Aktuálně: 4 759 inzerátů176 529 diskuzních příspěvků17 781 uživatelů

Jak vybavit kurník

megi-the-pes
megi-the-pes (2268 příspěvků) 07.02.2024, 10:27:58 xxx.xxx.124.6

Mně myši neva. Kocouři spapají a Megy někdy taky. Ony je sežerou aj ty slépky. 

Ty kontajnery dílenské se přece dají na sebe a tím tvoří jeden druhému střechu. Ještě musím lávky do každého patra vyrobit. 

Taky v mraze nezavírám. Loni jo, pár dní pár hodin, protože z ničeho nic nám tady skočilo minus 17. Ale od té doby nezavírám, ony nejsou blbé, schovají se na slámu.
Mám slámu všude. Malinko poházenou po betonové podlaze, v hnízdech, a sem tam kupičku, aby měly kde odpočívat. 
Než jich bylo tolik, byl dřevěný kuří dům venku s výběhem, tam měly hobliny. Ne z obchodu, ale od truhláře, jak tu někdo zmínil. Je to velký rozdíl. Na dně kuřího domu bylo lino, takže jsem jednou dvakrát za týden zvedla stříšku a hobliny prostě vytáhla aj s tím linem, umyla… a v hnízdech zase sláma. 
Sláma izoluje. Proto ji máte možná na půdě. 🙂 Seno neizoluje a nasává do sebe vlhkost, je k ničemu. Teda jako zdroj… vlákniny, místo trávy, něco tak… v zimě. 

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 10:39:47 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 10:26:12

Jakože myslíš, že pak se nebudou handrkovat dvě slepice o jednu díru? 😀

Nechci brát iluze, ale slepice jsou na žrádlo jak psi a jak jde o kus dobrého žvance, jsou schopný se poprat a taky mají hierarchii a je to krásně poznat když se hádají dvě rovnocené slepice a nebo když ta vejš odkazuje do patřičnejch mezí tu poníženou.

Představa, že si čtyři slepice spravedlivě rozdělí čtyři díry, no představ si místo nich psy, výsledek bude stejnej.  😀

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 10:57:11 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.02.2024, 10:27:58

Ale od té doby nezavírám, ony nejsou blbé, schovají se na slámu.

dobře, tak uvidíme-vyladíme, to já jen, že budou jen čtyři. 

Malinko poházenou po betonové podlaze,

jenom malinko? ne vrstvu teda jo? Budu mít taky beton a penetraci na tom, aby se to dobře uklízelo, když to bude hladký.

Já budu mít kukaně z kyblíků vod majonézy, sem se rozhodla, jen musím vymyslet, jak to přidělat ke zdi - háček??  - aby se to snadno sundalo  a omylo a na druhou stranu, aby to nesundaly slípky, až se tam budou mrcasit. 

Pod tim ten trusnik, to doma furt řikám dokola, že to je důležitá věc. 

Jména přišly druhé půli divný, tak jsem osvětlila, že celej ten ansámbl dohromady bude Českej slavik a Geňa to bude moderovat. 

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 10:59:11 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 10:39:47

e nebudou handrkovat dvě slepice o jednu díru? 😀

no to jsem si fakt trapně myslela. Čokle taky nesměj druhejm nebo kocourovi do misky, když já nedovolim 😀.

 že maj hierarchii, to už vím! Sem poučenej začátečník, to už mi tu tuším Ančovička na fauně osvětlovala. Ale já nedovolim, aby jedna mlátila druhou. Dostane koštětem.  😀

každopádně tedy zůstává ve hře i přes krmení s dírama záložní krmítko pro ty, kterou vedoucí hajtra povede v nemilosti.

anonymní (neregistrovaný) 07.02.2024, 11:04:31 xxx.xxx.87.55

Já mám teda zkušenost, že když byly velký mrazy - třeba -10, tak slepice ven ani nechtěly a ještě jim šla dvířkama zima do kurníku. Takže, když byly  mrazy, nechala jsem je zavřený, jídlo a voda vevnitř. Však to bylo jen pár dní. Ale samořejmě je to hlavně o pocitu chovatele.

Ještě bacha na seno. Četla jsem, že delší seno není dobré a může slepicím udělat nějakou rotyku se zažíváním. Osobně se mi opravdu stalo, že slepice měla nafouklé vole a po zabití plné nakvašeného sena. Ale jinak žerou krátké seno ze sekačky běžně. Do hnízd dávám slámu.

Taky jsem si sehnala košíček na vajíčka, napáječku…  Výsledek - vejce dám do hrnce od slepič.jídla, který odnáším domů - slepicím připravuju jídlo ráno doma, odpol.jim hodím celou pšenici. Vodu mají v hrnci, ale je fakt, že je tam občas hovňous od vrabčáka. Vrabčáci ke slepicím lítaji, občas je i vyděšenej mlaďas v kurníku. Tak ho chytnu do hrsti a řeknu jeho bušícímu srdíčku “víš co bych ti mohla udělat !?!” Pak hrst otevřu a on frrrrnk.

megi-the-pes
megi-the-pes (2268 příspěvků) 07.02.2024, 11:09:04 xxx.xxx.124.6

Kyblík? Kyblík je kulatý, to se bude točit, jako když se pověsí obraz… jak si slépka bude vyrábět hnízdo, ona dělá takový důlek, hnízdo prostě, vrtí se. Muselo by se to chytit nahoře a dole, aby se to nemohlo hýbat. A bude to dnem dolů, aby měly rovnou plochu? To by tam lezly… blbě. Takže dno kyblíku bude na zdi. Tak to by mě nenapadlo. Esi jim nebude vadit, že je to jako prohnuté, kulaté. 
Já počítám, že krabice, stejně jako mám teď dvě, prostě uvnitř a zvenčí umyju hadrem, teda stěrkou, já su líná - nebudu je sundávat ze zdi. A hnízda špinavá nejsou, akorát vajco se může rozbít…

Na podlaze nemusí být vrstva, není to králík a nedělá tolik odpadu, já tam rozsypu trochu jen proto, aby třeba nožičky je nezábly. 😀 Ale ony jsou fakt většinu dne venku. 

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 11:09:07 xxx.xxx.206.172

Když se to tak vezme, slepice jsou strašný mrchy.  😀

Pak teda budu zvědavá na hlásání jak jim organizuješ pořádek 😀

U nás teda znají akorát pískání na téma Podává se jídlo a tak jednou za 10 let se vyskytne hodná mazlivá slepice, která má radši lidi než slepice, teď máme jednu, furt se chce chovat a je jak vocásek, tak jako vždycky je to Bláža. 😀

megi-the-pes
megi-the-pes (2268 příspěvků) 07.02.2024, 11:12:27 xxx.xxx.124.6
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 10:59:11

Uvidíte, odkud jaké slepice budete mít. Co dovezl známý, to byla katastrofa, musela jsem u nich být furt a hlídat, praly se, chtěly se sníst, než jim došlo, že je tady jídla hromada. 
Pár ks, co jsme loni dovezli tady kousek, ty jsou jak vymazelná štěkanátka, žádný problém. Nové teď mladé jsou taky úžasné, hrozně hodné, chytré. Musíte dobře vybrat chovku. 😀

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 11:12:47 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 07.02.2024, 11:04:31

Mě teda slepice seno nežerou, mají to jen jako podestýlku, jinak mají trávu, ono i takhle v zimě kromě těch pár dní, kdy je sníh, travička je taky.

megi-the-pes
megi-the-pes (2268 příspěvků) 07.02.2024, 11:14:54 xxx.xxx.124.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 11:09:07

Mám jednu, která každý den večer (všici ostatní už v kuříně) sedí na okénku u mých dveří a čeká, až přijdu, vezmu ji, řeknu - ale ty musíš spát v postýlce, aby tě nesnědla liška nebo ti taky můžou umrznout nožičky - a odnesu ji do hnízda, ona spí na měkkém prostě. Dva dny z toho roka a půl vynechala.

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 11:15:06 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.02.2024, 11:12:27

Jo, to je pravda, je fakt markatní rozdíl slepice někde ze dvorku a slepice z velkochovu, ty se i bojej chodit ven a stráví první měsíc v kurníku, pak akorát člověk řeší jestli je má vyhodit a nebo čekat a tak. A vůbec neznají tu dynamiku hejna a o to větší čočku dostávají.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 11:29:21 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.02.2024, 11:09:04

Jo - je to přidělaný dnem do zdi a vystlaný slámou, já si říkala, že to je fajn, že ony si v přírodě taky asi trochu vyhrabou důlek , než jdou snášet, nebo ne? Sláma, či to listí v nějaké vrstě uvnitř, to je jasný. Na druhou stranu to bude asi klouzat, mě teď napadá? Ale to ta přepravka taky. Co jsem koukala na trupce, tak tam slípky hned mazaly…. 

a tady to mají takhle

https://www.youtube.com/watch?v=MUp1MXXbXgM

to je asi lepší, než kyblík naležato

a nedělá tolik odpadu, já tam rozsypu trochu jen proto, aby třeba nožičky je nezábly.

ahá? já myslela, že právě odpadu hromada bude.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 11:31:58 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 11:09:07

No jo, já jsem pes! Ešivá se to bude prát, bude zle! Budu dělat drába. nesnášim šikanu. 

Taky bysem chtěla mazlivou slepičku, ale si myslim, že ty z drůbežárny sotva budou. Na druhou stranu, když se z vynešenky mohla stát divadelní diva, tak třeba se tam mazlivka najde. 

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 11:33:53 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.02.2024, 11:12:27

Musíte dobře vybrat chovku.

😀 😀 to se mi asi v tomhle případku nepovede a počítám s tím, že se holky jednak logicky budou bát, to mám nastudováno. A budu jim muset pomáhat s poznáváním novýho světa -si asi vezmu dovču, jak se štěníkem 😀 a pak taky že se můžou prát. 

Dva dny z toho roka a půl vynechala.

jéjéjééé, to bysem moc potřebovala takovouhle duši. ale pak se o ni zase budu moc bát, hrozně moc,

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 11:36:50 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 07.02.2024, 11:04:31

Tak ho chytnu do hrsti a řeknu jeho bušícímu srdíčku “víš co bych ti mohla udělat !?!” Pak hrst otevřu a on frrrrnk.

to je háský!

no holky jak budou zasíťoovaný, tak tohle asi se nestane. Malýho ptačího hašašprndu jsem měla v ruce naposled už před roky, když jsme zachraňovali, pěnici, pak sýkoru, a brabčáka.

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 12:01:38 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 11:47:13

Slepice ti všechno, co jim chutná, ožerou do mrtě, takže asi záleží jak po tom půjdou.

Tohle já furt řeším ve výběhu pro želvy, ty jsou snad ještě horší než slepice.

Ono jak to ožerou, tak pak už to neroste.

anonymní (neregistrovaný) 07.02.2024, 12:05:46 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 11:47:13

Ten bude sežranej cobyslepičídup.  Osobně doporučuji při procházkách s ohaři důkladně zmapovat výskyt ptačince v okolí. Neroste tedy vyloženě v přírodě, ale spíš na různých navážkách, rumištích, v okolí budov ( a na záhonech samozřejmě). Můj muž vozil obrtašky ptačince dokonce z Prahy - v zimě. Měl tam naleziště monstrózně vzrostlého.

Vyzkoušejte si, co chcete a ono se to vytříbí. Díky slepicim.

megi-the-pes
megi-the-pes (2268 příspěvků) 07.02.2024, 12:13:15 xxx.xxx.124.6

Mám slépky od třech “chovatelů”. První z farmy, to byla štěkanátka, pár hodin zavřené v kurníku a pak už jak pejsci. Druhé dovezl ten… no… oškubané, agresivní, totálně nechápaly, kde jsou, jak se žere tráva… chtěla jsem je opravdu zabít, podle mě se v tomto stavu nemají prodávat ani rozdávat, mají se utratit. Pár týdnů trvalo, než z nich byly slepice.
Potom jsme nějaké vzaly taky z drůbežárny, ale kus jinde… a to jsou zase štěkanátka. Krásné (staré i mladé), ochočené, dopoledne jsem je zavřela, pak už ne a další den ráno už tlapkaly po stráni, hustý sou! 😀 
Ale pro Zrzavcovou trochu z ruky… i když… No jenže když vidíte roční slepici z jedné fabriky a roční nebo rok a půl starou slepici z jiné fabriky… to byste tu první fabriku nechali zavřít. 
 

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 12:14:56 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 12:01:38

No proto to chci dát pod drátěnku, že aby se dámy dostal jen k tomu, co vyroste ven. Ptačinec se chytí všade a nebude to podle mě vadit průtočnosti tý vody, co bude odtékat. Jsem si tak vyšpekulovala.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.