná, kterou musíme kupovat. 
Noviny jsou super na ten trusný stůl, pak stačí shrnout ty noviny a naskládat nové, ale lze tak použít v podstatě jakoukoli podestýlku. Je to takové nejčistší řešení - rozložené archy shrnete rukama, na ostatní potřebujete smetáček. A z novin se dobře dává dolů ten bobek, když ho chcete čistý např. ke kvašení do zálivky. Noviny měníme častěji, dle potřeby to bývá jednou za 2 až 3 dny. 
Co se týče doby výměny celé podestýlky, tak ten trusný stůl dělá fakt hodně. Pokud nemáte slepice alá kachna, že by se ráchaly ve vodě, tak stačí v případě potřeby vykydat jen jednou za 14 dní. Třeba teď - já bydlím daleko, maminka je po operaci, táta nemá kolena (teda má, ale kovová), tak to holt slípky musely zvládnout. Ale vypadalo to tam nad očekávání dobře. Bez trusného stolu a vynášení těch novin by to nebylo 14 dní únosné.
Opět platí dle pocitu - když vlezete do kurníku a praští Vás do nosu štiplavý pach, všude leží prach a je ve vzduchu vlhkost, tak víte, že jste měla kydat už dávno. 

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 13:46:43 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 06.02.2024, 13:25:37

No možná, když podestelete ořešákovým listím do kurníku, hrabanku vám z něj udělá to osazenstvo. S ořešákovým nemám zkušenost, dává se do hnízd proti čmeldům. Já dávám zpodlísek. A občas haldu slípkám do výběhu, ať se pomějou. Listí je přírodní matroš a mizí samo do sebe.

 Do kurníku se občas nastěhuje ledacos a vždycky je to výzva. Myš, pavouci, čmelíci, motýli, mouchy, vrabčáci, takže pročbyne i brablenci. Já  je  všechny vyhodím a nechávám si tam jen slepice.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 13:48:50 xxx.xxx.226.6

Varaxi supr,  dík za popis a triky,to je bezva návod.

Předpokládám, že to listí ořechový tedy problém nebude. Mám tam i třešeň, ale ořeškovýho listí hodně. 

Hmmmm. 26 pytlů to bude chtít velký místo na skladování. Mám ještě půdičku nad dílnou, ale tam je momentálně nábytek. to by šlo až časem.  tohle musím dovymyslet, kam  s tím.

Jo a - na druhé části půdy je stoletá sláma- to předpokládám radši z hygienických důvodů vyhodit?

edit - ať se maminka brzo vyzdraví.

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 13:56:07 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 06.02.2024, 13:48:50

Když budete mít trusný stůl nemusíte ani podestýlat - jen na zimu. Bobáky budou na trusníku, slepice káleji raději venku, vylezou, vyprdnou. Podestýlku jen na zimu a pak jí stačí méně.

Když jsme u toho, kam budete ukládat slepičí odpad ? Víte ? 

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 14:00:04 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 06.02.2024, 13:56:07

Slepičí odpad, noooo vida - mám trojkompostér, ale obávám se, že mi asi nebude stačit, že jo 😀 . Do popelnice s tím můžu? pokud ne budu muset založit další místo na kompostování.

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 06.02.2024, 14:12:13 xxx.xxx.191.80

U nás až tolik nemrzne, 20 stupňů sice pamatuju, ale to jsme ještě neměli slepice. Takže ano, naše mají otevřeno pořád. 
Slepicím na zimu sušíme hlavně kopřivy, ale tráva lze taky. Není to až taková věda, kopřivy (a třeba i pampelišky, jitrocel) sušíme pod stříškou na větru, sušit trávu na seno se taky dá, podstatné je, že Vám do toho nesmí napršet. 🙂 
Tu trávu, co ji sušíme na podestýlku, prostě jen posekáme a necháme tak, až je suchá, tak nacpeme do pytlů. Na krmení bych posekla dle počasí, aby to relativně rychle uschlo, taky bych sekla tam, kde vím, že neroste nic jedovatého. Kdyby mělo být od země vlhko, tak se asi hodí to párkrát otočit nebo naházet do káry a převézt na nějaký kousek betonu, aby to nezačalo odspodu podehnívat. A klidně bych to využila. 
Slepicím bych teda kydala častěji než dvakrát ročně, i když asi fakt záleží, kolik času tam ty slípky tráví. My jich máme jednak víc, jednak tam ty slepice tráví asi víc času. V dobách ptačí chřipky jsou v kurníku a výběh jim supluje skleník, který je cca dvakrát tak velký jako kurník, možná o něco málo větší. Pokud má někdo voliéru a je schopen mít slepice venku od slunce východu do noci, tak je asi omezené kydání obhájitelné. I když teda ne jednou za šest měsíců… 
Znám lidi, kteří kydají jednou měsíčně a co týden podestýlku přisypou. To bych brala za minimum. 
Kompletně čistíme kurník tak jednou do roka, v případě, že řešíme nějaký problém, samozřejmě častěji. Stěny, podlahy i strop bílíme křemelinou. Je potřeba pak kurník dost vyvětrat, tak se pro to hodí spíše teplé dny. Krmítka a napáječky myjeme samozřejmě často, přibližně to vychází na jednou týdně v zimě, v létě klidně denně. 
Mravenců se nebojte, slepice je vyřeší za Vás. Spasou kukly, rozhrabou mraveniště, nic nezbyde. 

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 14:14:45 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 06.02.2024, 14:00:04

V kompostu bacha, abyste to nepřepálila. Takže slepičáků jen pomálu. Příp. si udělat výkvas k hnojení rostlinstva, ale opět bacha, bacha.  Já dávám slepičí přebytek i do poplenice - když tam můžou kočičáky i psováky…. Někdy si odebéřou i dobří lidé - zahradníci.

Co na to ostatní ?

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 14:24:55 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 06.02.2024, 14:12:13

akže ano, naše mají otevřeno pořád.

takže i v noci? dobře.  No když já tam budu mít ty čtyři chudery, tak snad se nic nepokazí, když jim to na noc zavřu. když to bude špatně, jak říkáte- uvidím zamlžený vokýnko. 

kopřivy (a třeba i pampelišky, jitrocel)

si suším pro sebe, teda pro nás, takže holt toho naškubu víc.

t nebo naházet do káry a převézt na nějaký kousek betonu, aby to nezačalo odspodu podehnívat.

no asi spíš takhle, protože toho podehnívání se bojím, ale , když budou zase hice!! tak by se to na louce na chalupě vlastně dalo!! tam sekám traktůrkem na trochu vyšší trávu, takže to pak můžu vzít, jen teda budu muset vzít z míst, kde nerostou maliny ´, aby to neměly holky trnití 😀

Mám v plánu taky ten týdenní úklid kurníku- jsem to tak vyčetla, hodlám se toho držet, i proto, že to je praktičtější si myslím, než toho pak řešit víc. 

dík dál za info o malováním křemelinou, že lépe v létě a i za další praktický rady.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 14:26:38 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 06.02.2024, 14:14:45

V kompostu bacha, abyste to nepřepálila.

a jo sakra! dík. no tohle jsou věci, který automaticky nevím, neuvědomím si to, jak se třeba o kompost na chalupě starala máma a jen si slepičince sháněla od souseda. By mi to stopro netrklo. Jo asi ta popelnice vadit nebude. A asi i soused naproti uvítá, sám slepic nemaje a cosi pěstuje. A asi i sousedka křížem odnaproti. Se uvidí. 

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 06.02.2024, 14:33:39 xxx.xxx.191.80

Co se týče té podestýlky, tak opět - klid a nohy v teple. 🙂
Jednak těch slepic budete mít pravděpodobně méně a nejspíš máte i menší kurník a tudíž i menší spotřebu; a pak - kupičku listí nemusíte mít v pytlích, stačí to mít někde, kde to nebude chytat vlhkost. 
Trávu si nasušíte od jara, listí na podzim, takže to postupně bude ubývat a zas přibývat, není to tak, že bychom měli tolik objemu uskladněno zaráz. Ono to tak nějak plynule funguje samo. 
Druh listí je celkem jedno, jen by to nemělo být něco vyloženě jedovatého. Ořešák je v pohodě. Lískové se často používají proto, že v nich žije nějaký brouk, který slepičkám moc chutná. 🙂 Ale pokud je nemáte, tak se tím netrapte a chovejte slepice na Babicu. Když nemáš A, dáš tam B, když nemáš ani B, dej tam Z, a když nemáš ani to, tak to tam nedávej, vono to pude i bez toho.
Stoletá sláma - podívejte se, jaká je, čichněte k ní. Jestli se rozpadá a je moc prašná nebo naopak vlhká, tak bych ji nepoužila, ale jinak klidně. 
Slepičí hnůj se kompostuje dobře, takže to je přesně ten problém, který bych řešila, až na něj přijde. Dost možná se totiž ukáže, že žádný problém nemáte. Jinak prostě rozšíříte kompost, no. 

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 14:38:19 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 06.02.2024, 14:33:39

Trávu si nasušíte od jara, listí na podzim, takže to postupně bude ubývat a zas přibývat, není to tak, že bychom měli tolik objemu uskladněno zaráz.

AJO! No to jsou ty postřehy z praxe.

že v nich žije nějaký brouk, který slepičkám moc chutná.

vim! aha! tudle mrchu jim možu dodat z chalupy!

tak to tam nedávej, vono to pude i bez toho.

todle umim! takže asi sem připravená! 😀 jen sem u zvířat moc přezodpovědnělá.

Stoletá sláma - podívejte se, jaká je, čichněte k ní.

provedu. ono by jí tam nemělo asi moc co být, ale nevím jestli se tam třeba něco v průběhu let neubytovalo,kuna, hlodavci, blouši, pabouši… (vim ti nevadí, já si jen vzpomněla na nějakou starou reklamu), aby pak na mou nezodpovědnost a škudlivost pipky nezhynuly krzevá nějakou chorobu

ad kompost a hnůj - jasně uvidím, jak to bude pak v reálu. Není problém koupit a ubytovat ještě jeden kompostér. ale myslím, že třeba fakt rozdám po sousedech.

Varaxi
Varaxi (508 příspěvků) 06.02.2024, 14:41:40 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 06.02.2024, 14:26:38

Když ten hnůj nebude čistý, ale s tou podestýlkou, navíc tam budete dávat zbytky z kuchyně, ze zahrady, z prořezávky stromů, já nevím z čeho všechno, tak se tím fakt trápit nemusíte. Ono se to opět tak nějak samo a přirozeně naředí. Pak tomu akorát případně přizpůsobíte hnojení, abyste k malinám nenasypala třeba celé kolečko, ale jen půl, a podobně. Na to taky přijdete. Hnojit je třeba samozřejmě uleželým hnojem, ne čerstvým. 
A kompost z bobků jede rychle. Ubývá, jak probíhá kompostování. Chvíli toho budete mít třeba hromadu, za dva měsíce čtvrtinu. Takže to skladování není až taková věda. 

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 14:45:51 xxx.xxx.87.55

Já teda fakt nevím, co bych kydala.  Ty slepice jdou do kurníku spát - vylezou na hřad a trouseji na trusník. Ráno vylezou ven, vyprdnou obrhovínko a celý den jsou povenku. Zajdou na hnízdo vyprdnout vajco a rychle zase ven. Ráno se napapaji - jídlo jim dám na vícero míst z důvodu hamižnosti a nenažranosti, ať má plné volátko každá. V létě podestýlku nemaji, když je v kurníku hovínko, seberu špachtlí. Kurník důkladně uklidím na jaře a na podzim, hovínka z trusníku denně. Nemám co uklízet.

Okénko mám taky otevřené, třeba jen na mikro, ať maji vzdoušek. Nikdy tam nebylo vlhko, ani v mrazech, když bylo teda úplně zavřeno. Ale stejně jsem jim a je vyvětrala, i v tom mrazu, na chvilku. Mám teda kurník poměrně obsahově velký, ne ty maličké jen pro slépky, ale pohodlné i pro člověka. 1m šířka, 2m délka, přes 2 m výška - pro max-sedm slepic. Ale ty tam dlouho nepobyly, protože jestřáb. Původní záměr - pět slepic. Nadimenzováno pro pět slepic. Plus mínus.

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2024, 14:53:59 xxx.xxx.87.55

A ještě pro začínající slepičáře, králíkáře, kočkaře a další …aře.

Sbírejte znalosti a zkušenosti, surfujte a listujte, udělejte si nějaký základní výcuc, podle kterého pojedete a ono to půjde. Člověk, kterému na zvířatech i ptácích záleží, je zpočátku až přehnaně zodpovědnej. Ale ono si to časem sedne, vyzkoušíte, uvidíte, a budete si to dělat po svém, tak jak to bude vyhovovat vám a vašim zvířatům, ptákům, obojživelníkům a plazům. Budete i nadále sbírat zkušenosti a zážitky, zlepšovat se nebo i zhoršovat a vo tom to je. Občas se něco podělá, nepovede, zahyne či onemocní, přijdou nemoci či paraziti, dravci a predátoři, ale člověk-chovatel jede dál.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 14:55:58 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 06.02.2024, 14:41:40

ž ten hnůj

no takhle to dělám, bez toho hnoje. Jen těch odpadků z kůchně asi dost díky slípkám ubude? už teď, jak dávám sousedce, nemám nic a i mi to ohaři vyčítají, protože třeba slupky z okurky milujou. Já právě nemám představu, kolik toho budu uklízet, máte pravdu, počkám prostě. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.