Aktuálně: 4 818 inzerátů175 604 diskuzních příspěvků17 768 uživatelů

Psi v médiích

assil
assil (1533 příspěvků) 26.04.2024, 08:13:22 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele Irma19 z 25.04.2024, 23:05:50

No už podle toho začátku je článek paskvil, který míchá dohromady zákazy nebezepečných plemen a zákazy chovu přešlechtěných plemen. 

balu
balu (1576 příspěvků) 26.04.2024, 08:22:23 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 26.04.2024, 08:13:22

Nemohla jsem si to též přečíst celé, ale už začátek je na pováženou, tedy ty zákazy. 

Zákazy jsou obecně dost nebezpečné. Zvlášť, když se používají bezhlavě. “Něco se nám nelíbí? Zakážeme to!” A lidi a jejich život je čím dál víc sešněrován… 

Sardullah
Sardullah (997 příspěvků) 26.04.2024, 08:57:06 xxx.xxx.189.104
Irma19:

Nejsem předplatitel, tak si celý článek neotevřu, začátek vypadá docela dramaticky…

https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/psi-plemena-slechteni-nemoc-nebezpeci-bull-zakaz.A240416_160357_hobby-mazlicci_vals

Obrázek

Jezevčíci trpí. Mají příliš dlouhou páteř a příliš krátké nožky, nežije se jim kvůli tomu dobře, jsou nemocní a ten, kdo je chová, má být potrestán. Zvíře by mu mělo být úředně odebráno, aby nemohl namnožit další stejně trpící nebožáky. Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/psi-plemena-slechteni-nemoc-nebezpeci-bull-zakaz.A240416_160357_hobby-mazlicci_vals

Jako nebudu vůbec řešit zákazy toho kterého plemene, ale to jako vážně…že mi seberou psa, kterého už jsem měla před zákazem?? A jako co s ním udělají?? Tohle přeci nemůže nikdo myslet vážně …..

assil
assil (1533 příspěvků) 26.04.2024, 09:02:00 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.04.2024, 08:22:23

No zákazy nebezpečných plemen platí ve spoustě zemí už roky, to někdo objevil Ameriku a zákazy chovu právě začínají a popravdě s nima i celkem souhlasím, protože kam lidi dotáhli některý plemena, to je na přesdržku a bez zákazů by ty zvířata trpěla dál.

Je to stejný jak třeba s kožešinovýma farmama, nebýt zákazu, fungovaly by vesele dál.

balu
balu (1576 příspěvků) 26.04.2024, 09:20:22 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 26.04.2024, 09:02:00

No já nesouhlasím ani se zákazy chovu “nebezpečných” plemen, připadá mi to ujeté. Problém není v těch psech, v těch plemenech, ale v lidech. 

A už vůbec nesouhlasím se zákazem chovu určitých plemen kvůli přešlechtěnosti. Necháme je tedy vyhynout? Podle mě špatná cesta. Lepší by bylo plemeno zregenerovat, tak, aby jedinci mohli bez problémů žít, ale tak, aby plemeno nezaniklo. 

S vaničkou se vylévá i dítě, bohužel. 

Kožešinové farmy přece nelze srovnávat, nebo leda s množkami a to není to, oč tu teď momentálně běží.

assil
assil (1533 příspěvků) 26.04.2024, 09:28:11 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.04.2024, 09:20:22

Evropa není celý svět, však ta plemena se všude jinde budou chovat dál, o vyhynutí není řeč.

A ano, příčetně napsaný zákon, jako mají třeba v Holandsku, stanovuje pro ta plemena parametry, které když splňují, chovat se normálně můžou.

Sarah01
Sarah01 (1607 příspěvků) 26.04.2024, 09:35:27 xxx.xxx.11.197

Podle odkazu od megi to vypadá na větší zpřísnění chovu a kontrolu. To mělo být už dávno i u nás. Jako chovky, který mrskají štěňata jak na běžícím pásu, nemají vůbec žádný chovatelský záměr, což je už vidět z výběru krycího psa, kdy se kryje stejným i opakovaně několikrát a bývají i dva vrhy současně, často matka a dcera zároveň…to se mělo už dávno zatrhnout. Chovat v dnešní době metodou pokus omyl, je podle mě už mimo, zvlášť u některých plemen (pravda do všech nevidím).

balu
balu (1576 příspěvků) 26.04.2024, 09:35:54 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 26.04.2024, 09:28:11

Asi vám nerozumím. Vy souhlasíte se zákazy. Já ne. Ale protože zákazy jsou realizovány jen v Evropě (v některých zemích), je to v pořádku, protože jinde ve světě se chovat a držet mohou. Takže je v pořádku, když v evropské zemi bude zakázán chov dejme tomu anglického buldoka kvůli přešlechtěnosti, ale v zemích bez zákazu se bude chovat dál. Na co je takový zákaz? Na nic. Je to jen šikana chovatelů. 

balu
balu (1576 příspěvků) 26.04.2024, 09:44:50 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 26.04.2024, 09:35:27

Ovšem tohle zažene do šedé zóny množení bez PP i ty chovatele, kteří dosud chovají s PP. Určitě je potřeba větší diverzita, ale stejní rodiče u několika vrhů mi nepřipadají tak nebezpeční, pokud potomci nevykazují nějaké extrémní vady či extrémní množství vad,  jako zahnání chovatele do množení bez PP, případně pod jinou organizaci - UCI a podobně. 

A více vrhů současně, jak zmiňujete matka a dcera? Proč by to mělo být zakázáno, regulováno? Když se chovatel adekvátně stará, tak je to snad jen a jen jeho věc.

Nemělo by se zapomínat, že chov, tedy produkce štěňat, je závislý na poptávce. Ta je po některých plemenech vysoká, tak někeří chovatelé této poptávky využívají a mrskají štěňata jak na běžícím pásu. Pokud by nebyla poptávka a štěňata zůstávala doma, tak se to dít nebude.

orionka-2
orionka-2 (481 příspěvků) 26.04.2024, 10:16:16 xxx.xxx.64.54

No já nesouhlasím ani se zákazy chovu “nebezpečných” plemen, připadá mi to ujeté. Problém není v těch psech, v těch plemenech, ale v lidech.

V Evropě je ujeté úplně všechno. Proč by psi měli být výjimkou?

 Pardon.

Sarah01
Sarah01 (1607 příspěvků) 26.04.2024, 10:53:03 xxx.xxx.11.197
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.04.2024, 09:44:50

Tak vidím, jak to chodí a věřte, že někteří jakožechovatelé jsou hódně vynalézaví. A netvrdím, že by to mělo být zakázáno, ale mělo by to být více kontrolováno a poradce chovu by např. neměl ke krytí doporučovat psa, který má v rodokmenu třeba stejného dědu nebo babičku jako fena, když kvalitních krycích psů je dostatek. Měl by prostě fungovat opravdu jako poradce chovu a když tomu chovatel nerozumí, tak to s ním pořádně rozebrat, stavbu těla, co posílit, co naopak potlačit, vysvětlit třeba zdravotní a genetické výsledky atd. Štěňat třeba u našeho plemene je teď na jaře aktuálně fakt hodně, že zůstávají doma delší dobu a stejně se pořád najdou lidi, kteří koupí bez PP, protože peníze. Zrovna včera jsem našla opět na FB nářek paní, jak komusi naletěla a poslala mu peníze jako zálohu na štěně, úplně neznámému člověku. Myslím si, že to nebude v poptávce, ale v hlouposti. 

Jinak dnes tady nevěřícně koukám na toto  https://www.chovzvirat.cz/inzerat/200756-entlebussky-salasnicky-s-border-kolii-x-retrivr/ Asi nějaký extra vořech za tu cenu. Přitom papíráka dnes sežene v pohodě za 20.

Ještě doplním, abychom si lépe rozuměly: v chovu s PP se mě hodně nelíbí, že některé CHS se v podstatě chovají jako množírny, jen na to mají papír. Chápu, že lidem, kteří chtějí psa na mazlíčka, je to často jedno, ale prostě podmínky zvířat v těchto CHS jsou i tak otřesné, i když na první pohled se může zdát všechno v pořádku, fena žije v obýváku a má dostatek jídla i vody. Ale jinak v podstatě nedělá nic, jenom rodí. A tvrzení, že tak to prostě v chovu s PP chodí, pro mě není omluva.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 26.04.2024, 11:02:22 xxx.xxx.119.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 26.04.2024, 10:53:03

Ty jo, “asinehoda” za 16 tisíc.😮 Drsný. 

balu
balu (1576 příspěvků) 26.04.2024, 11:05:25 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 26.04.2024, 10:53:03

Poradce chovu by měl… Máte pravdu, měl by dělat vše to, co jste napsala. Ale to je věc každého klubu. Někde do výběru krycího psa poradce vůbec nemluví, někde doporučuje, a asi v minimu klubů určuje. Nemám to zmapované napříč plemeny. Jen vím ze zkušeností z několika klubů rozdílných plemen, že se změny prosazují těžko. A taky není poradce jako poradce. Někde dělá poradce  člověk, který neodchoval ani chlup (a kontroluje vrhy), protože to buď nikdo dělat nechtěl, nebo je to výsledek mocenských bojů v klubu (to jsem zažila). 

Sarah01
Sarah01 (1607 příspěvků) 26.04.2024, 11:08:52 xxx.xxx.11.197
balu:

Poradce chovu by měl… Máte pravdu, měl by dělat vše to, co jste napsala. Ale to je věc každého klubu. Někde do výběru krycího psa poradce vůbec nemluví, někde doporučuje, a asi v minimu klubů určuje. Nemám to zmapované napříč plemeny. Jen vím ze zkušeností z několika klubů rozdílných plemen, že se změny prosazují těžko. A taky není poradce jako poradce. Někde dělá poradce  člověk, který neodchoval ani chlup (a kontroluje vrhy), protože to buď nikdo dělat nechtěl, nebo je to výsledek mocenských bojů v klubu (to jsem zažila). 


Bohužel tak nějak. U nás se to hodně zlepšilo, ale pořád jsou rezervy.

balu
balu (1576 příspěvků) 26.04.2024, 11:12:41 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 26.04.2024, 10:53:03

To je fajn, že jste doplnila ten poslední odstavec až s prodlevou a tak jsem o něm nevěděla, když jsem psala svůj předchozí příspěvek. Já nikoho neomlouvám. Ale ta fena bude rodit tak jako tak, buď štěňata s PP nebo bez PP. Jak to chcete postihovat? Jak to chcete řešit? Mohlo by se ustanovit, kolik vrhů může mít fena v životě - tři, čtyři,…např. Tak to iniciujte v rámci vašeho klubu a uvidíte odezvu. Ve skutečnosti to, že fena žije doma, má dostatek vody a žrádla, je luxus ve srovnání s životem jiných psů nebo jedinců jiných druhů domácích zvířat. 

assil
assil (1533 příspěvků) 26.04.2024, 12:11:18 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.04.2024, 09:35:54

Člověk si musí nejdřív zamést před vlastním prahem a se zbytkem holt nic neudělá.

I když šance je, ono FCI je evropská organizace a zatím to bylo tak, že časem implementovala tyhle zákazy do standardů, viz třeba kupírování uší, nebýt zákazů, kupírovaly by se uši pořád, ale teď už to má spousta plemen ve standardu a nekupírují se ani mimo Evropu. A to že se někde kupírují uši pořád není žádný důvod k tomu, abychom v tom pokračovali tady v Evropě.

Něčím se prostě začít musí.

A zákazy, které ochraňují zvířata, která se jinak nemají jak bránit, jsou za mě dobrý neb bez nich naprostá většina lidí na ochranu zvířat úplně kašle.

BTW a i tak si myslím, že než aby některá plemena zůstala v současném stavu, bylo by lepší, kdyby vyhynuly.

Zkuste se někdy podívat, jak ta samá plemena vypadala před 50 nebo 100 lety.

Sarah01
Sarah01 (1607 příspěvků) 26.04.2024, 12:29:14 xxx.xxx.162.253
balu:

To je fajn, že jste doplnila ten poslední odstavec až s prodlevou a tak jsem o něm nevěděla, když jsem psala svůj předchozí příspěvek. Já nikoho neomlouvám. Ale ta fena bude rodit tak jako tak, buď štěňata s PP nebo bez PP. Jak to chcete postihovat? Jak to chcete řešit? Mohlo by se ustanovit, kolik vrhů může mít fena v životě - tři, čtyři,…např. Tak to iniciujte v rámci vašeho klubu a uvidíte odezvu. Ve skutečnosti to, že fena žije doma, má dostatek vody a žrádla, je luxus ve srovnání s životem jiných psů nebo jedinců jiných druhů domácích zvířat. 


Ano, doplnila jsem pozdě, ale nechtělo se mně psát vlastně k témuž nový příspěvek, když to ještě šlo editovat.

Iniciuje se pořád, ale bohužel podmínky klubů nemůžou být nadřazené podmínkám ČMKÚ a tam jsme malí páni. Není vůle.

Ve skutečnosti to, že fena žije doma, má dostatek vody a žrádla, je luxus ve srovnání s životem jiných psů nebo jedinců jiných druhů domácích zvířat.

To mně prostě přijde dost smutný. A to fakt nejsem žádnej aktivista. Ale je možné, že časem přijde něco od FCI, bude nařízeno a pak se možná i budeme divit.

Jinak možná už to tady víte, od července letošního roku už i v ČR bude možné vystavovat háravé feny, zákaz bude konečně zrušen.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.