Aktuálně: 4 755 inzerátů176 496 diskuzních příspěvků17 781 uživatelů

Jak vybavit kurník

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 06.02.2024, 14:58:07 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 06.02.2024, 14:53:59

ale pohodlné i pro člověka. 1m šířka, 2m délka, přes 2 m výška -

takhle bych to mohla mít v podstatě taky, když to bude na tom boku  a ne, jak to měli. 2m výška je v mým případku zbytečný 🙂 U mě stačí jen o fous vyšší než pro ty slepice 😀

aldamax (neregistrovaný) 06.02.2024, 21:51:25 xxx.xxx.83.143

V  kurníku jsem stala, stelu a budu stlát jedině suché hobliny od truhláře.  Přes léto jdou  i  syrové piliny z katru,nepráší a hezky voní.

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 07.02.2024, 07:03:49 xxx.xxx.198.226

Já mám v kurníku na podlaze velmi jemné piliny až pilinný prach. Je to z velmi suchého dřeva, míchám s křemelinou, jediný cizopasník nemá šanci, myš se v tom udusí. Krásně to obalí bobky slepičí a vysuší je to do mrtě. A mně už jen zbývá pořídit si lopatku na kočičí stelivo, abych mohla tuhle podestýlku místovat. Mám hřad nízko a nechce se mi místovat denně, tohle vybírám, když už mi hromádky pod hřady přijdou veliké. Výhoda je, že jak se to hned vysuší, nepáchne to, nešpiní to, neláká konzumenty a bacilonosiče. Ale práší to. Takže není to k doporučení. Moje děvčata po zemi nechodí, chodí po hřadech, mají takovou mříž z latí po celém kurníku. Tak to moc nevíří. To si víc nadejchají, když se popelí 🙂
V snášecích hnízdech mají hrst sena od koní. 
Připomněly jste mi ořešákové listí… musím nasušit letošní podzim nějakou bedýnku, budu podestýlat snášedla tím (mám k dispozici asi 5 stromů) 🙂 Je to protičmelíkové. Ale na podlahu zbytečnost.

Přestože snášková hnízda mám z kartonových krabic (3vrstvý s vlnitou lepenkou uvnitř, grandhotel pro čmelíky), tak čmelíci se mi tam nedrží (překvapená jsem hlavně já, bylo to původně “dočasné řešení” - ale když slepicím se tak líbí…). A když náhodou zaregistruji, že se čmelí populace v kurníku zvýšila, vypráším vše křemelinou a tyto snášecí krabice vyměním za jiné, které mám uložené venku. 

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 07:19:25 xxx.xxx.226.6
megi-the-pes:

Zrzavci, koukej 😀 Aj jmenovky to má. Už máš jména?!

Obrázek Obrázek

Mám.

Anna Ká

Lucie

Kryštofa

Geňa

ty hnízda nemaj střechu, to nevadí?

Asi nejlepčí se mi zdá kýbl- resp. ty kyblíky od jogurtů a majonéz, co mají v kuchyních? Sem studovala na jůtrupce.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 07:22:02 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 07.02.2024, 07:03:49

podlaze velmi jemné piliny až pilinný prach. Je to z velmi suchého dřeva, míchám s křemelinou, jediný cizopasník nemá šanci, myš se v tom udusí.

tohle zní dobře, ale nemám zdroj a taky - holky na tý zemi budou, ale ten prach je blbej prostě.

Proč myslíte, že je listí na zem zbytečnost?

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 07:28:08 xxx.xxx.226.6

Jo a pozorte! Mám vymyšleninu. Už jsem koukala na ten polykarbonát - díky za tip. A začla stavebně plánovat. tož jednak - použiju zde zmíněnýho trojprsťáka, aby to porostl a zastínil na léto, v zimě to opadá, světlo tam půjde. A teď to nejdůležitější - jsem zvědavá, jestli mi to schválíte, nebo smetete.

Bude tam logicky okap na odvod vody a ten, aby se voda odvedla z výběhu svedu do žlabu ze starýho okapu, který bude zapuštěný do země po straně výběhu. Na dně bude troška kačírku, ne moc, ale tak, aby se tam mohl chytit………ptačinec! Přes to dám drátěnku nějakou, aby to holky nemohly vyrvat, ale aby se ptačinec dostal krz a ony si to mohly ozobávat. No nejni to geniální??? Jestli mi řeknete, že neni, tak budu smutná! 😀 Enem ešče nevim, kam ten okap posléze navést, aby to dál v zahradě nepřekáželo a voda se odvedla do kšá.

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 07.02.2024, 08:04:12 xxx.xxx.198.226
Zrzavci:

podlaze velmi jemné piliny až pilinný prach. Je to z velmi suchého dřeva, míchám s křemelinou, jediný cizopasník nemá šanci, myš se v tom udusí.

tohle zní dobře, ale nemám zdroj a taky - holky na tý zemi budou, ale ten prach je blbej prostě.

Proč myslíte, že je listí na zem zbytečnost?


Pardon, moje špatná formulace: “Pro mě je listí na zem zbytečnost.”

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 08:05:31 xxx.xxx.206.172

Tohle téma mi uniklo. 😀 Já mám teda těch slepic víc, zděný kurník, na zemi beton, tak na tom mají seno, všechno zasypaný křemelinou a jednou za rok nebo za dva se kurník vybílí a nějaký problém s čmelíkama jsem neměla už roky. Ta křemelina je zázrak.

Jinak teda nechápu proč někdo zavírá slepice v mrazech, mě normálně slepice dobrovolně choděj ven v mrazu a sněhu, akorát když víc napadne, musím jim tam trochu prohrabat cestičky, aby se nebrodily až po zobák. 😀

V kuchyni mám malej odpadkovej koš na odpad vhodný pro slepice, pak se to jen vezme a odnese. Někde u kurníku je taky vhodný mít místo na přípravu slepičího jídla a pořídit košíček na vajíčka, ten mám vystlaný senem. 😀

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 08:35:41 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 08:05:31

Tohle téma mi uniklo

zásadní chyba, protože todle je zásadní téma! 😀

Místo na přípravu žrádla bude právě pod tím polykarbonátem, který mi přijde jako fakt dokonalý řešení a už jsem to doma nařídila, že taklenc to muší bejt! 😀 už jsem si i našla, kde to koupím.

košíček na vajíčka- jako že tam odkládáš ty vajíčka co sesbíráš, jo?

V kuchyni mám malej odpadkovej koš na odpad vhodný pro slepice

já mám zavírací pytlik velikej, na ten zip a dávám to do lednice.

Ta křemelina - tu prostě vezmu a rozházím ji po zemi,  namrskám ji do prostoru, na zdi a tak? A taky se teda, jestli jsem dobře pochopila přidává do malování? Někdo psal tuším, že nemaluje vápnem, ale křemelinou?

Já mám sklony všechn předimenzovávat /blbej zvyk po předcích/ a tak se ptám - asi nemůžu tohle nějak blbě přehnat, prostě naberu do hrstě několikrát - třeba 5x a rozprsknu to po kurniku, jo?

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 09:26:16 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 08:35:41

Já maluju vápnem, ale tu křemelinu takhle čas od času rozprskám do prostoru, hlavně na zem a na zdi, fakt to funguje. A samo když dám na podlahu nový seno a tak.

No v košíku na vajíčka nosím ty vajíčka z kurníku do sklepa. Ale pravda ty těch pár asi odneseš v ruce.

Já ty zbytky pro slepice do lednice nedávám, zas tak dlouho to doma nemívám.

Polykarbonát jsem nějak nenašla?

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 09:29:10 xxx.xxx.206.172

Mě to přijde blbý na tom videu, bych se bála, že si tam někdy slepice zláme vaz a vůbec teda nechápu nějak smysl a myslím si, že jim musí vadit jak se to hejbe. A co malý slepice, ještě nevyrostlý, ty by tam ani nedosáhly. Ono vůbec jsou slepice různě vysoký a tohle mají pak ve stejný výšce. 

Já bych jim to takhle nedala.

Slepice je zobač ze země a to je pro ně nejpřirozenější.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 09:30:34 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 09:26:16

a tak křemelina asi do toho vápna i půjde zamíchat, si myslím? Otázka je, zda to pak bude fungovat, jako že vápno aby nezabilo křemelinu?

polykarbonát tu zmiňovala Ančovička, že to má jako stříšku nad kurníkem , to se mi líbí, to udělám a svedu tu vodu do toho okapu v zemi, co pude podél stěny výběhu a tam pod drátěnkou budu pěstovat ptačinec, aby si holky mohly uždibovat. Dobrý ne?

Já bych jim to takhle nedala.


díky, já si říkala, že t o houpání bude asi  blbě, ale líbilo se mi, že se k tomu nedostanou myši.

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 09:30:38 xxx.xxx.206.172

Teda musím říct, že první mě napadlo, že z jedný strany tam  má strčenou hlavu slepice a žere a přijde nějaká borkyně z druhý strany a pěkně tím šmejkne.

Mě to fakt přijde jako blbej vynález.

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 09:48:19 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 09:33:08

No a pak je taky otazka co na to slepice. Já před pár rokama koupila nášlapný krmítko, že jako přestanou ujídat vrabci a hrdličky a tak, slepice to zdatně bojkotovaly a po několika tejdnech jsem to vzdala a krmítko teď akorát někde leží. Slepice maj prostě pekáč a psí misky. 😀

Akorát barelový pítko vzaly na milost. 😀

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 10:08:45 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 09:48:19

Nášlapný krmítko jsem zavrhla, protože kdyby to byla partička co budou mít všechny kvíkvé jako Geňa, tak zemřou hlady. Nebudu jim to komplikovat. Ostatně to bude zasíťovaný, tak tohle bude asi cajk. Já chtěla jen předejít těm myším.

assil
assil (1541 příspěvků) 07.02.2024, 10:23:14 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.02.2024, 10:08:45

Vloni jsme si dali práci a fakt zabetonovali všemožný díry v kurníku a tím se teda zatím myši eliminovaly. Jinak jsme mívali v kurníku pastičky, ale to asi není nic pro tebe. 🙂 Krmení dávám většinou venku a tam už mám tak skoro odhad, aby tam moc přes noc nezůstávalo a přes den tam myši nejdou.

Osobně myslím, že myš když chce, dostane se skoro všude a do těhle kýblů asi  poho sešplhá po provázku.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 07.02.2024, 10:26:12 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.02.2024, 10:23:14

Jo, to mi pak došlo taky s tím provázkem, však jsou to akrobatky. No kurník bude nový, tak tam se snad snadno nedostanou - ale jasně, může vběhnout i přes den, na druhou stranu, kdyby se holky naučily lovit, budou mít na přilepšenou 😀

Já bych i chtěla eleminovat trošku ten bordel, co budou vyrábět. A taky jsem si říkala už dřív, že tyhle  a teď nemyslím, že bude viset, tyhle krmítka s dírou by mohly eliminovat to odhánění, budou čtyři slípky, čtyři díry…… 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.